Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Nissan X-Trail T32, 2020, Diesel, 4x4, 148 cai, cutie automata, echipare N-Connecta

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 15.03.2021
Va salut, am de o luna masina de mai sus, inca ii invat butoanele. N-am apucat sa merg decat 4x2 si, foarte putin, pe modul Auto. Deocamdata nu prea gasesc accesorii originale pentru ea, m-ar fi interesat in primul rand huse pentru scaune, dar mi s-a spus ca nici n-ar exista huse specifice - doar sa caut huse universale si sa se potriveasca aproximativ. Va tin la curent cu eventualele probleme.

#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.172
  • Înscris: 06.04.2020
Eu am facut huse pe comanda aici: https://www.huse.ro/

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013
Asa ma.. Dati bani pe echipari superioare si apoi trantiti niste huse de cacat pe scaune. O sa se bucure de scaunele alea, al doilea proprietar, care o sa dea 5000 de euro pe masina. Sunteti jale astia cu husele de orice fel.
Telecomanda de la TV o tineti in punga acasa. Asa-i?
E 100-200 de lei sa retapitezi un scaun ( dupa 10-15 ani..). Iese ca din fabrica. De ce dracu ai pune huse?

Editat de mariovrs, 16 martie 2021 - 07:11.


#4
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 15.03.2021
mariovrs, nu stiu de ce pun altii huse pe scaune, dar stiu de ce pun eu. Tocmai pentru ca am masina noua si pentru ca nu-mi doresc sa-mi zgarii sau sa-mi rup prea repede tapiteria cea noua. De exemplu acum cateva zile am carat niste schiuri in masina si mi-a fost frica sa nu zgarii scaunele. Daca ma poti ajuta cu sfaturi utile iti multumesc, daca nu - nu e nicio suparare.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai sfat util, e sa te bucuri de carca de bani pe care ai dat-o pe masina.
Cu ce te ajuta,ca n-o sa vezi niciodata scaunele alea misto.

Foloseste o patura cand ai chestii ce pot zgaria ceva prin masina. Eu am mereu o patura in portbagaj.



#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmariovrs, on 16 martie 2021 - 07:09, said:

Asa ma.. Dati bani pe echipari superioare si apoi trantiti niste huse de cacat pe scaune. O sa se bucure de scaunele alea, al doilea proprietar, care o sa dea 5000 de euro pe masina. Sunteti jale astia cu husele de orice fel.
Telecomanda de la TV o tineti in punga acasa. Asa-i?
E 100-200 de lei sa retapitezi un scaun ( dupa 10-15 ani..). Iese ca din fabrica. De ce dracu ai pune huse?

clar nu ai copil/catel/pisica. dupa ce mai cresti te asteptam cu opinii.

View Postnegociator1, on 15 martie 2021 - 17:51, said:

Va salut, am de o luna masina de mai sus, inca ii invat butoanele. N-am apucat sa merg decat 4x2 si, foarte putin, pe modul Auto. Deocamdata nu prea gasesc accesorii originale pentru ea, m-ar fi interesat in primul rand huse pentru scaune, dar mi s-a spus ca nici n-ar exista huse specifice - doar sa caut huse universale si sa se potriveasca aproximativ. Va tin la curent cu eventualele probleme.

nu erai pe forumul de dusteristi nehotarat ce sa iei ?

#7
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 15.03.2021
mariovrs, si eu am o patura in masina. Pentru portbagaj am gasit tava de protectie.

foxbat, da, eu sunt! chiar si acum citesc discutiile voastre si imi pare rau ca nu mai sunt cu voi...

Editat de Dany_Darke, 16 martie 2021 - 12:46.


#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005
sa te bucuri de masina, oriunde ai fi si oricare ar fi:)
km faini

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.371
  • Înscris: 24.06.2008

View Postmariovrs, on 16 martie 2021 - 07:09, said:

De ce dracu ai pune huse?
Cand ai 1-2 copii care fac dezastru in spate nu o sa mai gandesti asa.Nu mai zic si daca vreunu are rau de masina si mai baga si o vomitatura.De animale carate in spate nici nu mai zic!
De asta punem huse!

#10
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 15.03.2021

View Postgeorge_eu25, on 16 martie 2021 - 18:52, said:

Cand ai 1-2 copii care fac dezastru in spate nu o sa mai gandesti asa.Nu mai zic si daca vreunu are rau de masina si mai baga si o vomitatura.De animale carate in spate nici nu mai zic!
De asta punem huse!
George, mai e si situatia in care vomita pe o boxa din portiera, atunci e distractia maxima ;)

#11
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.133
  • Înscris: 13.11.2012
Am doi copii si nu am animale.
Nu am pus la nicio masina huse pe scaune sau pe volan, am avut doar textil pana acum.
S-a intamplat sa se mai murdareasca, o spal si gata.
Am tavita de cauciuc in portbagaj, in rest nu suport si nici nu am nevoie de huse, mi se par tiganeala.
Nu sunt zugrav/instalator sa car diverse prin masina, nu are cum sa se rupa.

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgeorge_eu25, on 16 martie 2021 - 18:52, said:

Nu mai zic si daca vreunu are rau de masina si mai baga si o vomitatura.
De asta punem huse!

Stai linistit ca huza nu te ajuta in acest caz; tot ce presupune substante lichide/semichide trece prin husa si tot la tapiterie ajunge.
Eu nu pun huse datorita airbagurilor din scaune; oricat spun ei ca sunt special concepute pentru astfel de scaune, 100% nu gaba nimeni mana in foc
Plus ca mi se pare ca orice masina pe care ai pus huse arata ieftin....
De ce ai pune tavita in portbagaj? Cu tavita anulezi compartimentarea portbagajului oferta din Nissan, care mie chiar imi place, limitand "plimbarea" bagajelor pe acolo

Editat de bogwol, 26 martie 2021 - 14:16.


#13
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 15.03.2021
Anvelopele originale ale masinii sunt Bridgestone Alenza 001. Nu-mi dau seama daca sunt Runflat sau nu. Ma tenta sa cumpar unele noi, macar pentru rotile din fata, pentru ca anvelopele originale au deja un an, au fost produse la inceputul lui 2020...

#14
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.514
  • Înscris: 26.04.2005
Sa nu faci greseala de a schimba anvelopele; sunt printre putinele care au clasa A la franare pe uscat si A la franare pe umed la dimensiunile respective.
Si eu nu stiam nimic de aceste anvelope pana am primit masina, dar verificand am avut o surpriza fparte placuta.
Oricum, anvelopele sunt aproape noi: un set de anvelope se schimba de la 5 ani in sus, binenteles la un rulaj decent (daca faci 200k/an, normal ca se vor schimba mai repede)

#15
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 15.03.2021

View Postbogwol, on 05 mai 2021 - 12:46, said:

Sa nu faci greseala de a schimba anvelopele; sunt printre putinele care au clasa A la franare pe uscat si A la franare pe umed la dimensiunile respective.
Si eu nu stiam nimic de aceste anvelope pana am primit masina, dar verificand am avut o surpriza fparte placuta.
Oricum, anvelopele sunt aproape noi: un set de anvelope se schimba de la 5 ani in sus, binenteles la un rulaj decent (daca faci 200k/an, normal ca se vor schimba mai repede)

Pai nu doream sa schimb anvelopele cu alta marca. Doar m-ar fi tentat sa pun doua anvelope cat mai noi, fabricatie 2021, pe cele doua roti din fata. Dar sa fie tot Alenza. Si nu stiu daca sa caut musai Runflat.

#16
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.514
  • Înscris: 26.04.2005
pentru un utilizator normal, runflat e o prostie - doar dai mai multi bani pe ceva ce nu folosesti. Cand a fost ultima data cand ai facut o pana? La mine au trecut cel putin 10 ani intre 2 pene! (adica doua randuri de cauciucuri schimbate in acest interval).
eu as zice sa stai linistit cu schimbarea cauciucurilor: dupa un an de utilizare, sunt "ca noi".

#17
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 15.03.2021
Nu mi se mai deschide hayonul decat aproximativ pana la jumatate. Adica atunci cand dau comanda de deschidere (fie din cheie fie din butonul din bord fie din butonul pe pe hayon), hayonul se ridica doar pana la jumatate, nu complet. A mai patin cineva asa ceva?

#18
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 06.09.2005
Vezi daca masina memoreaza pozitia hayonului. La a mea daca ii dau comanda de deschidere si in timp ce se ridica apas pe butonul de comanda de pe hayon, hayonul se opreste si memoreaza pozitia. La o noua apasare se inchide si la urmatoarea deschidere se deschide pana la inaltimea memorata.
Vezi in manual, poate ai activat din greseala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate