Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Sancțiune neîncadrare corectă în sens giratoriu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2677 replies to this topic

#73
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:39, said:

am mai spus, in mod normal ala de pe banda 1 NU AR TREBUI sa continue in giratoriu ci sa iese, tin minte ca am vazut undeva puse delimitari de cauciuc tocmai ca ala de pe banda 1 sa fie fortat sa iasa si NU sa continue in giratoriu, daca voia la stanga se incadra pe b2, o sa caut poza aia cu giratoriu cu delimitari de cauciuc care sa educe soferii in directia care si-au ales-o.
B1 trebuie sa iasa la dreapta sau inainte (la iesirea a doua)  - seatu a mers inainte (adica la iesirea a doua), pana aici nici o problema.
B2 trebuie sa mearga inainte (iesirea 2) sau la stanga (iesirea 3) - audiu a luat-o la dreapta (pe prima iesire)... nah ?

Mai e o chestie... daca intra ambii in acelasi loc in sens, deci circula paralel ala din stanga de pe 2 trebuie sa dea prioritate cand schimba banda de mers.

View Postpasilla, on 07 martie 2021 - 01:31, said:

Nu cred ca e de bun simt sa semnalizeze, cred ca e obligatoriu.

M-am uitat mai atent pe filmare, seatu semnaliza stanga si a oprit semnalizarea cand asta cu audiu era gata sa intre in el.
Teoretic nu opresti semnalizarea dar daca tragi de volan dreapta in timp ce semnalizezi stanga aceasta se decupleaza. Seatu a tras pt a evita coliziunea.

Edited by Fluk3, 07 March 2021 - 01:48.


#74
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postcrislacor, on 07 martie 2021 - 01:39, said:

Ai făcut toate chestiile astea din precauție și instinct de conservare.
deloc, le-am facut din bun simt chiar daca legea cretina imi dadea voie sa merg asa, dar bunul simt si condusul preventiv lipseste l;a multi.

View PostFluk3, on 07 martie 2021 - 01:48, said:

B1 trebuie sa iasa la dreapta sau inainte (la iesirea a doua)  - seatu a mers inainte (adica la iesirea a doua), pana aici nici o problema.
B2 trebuie sa mearga inainte (iesirea 2) sau la stanga (iesirea 3) - audiu a luat-o la dreapta (pe prima iesire)... nah ?

Mai e o chestie... daca intra ambii in acelasi loc in sens, deci circula paralel ala din stanga de pe 2 trebuie sa dea prioritate cand schimba banda de mers.


M-am uitat mai atent pe filmare, seatu semnaliza stanga si a oprit semnalizarea cand asta cu audiu era gata sa intre in el.
gresit, seatul nu a mers inainte, ci la stanga,  deci el voia sa iese la a 3-a iesire si sa stea pe banda exterioara, egal ce mai semnalizeaza el odata ce e paralel cu masinile de pe banda 2, semnalizeaza pentru masinile din spate. (am editat)

Edited by bogdan_popescu, 07 March 2021 - 01:51.


#75
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFluk3, on 07 martie 2021 - 01:48, said:

M-am uitat mai atent pe filmare, seatu semnaliza stanga si a oprit semnalizarea cand asta cu audiu era gata sa intre in el.
Teoretic nu opresti semnalizarea dar daca tragi de volan dreapta in timp ce semnalizezi stanga aceasta se decupleaza. Seatu a tras pt a evita coliziunea.
Inseamna ca a luat permisul pe bune.

#76
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:50, said:

gresit, seatul nu a mers inainte, ci la stanga,  deci el voia sa iese la a 3-a iesire si sa stea pe banda exterioara, egal ce mai semnalizeaza el odata ce e paralel cu masinile de pe banda 2, semnalizeaza pentru masinile din spate. (am editat)
Da asa e ... a mers la stanga... spune-mi cand s-a incadrat politistul pe b1 ca sa iasa din sens ?

Edited by Fluk3, 07 March 2021 - 01:54.


#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:50, said:

gresit, seatul nu a mers inainte, ci la stanga,
Ma sperii cu asemenea comentarii.

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFluk3, on 07 martie 2021 - 01:48, said:


B1 trebuie sa iasa la dreapta sau inainte (la iesirea a doua)  - seatu a mers inainte (adica la iesirea a doua), pana aici nici o problema.
B2 trebuie sa mearga inainte (iesirea 2) sau la stanga (iesirea 3) - audiu a luat-o la dreapta (pe prima iesire)... nah ?

Mai e o chestie... daca intra ambii in acelasi loc in sens, deci circula paralel ala din stanga de pe 2 trebuie sa dea prioritate cand schimba banda de mers.


M-am uitat mai atent pe filmare, seatu semnaliza stanga si a oprit semnalizarea cand asta cu audiu era gata sa intre in el.
Teoretic nu opresti semnalizarea dar daca tragi de volan dreapta in timp ce semnalizezi stanga aceasta se decupleaza. Seatu a tras pt a evita coliziunea.
ca sa-l evite pe haudi a luat un pic dreapta si semnalizarea s-a oprit singura.

#79
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
ala cu seatul are o scuza doar daca a iesit de la Kaufland, cei care cunosc zona stiu ca exact inainte de acel giratoriu cu 30 de metri inainte este iesire de la kaufland si nu prea ai cum sa te incaxdrezi pe banda 2 sa faci stanga, si eu am mai patit asta acolo dar am facut stanga doar dupa ce m-am asigurat si am lasat-o incet lasandu-i pe cei care merg inainte sa se duca.

View Postpasilla, on 07 martie 2021 - 01:55, said:

Ma sperii cu asemenea comentarii.
eu cunosc foarte bine zona si giratoriu ala, mai uita-te odata si ai sa vezi ca ala face stanga, iasa de pe aceeasi strada cu politistul, politistul merge inainte iar seatul vrea sa faca stanga.

Google maps, intersectia cu pricina, am pus de la iesirea de la kaufland
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
aia de la bihor trebuie sa anuleze amenda aia si sa se duca sa-si ceara scuze.

ce au facut ei este ff grav. au calcat legea in picioare.

#81
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postarg, on 07 martie 2021 - 02:01, said:

aia de la bihor trebuie sa anuleze amenda aia si sa se duca sa-si ceara scuze.

ce au facut ei este ff grav. au calcat legea in picioare.
vezi ca ma pus link cu street view din intersectia cu pricina
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 02:02, said:


vezi ca ma pus link cu street view din intersectia cu pricina
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
stiu locatia.

#83
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,067
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:59, said:

(...) ala face stanga (...)
În giratoriu, dacă îți urmezi banda, mergi înainte! Nu stînga, nu dreapta, ci strict înainte!

#84
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postcrislacor, on 07 martie 2021 - 02:09, said:

În giratoriu, dacă îți urmezi banda, mergi înainte! Nu stînga, nu dreapta, ci strict înainte!
de-aia la multe giratorii e desenat pe banda de circulatie inainte de a intra in giratoriu pe ce banda sa te incadrezi?
Tu cand vrei sa faci drepta la prima te bagi pe banda 2? Si cand vrei sa faci stanga pe banda 1?

#85
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 01:03, said:

cu ce am gresit? tu te-ai uitat la video? Posted Image dar la pozele atasate?
Of, ai reusit performanta rara in care sa postezi singur doua linkuri si ambele sa te contrazica pe tine.
Ai zeci de ani de condus si iti scapa lucruri elementare.
In lege nu exista recomandari, ci doar drepturi si obligatii.
Incadrarea pe benzi in sensul giratoriu este obligatoriu sa se faca conform legii, adica conform marcajelor, daca exista sau conform directiei de deplasare: banda 1 pentru inainte sau dreapta, banda 2 pentru inainte sau stanga...
Insa... desi aceste reguli sunt obligatorii, in cazul producerii unui accident ele NU prea CONTEAZA. Tipul din filmul tau ar fi trebuit, probabil, sa primeasca o amenda pentru incadrare gresita in sensul giratoriu, insa politistul ar fi trebuit sa ramana fara permis pentru neacordare de prioritate.
Sunt doua chestii diferite si ambele tale linkuri vorbesc despre ele...

#86
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postvalitudor, on 07 martie 2021 - 02:13, said:

In lege nu exista recomandari, ci doar drepturi si obligatii.
Incadrarea pe benzi in sensul giratoriu este obligatoriu sa se faca conform legii, adica conform marcajelor, daca exista sau conform directiei de deplasare: banda 1 pentru inainte sau dreapta, banda 2 pentru inainte sau stanga...
Insa... desi aceste reguli sunt obligatorii, in cazul producerii unui accident ele NU prea CONTEAZA. Tipul din filmul tau ar fi trebuit, probabil, sa primeasca o amenda pentru incadrare gresita in sensul giratoriu, insa politistul ar fi trebuit sa ramana fara permis pentru neacordare de prioritate.
Sunt doua chestii diferite si ambele tale linkuri vorbesc despre ele...
nu ma contrazic, pai da, eu ce zic, ala s-a incadrat gresit, politistul din cate vad nu a trecut in fata lui, l-a lasat pe el sa treaca si l-a tras pe dreapta, deci politistu i-a dat prioritate Posted Image
Dar se putea evita totul daca bombardierul se incadra asa cum trebuie pe banda 2, daca stai langa un giratoriu aglomerat o zi intreaga nu stiu daca vezi doua situatii de genu asta, tocmai pentru ca de regula oamenii inteleg si au bun simt, se incadreaza unde trebuie.
De recomandare am zis pentru ca exact asa scrie in articolul de la Sibiu, asa spune politia de acolo ca le-au pus pe asfalt dar sunt doar ca si recomandare.

Edited by bogdan_popescu, 07 March 2021 - 02:19.


#87
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la fiecare discutie despre evenimente rutiere, câți participanți atatea interpretări ale unei legi :))))), nu numai aici, peste tot 🤭🤭🤭

#88
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 02:19, said:

nu ma contrazic, pai da, eu ce zic, ala s-a incadrat gresit, politistul din cate vad nu a trecut in fata lui, l-a lasat pe el sa treaca si l-a tras pe dreapta, deci politistu i-a dat prioritate Posted Image
De recomandare am zis pentru ca exact asa scrie in articolul de la Sibiu, asa spune politia de acolo ca le-au pus pe asfalt dar sunt doar ca si recomandare.
Uneori politistii spun si fac prostii, asa e si cazul celor din Sibiu sau din filmul tau.
Nu exista recomandare in lege daca nu este definita ca "recomandare", totul este obligatoriu. Ca nu exista sanctiune este alta treaba, dar asta nu inseamna ca este doar recomandare.

Iar politistul ala nu i-a acordat prioritate celeilalte masini. Tot in aceeasi lege (art. 6) se explica clar ce inseamna sa nu acorzi prioritate, aka sa-l faci pe cealalat sa evite accidentul

#89
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postbogdan_popescu, on 07 martie 2021 - 02:19, said:

nu ma contrazic, pai da, eu ce zic, ala s-a incadrat gresit, politistul din cate vad nu a trecut in fata lui, l-a lasat pe el sa treaca si l-a tras pe dreapta, deci politistu i-a dat prioritate Posted Image
Oare pe nenea ala politzist cine il trage pe dreapta ?
Se putea evita daca haudiu avea rabdare in timp ce semnaliza si se incadra frumos cand avea loc pe b1. Sorry dar nu se iese asa ca bou de pe b2 pe iesire.

Edited by Fluk3, 07 March 2021 - 02:44.


#90
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postvalitudor, on 07 martie 2021 - 02:39, said:

Uneori politistii spun si fac prostii, asa e si cazul celor din Sibiu sau din filmul tau.
Nu exista recomandare in lege daca nu este definita ca "recomandare", totul este obligatoriu. Ca nu exista sanctiune este alta treaba, dar asta nu inseamna ca este doar recomandare.

Iar politistul ala nu i-a acordat prioritate celeilalte masini. Tot in aceeasi lege (art. 6) se explica clar ce inseamna sa nu acorzi prioritate, aka sa-l faci pe cealalat sa evite accidentul
F bine, sa nu fie recomandare sa fie obligatoriu, asta ar fi de bun simt, politistul in mod normal nu avea ce sa-i acorde propritate unuia care nu avea ce sa caute acolo.

View PostFluk3, on 07 martie 2021 - 02:42, said:

Se putea evita daca haudiu avea rabdare in timp ce semnaliza si se incadra frumos cand avea loc pe b1. Sorry dar nu se iese asa ca bou de pe b2 pe iesire.
stai jumate de ora tu in orice giratoriu si vezi cum se iasa cu viteza, frumos, pe ambele benzi din giratorii, fara niciun fel de problema, 1 iasa pe banda 1, 2 iasa pe 2, pana apare cate un bombardier care strica totul ca se incadreaza el gresit.

Uitati aici exact despre ce vorbeam, in Ungaria, pana nu se fac si la noi la fel giratoriile bombardierii o sa continue sa-si faca de cap
https://www.trafictu...mparatie-hu-ro/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate