Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 

Sancțiune neîncadrare corectă în sens giratoriu

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2677 răspunsuri în acest subiect

#109
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

Vizualizare mesajbogdan_popescu, pe 07 martie 2021 - 01:50, a scris:




gresit, seatul nu a mers inainte, ci la stanga,  deci el voia sa iese la a 3-a iesire si sa stea pe banda exterioara,

Nu exista stânga în sensul giratoriu

Poate sa iasă pe ce ieșire vrea, a 3a sau a 17a

#110
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

Vizualizare mesajbogdan_popescu, pe 07 martie 2021 - 09:49, a scris:

pai asta e tendinta romanului, sa aiba ura pe politisti ca-i amendeaza si nu-i iarta de multe ori cand o comit, eu am fost prins odata cu viteza in localitate, mi-au luat permisul pe 3 luni, tot politistii de la Oradea, crezi ca mi-am taiat venele? Mi-am facut un selfie cu politistii zambind si mi-am platit sofer, nu m-am apucat sa blestem politistii, mi-am asumat ce am facut.
Da nu-i blesteama nimeni, sunt oameni ca oricare alt om, asta se vede si din video... problema e cand faci abuz crezand ca ai dreptate.
Ce zici daca tu nu aveai de fapt viteza in localitate sau aveai viteza dar numai in limita la 1 luna + puncte dar politistu iti lua pt 3 luni... iti mai faceai selfie-ul sau il intrebai cum sta cu controlul medical :)
Chiar nu sunt impotriva politistilor care isi fac treaba bine.

#111
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.543
  • Înscris: 13.05.2008

Vizualizare mesajFlat, pe 07 martie 2021 - 09:58, a scris:

Dacă vrea să iasă sa stea pe banda din dreapta, simplu, sau sa predea permisul, sau daca nu s-a încadrat corect sa de-a prioritate celui care circulă pe banda 1, simplu.

Eu cred că tu ești b2 lover
deloc, dar in comparatie cu altii eu stiu cand trebuie sa ma incadrez pe b1 si cand NU, gibbonul cu seat-ul a invatat acum pe portofelul lui cum, sper ca toti cei care procedeaza altfel sa fie invatati la fel fortat daca de bunavoie sau din bun simt nu vor. :D

#112
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

Vizualizare mesajDDooGG, pe 07 martie 2021 - 00:08, a scris:

Ai luat permisu pt ca nu ai dat examen in giratoriu , ca daca il dadeai , luai ciuciu.
Nu e adevarat, tocmai asta e regula in giratoriu, cea pusa in poza de mai la deal.

Citat

La schimbarea benzii trebuie sa te asiguri si sa cedezi daca respectivul vine pe banda lui ( el nu schimba directia numai tu o schimbi ).
Ba da, cel alb schimba directie, face la stanga in intersectie.
Bagati la cap: sensul giratoriu ESTE o intersectie.

#113
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

Vizualizare mesajbogdan_popescu, pe 07 martie 2021 - 10:02, a scris:

deloc, dar in comparatie cu altii eu stiu cand trebuie sa ma incadrez pe b1 si cand NU, gibbonul cu seat-ul a invatat acum pe portofelul lui cum, sper ca toti cei care procedeaza altfel sa fie invatati la fel fortat daca de bunavoie sau din bun simt nu vor. Posted image
A invatat degeaba... o sa conteste si politzistu se va face de kko... mai ales ca nu i-a acordat prioritate :(

Editat de Fluk3, 07 martie 2021 - 10:04.


#114
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.543
  • Înscris: 13.05.2008

Vizualizare mesajFlat, pe 07 martie 2021 - 10:01, a scris:

Nu exista stânga în sensul giratoriu

Poate sa iasă pe ce ieșire vrea, a 3a sau a 17a
vezi ca era scrisa treaba asta chiar in ceea ce m-ai citat, "deci el voia sa iese la a 3-a iesire si sa stea pe banda exterioara,"

Vizualizare mesajFluk3, pe 07 martie 2021 - 10:02, a scris:

Da nu-i blesteama nimeni, sunt oameni ca oricare alt om, asta se vede si din video... problema e cand faci abuz crezand ca ai dreptate.
Ce zici daca tu nu aveai de fapt viteza in localitate sau aveai viteza dar numai in limita la 1 luna + puncte dar politistu iti lua pt 3 luni... iti mai faceai selfie-ul sau il intrebai cum sta cu controlul medical Posted image
Chiar nu sunt impotriva politistilor care isi fac treaba bine.
nu exista sanctiune de o luna pt viteza, doar 3, faceam contestatie, i doresc succes la seat, o sa si-o fure si acolo :D

Vizualizare mesajFluk3, pe 07 martie 2021 - 10:04, a scris:

A invatat degeaba... o sa conteste si politzistu se va face de kko... mai ales ca nu i-a acordat prioritate Posted image
chiar te rog sa verifici sa vezi rezultatul daca contesta, au mai patit si altii si si-au furat-o si la proces

#115
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

Vizualizare mesajHunor_66, pe 07 martie 2021 - 10:02, a scris:


Ba da, cel alb schimba directie, face la stanga in intersectie.
Bagati la cap: sensul giratoriu ESTE o intersectie.
Cel alb nu schimba nici o directie decat daca schimba b1 cu b2 ceea ce nu a facut-o, deci a mers tot inainte.
In schimb, audiu a schimbat directia si nu a dat prioritate.
Trebuia sa semnalizeze mai repede si sa se incadreze pe b1.

#116
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011

Vizualizare mesajHunor_66, pe 07 martie 2021 - 10:02, a scris:


Ba, tu esti cu capu'?

Cum mama dracu' face ala stanga intr-o intersectie? cum mama dracu' faci la stanga cand iti pastrezi banda de mers? care a dracu' banda e CIRCULARA!

Boul care isi schimba directia de mers fara sa acorde prioritate e militianu'.



[ http://www.trafictube.ro/wp-content/uploads/2016/05/prioritate-de-iesire.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asa arata daca n-ar fi banda circulara. Ca vad ca ai o problema cu priceperea notiunii de cerc.

[ http://www.trafictube.ro/wp-content/uploads/2016/05/accident.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Alecsandru010, 07 martie 2021 - 10:11.


#117
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

Vizualizare mesajpasilla, pe 07 martie 2021 - 00:14, a scris:

Albul mergea inainte, nu coteaza ca era in curba.
Negrul a virat dreapta de pe banda din stanga si fara sa se asigure ca :
[...]
Ce o fi asa greu de priceput ?
Matale n-ai priceput deloc.
Mai uita-te o data la filmare.
Si inca o data.
Si inca o data.

Albul vrea sa faca stanga, prin fata auto negru.
Negru merge inainte.

Repet: albul trece de prima iesire la dreapta, iar la a doua iesire catre inainte, vrea sa faca stanga prin fata auto negru.
Auto negru vrea sa iasa la a doua iesire, pe directia inainte.

#118
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.543
  • Înscris: 13.05.2008

Vizualizare mesajFluk3, pe 07 martie 2021 - 10:06, a scris:

Cel alb nu schimba nici o directie decat daca schimba b1 cu b2 ceea ce nu a facut-o, deci a mers tot inainte.
In schimb, audiu a schimbat directia si nu a dat prioritate.
Trebuia sa semnalizeze mai repede si sa se incadreze pe b1.
Video-ul cu giratoriile din Ungaria e un alt exemplu dupa modul in care se foloseste o intersectie giratorie, de ce crezi ca ungurii si alte tari au ales sa-i indrume ca la gradinita pe gibboni? Pentru ca pateau si ei ca si politistul cu seatul si s-au saturat, au zis, ma astia nu-i duce capul trebuie sa-i ducem de mana prin giratoriu. :lol:

#119
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

Vizualizare mesajbogdan_popescu, pe 07 martie 2021 - 10:06, a scris:

chiar te rog sa verifici sa vezi rezultatul daca contesta, au mai patit si altii si si-au furat-o si la proces
Adica intre incadrare incorecta si necedare de prioritate judecatorul o sa-i dea dreptate politistului pt ca are dreptate by default ?

Vizualizare mesajbogdan_popescu, pe 07 martie 2021 - 10:08, a scris:

Video-ul cu giratoriile din Ungaria e un alt exemplu dupa modul in care se foloseste o intersectie giratorie, de ce crezi ca ungurii si alte tari au ales sa-i indrume ca la gradinita pe gibboni? Pentru ca pateau si ei ca si politistul cu seatul si s-au saturat, au zis, ma astia nu-i duce capul trebuie sa-i ducem de mana prin giratoriu. Posted image
Da corect, cand sunt semnalizate respectii ce e scris pe drum cand nu respecti prioritati... cel putin asa mi se pare normal.
Odata intrati amandoi in sens si asta dupa ce s-au plimbat peste doua iesiri acestia doi trebuie sa-si acorde prioritati, adica cel care schimba directia sa se asigure, sa semnalizeze si pe urma sa se incadreze...sa reduca viteza daca e necesar.

Editat de Fluk3, 07 martie 2021 - 10:13.


#120
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

Vizualizare mesajmisu78, pe 07 martie 2021 - 00:21, a scris:

Stiti ce fac eu cand ma plictisesc? Stiti? Nu stiti!
Am pe langa casa un sens giratoriu. Mare, baban, cat sa incapa multe masini.
Ma duc si il vizitez(suntem chiar prieteni si ne stim de mult), ma incadrez frumos pe banda 1 si ma invart. Ba nene, ma invart nu gluma(timp am si sunt si pe GPL deci nu-i problema). Sa vezi cati prosti enervez... Sa vezi ras... Cand ma plictisesc plec acasa.
E legal? Da. E moral? Nu!
E legal doar daca are o singura banda.
Daca are mai multe benzi, e ilegal.

#121
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.543
  • Înscris: 13.05.2008

Vizualizare mesajFluk3, pe 07 martie 2021 - 10:10, a scris:

Da corect, cand sunt semnalizate respectii ce e scris pe drum cand nu respecti prioritati... cel putin asa mi se pare normal.
intersectia giratorie e aceeasi cu sau fara desene pe asfalt sau delimitari fizice intre benzi, doar ca unii au reactionat mai rapid la gibboni si  au luat masuri, iar altii nu, bazandu-se pe faptul ca o sa mearga cum trebuie, regula de incadrare e aceeasi la intersectii indiferent ca sunt ajutate sau nu de desene si delimitari.

#122
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Nope. Intr-o intersectie semnalzata se respecta semnele rutiere in una nesemnalizata se respecta regulile de prioritate. Asta e valabil pt orice intersectie nu doar pt sensurile giratorii.

Editat de Fluk3, 07 martie 2021 - 10:18.


#123
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.543
  • Înscris: 13.05.2008

Vizualizare mesajAlecsandru010, pe 07 martie 2021 - 10:08, a scris:



[ http://www.trafictube.ro/wp-content/uploads/2016/05/prioritate-de-iesire.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Vezi ca asta e giratoriu cu 3 benzi unde e alta mancare de peste, ala rosu trebuia sa fie deja pe banda 2

#124
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.160
  • Înscris: 30.08.2006
Legislatia privind circulatia in sensul giratoriu necesita o schimbare in sensul simplificarii regulilor.  In sensul giratoriu trebuie sa existe o singura banda . Pentru prima la dreapta ,unde e posibil, se face un drum de ocolire a giratoriului. Circulatia in sens giratoriu trebuie sa aibe un regim special de reguli simplificate pentru a se evita orice fel de confuzii care pot duce la accidente rutiere. Pana atunci vom mai vedea asemenea evenimente rutiere.

#125
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.543
  • Înscris: 13.05.2008

Vizualizare mesajFluk3, pe 07 martie 2021 - 10:16, a scris:

Nope. Intr-o intersectie semnalzata se respecta semnele rutiere in una nesemnalizata se respecta regulile de prioritate.
Adica daca o intersectie cu 2 benzi pe sens nu are semne pe asfalt am voie sa ma incadrez pe banda din dreapta sa fac stanga doar ca nu e desenat nimic pe asfalt? :lol:

#126
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 409
  • Înscris: 23.12.2007
In filmuletul postat de Bogdan pe facebook, ultima secventa(ultimele secunde) arata clar ca negru cedeaza prioritate pentru cel de pe b1 care corect ,semnaliza pina cind a tras dreapta si i s-a decuplat semnalizarea.......in situatia asta politistul a gresit.
   In 2002 conduceam un transportor de masini incarcat ......asta are 23 de metri extins la maxim , sens pe doua benzi, linga Sevilla, un mos de pe b2 s-a aruncat in fata mea sa iasa, nu a cedat , normal ca l-am atins un pic , am frinat, am tras pe dreapta amindoi, mosu recunoaste ca avea permisu de putin timp,sustinea sus si tare ca  el are dreptate, desenam pe amiabila si plecam.Ajung la firma, vorbesc cu sefu, spaniol vechi in giratorii si rizind ma linisteste spunind ca a fost clar vina lui.......iesirea o faci de pe b1 , cu incadrare cedare de prioritate de pe b2  pe b1 si ulterior iesire....

Editat de marco68, 07 martie 2021 - 10:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate