Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

solutii de constructie casa P+1 respectand urbanismul

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
catalinmezei

catalinmezei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2008
Buna,

De curand am achizitionat un teren in comuna Bucovat, cartier maria Parc, judetul Timis cu suprafata de 715 mp, cu o forma aproape patrata (atasament "cf").
Parcela se afla pe colt. La momentul achizitiei am vazut certificatul de urbanism al fostului proprietar (vezi atasament "urbanism duplex") care dorea sa construiasca un duplex si nu am gasit nimic care sa ma deranjeze. Intrucat pretul (25.000 euro) mi s-a parut bunicel raportat la zona, suprafata si utilitati (gaz, curent si iluminat public ), n-am mai stat pe ganduri.

Problema a aparut cand am solicitat un certificat de urbanism pentru constructie casa P+1 si imprejmuire (atasament: urbanism) si am vazut ca fiind pe colt, ma obliga sa pozitionez constructia la fix 6 m de ambele fronturi stradale, ceea ce inseamna ca majoritatea curtii va fi in zona de nord-est.

Intentionez sa construiesc o casa P+1 de 95-110 mp utili cu o asezare ca in poza nr.1 pentru a avea terasa si o suprafata cat mai mare de curte in zona de sud.

Intrebarea mea este daca as putea totusi sa o construiesc asa cum imi doresc, dar sa si respect urbanismul, facand un proiect care include fie un carport, fie o terasa aberant de mare (vezi foto "2" marcat cu maro), pe care sa le demontez dupa intabulare. Daca da, terasa poate fi fara fundatie, doar din lemn? as vrea sa-mi ating scopul cu costuri cat mai mici.

Multumesc anticipat pentru orice sfat!

Attached Files


Edited by catalinmezei, 06 March 2021 - 13:56.


#2
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
La regimul de aliniere zice ca nu poti .

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Cred ca o impartire/parcelare a terenului te ajuta.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005
Ideea cu împărțirea e bună doar ai grijă să
1 - nu existe limite ale parcelelor construibile de tipul "o parcelă este construibilă doar dacă are suprafața minimă de X metri pătrați".
2 - să nu ceară cine știe ce bălărie de tip PUZ sau PUD pentru asta.

Pe de altă parte - poate că nu sînt chiar atît de absurzi la primăria aia. Textul e evident copiat din PUG-ul comunei, e scris de un urbanist care nu a cugetat cum trebuie la toate implicațiile ce rezultă din el și atunci poate merită să arunci o întrebare la primărie - oameni buni, dacă aplic ce scrie aici iese o casă prea mare și poziționată prost, cu o curte la nord în loc de sud. Cît de tare țineți la alinierea la ambele fronturi?
Dacă insistă, împarți terenul în două.

#5
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
intrebarea de baraj cred ca e.. care e spatele parcelei  si care sunt lateralele (asa scrie in certificatul de urbanism)? ca tb sa te retragi 10m
Cred ca ar fi bine sa mergi la primarie, sa vezi cum interpreteaza ei, pt ca nu e clar. ar fi trebuit mentionat separat, in reglulamentul local de urbanism, situatia parcelelor de colt.
La fel, coama pe care drum trebuie sa fie perpendiculara ? :D

Edited by un_arhitect, 11 March 2021 - 20:10.


#6
catalinmezei

catalinmezei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2008

View Postun_arhitect, on 11 martie 2021 - 20:09, said:

intrebarea de baraj cred ca e.. care e spatele parcelei  si care sunt lateralele (asa scrie in certificatul de urbanism)? ca tb sa te retragi 10m
Cred ca ar fi bine sa mergi la primarie, sa vezi cum interpreteaza ei, pt ca nu e clar. ar fi trebuit mentionat separat, in reglulamentul local de urbanism, situatia parcelelor de colt.
La fel, coama pe care drum trebuie sa fie perpendiculara ? Posted Image
am intrebat la primarie care e frontul stradal si mi-au spus ca latura mai mica (am si notat in schitele din primul post FS-ul) :)

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Fa si matale o dezmembrare a terenului in asa fel incat sa se pupe perfect cu asezarea imobilului asa cum vrei matale.

#8
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postcatalinmezei, on 11 martie 2021 - 23:17, said:

am intrebat la primarie care e frontul stradal si mi-au spus ca latura mai mica (am si notat in schitele din primul post FS-ul) Posted Image
Da, n-am vazut..Intr-adevar, cred ca dezmembrarea ar fi singura solutie, fara costuri asa mari..Apoi alt certificat de urbanism..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate