Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Posibila taxa auto din 2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#145
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate, da. Multi.
Asta e nivelul de tensiune si de stress cu care are de-a face romanul zi de zi si care il face hipercompetitiv cu cei de nivelul lui, tiranic cu cei de sub el si pres in fata celor care sunt deasupra lui.
Zic doar atat: Zoo Bucuresti vreun milion si deva de animale si niste oameni. Reprezentativ.

View Postpetru_, on 25 iulie 2021 - 22:11, said:


Exact cum a spus si underb, taxa va fi una platibila. Suma este nesemnificativa raportata la bugetul intregii tari, doar ca  banii se vor duce in trei ronduri de panselute, cateva borduri si juma de sens giratoriu, ca nu le ajunge de unul intreg.

Pe bune, chiar mai e cineva atat de naiv care crede ca taxa este pusa pt binele nostru viitor?

View Postconrem, on 25 iulie 2021 - 22:16, said:



taxa daca va fi mare clar va descuraja sa ne luam masini vechi, sa speram ca o sa isi faca cei de la rar/itp treaba o putem ignora ca si optiune. Trebuie sa compensam cumva, si asta e unica optiune simpla.
Nu stiu cat ai inteles din statisticile din paginile anterioare dar tu realizezi ca la un grad de motorizare de 35% cu un parc auto cu o vechime medie de 12 ani ai mai putine masini vechi decat o tara din vest a carei parc auto are in medie 8 ani si un grad de motorizare de 60%?
Asta din simplu fapt ca ai mult mai putine masini decat ei. Si noi si vechi.
Iti par multe pt ca ti-au furat astia drumurile, nu pentru ca sunt multe. Avem cel mai scazut grad de motorizare din UE iar masinile alea putine pe care le avem consuma in medie jumatate din cat consuma pe an o masina dintr-o tara dezvoltata. Nu, nu pentru ca ar fi supereconomice ci pentru ca de atat avem bani sa circulam cu ele.

Ce taxa mai vrei si pt a acoperi ce mai exact?


Da, sa se faca ITPul pe bune si sa nu se inchida ochii cand se ofera servicii ITP personalizate. Dar asta inseamna sa se opreasca circuitul spagii in sistem. Si, de ce nu, sa nu iti mai fure drumul si sa-ti lase doar gropile in care sa ti-o farami an de an.

Edited by underb, 25 July 2021 - 22:51.


#146
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
Tre sa fii puțin dilache sa aplauzi la introducerea unei noi taxe, oricare ar fi ea.

Suprataxarea nu a fost niciodată în avantajul cetățenilor, întotdeauna doar în folosul politicienilor si a rubedeniilor acestora.

#147
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 25 July 2021 - 22:41.


#148
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

View Postunderb, on 25 iulie 2021 - 22:38, said:

Din pacate, da. Multi.
Asta e nivelul de tensiune si de stress cu care are de-a face romanul zi de zi si care il face hipercompetitiv cu cei de nivelul lui, tiranic cu cei de sub el si pres in fata celor care sunt deasupra lui.
Zic doar atat: Zoo Bucuresti vreun milion si deva de animale si niste oameni. Reprezentativ.




Nu stiu cat ai inteles din statisticile din paginile anterioare dar tu realizezi ca la un grad de motorizare de 35% cu un parc auto cu o vechime medie de 12 ani ai mai putine masini vechi decat o tara din vest a carei parc auto are in medie 8 ani si un grad de motorizare de 60%?
Asta din simplu fapt ca ai mult mai putine masini decat ei. Si noi si vechi.
Iti par multe pt ca ti-au furat astia drumurile, nu pentru ca sunt multe. Avem cel mai scazut grad de motorizare din UE iar masinile alea putine pe care le avem consuma in medie jumatate din cat consuma pe an o masina dintr-o tara dezvoltata. Nu, nu pentru ca ar fi supereconomice ci pentru ca de atat avem bani sa circulam cu ele.

Ce taxa mai vrei si pt a acoperi ce mai exact?


Da, sa se faca ITPul pe bune si sa nu se inchida ochii cand se ofera servicii ITP personalizate. Dar asta inseamna sa se opreasca circuitul spagii in sistem.
Taxa pentru masini tot ce e sub euro 4.

Nu avem bani sa circulam cu ele?  Pai daca nu iti permiti ceva mai nou - nu iti cumperi, mai aduni ceva bani si gata. O multimea de masini vechi, ce ocupa locuri de parcare si sunt folosite mai mult pentru depozitare decat sunt conduse zilnic. O multimea de masini vechi pe drumuri. Normal, daca nu avem taxe de import si aducem toate rahaturile pe care nu le vor aia.

#149
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In ce scop? :)

#150
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
De ex daca aduci o masina de 3000 euro in Ucraina achiti taxe de 2400 euro. Noi avem noroc ca nu mai avem asa taxe aditionale. Pai normal ca aducem toate porcariile aici, ne doare la basca unde ne lasam masina, oricum ne costa 70 lei pe an. Nu gasim loc de parcare in centru? O lasam pe bordura, riscul sa fie ridicata oricum e mic. Sa ne luam amenda e mic oricum. Rca, chestii totul e super ieftin. Pai la cat e de ieftin sa detii o masina in Romania, ar fi ok sa bagam niste taxe de mediu pentru toate porcariile de ajung aici.

View Postunderb, on 25 iulie 2021 - 22:53, said:

In ce scop? Posted Image
Sa avem un parc auto mai nou. Pai sa ajungem ca in India? Pakistan? Nu ne dorim si noi ceva mai mult? Sa fim intr-un mediu mai ok? Sau " merge si asa"?

#151
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Intrebam de scopul acelei taxe pe care ti-o doresti tu.

PS. Vad ca ai "raspuns". Pai ne dorim dar ce sa facem? Atat putem.
Tot n-ai raspuns la intrebare. La ce te ajuta parcul ala auto mai nou?
Iti face autostrazi, centuri, drumuri express, pasaje?

Daca vrei o populatie mai tanara ce faci? Impusti batranii pe strada?

#152
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

View Postunderb, on 25 iulie 2021 - 23:03, said:

Intrebam de scopul acelei taxe pe care ti-o doresti tu.

PS. Vad ca ai "raspuns". Pai ne dorim dar ce sa facem? Atat putem.
Tot n-ai raspuns la intrebare. La ce te ajuta parcul ala auto mai nou?
Iti face autostrazi, centuri, drumuri express, pasaje?

Daca vrei o populatie mai tanara ce faci? Impusti batranii pe strada?
Sa mai dispare din harburi care polueaza, ocupa locuri de parcari etc.

#153
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si taxezi o tara pentru ca nu ai tu loc de parcare si pt ca faci 5 ore pana la munte pentru ca ti-au furat astia drumul? Realizezi ca 2 treimi din populatie locuieste in localitati mai mici de 100k locuitori?

Harburile care polueaza trebuie sa nu treaca ITPul. E suficient. Iti canalizezi energia intr-o directie facila care nu rezolva nimic dar iti da putina satisfactie, nu inspre cauza problemelor.
Repet. Avem cel mai mic parc auto din Europa raportat la populatie. Problema e in alta parte, nu la numarul de masini.

Edited by underb, 25 July 2021 - 23:13.


#154
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

View Postunderb, on 25 iulie 2021 - 23:10, said:

Si taxezi o tara pentru ca nu ai tu loc de parcare si pt ca faci 5 ore pana la munte pentru ca ti-au furat astia drumul? Realizezi ca 2 treimi din populatie locuieste in locuitati mai mici de 100k locuitori?

Harburile care polueaza trebuie sa nu treaca ITPul. E suficient. Iti canalizezi energia intr-o directie facila care nu rezolva nimic dar iti da putina satisfactie, nu inspre cauza problemelor.
Repet. Avem cel mai mic parc auto din Europa raportat la populatie. Problema e in alta parte, nu la numarul de masini.
Normal ca nu ai loc de parcare daca sunt o multimea ce isi cumpara masini desi nu au nevoie de ele, le tin doar de dragul de a avea masina.
Am zis mai sus ce tine de ITP, daca cei cu ITP-ul nu-si fac treaba, trebuie ALTFEL rezolvata problema. Problema nu e numarul de masini, dar calitatea lor.

PS. Loc de parcare am, cand mi-am luat apartament de la bun inceput mi-am luat cu loc de parcare. Cand merg in centru - doar metrou sau taxi, sa nu ma gandesc unde imi parchez masina sau sa ma enervez, imi asum.
Plec la munte de joi in mod normal. Imi programez totul asa incat sa nu stau ca un bou 5 ore pe drum. Ma descurc asa cum pot.

#155
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"daca cei cu ITP-ul nu-si fac treaba, trebuie ALTFEL rezolvata problema"

Esti sigur ca ai vrut sa scrii asta?
Nu de alta dar daca e asa, e o prostie colosala daca sugerezi ca o taxa ar fi solutia la incompententa celor care reprezinta autoritatea.
Si incompetenta caror institutii ai vrea sa o mai rezolvam cu taxe. Hai sa le rezolvam pe toate. Cu cat mai hoti si mai spagari, cu atat sa dam cu mai multi bani de taxe in ei, sa se invete minte. (Sunt ironic, in caz ca iti surade ideea)

Tu te simti normal cand zici chestii din astea?

E complet aberant.

#156
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Daca am ajuns in asa situatie, clarnu avem scapare. Tara e plina de spagari. Ne vom lupta inca o suta de ani si tot nu se stie daca vom avea succes. Avem taxe minime la inmatriculare, pai hai sa compesam cel cu putin cu niste taxe la rable. Nu mai e ok sa continuam asa.

Nu. Nu ma simt normal, as vrea politia sa isi faca treaba, cei de la ITP sa isi faca treaba. Dar traim asa, si trebuie sa gasim o solutie

#157
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dupa cum spuneam. Hai sa platim pentru incompetenta fiecarei institutii. Cu cat mai hoti si mai incompetenti cu atat sa aruncam cu mai multi bani in ei. Sunt sigur ca asta o sa-i opreasca ca doar nu are cum sa le dea idei sau macar sa le placa situatia.

Nu. E aberant.

Cam atat.

Lasand deoparte ce am scris pana acum, daca poti, pleaca din locul in care locuiesti. Nu pari ca o mai duci mult si mai tragi si pe altii dupa tine.

Eventual pleaca din Romania. Nu o zic in mod malitios.

#158
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

View Postconrem, on 25 iulie 2021 - 22:59, said:

De ex daca aduci o masina de 3000 euro in Ucraina achiti taxe de 2400 euro. Noi avem noroc ca nu mai avem asa taxe aditionale. Pai normal ca aducem toate porcariile aici, ne doare la basca unde ne lasam masina, oricum ne costa 70 lei pe an. Nu gasim loc de parcare in centru? O lasam pe bordura, riscul sa fie ridicata oricum e mic. Sa ne luam amenda e mic oricum. Rca, chestii totul e super ieftin. Pai la cat e de ieftin sa detii o masina in Romania, ar fi ok sa bagam niste taxe de mediu pentru toate porcariile de ajung aici.


Sa avem un parc auto mai nou. Pai sa ajungem ca in India? Pakistan? Nu ne dorim si noi ceva mai mult? Sa fim intr-un mediu mai ok? Sau " merge si asa"?

In centrul orasului daca te te plangi de parcari mai ales, de ce sa nu se faca parcarea 2400 de euro pe an? Ati scapa de masini si ar fi toti multumiti nu?

#159
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

View Postunderb, on 25 iulie 2021 - 23:10, said:

Repet. Avem cel mai mic parc auto din Europa raportat la populatie. Problema e in alta parte, nu la numarul de masini.
avem cel mai mic parc auto chiar și după ce au intrat 1 milion de masini în țară în 3 ani. străzile și trotuarele orașelor mari gem de mașini.
comparația cu alte țări e mișto în primă fază, până apuci să vezi că ăia au făcut și un pic de sistematizare și organizare în timp ce își luau mașini.

View Postunderb, on 25 iulie 2021 - 21:51, said:

Si inca ceva. In loc sa il arati cu degetul pe un amarastean ca ii joaca directia, nu mai bine il arati cu degetul pe ala care i-a furat drumul si i-a lasat doar gropile, daca tot vrei sa arati pe cineva cu degetul?
și l-a votat pe același care i-a furat drumul, că tot repeți sintagma asta. de zeci de ori. nu l-a votat să facă, l-a votat să fure. că știa că fură. că l-a văzut că fură. că a citit în ziar că fură.

românii nu vor aplicarea legilor. inclusiv astea proaste cum le avem. ar descoperi cât de săraci sunt în realitate. așa că mai bine scoatem taxa auto și le dăm voie să își mai ia 2-3 mașini, să se simtă bine. după care nu le ridicăm mașinile parcate aiurea, că îi lovim la buzunar. îi lăsăm să circule cu viteză, să se simtă stăpâni și zei. morții din weekendul trecut sunt victime colaterale. n-ai accelerat ieri, dar ai accelerat săptămâna trecută. puteai să mori atunci, și să iei și alții cu tine, dar ai murit acum, luat de altul. tu nevinovat de data asta. ghinion.

#160
ano12

ano12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2020

View Postconrem, on 25 iulie 2021 - 23:30, said:

Daca am ajuns in asa situatie, clarnu avem scapare. Tara e plina de spagari. Ne vom lupta inca o suta de ani si tot nu se stie daca vom avea succes. Avem taxe minime la inmatriculare, pai hai sa compesam cel cu putin cu niste taxe la rable. Nu mai e ok sa continuam asa.

Nu. Nu ma simt normal, as vrea politia sa isi faca treaba, cei de la ITP sa isi faca treaba. Dar traim asa, si trebuie sa gasim o solutie
Astept sa vad ITP-ul facut si drumurilor, si da, drumurile sunt supuse unui control. In teorie, in practica vezi cu ochii tai gropanele...

#161
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"și l-a votat pe același care i-a furat drumul, că tot repeți sintagma asta. de zeci de ori."
Poti sa spui si o repeti si tu daca vrei. Pt ca chiar l-au furat. Iar problema nu e ca zic eu ci ca s-a intamplat asta.
In plus a vota pe cineva =/= a-i da mana libera.

"românii nu vor aplicarea legilor."
Asta nu sta in calea aplicarii legilor. Am scris in alta postare ce sta in calea aplicarii lor si vad ca e nevoie sa o repet - coruptia, delasarea, incompetenta.

"așa că mai bine scoatem taxa auto și le dăm voie să își mai ia 2-3 mașini, să se simtă bine."
Dupa cum spuneam si vad ca e nevoie sa repet, avem cel mai mic parc auto din Europa.
Problema e la aia care ti-au furat drumul nu la ala care isi cumpara masina.
Si mai e la aia care inmatriculeaza si lasa sa circule pe strazi toate epavele.
De ce sa acope altii cu bani coruptia de la RAR? Ca doar aia cu statiile ITP nu sunt de capul lor.

Si pentru ca zici ca romanii l-au tot votat pe ala care fura, uite ca eu imi exprim opinia in legatura cu a arunca cu bani in directia in care nu merge treaba - le va placea situatia iar treaba va merge si mai prost ca sa curga banii in continuare.
Asa ca - NU!

"după care nu le ridicăm mașinile parcate aiurea, că îi lovim la buzunar. îi lăsăm să circule cu viteză, să se simtă stăpâni și zei..."

Asta nu are nicio legatura cu ce am scris eu asa ca nu o voi comenta. E doar o constructie bazata pe ce ai scris chiar tu, adica - "românii nu vor aplicarea legilor."

_________________________________

In mare, ca o concluzie la tot ce am scris pe aici, pozitia mea e urmatoarea:

Situatia actuala este rezultatul furaciunilor. Avem aceleasi probleme de trafic ca altii in timp ce avem cel mai mic grad de motorizare din Europa - de doar 35%.
Problema epavelor nou inmatriculate sau nu este rezultatul coruptiei si nepasarii de la RAR.

Nu vreau sa validez starea de fapt actuala si sa "construiesc" ceva pe ea.
In primul rand pt ca se vor adapta rapid la noilor premize, fiind in favoarea lor si in al doilea rand pt ca daca as construi ceva pe aceasta stare de fapt actuala si ar insemna implicit ca o consider o fundatie trainica si rezistenta in timp.

Nu vreau sa las sa se inteleaga cumva ca cu cat e mai corupt, mai incompetent si mai indolent aparatul administrativ in general, cu atat voi arunca cu mai multi bani in el. Acum arunc pt ca nu am ce face. Dar daca e vorba de o noua taxa nu pot sa o aprob, oricat de putin ar insemna aprobarea mea (si asta e doar problema mea).
Nu le va fi greu sa puna cap la cap cele 2 lucruri.

Si inca ceva - cand scopul unei taxe (fie el profund gresit cum este sa acopar furaciunile si incompetenta) concureaza cu colectarea de bani la buget, pot sa imi iau adio de pe acum de la atingerea acelui scop. Vor incerca in orice fel sa pastreze premizele (poluare,aglomeratie) pt a nu pierde cumva din sumele colectate.

Asta pentru ca asa e la "Ferma de taxe SRL" - incasarea taxei de descurajare este mai importanta decat descurajarea in sine.

Edited by underb, 26 July 2021 - 10:17.


#162
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Da de toate dieselurile care merg cu 15km/h in scop de scoala ,si care formeaza dupa ele niste cozi de alte dieseluri,de ce nu se ia nimeni?

Astia cu scoala ar trebui sa invete cursantii sa conduca in afara orasului si sa aiba doar gpl.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate