Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Posibila taxa auto din 2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#181
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

View Postdacis2, on 27 iulie 2021 - 14:55, said:


Da, acum taxele si impozitele platite pentru salariul unui angajat sunt de aprox. 42%. Pe vremea cand erau ceva mai mari (46-48%), Romania ocupa locul 14 printre tarile UE. Acum, cu taxe reduse, locul ocupat ar trebui sa fie mai jos. Nu am acces acum la statistici, dar, cum ziceam, este in jurul locului 20, pe primul loc fiind tara cu taxele si impozitele cele mai mari. Daca nu ma insel este Franta, cu aprox. 55%.

In ce priveste priceperea, da, nu ma ocup de asa ceva, dar am colaboratori care imi livreaza date statistice. Acum, fiind in concediu... e mai greu.

Insa nu vad relevanta taxelor pe salarii cand este vorba de taxa pe mediu. Dimpotriva, taxele mai mari si salariile mai mici ar trebui sa descurajeze achizitia de autoturisme. Ori, din piata se vede ca efectul este unul pervers: mana cumparatorii spre piata SH, dar mai ales spre rable SH...

Wooooooooow
Iti dai seama ce revelatie? Adica tu bagi taxe mai mari la aia care au 2000 de euro pentru o masina si te miri de ce-si cumpara la 500 dupa aia? :o

#182
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcastiel97, on 27 iulie 2021 - 16:34, said:

si te miri de ce-si cumpara la 500 dupa aia? Posted Image
Poate ca nu castiga suficient pentru a detine o masina ... zic si eu.
Si eu vreau Yacht si un elicopter ... si o vila cu helipad si un doc pentru ele ... dar nu imi permit (si probabil ca nu imi voi permite vreodata) ... asadar ma limitez la ce pot. Este exact la fel si in cazul masinilor.

#183
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Posibil sa-ti fi iesit pe dos argumentul :)



Sau sugerezi cumva sa se limiteze libertatile in functie de "valoarea" fiecaruia?

#184
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cum adica sa se limiteze libertatile ? Nu se poate asa ceva, tine de repturile omului. Si tu poti sa iti cumperi si sa operezi un elicopter chiar si acum. Ai nevoie doar de licenta de pilot (se obtine usor, trebuie doar sa faci scoala) si sa iti cumperi un elicopter .. simplu, doar te duci si il cumperi. Iti trebuie doar bani.

Dupa cum spuneam, masina este un drept universal. Exercitarea dreptului vine la pachet cu obligatii. Daca nu esti in stare sa satisfaci obligatiile, ghinion ... dar dreptul nu ti-l ia nimeni.

#185
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cum sa fie masina un drept?
Ca vreau si eu una moka.
Cand o sa ti-o dea cineva, va fi un drept. La fel ca dreprul la sanatate, la invatamant si asa mai departe.
Eventual sa iti opreasca 5% din venit, orocat ar fi el, si sa iti dea odata la 5 ani o masina. Aceea masina la toata lumea.
Arunci vb de dreptul la masina si de obligatii (aia 5%).
Ce parere ai?
Cea mai apropiata chestie in mom asta care ar fi sa zicem un drept, ar fi transportul in comun subventionat.

A-ti lua o masina e o libertate, nicidecum un drept.
Si, spre deosebire de drepturi pe care trebui sa ti le dea cineva dupa putere si dupa posibilitati (daca nu are spitalul medicamente, nu prea beneficiezi de dreptul la sanatate), libertatea o ai pur si simplu iar limitarea ei trebuie justificata clar de cel care incearca sa ti-o limiteze. Mai ales cand se face pe criterii financiare ;)

Ce ar fi ca de maine doar cei care platesc 5000 de euro pe luna sa aiba libertatea de a iesi din curtea lor? Sunt sigur ca multi ar plati cu placere.
Mai greu ar fi sa justifici chestia asta.

Edited by underb, 27 July 2021 - 19:18.


#186
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Masina e un drept .. dreptul la proprietate. Nu trebuie sa ti-l dea nimeni ... e al tau. Trebuie insa sa te conformezi obligatiilor (obligatii care vin cu orice drept, de altfel).
Oricum, eu imi mentin parerea, e a mea ... mai mult, e dreptul meu la opinie.

Edited by ro_explorer, 27 July 2021 - 19:16.


#187
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Imi pare rau dar ramane o libertate, nu un drept :)


#188
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postunderb, on 27 iulie 2021 - 19:22, said:

Imi pare rau dar ramane o libertate, nu un drept :)
Nu contează definiția, contează ideea: nu ai bani, nu ai mașina, nu este ceva unic in istorie și nici in prezent. O mașina este scumpa, mai ales prin prisma costurilor adiacente.

Statul și societatea nu au nicio obligativitate fata de cetățeni sa aiba acces la mașini ieftine, sărăcia materială nu reprezintă un fundament pentru acces la mașini ieftine.

România are o problema generalizată in tot ce tine de infrastructura rutier, parc auto, Abilitățile si inclusiv gradul de civilizatie al șoferilor.

Orice măsura care poate reduce poluarea, accesul mașinilor necorespunzătoare tehnic si a participanților inapți sa respecte regulile este bine venită. Inclusiv taxele, trebuie folosite ca măsura descurajatoare.

#189
ano12

ano12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2020

View PostHEX2FUN, on 27 iulie 2021 - 20:07, said:

Nu contează definiția, contează ideea: nu ai bani, nu ai mașina, nu este ceva unic in istorie și nici in prezent. O mașina este scumpa, mai ales prin prisma costurilor adiacente.

Statul și societatea nu au nicio obligativitate fata de cetățeni sa aiba acces la mașini ieftine, sărăcia materială nu reprezintă un fundament pentru acces la mașini ieftine.

România are o problema generalizată in tot ce tine de infrastructura rutier, parc auto, Abilitățile si inclusiv gradul de civilizatie al șoferilor.

Orice măsura care poate reduce poluarea, accesul mașinilor necorespunzătoare tehnic si a participanților inapți sa respecte regulile este bine venită. Inclusiv taxele, trebuie folosite ca măsura descurajatoare.
Nu ai bani nu ai masina dar la 3 km de oras mijlocul de transport in comun se transforma in mers pe jos, cum facem? Interzicem si apoi ne scarpinam la spate?

#190
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Bicicleta ce are?

#191
ano12

ano12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2020
Nu stiu, pune-o pe nevasta-mea pe bicicleta si o vei vedea la stiri. E genul de persoana ce se impiedica cand se da jos de pe scaun, i se inchid ochii automat si cand incearca sa se spele pe dinti. Mai are rost sa vorbim despre clima? Azi au fost 37 de grade la umbra. Dar de ce bicicleta si un sistem de transport comun decent cu aer conditionat, incalzire, fara mirosuri si curat? De ce asa ceva nu se poate? Haide sa ignoram aerul conditionat si incalzirea dar sa nu il ai disponibil nici macar la 3 km de oras...

#192
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu știu cum se face dar numai esticilor le pute bicicleta. Bine ca olandezii, danezii, suedezii și alte popoare pot merge cu bicicleta tot anul.
Ce sa zic? Produ mai multi bani sa plătești taxele la tigaie dacă îți pute pe bicicleta.

#193
ano12

ano12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2020
Frumos din partea ta, cand iti demonstrez faptul ca este cea mai neindemanatica persoana de pe planeta o dai cu lamentari penibile gen iti pute bicicleta. Tu raspunde la intrebarea de mai sus: de ce nu transport in comun la 3 km de oras? 3km!!! si nu, sotia nu are permis, a inceput scoala de soferi, proba teoretica fara greseala, la condus 72 de puncte de penalizare... eu nu cunosc pe nimeni sa fi cazut la proba practica cu atatea penalitati.

#194
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postro_explorer, on 27 iulie 2021 - 23:05, said:

Nu știu cum se face dar numai esticilor le pute bicicleta. Bine ca olandezii, danezii, suedezii și alte popoare pot merge cu bicicleta tot anul.
Ce sa zic? Produ mai multi bani sa plătești taxele la tigaie dacă îți pute pe bicicleta.
Doar sarakii merg pe bicicleta deci olandezii sunt saraki...

#195
ano12

ano12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2020
Nu mai pot edita. Iar dam exemple de tari cu alt regim climatic fata de Romania? Cat % din suedia traieste in nord si cat in sud unde e clima potrivita pentru a fi biciclist?

#196
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postano12, on 27 iulie 2021 - 23:11, said:

cand iti demonstrez faptul ca este cea mai neindemanatica persoana de pe planeta o dai cu lamentari penibile gen iti pute bicicleta. Tu raspunde la intrebarea de mai sus: de ce nu transport in comun la 3 km de oras? 3km!!!
În cazul asta o sa îți iei o bicicleta tandem și o transporți tu pe bicicleta. Sau mergi 3 km pe jos. Înseamnă 30 minute și faci și putina mișcare cu ocazia asta.
De ce nu ai transport în comun trebuie sa ii întrebi pe cei pe care i-ai votat.

#197
ano12

ano12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2020
3 km pe jos pe marginea drumului fara trotuar, fara umbra la 37 de grade. Imi place cum gandesti, ca un copil adica. Eu astept sa vad transportul in comun in primul rand apoi sa vina sa ma taxeze, renunt la masina dar alta alternativa nu exista.

#198
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postano12, on 27 iulie 2021 - 23:23, said:

Eu astept sa [...]
Tu asteapta. Intre timp altii vor vota pentru tine si aia votati vor lua decizii care te afecteaza si carora nu te vei putea opune. Cand vor veni taxele le vei plati, ca orice bun contribuabil .. sau vei vinde tinicheaua, indiferent daca ai sa nu ai autobuz. Asadar, mai bine te implici ca sa ai autobuzul ala in caz ca il vrei neaparat.

Cat despre mersul in soare la 37 de grade .. stai tu linistit ca nu ai facut tu cu autobuzul cati Km am facut eu pe jos sau pe bicicleta peste munti si paduri. In vremurile bune aveam intre 5000 si 8000 de KM pe an la pedale ... indiferent de vreme sau de temperaturile exterioare. Am pedalat si la 40 de grade si la -15 ... cu acelasi spor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate