Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

TVA la orice comanda din China din 1 iulie 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmediasick, on 24 ianuarie 2021 - 12:48, said:

Si stii de ce? Doar un exemplu: la scoala imi vor cere 50 lei pentru fondul clasei - trebuie sa ii dau, ncsf
Daca e legal adica fara obligatii si stabilit de comun acord intre parinti, altfel e interzis si daca dai sustii coruptia.

View Postmediasick, on 24 ianuarie 2021 - 12:48, said:

salariul meu luat in mana este impozitat, taxat si tot tacamul, toate darile le ia statul, la mine vin banii care au ramas, da?
Pai si atunci de ce sa ii mai dau eu lui ostahie (si ostahie la statul ro) inca 19% din valoarea produsului ce mi l-ar vinde, sa ajutam din nou economia ro?
Pentru ca fara acest lucru nu ajuti viitorul tarii, vrei buget mai bun si economie in crestere... presupun, pai prin evaziune nu se face asa ceva Posted Image

View Postmediasick, on 24 ianuarie 2021 - 11:03, said:

va pun o intrebare simpla:
de ce as cumpara acest produs de pe emag sau de pe olx sau de la magazin fizic din ro?
Pentru a nu lua o teapa. (pirate card)

Edited by andreic, 16 February 2021 - 11:56.


#74
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003
Si apropo de subiect in sine, "TVA la orice comanda din China din 1 iulie 2021" - si acuma se plateste TVA, pachetul ajunge la Of 5 vama, mergi cu comanda si cu extrasul de cont al platii tiparit si din aia iti face tva-ul de platit.

#75
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 18.06.2009
Posta Romana va taxa tva pentru orice comanda inafara UE indiferent de valoare incepand cu 1 Iulie. Va fi haos la departamentul lor de vamuire unde in prezent sunt doar 5 angajati (din cauza asta un colet cu tracking nonUE in Bucuresti dureaza 3-4 saptamani pana ajunge la destinatar). Pe langa tva, se va percepe in continuare si taxa de 20 lei pentru delegarea vamuirii. Efectul pe termen mediu si lung va fi o scumpire in masa pentru produsele de valori mici (huse, carcase, cabluri).

Edited by Rainwish, 23 April 2021 - 17:56.


#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRainwish, on 23 aprilie 2021 - 17:55, said:

Posta Romana va taxa tva pentru orice comanda inafara UE indiferent de valoare incepand cu 1 Iulie.

O sursa sigura ?

#77
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 18.06.2009

View PostMembruAnonim, on 23 aprilie 2021 - 21:08, said:

O sursa sigura ?

Vama postei din Bucuresti si la numarul de telefon pentru relatii clienti.

#78
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Treaba asta cu TVA si alte mizerii se va aplica de exemplu si comenzilor venite din depozite UE? Sau doar cele venite direct din China?

#79
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Tot ieși mai ieftin la chestii mici.

De ce as da 100 de lei pe o husa de telefon, când pot sa o comand de pe Ali cu 2 euro?

#80
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 22.09.2007
Ma gândesc ca sellerii mai mari vor face depozite în Europa ca să scăpăm de aceste taxe. Probabil vor costa un pic mai mult produsele și transportul, dar nu vor ajunge la poșta vamală.

#81
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Ieri mi-a zis un lucrator de la Vama ca de la 1 iulie TVA-ul va cea mai mica dintre grijile mele.
Ca sa-mi pot ridica coletul, voi avea nevoie de cod EORI (100 lei) plus inca niste servicii (comisionare vamala, daca am inteles bine) care vor fi scumpe si care se vor plati pentru fiecare colet. Nu mai discutam aici de cozile care vor fi, cand toate cozile de la oficiile postale din cartier se vor muta intr-un singur loc.

Si a zis ca astea se vor plati "chiar si pentru un colet care contine un elastic de prins parul".

Nu pot decat sa sper ca imi ajung acasa toate coletele pana la 1 iulie.

Edited by costy81gl, 28 April 2021 - 13:07.


#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcosty81gl, on 28 aprilie 2021 - 13:05, said:

Ca sa-mi pot ridica coletul, voi avea nevoie de cod EORI (100 lei) plus inca niste servicii (comisionare vamala, daca am inteles bine) care vor fi scumpe si care se vor plati pentru fiecare colet.


Imi este greu sa cred.

#83
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcosty81gl, on 28 aprilie 2021 - 13:05, said:

Ca sa-mi pot ridica coletul, voi avea nevoie de cod EORI (100 lei)
Codul EORI se eliberează gratuit. Sunt diverse firme care completează cererea aia pentru tine contra a 100 lei +/-.

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOwlDoom, on 05 mai 2021 - 19:27, said:

Codul EORI se eliberează gratuit.

Poti, te rog, sa detaliezi procedura? M-ar interesa si pe mine, mai ales ca din cand in cand mai comand de pe aliexpress

#85
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Sper sa primesc toate comenzile pana pe 1 iulie. :))

#86
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2009

View PostMembruAnonim, on 05 mai 2021 - 19:56, said:

Poti, te rog, sa detaliezi procedura? M-ar interesa si pe mine, mai ales ca din cand in cand mai comand de pe aliexpress

Completezi aici cererea: https://eori.customs...484/EORITrader/
Ai grijă să selectezi biroul vamal corect (eu sunt din Piatra Neamt și am considerat, eronat, că trebuie să adresez cererea biroului vamal Bacău, că e mai aproape, dar trebuia să adresez Direcției Regionale Iași). Eventual sună la ei înainte.
Și mare atenție, înainte să finalizezi cererea, notează-ți numerele de referință pe care ți le generează  sistemul la un moment dat, pentru a putea reveni în caz de nevoie. După completare cerere, o vei printa, o vei semna olograf și o vei trimite, împreună cu CI, la biroul vamal aferent. La fel, recomand să suni și să întrebi la ce adresă să trimiți. Aici găsești informații de contact: https://www.customs....actualizate.pdf
După ce ți se aprobă cererea, vei primi "codul EORI", practic un email text pe care va trebui tu să-l, și citez, "Nota: Continutul acestui email se va salva intr-un document Word folosind
setul de caractere(font) Lucida Console de marime 8, dupa care va fi listat.". Posted Image Îți recomand să-l salvezi direct în format PDF din Word că oricum doar electronic îl vei transmite...
Dacă vezi că nu primești nimic o zi, două, trei, sună din nou la ei, e posibil să fi "sărit" peste email-ul tău cu cererea si copia de buletin, cum am pățit eu.
Dacă întâmpini dificultăți, îmi poți trimite PM  sau te poți adresa helpdesk-ului prin e-mail: [email protected];

Eu mi-am făcut EORI strict pentru livrările DHL, să nu fiu nevoit să le plătesc lor taxa aia de 84 lei sau cât o fi. A și atenție, cu codul tău EORI va trebui să achiți tu taxele vamale/TVA datorate direct către biroul vamal. Eu sunt informat de DHL cât trebuie să plătesc și toate detaliile plății (cont, beneficiar, etc), le trimit dovada plății, așteaptă biroul vamal să le intre banii în cont și îți dă drumul la pachet).

Edited by OwlDoom, 05 May 2021 - 20:43.


#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt persona fizica si cumpar doar pt uz personal. Din ce citeam pe net eori ar fi pt operatori economici. Sau au nevoie si persoanele fizice de el incepamd cu 1 iulie?

#88
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2009
Și eu la fel. Nu știu de modificările despre care s-a discutat anterior, eu mi-am făcut de anul trecut, pe persoană fizică, strict pentru a evita comisionul DHL pentru reprezentare în vamă.

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-i a buna... vine sfarsitul lumii... Citez de pe siteul vamii:




1 Iulie 2021 - Toate marfurile importate in UE vor fi supuse TVA!

Modificările legislative referitoare la trimiterile cu valoare scăzută au în vedere faptul că începând cu data de 1 iulie 2021, trebuie să se colecteze TVA pentru toate importurile.
Astfel, se introduc noi reguli în domeniul comerțului electronic pentru declararea mărfurilor și plata TVA și se elimină scutirea de TVA la import pentru mărfurile din trimiteri care nu depășesc 10 Euro.


Acest lucru vă va afecta dacă:
importați mărfuri din țări terțe sau teritorii terțe, cu o valoare intrinsecă mai mică de 150 EUR;
importați mărfuri care fac obiectul unor trimiteri de la o persoană particulară la alta, fără caracter comercial, cu o valoare mai mică de 45 EUR pe transport;

Ce inseamnă?
mărfuri fără caracter comercial - link [art. 23 alin. (2) din R 1186/2009]
valoare intrinsecă - link (art. 1 pct. 48 din R 2015/2446)
Aceasta înseamnă că:
veți plăti TVA pentru toate mărfurile importate în UE, indiferent de valoarea lor
va trebui să depuneți declarații vamale pentru toate mărfurile importate în UE, indiferent de valoarea lor
există opțiunea depunerii unei declarații cu set redus de date H7 (elementele de date pe care trebuie să le conțină declarația - link [pg. 252, coloana H7])
declarațiile cu set redus de date H7 vor fi depuse pentru:
importul de mărfuri cu o valoare intrinsecă mai mică de 150 EUR, care beneficiază de o scutire de taxe la import - link (art. 23 din R1186/2009)
mărfuri care fac obiectul unor trimiteri de la o persoană particulară la alta, fără caracter comercial, cu o valoare mai mică de 45 EUR pe transport, care beneficiază de o scutire de taxe la import – link (art.25 din R1186/2009)
mărfuri în cadrul regimului special pentru vânzările la distanță de mărfuri importate din țări terțe sau teritorii terțe, prevăzut în titlul XII capitolul 6 secțiunea 4 din Directiva 2006/112/CE, cu modificările și completările ulterioare
mărfuri în cadrul regimurilor speciale pentru declararea și plata TVA la import prevăzute în titlul XII capitolul 7 din Directiva 2006/112/CE, cu modificările și completările ulterioare
mărfurile din trimiterea în cauză nu trebuie să facă obiectul unor prohibiții sau restricții și nu trebuie să fie supuse accizelor
declarațiile cu set redus de date nu se utilizează în cazurile prevăzute la art.143a alin. (2) din R 2015/2446 :
punerea în liberă circulaţie a mărfurilor al căror import este scutit de TVA în conformitate cu art. 143 alin.(1) lit. (d) din Directiva 2006/112/CE și, atunci când este cazul, care circulă în regim suspensiv de accize în conformitate cu art. 17 din Directiva 2008/118/CE
reimportul cu punerea în liberă circulaţie a mărfurilor al căror import este scutit de TVA în conformitate cu art. 143 alin. (1) lit. (d) din Directiva 2006/112/CE și, atunci când este cazul, care circulă în regim suspensiv de accize în conformitate cu art. 17 din Directiva 2008/118/CE
dacă nu aveți un număr EORI, pentru îndeplinirea formalităților vamale, este necesar să îl obțineți de la autoritatea vamală - link . Acest număr se solicită o singură dată și este utilizat pentru toate formalitățile vamale de pe teritoriul UE, atunci când este solicitat.
declarația vamală poate fi depusă fie de dumneavoastră - link birouri vamale (pentru reprezentare în nume propriu), fie de un reprezentant ales - un furnizor de servicii care efectuează formalitățile vamale pentru dvs. (de exemplu: un operator poștal, transportator expres, reprezentant vamal sau similar) – link reprezentanți
detalii cu privire la utilizarea declarației cu set redus de date H7, regăsiți în acest ghid
Ce mecanism de colectare a TVA poate fi folosit pentru declarația cu set redus de date?
regimul special pentru vânzările la distanță de mărfuri importate din țări terțe sau teritorii terțe (ghișeul unic pentru importuri TVA-IOSS [import-one-stop-shop])
mecanismul special pentru declararea și plata TVA la import
mecanismul standard de plată a TVA la import
Reglementări aplicabile:
Art. 143a din Regulamentul delegat (UE) 2015/2446 al Comisiei de completare a Regulamentului (UE) nr. 952/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește normele detaliate ale anumitor dispoziții ale Codului vamal al Uniunii, cu modificările și completările ulterioare

https://www.customs....tat-necomunitar

Edited by MembruAnonim, 05 May 2021 - 20:56.


#90
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Faceți-mă să înțeleg... Toate coletele indiferent de valoare vor ajunge în vamă? Adică pentru orice rahat trebuie declarație + extras de cont + deplasare la reședința de județ + stat la coadă 2 ore?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate