Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Signal - Alternativa safe la Whatsapp?

* * * - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
131 răspunsuri în acest subiect

#37
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 19.07.2005

Vizualizare mesajrodion22, pe 14 ianuarie 2021 - 10:47, a scris:

Si răspunsul celor de la. Whatsapp
We want to address some rumors and be 100% clear we continue to protect your private messages with end-to-end encryption. https://t.co/6qDnzQ98MP

WhatsApp says it can’t see your shared location; its privacy policy says otherwise
https://pocketnow.co...-says-otherwise

Citat

The infographic says that WhatsApp cannot see private messages or hear calls and, therefore, neither can Facebook.
All is fine until you see the location part where the company states, “WhatsApp cannot see your shared location and neither can Facebook.” This is a bit misleading since it says something else in the privacy policy. In the ‘Automatically Collected Information’ section of its new policy, the company notes:
“Location Information. We collect and use precise location information from your device with your permission when you choose to use location-related features, like when you decide to share your location with your contacts or view locations nearby or locations others have shared with you.

As for sharing this information with Facebook, the privacy policy further states, “We work with third-party service providers and other Facebook Companies to help us operate, provide, improve, understand, customize, support, and market our Services.” Hence, WhatsApp clearly states that it is sharing your location information with third-parties as well as other Facebook companies.

Editat de vj_Heaven, 14 ianuarie 2021 - 14:14.


#38
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

Vizualizare mesajrodion22, pe 14 ianuarie 2021 - 13:44, a scris:

cand s a inchis am trecut pe WhatsApp, facebook nu am
Pe cei mai mulți dintre noi ne deranjează integrarea prea mare cu facebook. Dacă tu nu ai cont acolo, atunci înseamnă că nu ai cum să înțelegi ce ne motivează și, într-adevăr, pe tine nu te afectează.

#39
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 694
  • Înscris: 29.03.2011

Vizualizare mesajrodion22, pe 14 ianuarie 2021 - 15:52, a scris:


Regulamentul zice sa nu deschizi alt topic dacă mai exista unul asemănător
Telegram nu este Signal! Sunt aplicații diferite si este mai ok daca se discuta separat despre fiecare in parte!

Editat de AlexEn, 14 ianuarie 2021 - 17:12.
editat post sters


#40
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 354
  • Înscris: 07.11.2020
ce e de discutat? nu imi place wa si mi-am pus signal punct
gata s-a discutat

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.108
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu simti ca ai cu ce contribui la acest topic nu este obligatoriu sa postezi.

#42
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 354
  • Înscris: 07.11.2020
Am plecat

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajvj_Heaven, pe 14 ianuarie 2021 - 14:13, a scris:

WhatsApp says [...]
Orice ar zice raul l-au facut. Cutia Pandorei a fost deschisa si bulgarele de za[ada a luat-o la vale. Pana nu se va sparge intr-o stanca la baza dealului nu au cum sa mai previna lume sa le plece de pe platforma.

#44
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.207
  • Înscris: 07.08.2003
Urez moarte rapida întregii familii Facebook.

#45
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.399
  • Înscris: 03.03.2016
Eu nu înțeleg de ce whatapp nu au zis userilor asa:bă aveti doua variante 1.nu plătiți nimic dar va vindem noi datele în schimb 2.platiti suma de x dolari pe an dar  datele voastre rămân confidențiale

Editat de Anonymous1986, 15 ianuarie 2021 - 21:10.


#46
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.751
  • Înscris: 26.08.2008

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 13 ianuarie 2021 - 19:13, a scris:

Ma bucur sa vad ca tot mai multi incep sa constientizeze mizeriile practicate de FB in special si renunta la produsele lor. Si eu o sa inchid WhatsApp-ul curand. Telegram si Signal raman pe telefoanele mele.
Care anume ar fi mizeriile practicate de FB "IN SPECIAL"?
Voi ati fost atenti la ce dati permisiune aplicatiilor pe care vi le instalati in draci (inclusiv ce permisiuni dati aplicatiei Telegram}?

Se dau amprente (ale degetelor, ale fetei, ale irisului), se permite tuturor aplicatiilor accesul catre agenda, locatie, galerie foto, microfon etc, se stocheaza date fel si fel in cloud (securizat, desigur)  de nu iti vine a crede... si lumea are problema cu... Cu ce?

__________________

? De ce ar solicita Telegram acces la:

Fișier atașat  139543158_2841659726156512_8691538446193139214_n.jpg   8,92K   56 download-uri

Editat de BlueKing-69, 15 ianuarie 2021 - 21:25.


#47
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
Mai, care ai stricat Signalul?
https://www.msn.com/...ads/ar-BB1cMUOK

#48
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.660
  • Înscris: 14.10.2004
https://gadgets.ndtv...f-users-2353231

Era de asteptat sa apara probleme.
Hai Elon baga si tu niste banuti ca ai de unde. :)

#49
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 694
  • Înscris: 29.03.2011
Mna, nici in cele mai frumoase vise ale lor nu sperau la atâtea milioane de oameni care să descarce zilnic aplicația. 🤷‍♂️

#50
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

Vizualizare mesajBlueKing-69, pe 15 ianuarie 2021 - 21:16, a scris:


Care anume ar fi mizeriile practicate de FB "IN SPECIAL"?


Desi suntem off-topic, iata un exemplu, dintre multe altele
https://arstechnica....acy-settlement/
Dar, vorba aia, ce nu stim nu ne doare, nu-i asa, colega?

#51
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.751
  • Înscris: 26.08.2008

Vizualizare mesajTaxon, pe 15 ianuarie 2021 - 22:38, a scris:

... iata un exemplu, dintre multe altele
***
Dar, vorba aia, ce nu stim nu ne doare, nu-i asa, colega?

Mai exista si varianta sa stii si sa nu te doara pentru ca nu aderi la mizerii de genul.
Nu este ca si cand ar fi obligatoriu / nu ai avea alternativa la a-ti inregistra / oferi amprente.

Serios! Ce poate lua FB si nu va poate lua - la modul garantat -  Signal, Telegram...?

Sfanta Naivitate!  :facepalm:

Editat de BlueKing-69, 15 ianuarie 2021 - 23:25.


#52
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.902
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajjm2010, pe 13 ianuarie 2021 - 20:17, a scris:

Este o diferenta intre a-ti pasa de privacy si a deveni obsedat de asa ceva. Mie imi pasa de privacy astfel ca nu share-uiesc pe facebook chestii personale gen lucruri din familie, poze personale etc. dar asta nu inseamna ca facebook nu stie cine sunt daca vrea, doar m-am inregistrat cu numele real. La fel, pe WA folosesc numarul de telefon (personal sau business) care este pe abonament, nu e nimic anonim. Nu vad de ce ar fi asta o problema. Sa nu devenim obsedati despre nimicuri, nu exista privacy in adevaratul sens al cuvantului. Daca chiar se doreste, oricine poate fi identificat. Nu e ca in filme. Marea majoritate a celor obsedati de privacy oricum nu prezinta interes pentru absolut nimeni, doar ei cred ca cineva le acorda atentie.

e discutabila afirmatia ta. de la o banala "sharuire" de date gen imei, IP de conectare, model telefon, locatie GPs nu e nici macar un pas pana la identificarea completa si localizarea individuala.
te sperii cand "sapi " nitel si vezi ca "privacy-ul " nu mai exista.
sa mai zic de un "Tag " si s-a umplut netul de tine?
sa mai amintesc aia cu party-ul cu tot FB invitat?
pesemene ca pentru majoritatea nu conteaza - dar tocmai asta este smecheria, BIG data e "next level". si odata cu ei ne "ia " si pe noi , astia cu mai multa "paranoie"
whatsaappul, waze, iphone, bmw.  = marketing 1000%, calitate joasa si smen cat cuprinde. de preturi nu mai zic..

dpmv pa pa whatsapp, n-o sa mori tu fara niste zeci de milioate de useri dar noi suntem mai linistiti

dupa 1 sapt de Signal nu am de zis decat de bine. folosit identic ca whatsappul, pe android.
se pare ca baietii au prins valul ca au scos vreo 3 updateuri in 5 zile. Bravo si la mai mare.

si asta cu "banii" - linuxul e pe val si nu costa!

Editat de foxbat, 15 ianuarie 2021 - 23:38.


#53
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.902
  • Înscris: 22.12.2005
oricum fara suparare, citesc si ma crucesc de cata ingnoranta poate sa fie. majoritatea "Aleg" dupa cum bate vantul, mare pacat dar adevar graia STEINHARDT.. - hint- semnatura.

fratica, varu' gogu va da toate informatiile - doar sa cititi.

#54
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.514
  • Înscris: 24.12.2005

Vizualizare mesajBlueKing-69, pe 15 ianuarie 2021 - 21:16, a scris:

Care anume ar fi mizeriile practicate de FB "IN SPECIAL"?
Voi ati fost atenti la ce dati permisiune aplicatiilor pe care vi le instalati in draci (inclusiv ce permisiuni dati aplicatiei Telegram}?

Se dau amprente (ale degetelor, ale fetei, ale irisului), se permite tuturor aplicatiilor accesul catre agenda, locatie, galerie foto, microfon etc, se stocheaza date fel si fel in cloud (securizat, desigur)  de nu iti vine a crede... si lumea are problema cu... Cu ce?

__________________

? De ce ar solicita Telegram acces la:

Atașament 139543158_2841659726156512_8691538446193139214_n.jpg
Parțial adevărat. Foarte mulți dintre utilizatori nu știu despre permisiunile acordate la instalare. Pe de altă parte multe aplicații nu pot fi instalate fără aceste permisiuni care însă pot fi revocate (aproape complet) imediat după instalare.
Cât despre permisiunile cerute de Telegram, din ce văd sunt cele minim necesare pentru funcționare: telefon, jurnal de apeluri, microfon, agenda telefonică pentru partea de telefonie/comunicare; cele de cameră foto și de stocare pentru partea de mesagerie/partajare de conținut. Singura care nu pare a fi ok (și care sunt șanse să se poată dezactiva după instalare) este cea de locație.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate