Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

E legal sau nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
qqok

qqok

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2021
Am o intrebare legata de proiectul legislativ pentru modificarea Codului Penal care mareste pedepsele pentru agresorii sexuali de minori, deci si intervalele de varsta si anii de inchisoare pentru actele sexuale dintre minori si majori. Am vazut schimbari cum ar fi ca cu privire la infracțiunea de act sexual cu un minor, prin noua lege se ridică vârsta consimțământului sexual de la 15 la 16 ani. Ca urmare, sunt interzise relațiile intime cu persoanele care își dau acordul și au vârsta sub 16 ani: pedepsa va fi închisoare de la 1 la 5 ani pentru victima cu vârsta de 14-16 ani și închisoare de la 2 la 9 ani pentru victima cu vârsta sub 14 ani. Au intrat aceste legi in vigoare? Din cate am citit au fost propuse in iunie 2020.
De asemenea daca un baiat de 23 ani vorbeste cu o fata de 15 ani dar nu au intretinut relatii sexuale (in sensul ca doar vorbesc), dar parintii nu sunt de acord cu relatia/prietenia acestora, acestia pot depune plangere? Daca da, pe ce motiv si ce se poate intampla?
Iar daca un baiat de 23 ani intretine relatii sexuale cu o fata de 16 ani, dar parintii nu sunt de acord, acestia pot depune plangere? Daca da, pe ce motiv si ce se poate intampla?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Aici e legea cu modificările:
http://legislatie.ju...mentAfis/231967
A intrat în vigoare din noiembrie.

Băiatul de 23 de ani ar trebui să-și caute prietenă majoră. Sau măcar să-și țină pantalonii pe el, caz în care părinții nu ar avea ce să-i facă. Dpdv legal, că na, altfel cine știe ce idei le vin.

#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 26.01.2014
1. cine e victima?
2. victima a ce?
cum isi dau acordul? in scris?
minorii n-au capacitate de exercitiu deplina decat dupa casatorie deci... lipsa de discermanant!
poate fi acuzat de corupere de minori

un baiat de 23 de ani care vb cu o fata de 15 a dat in mintea copiilor!!!... are probleme de adaptare

Edited by apocalipsul, 11 January 2021 - 15:58.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 althea, on 11 ianuarie 2021 - 15:43, said:

Aici e legea cu modificările:
http://legislatie.ju...mentAfis/231967
A intrat în vigoare din noiembrie.

Băiatul de 23 de ani ar trebui să-și caute prietenă majoră. Sau măcar să-și țină pantalonii pe el, caz în care părinții nu ar avea ce să-i facă. Dpdv legal, că na, altfel cine știe ce idei le vin.
Eu stiu caz de fata rupta in bataie de tata sa declare ca iubitul a violat-o. Nici nu trebuie sa va spun cum s-a rezolvat treaba asta. Daca este minora, stai frate departe. In primul rand este copil. Adica, nu este cazul sa treaca la nivelul sex. Apoi, fiind copil, in cativa ani devine alt om, vede lucrurile altfel etc.
Nu o sa inteleg niciodata ce gandeste cineva care are o relatie cu un minor, mai ales la 8 ani distanta. La 23 ani, nu aveam ce sa discut cu o fata de 15 ani. Ma rog. Ideea este ca majorul stie ce face si experienta de viata l-a pregatit sa-si ia una peste ochi. Minorii nu prea stiu sa se vindece, de aceea trebuie protejati.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 26.01.2014
poate o ajuta la teme iar fata i-a zis ca are 18 ani dar a ramas repetenta repetat.

Quote

In primul rand este copil.
in al doi-lea rand, e copilul cuiva!... care te poate rupe pe genunchi...
definirea juridica a actului sexial in schimb, lasa mult de dorit... "Clinton knows"
in sensul ca nu exista!

Edited by apocalipsul, 11 January 2021 - 16:16.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 apocalipsul, on 11 ianuarie 2021 - 16:11, said:

in al doi-lea rand, e copilul cuiva!... care te poate rupe pe genunchi...
Nici nu m-as astepta la altceva.

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Initiator, in calitate de parinte de fata (acum majora), daca ai indrazni sa-ti dai chilotii jos inante de varsta corespunzatoare, iti spun asa:
- te-as sechestra si te-as tortura cu foarte multa rabdare si minutiozitate.
- ti-as taia ce ti-e mai drag din corpul tau si te-as servi la micul dejun cu doua oua si un carnat, sa vad daca le recunosti.
- in puscarie m-as lauda cu punctele expuse mai sus.
Asa intrebare, asa raspuns.

#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 11.07.2016
Sunt de acord cu cele spuse de dan, desi culmea, sunt tata de baieti...
Ce m-ar interesa pe mine este ce se poate intampla cand ambii sunt minori (si fata si baiatul sunt de aceasi varsta gen 14 si 15 ani)
Atunci poate exista raspundere penala?

Edited by Malus_Dacus, 11 January 2021 - 19:32.


#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu.
Faptele nu se sancționează dacă diferența de vârstă e de pana in 3 ani.

#10
qqok

qqok

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2021

 althea, on 11 ianuarie 2021 - 15:43, said:

Aici e legea cu modificările:
http://legislatie.ju...mentAfis/231967
A intrat în vigoare din noiembrie.

Băiatul de 23 de ani ar trebui să-și caute prietenă majoră. Sau măcar să-și țină pantalonii pe el, caz în care părinții nu ar avea ce să-i facă. Dpdv legal, că na, altfel cine știe ce idei le vin.

De acord, inteleg mai ales pana la varsta impusa de lege ca daca nu se face inchisoare oricum. Da daca nu exista acte sexuale intre ei ma gandesc ca nu exista sa se depuna plangere gen "nu imi convine ca copilu meu vorbeste sau se vede cu un major sau cv"

 apocalipsul, on 11 ianuarie 2021 - 15:49, said:

1. cine e victima?
2. victima a ce?
cum isi dau acordul? in scris?
minorii n-au capacitate de exercitiu deplina decat dupa casatorie deci... lipsa de discermanant!
poate fi acuzat de corupere de minori

un baiat de 23 de ani care vb cu o fata de 15 a dat in mintea copiilor!!!... are probleme de adaptare

Nu zic ca este vreo victima si acm sincer nu stiu nici la 23 cat de mult mai matur esti, sunt pana la urma oameni la 23 care locuiesc cu parintii, poate nici nu lucreaza ca is la facultate sau cv deci depinde.
Si legat de corupere de minori, daca minoru implineste 16 ani si nu zice el ca o fost obligat/violat sau ceva dpdv legal nu cred ca mai e ceva
Sau daca persoanele nu au acte sexuale, ma gandesc ca nu exista corupere pentru vorbit numa sau cv

Edited by althea, 12 January 2021 - 18:24.


#11
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 11.07.2016
pai vezi cazul Cumpanasu: a declarat unei de 14 ani ca o iubeste, si parintii ei au facut plangere penala ptr corupere de minori.
E posibil sa se ajunga in tribunal si acolo judecatorii sa constate ca nu e cazul.
Dar totusi se poate ajunge in tribunale, bani pierduti, nervi, reputatie etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate