Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

in atentia tuturor celor care vor sa cumpere de la PC GARAGE

* * * * - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
357 replies to this topic

#325
zaxpisi

zaxpisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.03.2008
Hmm, cum spui tu...

#326
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai cam asta e realitatea, trebuie ori sa fii femeie, ori sa ai vreun handicap mintal sa nu poti instala niste componente intr-o carcasa.

#327
zaxpisi

zaxpisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.03.2008
În situația asta pe op în ce categorie îl pui, întrucât a greșit și a ”pârlit” niște componente din carcasă

#328
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postsmoke, on 23 ianuarie 2021 - 19:02, said:

adica ai niste studii de specialitate in domeniu, sau esti angajat la o firma care are in codurile ei caen o activitate de gen..etc.
Nu cred că asta te face autorizat automat . De fapt , nu cred că dă cineva autorizare .
Agreat , da , dar autorizat , nu știu .

#329
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostNotsure, on 23 ianuarie 2021 - 22:59, said:

Pai cam asta e realitatea, trebuie ori sa fii femeie, ori sa ai vreun handicap mintal sa nu poti instala niste componente intr-o carcasa.


misogin much?

#330
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Postdexterash, on 23 ianuarie 2021 - 16:40, said:

Deloc. Nu doare, ci e de bine. Inseamnă că se pot cumpăra lejer articole, review-uri și altele asemenea. E problema gușterilor daca ei chiar cred ce zice a, b sau c.
conform wikipedia gusterii nu se gasesc prin cladiri, implicit nici la garaj. chiar nu am idee pe unde umbli tu de gasesti acesti gusteri.

Gușterul (Lacerta viridis) este o șopârlă lungă răspândită în zona latitudinală medie a Europei din Slovenia și estul Austriei până pe coastele estice ale Mării Negre ce aparțin Ucrainei și Turciei. El este văzut de multe ori lenevind la soare pe stânci sau pe pajiști sau adăpostindu-se în tufișuri.

View Postdexterash, on 23 ianuarie 2021 - 17:52, said:

Cine a zis că în timpul liber? Ce, nu poți fi și platit pentru asta?

Apoi, o fi tare greu sa scrii că "și eu am avut probleme". Nu e ca și cum 50-75% din ce circula pe Internet, facebook și altele asemenea ar fi informații false/scoase din context. Chiar deloc, lol.
fii atent, uite aici un sfat pentru tine in legatura cu articolele 'cumparate'
Dacă ai probleme la mansarda, realist vorbind, nu ți-ar fi mai ok (medical vorbind) să cauți ajutor și scăparea în altă parte? Sau îți place să te complaci?


View Postzaxpisi, on 23 ianuarie 2021 - 21:49, said:

Autorizat înseamnă să faci minim niște cursuri de (nu fac reclamă, mi-a venit anunțul ăstora pe fb și văd că se potrivește de minune aici): TEHNICIAN ELECTRONIST! Dacă avea cursuri de acet gen mai înțelegeam polemica op-ului în rest baliverne de doo beri și cinci mici la o terasă când s-o putea!
intamplarea face sa am cursuri de tehnician in diferite ramuri 'electronice' plus scolile urmate pana acum tot profil tehnic au.
dar, oamenilor ca tine care nu stiu cum si pe unde se plimba electronii le este destul de usor sa arunce cu pietre Posted Image

View Postiladi, on 23 ianuarie 2021 - 23:29, said:

misogin much?
cuvantul pe care il cauti este sexist, misogin inseamna altceva Posted Image

Edited by !R$, 23 January 2021 - 23:59.


#331
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Post!R$, on 23 ianuarie 2021 - 23:58, said:

intamplarea face sa am cursuri de tehnician in diferite ramuri 'electronice' plus scolile urmate pana acum tot profil tehnic au.
dar, oamenilor ca tine care nu stiu cum si pe unde se plimba electronii le este destul de usor sa arunce cu pietre Posted Image


elaborezi? Chiar m-ai facut curios

#332
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Postiladi, on 24 ianuarie 2021 - 00:01, said:

elaborezi? Chiar m-ai facut curios

gh. airinei, electronica si telecomunicatii (pe vremea cand inca se mai facea)
tehnician sisteme de securizare (in mare pt ca au fost formate din mai multe "module" si specializari)

Edited by !R$, 24 January 2021 - 00:22.


#333
zaxpisi

zaxpisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.03.2008

View Post!R$, on 23 ianuarie 2021 - 23:58, said:

conform wikipedia gusterii nu se gasesc prin cladiri, implicit nici la garaj. chiar nu am idee pe unde umbli tu de gasesti acesti gusteri.

Gușterul (Lacerta viridis) este o șopârlă lungă răspândită în zona latitudinală medie a Europei din Slovenia și estul Austriei până pe coastele estice ale Mării Negre ce aparțin Ucrainei și Turciei. El este văzut de multe ori lenevind la soare pe stânci sau pe pajiști sau adăpostindu-se în tufișuri.


fii atent, uite aici un sfat pentru tine in legatura cu articolele 'cumparate'
Dacă ai probleme la mansarda, realist vorbind, nu ți-ar fi mai ok (medical vorbind) să cauți ajutor și scăparea în altă parte? Sau îți place să te complaci?



intamplarea face sa am cursuri de tehnician in diferite ramuri 'electronice' plus scolile urmate pana acum tot profil tehnic au.
dar, oamenilor ca tine care nu stiu cum si pe unde se plimba electronii le este destul de usor sa arunce cu pietre Posted Image


cuvantul pe care il cauti este sexist, misogin inseamna altceva Posted Image
Vezi cât de @#%$^& ești și ataci aiurea!? I-am răspuns colegului care a întrebat ceva în nici un caz nu ție, eminență, pe dumneata nici în vis nu te-aș putea contrazice, vrei să mă reclami la anpc și haga!?
Apropo, cum zicea un predecesor mai devreme, hârtii d-alea ”fotoșopate” fac câte vrea mușchiu tău...

#334
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Postzaxpisi, on 24 ianuarie 2021 - 00:21, said:

.
este ok, nu te deosebesti cu nimic fata de ceilalti "electronisti" vietuiti pe aici

hartii sau nu, VOI ati vrut calificari, cursuri si autorizatii, nu eu :))

Edited by !R$, 24 January 2021 - 00:25.


#335
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Post!R$, on 24 ianuarie 2021 - 00:21, said:

gh. airinei, electronica si telecomunicatii (pe vremea cand inca se mai facea)
tehnician sisteme de securizare (in mare pt ca au fost formate din mai multe "module" si specializari)

Laudabil, dar aparent insuficient, din moment ce nu stii ca strangerea excesiva a MB poate induce tensiuni si defectarea acesteia sau ca trebuie luate masuri de legare la masa pentru a evita descarcarile electrostatice.

#336
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postiladi, on 23 ianuarie 2021 - 23:29, said:

misogin much?

De ce sa fiu misogin?! Poate tu esti, ca te-ai gandit la asa ceva. E de notorietate ca femeile, in marea lor majoritate, nu au habar sa instaleze niste componente PC. E ceva normal. La un barbat nu e normal. Eu tocmai am gasit circumstante atenuante femeilor, de asta sunt misogin?

Daca nu as fi amintit de femei, as fi zis doar ca numai o persoana cretina nu stie sa instaleze un PC, as fi jignit automat aproape toate femeile, ceea ce am evitat sa fac.

Edited by Notsure, 24 January 2021 - 00:41.


#337
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Postiladi, on 24 ianuarie 2021 - 00:30, said:


Laudabil, dar aparent insuficient, din moment ce nu stii ca strangerea excesiva a MB poate induce tensiuni si defectarea acesteia sau ca trebuie luate masuri de legare la masa pentru a evita descarcarile electrostatice.
stiu de acest fapt doar ca, tu, pentru a spune ca placa mea s-a stricat din cauza tensiunilor din zona suruburilor trebuie sa faci si un test. treaba asta nu o poti concluziona doar uitandu-te catre gaura si gata spui DE AICI ESTE!.
testezi, masori, dai un xray si abia atunci ai o concluzie pertinenta.

eu cand iti spun tie ca nu am strans suruburile asa cum crezi tu nu prea ai cum sa ma contrazici pentru ca nu mi-ai masurat forta de strangere din momentul respectiv.
semnele cu pricina apar din mai multe cauze si NU doar in urma strangerii excesive.
mai ales ca mizeria de bluescreen era intermitenta, azi ma jucam fara probleme iar maine ploua cu errori, apoi maine functiona din nou.
uneori in "zilele negre" puteam sa mai trag de timp punand toate ventilatoarele din carcasa la 100%

intelegi procesul ce vreau sa il exemplific aici?
concluziile le tragi in urma unor teste si masuratori, nu in urma unei simple inspectii vizuale.

#338
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Post!R$, on 24 ianuarie 2021 - 00:24, said:

este ok, nu te deosebesti cu nimic fata de ceilalti "electronisti" vietuiti pe aici

Poate cei de pe net sunt mai OK?

- Ground yourself. Before you begin working on the interior of your computer or handling the motherboard, make sure you discharge any electrostatic charge you may have. You can touch a water tap to discharge your electrostatic charge.
Wear an antistatic wrist strap while working on the computer to prevent causing electrostatic damage.
- Place your motherboard on the standoffs. The holes and the standoffs should all line up. If your motherboard tray does not come out of the case, you may need to gently force the motherboard against the I/O panel on the back of the case to fit it. Start securing the motherboard with screws.
Don’t overtighten the screws. Make sure it is firm but not too tight. Do not use an electric screwdriver.
Holes that don’t have metal on them will need cardboard washers between the screw and the motherboard. It is best to avoid using non-metallic holes at all.


sau

-Use the screws included with your motherboard. You may need to hold the motherboard gently in place while you put the first screw or two in, but once those are there, you should have no trouble screwing the rest in. As with the standoffs, if you feel like you’re forcing it, unscrew and start again.

sau

- Screw the motherboard down (but do not overtighten!)

sau

- Once all that is done, grab the standoff screws and start screwing them in, while being careful not to apply too much force that may cause you to slip and damage something.

View Post!R$, on 24 ianuarie 2021 - 00:45, said:

concluziile le tragi in urma unor teste si masuratori, nu in urma unei simple inspectii vizuale.

Concluzia este ca ai dat banul si ai ramas fara el. De ce? Din trei motive:

1. nestiinta
2. neglijenta
3. gura mare

Este posibil si probabil ca PCGarage sa nu aibe dreptate, dar tu i-ai dat toate motivele sa profite de situatie. Si ma indoiesc foarte tare ca ANPC nu le va da dreptate. Acum, daca tot ceea ce ai invatat tu din treaba asta e sa nu mai cumperi de la ei, e OK, dar nu e destul.

View Post!R$, on 24 ianuarie 2021 - 00:45, said:



eu cand iti spun tie ca nu am strans suruburile asa cum crezi tu nu prea ai cum sa ma contrazici pentru ca nu mi-ai masurat forta de strangere din momentul respectiv.


Cam asta nu reusesti tu sa intelegi. Tu esti cel care nu-i poate contrazice pe ei ;)

#339
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 18.07.2018
@iladi - Serios? Pe bune? Posted Image  Cat pierdere de timp cu contrazicerile.
Sa numai piada timpul si sa se duca la Gigabyte la sediul central la fabrica sau la CEO si sa ai spuna ca doar el are dreptate sau ce vrea el. Posted Image
Sa dea in judecata PC Garage, importatorul, Gigabyte si servicesul.
O sa fie tare distractiv si amuzant urmarile de dupa.  Sanse sa reuseasca? Zero absolut.
Inca mai sunt diverse persoane ca are sunt incapatanate si nu vor sa inteleaga ca au gresit. La fel de grav este ca sunt si unii care ai ia apararea. Asa e lumea asta.
Daca as fi fost moderator sau administrator, topicul era sters si userul era bloc cel putin 1 an sau pentru totdeauna.

P/S: PC Garage a anuntat oficial, ca si cei de la service si improtator ca nu au primit nici un raspuns de la producator.
Este clar 100%, vina apartine utilizatorului. Produsul nu mai benificiaza de garantie. 0% garantie.
Ce mai poate sa fie spus? Nimic si pace. Perseverenta in nestire, pierdere de timp, discutie inutila, pierdere de timp.

Edited by GT_Xpress, 24 January 2021 - 02:12.


#340
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007

View Postiladi, on 24 ianuarie 2021 - 00:57, said:

.
nu era nevoie sa imi dai tutorial de pe net.

ideea pe care prea putini nu o inteleg aici este ca nu poti sa ma pedepsesti pentru ca am incalcat o lege nescrisa. (in documentatia oficiala, bineinteles!)

- treaba cu overtighten este discutabila si interpretabila (te rog sa nu incepi cu bun simt...)
pana nu scrie in documentatie la ce forta trebuiesc stranse suruburile nu poti determina pe o scara masurabila ce inseamna overtighten.
unii producatori fac asta (vezi MSI Z490 Tomahawk) dar unii nu, unde este si cazul placii mele de baza GIGABYTE Z370 Gaming 7.
da, am inteles 3kgf/cm care se traduce in 0.294198Nm (conform msi, deoarece gigabyte nu s-a deranjat)

eu am citit documentele oficiale pe care le-am primit!
nu exista nici o lege care sa te pedepseasca pentru faptul ca nu te-ai uitat pe youtube la tutoriale.
citesti ce scrie producatorul -> faci ce scrie producatorul
spre surprinderea ta si a altora de pe aici eu chiar citesc manualele!
din pacate nu am dat pana acum peste unul in care sa scrie forta aia de strangere si sa specifice tipul de suruburi interzise. poti da vina pe gigabyte aici.
in plus tind sa cred ca domnii autorizati nu au deschis vreodata un manual dinacela.
numai 2 persoane au avut habar de forta de strangere a suruburilor, ceea ce este oricum irelevant deoarece aceste doua persoane se bazau pe surse cu totul altele decat manualele placilor de baza de le gasesti acum pe piata.

in cutia centralei pe care eu o montez si care costa de ordinul zecilor mai mult decat o placa de baza este detaliat TOTUL, in cifre, masurabile (distantiere de plastic, saibe, spatiu pentru asamblare, etc) nu in bun simt sau exemplificari vagi in ceea ce priveste montarea.
deja ma simt ca si in jocul ala de trebuia sa treci un patratel printr-o zona ingusta iar daca atingeai marginile iti aparea unul pe ecran sa te sperie.

pentru a explica si mai bine asta priveste situatia asta:
la o intersectie de drumuri este un STOP la care trebuie sa opresti, sa te asiguri iar apoi sa treci, daca te loveste cineva este vina ta deoarece nu ai respectat semnul.
vii cu masina, te asiguri si intri in intersectie apoi te loveste unu' pentru ca trebuia sa iti dea prioritate de dreapta (nu incerca sa particularizezi cu tipul de drum, ia ca si cum amandoua sunt de acelasi rang)
vine politia si nu esti luat ca si vinovat
stii de ce?
pentru ca indicatorul STOP si restul de indicatoare din intersectie nu mai existau acolo.

omul care a trecut pe acolo si nu a vazut indicatorul nu avea de unde sa stie ca acolo era un STOP, iar celalalt stiind ca are drum cu prioritate deoarece mai trecuse pe acolo nu se mai uita dupa indicatoare pentru ca el cunoaste intersectia (ce mor eu pe asta care cunosc ei intersectiile... dar asta este alta polemica)

intelegi acum ce am vrut sa spun cu faptul ca nu ma poti pedepsi pentru ca am incalcat o lege nescrisa?

- aia cu incarcarea electrostatica este din nou, discutabila...
am mai postat asta o data dar nu cred ca s-a uitat nimeni
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nXkgbmr3dRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da, pun placa pe o punga electrostatica sau o tin in cutia ei cat pun pe ea ce-i de pus (cpu, ram, ssd).
ma descarc pe impamantare, am si mizerie dinaia de strap.

dar nu este cazul de descarcare electrostatica aici.

- treaba cu "gently force the motherboard against the I/O panel on the back of the case to fit it" este complicat tare de realizat dar se poate rezolva (mai ales la o instalare, doua) dar nu dupa 100+ instalari. in momentul de fata mizeria aia de i/o nici nu am mai pus-o cu toate ca era "integrat" in placa de baza
ca nu prea ai cum sa vii tu, pc garage si care or mai fi sa imi spui mie ca vopseaua luata de pe acel traseu de cupru apropiat de gaura de prindere impiedica functionarea in parametrii a placii atata timp cat acel traseu nu este rupt sau intrerupt, mai ales ca nu a facut nimeni nici un fel de test.

PC Garage in nici un caz, am vazut eu cum mi-au testat mie procesorul...
parca mi-l imaginez pe tehnicianul de la service se uita asa pe o parte, cu procesorul in mana si deodata spune:
da, da, este functional, trimite-l inapoi!
(in a cinsprezecea zi de service.)

asta cu vopseaua este din categoria cand am fost cu un laptop in garantie la ASUS (prin pipera pe undeva) si voiau sa imi anuleze garantia pentru ca aveam o gaura in cutia de carton a laptop-ui.

- Holes that don’t have metal on them will need cardboard washers
gaurile in cauza au toate metal, fludorul este metal.
placile electronice mai vechi nu veneau nici cu vopsea acolo si nici cu fludor, aveau doar un traseu circular de cupru.
daca domnii de la garaj sau gigabyte doresc saibe de protectie, sunt rugati in a specifica acest lucru in documentele oficiale (la fel si cu forta maxima de strangere a suruburilor, cu toate ca MSI specifica si oricum este mai complicat de demonstrat efectiv ca dupa 100+ insurubari la forta de strangere specificata in manual fludorul ala nu pleaca pe campii)

- Use the screws included with your motherboard
stim prea bine ca nu este cazul.
carcasele in general acum au unul sau doua distantiere cu un fel de guler (sau pin, fara surub) pentru a fixa placa de baza in el

- aia de la sfarsit cu slip and damage something face referire la momentul cand iti poate scapa surubelnita pe langa surub, ceea ce, din nou, nu este cazul

sa stii ca aia cu gura mare este chiar buna, mai ales ca ma cert cu pcgarage de mai mult de 10 ani, pe chestii minore ce-i drept Posted Image
incearca sa nu vii si tu cu argumentul lui darkzone care spunea ca el indreapta pinii din socket si pune vorba buna la importator pentru ca astea sunt fix povesti pentru a se pune pe el intr-o lumina buna. stim prea bine cu totii ca in momentul cand placa de baza a venit in garantie cu pini strambi este PA!



imi poti explica de ce anume eu nu ii pot contrazice pe ei?



----------------------------------------
in alta ordine de idei, am sa imi iau saibe de protectie, surubelnita dinamometrica iar in momentul de fata am utilizat ceva temporar unde am pus suruburile plus duct tape pe fata si pe spatele placii de baza unde sunt gaurile si stanga unde ai pcie-urile.

asta pentru ca am fost pedepsit pentru ca am incalcat o lege nescrisa, ceea ce nu este normal sub nici un fel de forma!
nu ma astept sa inteleaga toata lumea, mai ales PC Garage (+fanii de rigoare) acest fapt deoarece ei nici macar nu stiu una din cele mai importante legi ale garantiilor, 449/2003 +modificarile ulterioare


View PostGT_Xpress, on 24 ianuarie 2021 - 02:16, said:

.
chiar nu inteleg modul asta al tau de a vorbi, mai ai putin si iei la bataie moderatorii de pe softpedia pentru ca nu iti executa tie ordinele...

pare ca si tu esti tot un angajat al PC Garage, iar treaba asta este destul de curioasa... voi cu totii vorbiti asa, ca pe maidan, la voi in incinta aaceea de la timpuri noi?
cand angajati oameni noi, la interviu ii puneti sa ragă si ii angajati in functie de intensitate?
nu de alta, dar am observat ca toti garajistii si mygarajistii se pot caracteriza printr acest stil de a comunica

daca tu esti de parere ca eu te-am facut sa iti pierzi timpul, te intreb, ce cauti aici?

Attached Files


Edited by !R$, 24 January 2021 - 03:10.


#341
!R$

!R$

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2007
o duc si pe asta la garantie?

Attached Files



#342
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Eu am mai cumparat in diferite ocazii de la PC Garage si nu au fost nici rai nici buni. Au si ei politica si oamenii lor.

Dupa tonul folosit aici, cred ca te-ai cam certat cu "customer service" al lor. Idee proasta in 100% din cazuri - ii doare drept in dos ca le faci tu reclama proasta pe Softpedia. S-au sictirit de tine si au hotarat sa te ... ignore.
De fapt, vad ca te cam ambitionezi si pe forum, desi noi cei de aici nu sintem dusmanii tai.

Legea nescrisa este urmatoarea: vezi cine are puterea (in cazul tau, PC Garage) si pe urma adopta tonul potrivit.
Faptul ca te rastesti la noi nu-ti aduce nici un castig sau garantie.

Dupa parerea mea, in situatia ta nu te mai poate ajuta decat un avocat.

Nu te supara pe mine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate