Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Transport România - SUA sau Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
Cu o evolutie remarcabila si sustinuta, aeroportul din Timisoara incearca sa aduca curse aeriene directe pe relatia timisoara- toronto... "SKYSERVICE AIRLINES - (companie canadiana) si-a manifestat intenția de a opera din vara 2006 pe relația Toronto – Timișoara si retur"   http://www.aerotim.r...noi_in_2006.doc
pe site sunt publicate toate noutatile legate de orarul de operare pentru sezonul de vara 2006:
MY WAY AIRLINES - (companie italiana) va opera in perioada 14 aprilie – 27 octombrie pe relația Venetia – Timișoara si retur, precum si Bergamo – Timișoara si retur, in zilele de luni, miercuri si vineri;
SKYSERVICE AIRLINES - (companie canadiana) si-a manifestat intenția de a opera din vara 2006 pe relația Toronto – Timișoara si retur;
CARPATAIR - va asigura, din vara 2006 legături aeriene directe cu Frankfurt începând cu data de 25 aprilie, in zilele de marți si sâmbăta, Londra (3 zboruri pe saptamana) si Barcelona (3 zboruri pe saptamana); de asemenea, se redeschid zborurile directe înspre Florenta ( in fiecare zi, mai puțin duminica), Bologna (3 frecvente pe saptamana in zilele de marți, vineri si sâmbăta) si Napoli (3 frecvente pe saptamana in zilele de marți, joi si sâmbăta)
ALITALIA -  va introduce a treia frecventa zilnica pe relația Milano – Timișoara si retur, fiind de asemenea, in stadiu de negociere deschiderea unei noi relații Roma – Timișoara si retur, funcție de cererea pieței;  
CLUBAIR - va introduce începând cu data de 10 aprilie un zbor direct pe relația Pescara – Timișoara si retur cu o frecventa de 2 zboruri pe saptamana, lunea si vinerea
MALEV - va introduce, începând cu programul de vara, 3 noi frecvente pe relația Budapesta – Timișoara si retur;
AUSTRIAN AIRLINES - va introduce, începând cu programul de vara, inca 2 frecvente pentru zborurile de noapte Viena – Timisoara si retur;
DAUAIR - va opera începând cu vara 2006 pe relația Dortmund – Timișoara si retur (6 zboruri pe saptamana).
informatii despre aceasta companie(din pacate sectiunea news nu este updatata) la http://www.skyserviceairlines.com/

#2
Elena_Din_Troia

Elena_Din_Troia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.01.2006
Foarte frumos din partea lor !

#3
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
sunt zboruri si spre Ploiesti? Sau Strejnic...?!

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Felicitari, dupa ce Tarom-ul a abandonat cursele directe cu USA, Canada si China, nimeni nu s-a mai incumetat la o cursa directa, romanii fiind obligati sa faca escale obositoare, schimb de avioane, preturi mari la bilete.
Ce n-as pt o cursa directa Bucuresti - USA.

#5
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Sa le multumim celor din conducerea Tarom si angajatilor Tarom (care lucrau la agentiile Tarom de peste ocean) din perioada cu pricina care au reusit cu brio sa scoata Tarom ul din lista companiilor aviatice care zburau peste ocean.  Dar probabil si-au tras niste "comisioane" substantiale. Cei din afara au ramas afara, etc...
Malev-ul are 2 amarate de 767-200 cu care matura Budapesta-Toronto, Budapesta - NY si Budapesta- Bangkok... Si pe deasupra sunt si pline.

#6
simona79

simona79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2006

View PostRoVal1972, on Mar 27 2006, 02:38, said:

Sa le multumim celor din conducerea Tarom si angajatilor Tarom (care lucrau la agentiile Tarom de peste ocean) din perioada cu pricina care au reusit cu brio sa scoata Tarom ul din lista companiilor aviatice care zburau peste ocean.  Dar probabil si-au tras niste "comisioane" substantiale. Cei din afara au ramas afara, etc...
Malev-ul are 2 amarate de 767-200 cu care matura Budapesta-Toronto, Budapesta - NY si Budapesta- Bangkok... Si pe deasupra sunt si pline.

www.xxxxxx.ro

Reason for edit: post doar pt reclama site. Next time you get suspended!

Edited by Masterboy, 27 March 2006 - 23:21.


#7
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
am citit pe un forum international (nu spun site-ul) :)) ca datorita dezvoltarii traficului din europa de est catre  orientul mijlociu , compania qatar airways intentioneaza sa stabileasca un zbor direct  catre doha din aceasta zona... aeroportul otopeni este primul in lista de preferinte si datorita legaturilor dintre celel 2 tari si altele din zona. au fost puse in discutie si aeroportul din belgrad si cel din sofia , dar datorita zborurilor insuficiente din europa de vest catre aceste aeroporturi.. se pare ca au iesit din calcul.
cat despre rivalul si mai puternicul aeroport din budapesta, el nu a intrat in discutie din alte motive neprecizate!!!
daca apare ceva nou... am sa va informez...
in curand va creste frecventa de zboruri si pe ruta bucuresti-moscova datorita intrarii companiei aeroflot ca membru cu drepturi depline in acest an in alianta skyteam(in care se doreste a fi si tarom-ul), iar pana la finalul acestui an, tarom va fi obligata sa adopte ca program de fidelizare pe cel al companiei sub aripa careia se gaseste in relatia cu skyteam ,respectiv Alitalia si mille miglia...nu stiu cat de incantati vor fi pasagerii tarom, dar macar asa se vor putea utiliza milele acumulate si la partenerii din alianta si viceversa...(lucru mai dificil pana acum, dar oricum posibil)...

Edited by twisterme2003, 29 March 2006 - 11:43.


#8
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Stai, nu te agita, ca nu tie ti-a modificat post-ul, ci fetii care chiar a bagat o reclama...mascata.
A dat un reply "quoting me "  degeaba.

#9
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View PostRoVal1972, on Mar 29 2006, 12:44, said:

Stai, nu te agita, ca nu tie ti-a modificat post-ul, ci fetii care chiar a bagat o reclama...mascata.
A dat un reply "quoting me "  degeaba.
stiu...l-am citit repede ca abia venisem acasa... dar l-am editat rapid dupa ce am mai citit o data!!! mersi oricum

#10
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006
Se pare ca ai dreptate in legatura cu zborul direct Timisoara-Toronto.Urmeaza sa plec peste o saptamana in Canada si compania angajatoare mi-au spus ca sunt 2 posibilitati : Timisoara-Toronto sau BUcuresti-Viena-Toronto.
Normal ca as alege Timisoara-Toronto dar nu fac eu rezervarile ci compania angajatoare.
Ma rog,macar sa fie asta problema ... am o experienta bogata in a sta si a face escale prin aeroporturi....
Un singur lucru nu stiu exact,urmeaza sa stau 2 ore in Viena,ma gandeam ca poate ies prin oras(daca am timp) dar nu stiu daca am voie,bani am destui,viza nu-mi trebuieste parca,nu?
Poate ma lamureste cineva :)

#11
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View Postucinrov, on Jun 24 2006, 07:29, said:

Se pare ca ai dreptate in legatura cu zborul direct Timisoara-Toronto.Urmeaza sa plec peste o saptamana in Canada si compania angajatoare mi-au spus ca sunt 2 posibilitati : Timisoara-Toronto sau BUcuresti-Viena-Toronto.
Normal ca as alege Timisoara-Toronto dar nu fac eu rezervarile ci compania angajatoare.
Ma rog,macar sa fie asta problema ... am o experienta bogata in a sta si a face escale prin aeroporturi....
Un singur lucru nu stiu exact,urmeaza sa stau 2 ore in Viena,ma gandeam ca poate ies prin oras(daca am timp) dar nu stiu daca am voie,bani am destui,viza nu-mi trebuieste parca,nu?
Poate ma lamureste cineva :)


Nu ai timp.

#12
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postucinrov, on Jun 24 2006, 07:29, said:

Se pare ca ai dreptate in legatura cu zborul direct Timisoara-Toronto.Urmeaza sa plec peste o saptamana in Canada si compania angajatoare mi-au spus ca sunt 2 posibilitati : Timisoara-Toronto sau BUcuresti-Viena-Toronto.
Normal ca as alege Timisoara-Toronto dar nu fac eu rezervarile ci compania angajatoare.
Ma rog,macar sa fie asta problema ... am o experienta bogata in a sta si a face escale prin aeroporturi....
Un singur lucru nu stiu exact,urmeaza sa stau 2 ore in Viena,ma gandeam ca poate ies prin oras(daca am timp) dar nu stiu daca am voie,bani am destui,viza nu-mi trebuieste parca,nu?
Poate ma lamureste cineva :)

In primul rind nu ai timp, sint 2 ore intre aterizare si decolare. Imbarcarea se face mai repede.

Ai avea voie, cei care au nevoie de viza UE stau intr-un "IZOLATOR" pe aeroportul din viena, de acolo ii ia autobuzele spre terminalele lor, ca sa nu se "piarda" prin aeroport si sa ajunga in UE fara viza...

#13
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View PostH725, on Jun 24 2006, 10:45, said:

In primul rind nu ai timp, sint 2 ore intre aterizare si decolare. Imbarcarea se face mai repede.

Ai avea voie, cei care au nevoie de viza UE stau intr-un "IZOLATOR" pe aeroportul din viena, de acolo ii ia autobuzele spre terminalele lor, ca sa nu se "piarda" prin aeroport si sa ajunga in UE fara viza...
Ma gandeam eu ca n-am timp dar cine stie...poate se intampla ceva si am timp.oricum,inainte sa parasesc aeroportul voi intreba daca ma pot intoarce fara probleme.
Multumesc de raspunsuri!

#14
printul_3000

printul_3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.03.2006
interesanta oferta

#15
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
Air France isi dezvolta oferta de plecare din Romania cu o noua ruta, Timisoara-Paris (via Milano), gratie unui acord de share semnat cu Alitalia, informeaza compania franceza.

Astfel, vor fi trei zboruri zilnice care vor pleca de pe Aeroportul International Traian Vuia din Timisoara (06.30, 13.05, 17.55), cu escala la Aeroport Malpensa 1 din Milano, destinatia finala fiind Aeroportul Charles de Gaulle din Paris, un zbor durând în medie patru ore.

Air France a pus la dispozitia clientilor doua clase de calatorie, si anume Ottima (business class) si Unica (economy class), iar pretul unui bilet dus-întors va începe de la 289 euro fara taxe de aeroport.

se pare ca o sa-i iasa pe nas Taromului intrarea asta in skyteam...oricum nu cred sa aiba succes prea mare cursele celor 2 in cazul in care vin operatorii low-cost cu tarife mai atractive...
si avand i9n vedere ca e vorba de alitalia...no tks...

Edited by twisterme2003, 08 September 2006 - 18:19.


#16
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

View PostRoVal1972, on Mar 27 2006, 02:38, said:

Malev-ul are 2 amarate de 767-200 cu care matura Budapesta-Toronto, Budapesta - NY si Budapesta- Bangkok... Si pe deasupra sunt si pline.


Eu am zburat cu ei si nu as zice ca sunt chiar asa de amarate :)

#17
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Cum pot ajunge de la Bucuresti la New York fara a lua avionul?
Mai exact ... de unde pot sa iau un transatlantic ca sa ajung la New York? Londra? Le Havre? Si cat face peste ocean?

#18
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostIrishman, on Feb 3 2007, 23:24, said:

Cum pot ajunge de la Bucuresti la New York fara a lua avionul?
Mai exact ... de unde pot sa iau un transatlantic ca sa ajung la New York? Londra? Le Havre? Si cat face peste ocean?
Buna intrabare .... Astept si eu respunsul ......

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate