Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

inviat dupa 3 zile

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#55
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 20:13, said:

Uite asa-ti dai seama in ce timpuri traim adica exista o perioada in biblie care se numeste apostazie adica omul cade din credinta sau nu mai are credinta, In ziua de azi se vad oameni moderni care nu mai au credinta. deci suntem in perioada apostaziei adica aproape de timpurile din urma , mai avem 7-9 ani si lumea aceasta se sfarseste sau se reseteaza si va incepe alta.
asta pt ca s-a vazut la ce duce credinta, vezi evul mediu, inchizitia, cruciadele si islamistii extremisti de azi.
omenirea a evoluat in salturi mari dupa ce statele au devenit laice.

#56
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDestini, on 09 decembrie 2020 - 17:57, said:

De ce a inviat Isus dupa 3 zile? De ce nu dupa 2 zile sau mai putin? Care este motivul alegerii acestui timp precis?
Se împuțea prea rău .

#57
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 24.09.2017
Spune mi si mie care e ala care face binele? Ca Iisus a zis ca nu e niciunu. Daca puteai sa faci tu binele, nu mai venea El. E vorba de credinta in sacrificiul Lui si despre credinta aia care inevitabil va produce o altfel de viata, care o sa fie eterna.

#58
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 20:13, said:

Uite asa-ti dai seama in ce timpuri traim adica exista o perioada in biblie care se numeste apostazie adica omul cade din credinta sau nu mai are credinta, In ziua de azi se vad oameni moderni care nu mai au credinta. deci suntem in perioada apostaziei adica aproape de timpurile din urma , mai avem 7-9 ani si lumea aceasta se sfarseste sau se reseteaza si va incepe alta.

De unde stii asta, ca mai sunt 7-9 ani? E o revelatie personala - sau ai citit-o undeva?

#59
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 20:13, said:

mai avem 7-9 ani si lumea aceasta se sfarseste sau se reseteaza si va incepe alta.
unde ai fost anul asta ?
"resetarea" a inceput

#60
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 20:03, said:

Nu-ti trebuie multa cultura ca sa fi credincios si pentru mine nu este inportant daca Iisus a inviat dupa 3 zile sau doua zile , important este ca a inviat.

Posted Image

Da, important e ca a inviat...


View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 20:03, said:

Da , stiu ca tu crezi mai mult in facebook decat in Biblie.

Posted Image

Stii tu ?...

Esti sigur-sigur ?
De un' stii ?...

Posted Image

Tu nu stii prea bine nici cand a murit Christos, de unde stii in ce cred eu, un anonim de pe lolpedia ?... Posted Image

Edited by sylvius, 09 December 2020 - 20:30.


#61
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postbobitad, on 09 decembrie 2020 - 20:22, said:

Spune mi si mie care e ala care face binele? Ca Iisus a zis ca nu e niciunu. Daca puteai sa faci tu binele, nu mai venea El. E vorba de credinta in sacrificiul Lui si despre credinta aia care inevitabil va produce o altfel de viata, care o sa fie eterna.

Da, noi credem in sacrificiul lui, ca a ne-a luat pacatele...dar, noi sunt crestini ortodocsi. Noi credem putin mai mult (fata de catolici si protestanti) ca ar trebui sa pasim in urmele lui Iisus. Adica, avem si noi o cruce de carat

Edited by jimi91, 09 December 2020 - 20:32.


#62
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
@jimi91, mentionez, fiecare cu crucea lui
nu incercati sa carcati crucea altuia, desi pare mai mica, poate fi mai grea

#63
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 24.09.2017

View Postjimi91, on 09 decembrie 2020 - 20:31, said:



Da, noi credem in sacrificiul lui, ca a ne-a luat pacatele...dar, noi sunt crestini ortodocsi. Noi credem putin mai mult (fata de catolici si protestanti) ca ar trebui sa pasim in urmele lui Iisus. Adica, avem si noi o cruce de carat

Asa scrie in Matei 16:24 Atunci, Isus a zis ucenicilor Săi: Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să Mă urmeze. Deci da asta ni se cere, indiferent unde duce drumul si asa sa ne ajute Dumnezeu.

Nu vreau sa intru in polemicile cu ortodocsi/catolici/protestanti. Dar Iisus a zis de multe ori Credinta te a mantuit, deci eu cred ca asa esti mantuit, prin credinta.  Faptele bune arata daca ai credinta sau nu si un crestin ar trebui sa aiba o conduita morala superioara dar si el pacatuieste, desi nu mai e sub puterea pacatului. Numai Dumnezeu cunoaste inima oamenilor si da bilete in Rai.

Cam atat cu offtopicul, daca s intrebari, raspund pe privat.

Edited by bobitad, 09 December 2020 - 21:41.


#64
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
faptele bune nu au legatura cu credinta, poti sa le faci si fara sa fii credincios, cum si multi ce sunt credinciosi, unii chiar habotnici fac destule nasoale.

#65
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostEugenCernat, on 09 decembrie 2020 - 20:23, said:

De unde stii asta, ca mai sunt 7-9 ani? E o revelatie personala - sau ai citit-o undeva?
Din biblie se dau niste date ca varsta omenirii care Dumnezeu spune ca va fi de 120 de jubilee
adica trebuie sa sti cum sunt perioadele de timp la evrei , daca la noi o decada este 10 ani la evrei este o saptamana de ani adica 7 ani. Toata biblia este ca la evrei in baza 7 nu ca la noi in baza 10.
adica 7 saptamani de ani inseamna 7ani x7 saptamani =49 de ani si al 50-lea an este an de jubileu adica Domnul a spus ca omul va traii 120 de jubilee X50= 6000 de ani
Evreii au numarat pana acum 5780 de ani si vei spune ca pana la 6000 mai sunt 220 de ani dar sunt niste discrepante ca anul evreesc are 365,22 zile iar anul biblic are 360 de zile si s-au mai pierdut niste ani la numaratoarea evreilor.
Dar se poate calcula dupa alte profetii ale bibliei. Statul Israel de la infiintare 1948 ar trebuii sa aibe o generatie de om pana la luptele de la Armaghedon si o generatie ar trebuii sa fie 70-80 de ani adica 2020=2030

Edited by nico123, 09 December 2020 - 22:17.


#66
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
mda, daca interpretezi povestea cum vrei normal ca o sa se aseze fix pe ce vrei tu, iar armaghedonul s-ar putea sa nu insemne sfarsitul lumii ci incheierea unei perioade, totul tine de cum vrei sa o interpretezi si nu exista o varianta corecta, de aici si "crede si nu cerceta", pt ca e posibil sa vezi ata alba.

pana una-alta nu exista nici o carte ce prevede viitorul, pana si scrierile lui nostradamus se incadreaza la dat cu banul.

Edited by _-livio-_, 09 December 2020 - 22:24.


#67
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMarianG, on 09 decembrie 2020 - 20:26, said:

unde ai fost anul asta ?
"resetarea" a inceput
Da asa se pare dar Antihristul  nu s-a facut cunoscut in lume,
Biserica Domnului inca nu a fost rapita sau inca nu se vede rapirea ei.
Calul rosu adica razboiul nu a venit.

View Post_-livio-_, on 09 decembrie 2020 - 22:23, said:

mda, daca interpretezi povestea cum vrei normal ca o sa se aseze fix pe ce vrei tu, iar armaghedonul s-ar putea sa nu insemne sfarsitul lumii ci incheierea unei perioade, totul tine de cum vrei sa o interpretezi si nu exista o varianta corecta, de aici si "crede si nu cerceta", pt ca e posibil sa vezi ata alba.

pana una-alta nu exista nici o carte ce prevede viitorul, pana si scrierile lui nostradamus se incadreaza la dat cu banul.
Ce eu am zis sfarsitul lumii? Eu am zis o resetare a lumii.
Cum sa interpretez eu cum vreau cand biblia este clara, Versetele din Biblie sunt clare  si au continuitate.

Edited by nico123, 09 December 2020 - 22:33.


#68
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
vine resetarea acum odata cu vaccinul, vezi care din firme are sigla rosie si ala e cel care functioneaza, nu e neaparat sa fie un razboi.
nope, e 100% interpretabila, se spune ca biserica ar fi facut-o asa din diverse motive, altii spun ca insusi traducerile din limba originala nu sunt chiar corecte.

#69
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Domnul Isus a murit vineri, Sambata s-a odihnit in mormant, iar duminica a inviat, in prima zi a saptamanii.
Chiar si in mormant s-a odihnit in Sabat, sabatul fiind ziua binecuvantata si sfintita ca zi de odihna de la creatie si fiind inclusa in legea morala care nu are data de expirare, cum porunca "sa nu ai alti dumnezei", "sa nu iei in batjocura numele lui Dumnezeu", "sa nu minti, curvesti, furi, ucizi" nu au cum sa fie vreodata abrogate, la fel si Sabatul din mijlocul acestor porunci, este singura porunca care are in ea sigiliul lui Dumnezeu, nume, functie, si teritoriu, si singura care spune f clar, "adu-ti aminte de ziua ce am binecuvantat-o la creatie" si pe care cel rau s-a straduit cu toate fortele sa o inlocuiasca cu un sabat fals.
Deci, Domnul Isus a tinut sabatul chiar si in mormant.

@livio
cartile Daniel si Apocalipsa ale bibliei ne arata viitorul, trebuie doar sa le citim cu rugaciune si cu dorinta de a afla adevarul si ne va fi descoperit.

#70
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 22:15, said:

Dar se poate calcula dupa alte profetii ale bibliei. Statul Israel de la infiintare 1948 ar trebuii sa aibe o generatie de om pana la luptele de la Armaghedon si o generatie ar trebuii sa fie 70-80 de ani adica 2020=2030
Tu pe unde apari, ne duci spre offtopic. Daca tot iti plac parantezele si interpretarile escatologice, anul poate fi 1967, anul cand recuceresc Ierusalimul, think about it. A doua venire este iminenta si foarte aproape, progresul tehnologic peste doar 100 de ani va depasi orice roman sf, vor fi create generatii intregi in laborator, fara mama si tata, cu identitate atribuita de "stat", doar prin inginerie genetica, sexul va fi doar o amintire, nu e momentul sa dam linkuri dar deja exista studii pe tema asta, scopul final fiind distrugerea imaginii lui Dumnezeu in om si a ordinii Lui. Momentul cand satan va putea ridica mana si afirma sfidator "Iata ce am facut din oameni, niste automatons care mi se inchina mie". Asta nu se va permite.

#71
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007

View Postbogdan_popescu, on 09 decembrie 2020 - 22:53, said:

Domnul Isus a murit vineri, Sambata s-a odihnit in mormant, iar duminica a inviat, in prima zi a saptamanii.
Chiar si in mormant s-a odihnit in Sabat, sabatul fiind ziua binecuvantata si sfintita ca zi de odihna de la creatie si fiind inclusa in legea morala care nu are data de expirare, cum porunca "sa nu ai alti dumnezei", "sa nu iei in batjocura numele lui Dumnezeu", "sa nu minti, curvesti, furi, ucizi" nu au cum sa fie vreodata abrogate, la fel si Sabatul din mijlocul acestor porunci, este singura porunca care are in ea sigiliul lui Dumnezeu, nume, functie, si teritoriu, si singura care spune f clar, "adu-ti aminte de ziua ce am binecuvantat-o la creatie" si pe care cel rau s-a straduit cu toate fortele sa o inlocuiasca cu un sabat fals.
Deci, Domnul Isus a tinut sabatul chiar si in mormant.

@livio
cartile Daniel si Apocalipsa ale bibliei ne arata viitorul, trebuie doar sa le citim cu rugaciune si cu dorinta de a afla adevarul si ne va fi descoperit.
asta intareste ce am spus, interpretarea mea cel mai probabil va fi diferita de a ta si ambele diferite de ale altuia, asa ca din nou, toata cartea e interpretabila si nu spune viitorul.
un singur lucru e cert cand vine vorba de armaghedon, pamantul va fi inghitit de soare cand acesta va muri, dar pana acolo mai sunt niste milioane de ani, dar da, in cazul asta arata viitorul, dar cumva nu cred ca asta avea in gand autorul.

Edited by _-livio-_, 09 December 2020 - 23:11.


#72
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu poti face astfel de comparatii sau deductii ca nu te lasa biblia.
La cina cea de taina s0a rupt pinea si s-a impartit si s-a baut vin rosu si Domnul a spus ca painea este trupul lui si vinul este singele lui Deci orice este rosu trebuie sa fie singe altfel l-as contrazice pe Iisus.

View Post_-livio-_, on 09 decembrie 2020 - 22:46, said:

vine resetarea acum odata cu vaccinul, vezi care din firme are sigla rosie si ala e cel care functioneaza, nu e neaparat sa fie un razboi.
nope, e 100% interpretabila, se spune ca biserica ar fi facut-o asa din diverse motive, altii spun ca insusi traducerile din limba originala nu sunt chiar corecte.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate