Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

inviat dupa 3 zile

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#37
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View PostXlander, on 09 decembrie 2020 - 19:29, said:

Evangheliile sunt documente istorice, care e rostul intrebarii, depasesc in acuratete orice alta lucrare scrisa de oricine altcineva. Biblia in intregime este o naratiune istorica, exceptand pasajele profetice dar care in ultima instanta tot istorie sunt...istorie revelata...din viitor.
de fapt e o culegere de scrieri de acum n ani.
se spune ca au fost mai multe in "colectie" si biserica a mai taiat din ele pt ca nu se aliniau cu politica lor, dupa care a fost editata la greu.

#38
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
Matei 12:40. Ca precum a fost Iona in pantecele chitului trei zile si trei nopti, asa va fi si Fiul Omului in inima pamantului trei zile si trei nopti.
Matei 26:61. Acesta a zis: Pot sa daram templul lui Dumnezeu si in trei zile sa-l cladesc.
Marcu 8:31. Si a inceput sa-i invete ca Fiul Omului trebuie sa patimeasca multe si sa fie defaimat de batrani, de arhierei si de carturari si sa fie omorat, iar dupa trei zile sa invieze.
Matei 17:23. Si-L vor omori, dar a treia zi va invia. Si ei s-au intristat foarte!
1 Corinteni 15:4. Si ca a fost ingropat si ca a inviat a treia zi, dupa Scripturi;

De ce a ales trei? e greu de spus, poate ca vroia ca lumea sa fie sigura ca a murit. Poate era un ritual evreiesc unde se credea ca sufletul bantuie prin preajma 3 zile dupa ce a murit cineva, poate are legatura cu geneza si primele 3 zile.

Cat despre inviere si dovezi :

1.Iisus a murit pe cruce, ucis de catre romani. surse Josephus care era evreu, nu crestin. Tacitus care era roman si ii ura pe crestini, si inca cativa.. Plus ca si evreii zic acelasi lucru.
2.apostolii au crezut asta si zic ca L-au vazut si au murit pentru el. Atentie, unii mor pentru multe lucruri, astia au murit pentru ce au vazut. Daca Iisus nu a murit, atunci ei stiau ca mint si au murit cu minciuna. Surse: biblia ca si carte istorica, plus alte scrieri care atesta soarta apostolilor. Invierea a transformat niste oameni speriati care se ascundeau in cei care au propavaduit evanghelia.
3.mormantul era gol, evreii ar fi vrut sa-l arate pe Iisus si sa puna capat crestinismului, dar trupul nu a fost gasit. Daca l-ar fi furat apostolii, atunci se aplica punctul 2 , unde ar fi murit pentru niste minciuni, plus ca ar fi pusi sub acuzare si omorati de catre romani/evrei. Erau paznici romani care plateau cu viata daca era jefuit mormantul.
4.Pavel a fost schimbat. de ce s-a schimbat si din cel care omora crestini, s-a transformat in cel pe care-l stim?
5.fie Iisus, fie apostolii au avut totusi o integritate morala. E interesant ca femeile au fost la mormant, Iisus le-a spus apostolilor ca o sa moara si o sa invie de multe ori, totusi nimeni nu l-a crezut. Daca as fi spus eu povestea as fi zis ca eram acolo zi si noapte la mormant si asteptam sa invie, nu ca eram acasa si imi dardaiau picioarele de frica.

Cat despre faptul ca nu a existat niciodata: tine-ti minte ca nici un istoric serios, asta include si atei si w/e nu o sa zica ca Iisus nu a existat.

Edited by bobitad, 09 December 2020 - 19:50.


#39
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016

View Post_-livio-_, on 09 decembrie 2020 - 19:36, said:

de fapt e o culegere de scrieri de acum n ani.
se spune ca au fost mai multe in "colectie" si biserica a mai taiat din ele pt ca nu se aliniau cu politica lor, dupa care a fost editata la greu.
Sigur, biblia are mai multi autori si cel mai probabil s-a dorit a fi un fel de cod moral pentru oamenii acelor timpuri, semi-primitivi, care trebuiau speriati de un bau-bau suprem si incert, pentru a asculta si a putea fi controlati. In ziua de azi, nu mai are relevanta pentru oamenii educati, rationali, cu o gandire logica si la curent cu descoperirile stiintei, avand doar o certa valoare culturala, precum si o valoare istorica relativa (indoielnica).

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbobitad, on 09 decembrie 2020 - 19:45, said:

Cat despre faptul ca nu a existat niciodata: tine-ti minte ca nici un istoric serios, asta include si atei si w/e nu o sa zica ca Iisus nu a existat.
Eu spun sa nu depasim tema propusa.

#41
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View PostEugenCernat, on 09 decembrie 2020 - 19:47, said:

Sigur, biblia are mai multi autori si cel mai probabil s-a dorit a fi un fel de cod moral pentru oamenii acelor timpuri, semi-primitivi, care trebuiau speriati de un bau-bau suprem si incert, pentru a asculta si a putea fi controlati. In ziua de azi, nu mai are relevanta pentru oamenii educati, rationali, cu o gandire logica si la curent cu descoperirile stiintei, avand doar o certa valoare culturala, precum si o valoare istorica relativa (indoielnica).
biblia nu are legatura cu acele timpuri ci e mult mai recenta, iar pe vremea aia nu prea aveau nevoie de asa ceva pt ca le era frica de "coroana", oricare era ea.
zei exista cu mult dinaintea ei si a crestinismului, vezi egiptenii antici, pe vremea aia crestinismul nu exista nici macar ca idee.

Edited by _-livio-_, 09 December 2020 - 19:54.


#42
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View PostEugenCernat, on 09 decembrie 2020 - 19:47, said:

Sigur, biblia are mai multi autori si cel mai probabil s-a dorit a fi un fel de cod moral pentru oamenii acelor timpuri, semi-primitivi, care trebuiau speriati de un bau-bau suprem si incert, pentru a asculta si a putea fi controlati. In ziua de azi, nu mai are relevanta pentru oamenii educati, rationali, cu o gandire logica si la curent cu descoperirile stiintei, avand doar o certa valoare culturala, precum si o valoare istorica relativa (indoielnica).
ti se pare ca baiatul asta Pavel zice ca e vreun cod moral:
1 corinteni 15: 14. Si daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica este si credinta voastra.
15. Ne aflam inca si martori mincinosi ai lui Dumnezeu, pentru ca am marturisit impotriva lui Dumnezeu ca a inviat pe Hristos, pe Care nu L-a inviat, daca deci mortii nu inviaza.
16. Caci daca mortii nu inviaza, nici Hristos n-a inviat.
17. Iar daca Hristos n-a inviat, zadarnica este credinta voastra, sunteti inca in pacatele voastre;

Omu asta zice ca daca Iisus nu a inviat, e degeaba, poti sa fii tu cel mai smecher om de pe pamant.  Ar fi bine ca atunci cand veniti cu obiectii macar sa fie documentate si cat de cat gandite. Nu are cum stiinta sa elimine credinta in Dumnezeu, stiinta se preocupa cu studiul lumii asteia, Dumnezeu nu e din lumea asta. Sunt milioane de oameni de stiinta de la Einstein, Newton si laureati ai premiului Nobel care cred in Dumnezeu, multi sunt si crestini.

@marianG stiu, vroiam sa fac un post si sa ocup mai multe raspunsuri. dar serios acum cand o aud pasta cu Iisus nu a existat.

uita 2 minute de la cel mai in ”voga” si citit ateu Bart Ehrman  care a scris atatea carti anti biblie ca nici eu nu le stiu pe toate:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/43mDuIN5-ww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bobitad, 09 December 2020 - 20:01.


#43
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Tocmai asta am spus ca Dumnezeu o sa-si arate si omului modern ce puteri are EL. Poate se va folosii si de tehnica de azi ca sa vada toata omenirea pamantului ca i-a inviat pe cei doi trimisi  ai lui pe pamant

#44
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 19:05, said:

Eu stiam ca Iisus a fost rasticnit Joia si a inviat Duminica. Dar nu sunt sigur...


Cata cultura !... Posted Image

#45
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016

View Postbobitad, on 09 decembrie 2020 - 19:54, said:

ti se pare ca baiatul asta Pavel zice ca e vreun cod moral:
1 corinteni 15: 14. Si daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica este si credinta voastra.
15. Ne aflam inca si martori mincinosi ai lui Dumnezeu, pentru ca am marturisit impotriva lui Dumnezeu ca a inviat pe Hristos, pe Care nu L-a inviat, daca deci mortii nu inviaza.
16. Caci daca mortii nu inviaza, nici Hristos n-a inviat.
17. Iar daca Hristos n-a inviat, zadarnica este credinta voastra, sunteti inca in pacatele voastre;

Omu asta zice ca daca Iisus nu a inviat, e degeaba, poti sa fii tu cel mai smecher om de pe pamant.  Ar fi bine ca atunci cand veniti cu obiectii macar sa fie documentate si cat de cat gandite. Nu are cum stiinta sa elimine credinta in Dumnezeu, stiinta se preocupa cu studiul lumii asteia, Dumnezeu nu e din lumea asta. Sunt mii de oameni de stiinta de la Einstein, Newton si laureati ai premiului Nobel care cred in Dumnezeu, multi sunt si crestini.

Cod moral se vrea a fi biblia in ansamblu, nu neaparat scena (sceneta?) citata de tine. Faptul ca unii oameni de stiinta sunt crestini (si multi altii atei) nu se constituie in vreo dovada a existentei lui Dumnezeu, Isus sau a veridicitatii povestilor biblice. Atentie, vorbim de dovezi concrete, nu abureli de genul "nu e din lumea asta deci nu se poate demonstra nimic".

#46
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostEugenCernat, on 09 decembrie 2020 - 19:34, said:

Altfel spus egal cu zero.

Nu stiu daca e chiar egal cu 0...cert e ca, 1.8 miliarde de oameni, sunt musulmani. Si aparent, ar fi o scriere destul de avansata pentru acea perioada. Are si povestile noastre cu Moise, Adam, Noe, dar cica ar fi ptuin diferite - aici nu sunt sigur. Oamenii vorbeau, comunicau, a auzit povestile respective si probabil si le-a insusit, dar, a mai pierdut din detalii, ca asa se intampla cand se transmite pe cale orala.Si ei zic ca e ca ei, ca Dumnezeu le-a dat versiunea corecta, ca Biblia a fost corupta. A mai bagat si cateva povesti cu Iisus cand era copil, ca facea niste de pasari din lut si le dadea viata...chestia e ca, cica erau niste pagani prin zona aia, care aveau aceleasi povesti...asa ca, se presupune ca s-a inspirat de la ei. Acum, musulmanii nu pot accepta asta, de ce ? Pentru ca Coranul e perfect :))...Noi macar ne mai criticam biblia, ei nu...e de la Doamne, Doamne.

In orice caz, din ce am inteles, Invierea este destul de bine documentata...ei nu cred in inviere, ei spun ca a murit altcineva in locul lui...Ca na, altfel ar fi fost fiul lui Dumnezeu :) si ei zic ca e doar un profet si cel mai important e Mahomed, pentru ca e ultimul - iti dai seama ce ar insemna daca mai aparea unul :)). Recunosc invataturile lui "sa-ti iubesti dusmanul", "sa intorci celalalt obraz".

Mie mi se pare amuzant...

Dar, ce n-are niciun sens...nici pentru ei n-ar trebui sa aibe prea mult sens. Iisus a fost baiat bun, a facut minuni, a cucerit oamenii fara sa ridice sabia si a dus o viata demna de urmata...Pe cand Moahamad a ridicat sabia si s-a luptat cu altii, a omorat oameni...a fost intrebat de oamenii lui, ce sa faca cu femeile oamenilor omorati in batalie, daca au voie sa le violeze...el a spus da...Adica, e complet pe dos, complet diferit fata de Iisus...Practic, tot ce a facut acest om, il contrazice pe Iisus, deci, nu are cum sa fie el urmatorul profet.

Bine, asta e parerea mea

#47
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 19:55, said:

Tocmai asta am spus ca Dumnezeu o sa-si arate si omului modern ce puteri are EL. Poate se va folosii si de tehnica de azi ca sa vada toata omenirea pamantului ca i-a inviat pe cei doi trimisi  ai lui pe pamant

Ai dreptate, exista deja pe Facebook cont al userului "Dumnezeu"! :)

#48
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu-ti trebuie multa cultura ca sa fi credincios si pentru mine nu este inportant daca Iisus a inviat dupa 3 zile sau doua zile , important este ca a inviat.
Da , stiu ca tu crezi mai mult in facebook decat in Biblie.

Edited by nico123, 09 December 2020 - 20:05.


#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Doar ca acel Iisus astazi este "lumina", lumina pe care rar o mai intalnim pe fetele oamenilor.

#50
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postnico123, on 09 decembrie 2020 - 20:03, said:

Nu-ti trebuie multa cultura ca sa fi credincios si pentru mine nu este inportant daca Iisus a inviat dupa 3 zile sau doua zile , important este ca a inviat.
Da , stiu ca tu crezi mai mult in facebook decat in Biblie.
daca esti credincios ar cam trebui sa stii cand a murit Iisus, naiba, eu sunt departe de asta si stiu o bucata buna de biblie.


cat despre existat sunt sanse maxime in directia asta, sunt prea multe scrieri fara legatura cu biblia ce o sustin, cat de reale sunt minunile si restul chestiilor magice e altceva.

Edited by _-livio-_, 09 December 2020 - 20:08.


#51
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View PostEugenCernat, on 09 decembrie 2020 - 20:02, said:

Cod moral se vrea a fi biblia in ansamblu, nu neaparat scena (sceneta?) citata de tine. Faptul ca unii oameni de stiinta sunt crestini (si multi altii atei) nu se constituie in vreo dovada a existentei lui Dumnezeu, Isus sau a veridicitatii povestilor biblice. Atentie, vorbim de dovezi concrete, nu abureli de genul "nu e din lumea asta deci nu se poate demonstra nimic".

biblia nu se vrea sa fie un cod moral. de parca trebuie sa-ti spuna biblia sa nu furi, ca tu nu stii? Iisus a rezumat toata legea in A iubi pe Dumnezeu si pe aproapele tau, astea-s 2 versete si ai vazut cat de groasa e cartea:). Biblia, pe scurt e despre un om care a vrut sa faca ce vrea el(ADAM) si despre altcineva care a vrut sa faca ce vrea El(Iisus). Si cum Dumnezeu a ales sa rezolve problema pacatului.

Oamenii de stiinta care cred in Dumnezeu nu sunt dovada ca Dumnezeu exista, dar am zis-o ca sa nu crezi ca doar aia ”dastaptii” cred in ”stiinta” si noi astia prostii suntem cu povesti despre oameni preistorici care nu stiau nimic. Eu cred ca sunt dovezi concrete ca exista Dumnezeu, poti sa te uiti la orice dezbatere intre John Lennox cu Dawkins sau Hitchens sau altii.

Edited by bobitad, 09 December 2020 - 20:14.


#52
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Uite asa-ti dai seama in ce timpuri traim adica exista o perioada in biblie care se numeste apostazie adica omul cade din credinta sau nu mai are credinta, In ziua de azi se vad oameni moderni care nu mai au credinta. deci suntem in perioada apostaziei adica aproape de timpurile din urma , mai avem 7-9 ani si lumea aceasta se sfarseste sau se reseteaza si va incepe alta.

View PostMarianG, on 09 decembrie 2020 - 20:06, said:

Doar ca acel Iisus astazi este "lumina", lumina pe care rar o mai intalnim pe fetele oamenilor.


#53
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Post_-livio-_, on 09 decembrie 2020 - 19:36, said:

de fapt e o culegere de scrieri de acum n ani.
se spune ca au fost mai multe in "colectie" si biserica a mai taiat din ele pt ca nu se aliniau cu politica lor, dupa care a fost editata la greu.
Asta spune Bart Ehrman. Daca te referi la definitivarea canonului NT, e alta discutie. Canonul VT este batut in cuie, a fost aprobat "tacit" de toti, de evrei, de Isus Hristos, de Apostoli, de Biserica primara. Isus Hristos a citat practic din aproape toate cartile VT.

View PostEugenCernat, on 09 decembrie 2020 - 19:47, said:


Sigur, biblia are mai multi autori si cel mai probabil s-a dorit a fi un fel de cod moral...
Are 40 de autori care au scris Cuvantul inspirat, infailibil, pe parcursul a cca 1500 de ani fiecare cu stilul sau, fiecare provenind din medii diverse, de la pastori la regi, doctori, oameni cu functii administrative inalte. Nu, este istoria mantuirii omului, ce alegere rationala, bazata pe fapte relatate trebuie sa faci dumneata sa dovedesti ca esti o fiinta rationala.

#54
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postbobitad, on 09 decembrie 2020 - 20:12, said:

biblia nu se vrea sa fie un cod moral. de parca trebuie sa-ti spuna biblia sa nu furi, ca tu nu stii? Iisus a rezumat toata legea in A iubi pe Dumnezeu si pe aproapele tau. Biblia, pe scurt e despre un om care a vrut sa faca ce vrea el(ADAM) si despre altcineva care a vrut sa faca ce vrea El(Iisus).

Oamenii de stiinta care cred in Dumnezeu nu sunt dovada ca Dumnezeu exista, dar am zis-o ca sa nu crezi ca doar aia ”dastapetii” cred in ”stiinta” si noi astia prostii suntem cu povesti despre oameni preistorici care nu stiau nimic. Eu cred ca sunt dovezi concrete ca exista Dumnezeu, poti sa te uiti la orice dezbatere intre John Lennox cu Dawkins sau Hitchens sau altii.

Si cum explici Raiul si Iadul ? Spui ca nu e un cod moral, dar noi invatam..faci bine, ajungi in Rai, faci rau, ajungi in Iad...Acum, eu personal refuz sa interpretez ad litteram acel text. E cumplit sa crezi asta. Asa ca, te gandesti la ce vrea sa transmita, ce vrea sa te invete...dihotomia binelui si raului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate