Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

inviat dupa 3 zile

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#73
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Nu mai tin minte povestea... Dar cand a înviat nu avea alt chip?
In cazul asta e simplu: i-au luat unii corpul si după aia a venit altul si a zis eu sunt isus.

#74
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007

 nico123, on 09 decembrie 2020 - 23:10, said:

Nu poti face astfel de comparatii sau deductii ca nu te lasa biblia.
La cina cea de taina s0a rupt pinea si s-a impartit si s-a baut vin rosu si Domnul a spus ca painea este trupul lui si vinul este singele lui Deci orice este rosu trebuie sa fie singe altfel l-as contrazice pe Iisus.
e, vezi, asta e interpretarea ta, eu nu sunt de acord cu ea de exemplu, dupa mine doar vinul respectiv e sangele lui, nu orice posirca sau suc rosu de la dozator.
cum nici daca bei o sticla de busuioaca nu poti sa zici ca e sangele lui.

Edited by _-livio-_, 09 December 2020 - 23:18.


#75
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 _-livio-_, on 09 decembrie 2020 - 23:17, said:

e, vezi, asta e interpretarea ta, eu nu sunt de acord cu ea de exemplu, dupa mine doar vinul respectiv e sangele lui, nu orice posirca sau suc rosu de la dozator.
cum nici daca bei o sticla de busuioaca nu poti sa zici ca e sangele lui.
Tu nu vezi: Eu am spus de vinul acela rosu? eu am vorbit de culoarea rosie doar de lichidul rosu care insemna singe.  deci calul  este asemuit cu vestea sau un vestitor iar daca este rosu vesteste singe  daca este alb vesteste pace ca porumbelul alb ,

#76
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
ok, in interpretarea ta.

#77
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 _-livio-_, on 09 decembrie 2020 - 23:10, said:

asta intareste ce am spus, interpretarea mea cel mai probabil va fi diferita de a ta si ambele diferite de ale altuia, asa ca din nou, toata cartea e interpretabila si nu spune viitorul.
un singur lucru e cert cand vine vorba de armaghedon, pamantul va fi inghitit de soare cand acesta va muri, dar pana acolo mai sunt niste milioane de ani, dar da, in cazul asta arata viitorul, dar cumva nu cred ca asta avea in gand autorul.
nu e chiar asa, ca Dumnezeu nu a lasat scris viitorul ca nimeni sa nu-l poata interpreta, ar fi inseamnat ca ne-a lasat biblia degeaba.
Spune acolo "Tu însă, Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte și pecetluiește cartea până la vremea sfârșitului. Atunci, mulţi o vor citi și cunoștinţa va crește.”

Nu exista milioane de ani, testul omului se desfasoara pe o perioada limitata de timp de 6000 de ani, am ajuns la sfarsitul acestei perioade si deja oricine poate sa vada ca sfarsitul a inceput, marea "resetare".

Iti recomand o alta carte scrisa acum 150-200 de ani, multi nu cred dar este inspirata de Dumnezeu si descrie exact zilele in care traim, in prima parte descrie istoria crestinilor, prigoana crestinilor in istorie de catre papalitate in detaliu, apoi prezentul de azi si viitorul, prezentul de azi fiind scris acum 150 de ani si bazat pe profetia biblica.
Tragedia Veacurilor se numeste cartea, se gaseste si PDF http://godfrey.ro/fi... Veacurilor.pdf

#78
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
ai din start o problema acolo, se stie de scriere de sute de ani si sfarsitul n-a mai venit, nu trebuia sa stea ascunsa si sa nu se stie pana la sfarsit de existenta ei? pe de alta parte ce rost are sa stea ascunsa din moment ce lucrurile sunt predestinate si nu se pot schimba, deci a 2-a problema.
sigur, daca ignori absolut toate descoperirile arheologice si toate templele mai vechi de 6000 de ani, da, asa e.

#79
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 Ion_de_la_Raion, on 09 decembrie 2020 - 18:06, said:

Daca inima e oprita si 10 minute omul e mort, creierul ramane fara oxigen.

Edit: Bine, stiu ca la temperaturi joase timpul e mai mare, dar nu e cazul aici.
gresit.
exista masaj cardiac, ventilare fortata...
si creierul poate fi e oxigenat cat sa nu sufere daune permanente.

#80
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 _-livio-_, on 09 decembrie 2020 - 23:57, said:

ai din start o problema acolo, se stie de scriere de sute de ani si sfarsitul n-a mai venit, nu trebuia sa stea ascunsa si sa nu se stie pana la sfarsit de existenta ei? pe de alta parte ce rost are sa stea ascunsa din moment ce lucrurile sunt predestinate si nu se pot schimba, deci a 2-a problema.
sigur, daca ignori absolut toate descoperirile arheologice si toate templele mai vechi de 6000 de ani, da, asa e.
pai a fost scris pentru zilele sfarsitului, acum e momentul pentru a intelege profetia biblica, a fost scrisa exact pentru noi.
2. nu exista predestinare, asa pare in gandirea omeneasca pentru ca nu reusim sa intelegem cum Dumnezeu poate sa cunoasca viitorul, insasi biblia spune ca Dumnezeu cunoaste sfarsitul unui lucru inca inainte de a incepe, asta nu inseamna ca influenteaza cu ceva acel lucru, omul e creat liber, cu liber arbitru, dar Dumnezeu cunoaste viitorul, si fireste cand timpul de incercare expira, si nu suntem departe, satana incearca cu disperare sa distruga si omenire si tot ce exista credinta in dumnezeu, dar Dumnezeu va spune destul.

#81
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 bogdan_popescu, on 10 decembrie 2020 - 00:28, said:

insasi biblia spune ca Dumnezeu cunoaste sfarsitul unui lucru inca inainte de a incepe
Păi și de ce-l mai lasă să fie creat ? Sunt atâtea lucruri care se sfârșesc rău . Dumnezeu e sado-masochist ?

#82
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 bogdan_popescu, on 09 decembrie 2020 - 22:53, said:

Domnul Isus a murit vineri, Sambata s-a odihnit in mormant, iar duminica a inviat, in prima zi a saptamanii.
Chiar si in mormant s-a odihnit in Sabat, sabatul fiind ziua binecuvantata si sfintita ca zi de odihna de la creatie si fiind inclusa in legea morala care nu are data de expirare, cum porunca "sa nu ai alti dumnezei", "sa nu iei in batjocura numele lui Dumnezeu", "sa nu minti, curvesti, furi, ucizi" nu au cum sa fie vreodata abrogate, la fel si Sabatul din mijlocul acestor porunci, este singura porunca care are in ea sigiliul lui Dumnezeu, nume, functie, si teritoriu, si singura care spune f clar, "adu-ti aminte de ziua ce am binecuvantat-o la creatie" si pe care cel rau s-a straduit cu toate fortele sa o inlocuiasca cu un sabat fals.
Deci, Domnul Isus a tinut sabatul chiar si in mormant.

Semnul legământului e circumcizia, nu Sabatul...

#83
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

 afh, on 09 decembrie 2020 - 23:16, said:

Nu mai tin minte povestea... Dar cand a înviat nu avea alt chip?
In cazul asta e simplu: i-au luat unii corpul si după aia a venit altul si a zis eu sunt isus.

cu scopul ... ?
sa ne ffaiereasca pe noi peste 2000 de ani sau ceva ?

 bogdan_popescu, on 09 decembrie 2020 - 23:34, said:


Iti recomand o alta carte scrisa acum 150-200 de ani, multi nu cred dar este inspirata de Dumnezeu si descrie exact zilele in care traim, in prima parte descrie istoria crestinilor, prigoana crestinilor in istorie de catre papalitate in detaliu, apoi prezentul de azi si viitorul, prezentul de azi fiind scris acum 150 de ani si bazat pe profetia biblica.
Tragedia Veacurilor se numeste cartea, se gaseste si PDF http://godfrey.ro/fi... Veacurilor.pdf

Lecturile semnate de mama adventistilor care s-a calificat ca fals profet nu merita.
Mai bine o carte de bucate.

 genius, on 10 decembrie 2020 - 09:16, said:

Dumnezeu e sado-masochist ?

Sa admitem ca da. Care e problema ?
Cata vreme e real, e destul de putin relevant cum il percepem.

#84
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu Dumnezeu nu este sado-maso ci chiar noi suntem, ca nu invatam nici din greselile si pacate noastre si tot continuam in pacate si greseli. Imbogatirea materiala este a diavolului si cea spirituala este a lui Dumnezeu. Oamenii nu stiu dar cea materiala este de foarte scurta durata dar cea spirituala este pentru vecie

Edited by nico123, 10 December 2020 - 14:52.


#85
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010

 nico123, on 09 decembrie 2020 - 20:03, said:

Nu-ti trebuie multa cultura ca sa fi credincios si pentru mine nu este inportant daca Iisus a inviat dupa 3 zile sau doua zile , important este ca a inviat.
Da , stiu ca tu crezi mai mult in facebook decat in Biblie.
Adevarat graiesti. In realitate toata fraza va defineste.

#86
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 overseas, on 10 decembrie 2020 - 13:54, said:

Sa admitem ca da. Care e problema ?
Cata vreme e real, e destul de putin relevant cum il percepem.
E la fel de real ca Moș Crăciun sau Ra .
E chestie de percepție ?!

#87
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 heart_of_ice, on 10 decembrie 2020 - 11:42, said:

Semnul legământului e circumcizia, nu Sabatul...
vorbeam de sigiliul lui Dumnezeu care este sabatul, Dumnezeu a lasat aceasta zi la creatie, omul avea nevoie de o zi de odihna pe saptamana, insa satana a contrafacut acest lucru schimband ziua Domnului din a saptea in prima.

 overseas, on 10 decembrie 2020 - 13:54, said:

Lecturile semnate de mama adventistilor care s-a calificat ca fals profet nu merita.
aia-i parerea ta, fals e pentru tine ca nu-ti place adevarul, pentru altii care studiaza nu e asa.

Intrebarea topicului era de ce a inviat dupa 3 zile, si raspunsul este cel care l-am spus, pentru ca si in mormant s-a odihnit in ziua saptea.

#88
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007
asta cu o zi de odihna e de la aia cu biciul, ulterior s-a dovedit ca omul are nevoie de mai mult.

#89
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 bogdan_popescu, on 10 decembrie 2020 - 19:18, said:

vorbeam de sigiliul lui Dumnezeu care este sabatul, Dumnezeu a lasat aceasta zi la creatie, omul avea nevoie de o zi de odihna pe saptamana, insa satana a contrafacut acest lucru schimband ziua Domnului din a saptea in prima.

Dacă Sabatul era așa de important, atunci de ce Isus nu l-a menționat în răspunsul său către tânărul bogat! A doua chestie e că Isus a menționat și o poruncă din afara celor 10 porunci, de ce?!


16  Și iată că un om s-a apropiat de el și a zis: „Învățătorule, ce lucru bun trebuie să fac ca să obțin viață veșnică?“+ 17  El i-a spus: „De ce mă întrebi ce este bun? Unul singur este bun.+ Dacă vrei să intri în viață, respectă mereu poruncile“.+ 18  El l-a întrebat: „Care?“+ Isus a răspuns: „Să nu ucizi,+ să nu comiți adulter,+ să nu furi,+ să nu depui mărturie mincinoasă,+ 19  să-i onorezi pe tatăl tău și pe mama ta+ și să-l iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți“.
     Matei 19:16-19 TLN

Ultima face parte din cele 603 legi și porunci, nu din decalog, și chiar și prima poruncă a lui Isus, "să-l iubești pe Iehova Dumnezeul tău cu toată puterea ta, din toată inima ta..." face parte tot din cele 603... deci?!

#90
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
heartule, ti-am mai expolicat astea pe alalt topic dar nu-ti convine adevarul si te faci ca nu intelegi Posted Image
1 la mana, de ce i-ar fi zis Domnul Isus la tanarul bogat sa tina sabatul cand ala era by default, il tinea toata lumea? Posted Image
si 2, decalogul e decalog, nu are nicio treaba cu alea 603 porunci care le visezi tu, legi ceremoniala care de la cruce nu-si mai aveau rostu, pe cand sa nu furi, curvesti, minti, sa n-ai alti dumnezei, sunt legi fara termen de expirare, oricine le citeste le poate deosebi clar, ca doar nu o sa fie voie vreodata moral sa-ti necinsteti parintii, sau sa ucizi, sau sa curvesti, sau sa injuri de Dumnezeu, astea-s legi morale ce nu au cum sa fie abrogate vreodata.
In al treilea rand "sa iubesti pe Domn ul Dumnezeu si pe aproapele ca pe tine insuti sunt prescurtari ale decalogului, prima tabla sunt 4 porunci prin care iti arati iubirea fata de Dumnezeu, iar a doua tabla sunt porunci prin care iti arati iubirea fata de aproapele, asta e logic pentru oricine studiaza si e cat se poate de simplu, desigur, cine nu suporta una din porunci poate sa inventeze orice numai sa le creada desfintate, poti sa le crezi tu cum vrei, asta nu schimba cu nimic valabilitatea lor, si la sfarsit o sa fii judecat dupa ele fie ca vrei fie ca nu vrei.

Edited by bogdan_popescu, 10 December 2020 - 21:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate