Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

inviat dupa 3 zile

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#325
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 10 martie 2024 - 12:50, said:

Venise la ei cu ... părul vâlvoi, sau cum?Posted Image

Venise din mormânt... :) :(

Edited by logic1, 10 March 2024 - 13:00.


#326
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Cu alte cuvinte, apostolii rămăseseră total insensibili la cuvintele despre înviere, spuse de Isus lor înainte de moartea Sa, și la toate exemplele în care au fost efectuate învieri...

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 12:59, a scris:

Venise din mormânt... Posted image Posted image

Nu de acolo trebuia să iasă? Ioan 5:28.
Apostolii erau avizați deja.

#327
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Păi nu ziceai tu că nu pricepeau?

#328
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Evanghelia ne spune asta, că nu pricepeau!

#329
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Atunci cade argumentul că nu puteau fi surprinși, pentru că știau că va învia.

#330
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Acesta este argumentul adus de tine.
Mie îmi pare că Isus semăna cu un Drac, de aceea apostolii și cei doi ucenici de pe drumul Emausului, s-au speriat de moarte! :dontgetit: Altfel nu se explică de ce țipau!

#331
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Nu toate se explică prin draci... :D

#332
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 18:14, a scris:

Nu toate se explică prin draci... Posted image

Exact, nu neapărat, se explică și prin aceea că este o narațiune atât de prost scrisă! Ca în cazul următor:

NTR:
Ioan 20:14 După ce a spus acestea, s-a întors și L-a văzut pe Isus stând acolo, dar nu știa că este Isus.
15 Isus a întrebat-o:
‒ Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți?
Crezând că este grădinarul, ea I-a zis:
‒ Domnule, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, și eu Îl voi lua!
16 Isus i-a zis:
‒ Maria!
Ea s-a întors și I-a zis în ebraică:
‒ Rabuni! (care înseamnă: „Învățătorule!“)
17 Isus i-a zis:
Nu Mă ține, pentru că încă nu M-am suit la Tatăl! Du-te însă la frații Mei și spune-le: „Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru“.
18 Maria Magdalena s-a dus și i-a anunțat pe ucenici: „L-am văzut pe Domnul!“. Și le-a spus cuvintele pe care i le-a zis Isus.

----------------
Evident, Maria Magdalena nu știa cum arată grădinarul. A presupus că bărbatul din fața sa este grădinarul, fiindcă acolo era o grădină. Mormântul fiind găsit gol, Maria Magdalena a presupus, în mod stupid, că grădinarul a mutat cadavrul în altă parte.
Textul nu ne dă de ales: Maria Magdalena nu a zis nici măcar: Domnule, probabil că sunteți grădinarul, vai... dar ce bine semănați cu Domnul meu Isus...
Deci nu, Maria Magdalena nu a sesizat nicio asemănare cu Isus, așa cum îl știa ea cu 2 zile înainte. Cu doar...2 zile înainte.
Dar Maria Magdalena Îl recunoaște pe Isus după voce! Nu după trăsăturile fizice!
Acum, să raționăm puțin: există oare o șansă cât de mică ca acel bărbat să fi fost într-adevăr grădinarul, să fi mutat cadavrul în altă parte (știind despre zvonul că acel mort îngropat acolo era crezut de unii a fi Mesia și zisese că va învia după trei zile!), ca să le joace o festă ucenicilor?Posted image  Apoi văzând-o pe această doamnă îndurerată, s-a prefăcut a fi acel Isus, pițigăindu-și glasul. Cuprinsă de durere, Maria Magdalena a crezut că este Isus înviat, deși nu semăna deloc cu El, ea a crezut, fiindcă dorea atât de mult ca profeția să se împlinească! Profeția că va învia a treia zi! Și uite așa, pe baza mărturiei acestei doamne, s-a născut mitul lui Isus care a murit și a înviat a treia zi! :unsure:...

Iar partea aceasta, dacă ar fi să respectăm originalul:

VDCL:
17 Isus îi zice: Nu mă atinge, căci încă nu m‐am suit la Tatăl meu: dar du‐te la frații mei și spune‐le: Mă sui la Tatăl meu și Tatăl vostru și la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru.

Iată că în altă evanghelie, Maria Magdalena reușește, totuși, să-i îmbrățișeze picioarele, oare atunci, Isus se înălțase deja la Tatăl? Nu, nu se înălțase încă, după cum citim:

NTR:
Matei 28:8 Ele au plecat repede de la mormânt, cu frică și cu mare bucurie, și au alergat să-i anunțe pe ucenicii Lui. 9 Dar iată că le-a ieșit înainte Isus, zicând: „Bucurați-vă!“. Ele s-au apropiat, I-au cuprins picioarele și I s-au închinat. 10 Atunci Isus le-a zis: „Nu vă temeți! Duceți-vă și anunțați-i pe frații Mei să meargă în Galileea! Acolo Mă vor vedea“.

--------------
Adevărat, aici Maria Magdalena trebuie să-L împartă pe Isus cu ”cealaltă Marie”...:ermm:... dar, totuși, reușește să-L atingă!

Că aceasta este traducerea corectă, o știm din istorie, a rămas ca un dicton:

Noli me tangere

Există și o pictură celebră semnată: Tițian, marele pictor, cu acest titlu.

[ https://colourlex.com/product/painting-in-context-titian-noli-me-tangere/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/DzPrkW5/Painting-in-context-titian-noli-me-tangere-title.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#333
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Adevărat că și EDCR, alături de NTR, traduc ”nu Mă ține”, dar să ne gândim puțin, dacă Isus a zis ceva în genul ”Marie, te rog nu mă reține, căci încă nu M-am suit la Tată”, ar însemna că Isus avea de gând ca în minutele următoare chiar să plece la Tatăl, și nu mai avea timp de farfarstâcuri cu Maria Magdalena, pe Pământ, însă noi știm că nu este așa, că Isus s-a urcat la Tatăl abia peste 40 de zile!!! - Faptele apostolilor 1:3.
Prin urmare, are sens doar interdicția de a nu fi atins, căci era înviat și, probabil, nu trebuia să fie atins, doar să te uiți la El și să vorbești cu El, atât!...:unsure:....
VDCL, BTF, NTSBR, BINT traduc cu :”nu Mă atinge”.

#334
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Este o condiționare în cuvintele "nu mă atinge căci încă nu m-am suit la Tatăl" - după suire poate fi atins.

#335
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
N-are a face.... cert este că dacă Maria Magdalena a crezut că Isus înviat este grădinarul care avea grijă de acea grădină în care era mormântul lui Isus, atunci nu ne mai mirăm că, după învierea Sa, unii apostoli, atunci când s-au întâlnit cu Isus la muntele din Galileea, deși li se spusese de către mironosițe că Îl vor vedea pe Isus acolo, ce credeți... s-au îndoit...:ermm:...

#336
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Maria s-a așteptat să fie oricine cu treabă în cimitir, de exemplu grădinarul, dar nu Isus. Dar când „grădinarul” i-a spus pe nume, Marie!, a făcut instant legăturile și i-a răspuns Învățătorule! Isus avea haine diferite și glugă, ca să nu fie recunoscut.

#337
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 11 martie 2024 - 18:42, a scris:

Isus avea haine diferite și glugă, ca să nu fie recunoscut.

Sunt convins, Isus trecuse pe la garderoba imperială imediat după ce a ieșit din mormânt. Evident că și-a luat un roling cu glugă mare, ca să nu fie recunoscut, mai ales de către cei care Îi fuseseră cunoștințe intime în viața terestră...:ermm:...Cum ne-am putea gândi că Isus s-a prezentat tot la fel cum era cunoscut din timpul vieții? :facepalm: Chiar și atunci când a venit la masa celor 11 apostoli + 2 călători de pe drumul Emausului, tot cu acel roling cu glugă a venit și de aceea s-au speriat toți aceștia, fiindcă semăna cu un satanist! Uite, un roling din ăsta avea:

[ https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2018/10/12/15/ghost-halloween.jpg?quality=75&width=1200&auto=webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#338
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Doar nu crezi că a ieșit ca în tabloul lui Titian de mai sus (Noli me tangere)...

În tot timpul de după înviere a umblat cu glugă și în general seara, ca să nu fie recunoscut.

#339
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://media4.giphy.com/media/JQeWMz3L9c7wfKSmHw/giphy.gif?cid=ecf05e47caqhszwkga0ti580d8946zxwyewi6x3n3c3fmcvf&ep=v1_gifs_related&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate