Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

inviat dupa 3 zile

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#307
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,300
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 08 martie 2024 - 08:05, said:



Ba da, căci la Pavel, ”grăuntele” nu poate răsări dacă nu putrezește întâi. - (1Cor.15:36)
Chiar si asa, nu dispare materia. Se transforma.
Ce spui tu acolo e ca si cum ai sustine ca dispare materia printr-un anumit procedeu de transformare a starii de agregare.
E ca si cum ai fierbe un cub de gheata. Din stare solida il transformi in stare gazoasa. Dar materia e tot acolo. Pana si gazul e materie.
Ce faci acum? Redefinesti chimia? Si acolo crezi ca esti expert?

Edited by DanyHiker, 08 March 2024 - 11:01.


#308
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 08 martie 2024 - 10:58, a scris:

Chiar si asa, nu dispare materia. Se transforma.

Isus susține contrariul:

NTR:
Luca 24:36 În timp ce spuneau ei aceste lucruri, El Însuși a stat în mijlocul lor și le-a zis: „Pace vouă!“. 37 Îngroziți și înspăimântați, ei credeau că văd un duh. 38 El le-a zis: „De ce sunteți tulburați și de ce vi se ridică îndoieli în inima voastră? 39 Uitați-vă la mâinile și la picioarele Mele: Eu Însumi sunt! Atingeți-Mă și vedeți: un duh n-are carne și oase, așa cum vedeți că am Eu!“. 40 Și zicând aceasta, le-a arătat mâinile și picioarele Sale. 41 Dar pentru că ei, de bucurie, tot nu credeau și erau uimiți, le-a zis: „Aveți aici ceva de mâncare?“. 42 I-au dat o bucată de pește fript și un fagure de miere, 43 iar El le-a luat și le-a mâncat înaintea lor.

-----------------

Isus înviat se jură că El nu este spirit, dovada? Să fie atins: să I se atingă mâinile și picioarele, căci un spirit nu are carne și oase, așa cum Isus înviat avea!
Deci cum este învierea în evanghelii? O reanimare a trupului fizic. Învață apostolul Pavel asta? Nu, nicidecum:

NTR:
1 Cor. 15:51 Iată, vă spun o taină: nu toți vom muri, dar toți vom fi schimbați 52 într-o clipă, într-o clipire din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Căci trâmbița va suna, iar cei morți vor fi înviați ca nemuritori, și noi vom fi schimbați.

Isus susține: 39. Uitați-vă la mâinile și la picioarele Mele: Eu Însumi sunt!

Pavel susține: 51. Iată, vă spun o taină: nu toți vom muri, dar toți vom fi schimbați

#309
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,300
  • Înscris: 06.07.2007
Tu intelegi ca materia exista in diferite forme de agregare? Realizezi ca inclusiv oxigenul e materie? Il vezi? Nu. Dar e acolo. Si printr-un anumit procedeu poate fi transformat in stare lichida. Adica sa-l vezi.
Sau crezi ca un spirit definit atotputernic nu poate sa treaca instantaneu la alta forma de agregare? Cum e cu ingerii de la Mamvri? Sau celalalt care i-a aparut mamei lui Samson. Aia au vazut spiritul? Holograma? Aerul?
Daca lucrurile sunt clare pentru tine, de ce te framanti? Ce si cui vrei sa demonstrezi ceva anume?

Edited by DanyHiker, 08 March 2024 - 13:25.


#310
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Spune toate astea apostolului Pavel care este foarte convins că:

VDC:
Ce spun eu, fratilor, este ca nu poate carnea si sangele sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu; si ca putrezirea nu poate mosteni neputrezirea. (1Cor.15:50)

#311
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,300
  • Înscris: 06.07.2007
Are dreptate.
Sigur ca se referea la carnea si sangele asa cum la percepeau cei carora se adresa.
Tu vrei sa descoperi explicatii logice pentru ceea ce poate fi explicat deocamdata doar prin credinta sau supozitii.
Iti dai seama ce reactie ar fi avut unul ca tine acum 3000 de ani daca-i explicai ca e posibil sa vorbesti cu un om aflat la 5000 km distanta, doar prin calea undelor?  Sau sa-l vezi live prin intermediul unei bucati de plastic...

Edited by DanyHiker, 08 March 2024 - 13:44.


#312
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Te faci că nu observi contradicția:

NTR:
Luca 24:39 Uitați-vă la mâinile și la picioarele Mele: Eu Însumi sunt! Atingeți-Mă și vedeți: un duh n-are carne și oase, așa cum vedeți că am Eu!“. 40 Și zicând aceasta, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.

Iar alt apostol, Ioan, este de părere că Isus nu se poate vedea cu ochii fizici:


NTR:
1 Ioan 3:2 Preaiubiților, acum suntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi, n-a fost arătat încă, dar știm că, atunci când Se va arăta El, vom fi asemenea Lui, pentru că Îl vom vedea așa cum este.

Isus se jură, deși era înviat deja, că este fix cum era și înainte și invită apostolii să-L atingă: același trup! El însuși! Mormântul... gol. Cât se poate de clar!
Dar evangheliile erau niște lucrări necunoscute apostolilor, căci Pavel, Petru, Ioan, Iacov, Iuda, nu fac referiri la ele.

#313
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,133
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 08 martie 2024 - 12:17, said:

Isus înviat se jură că El nu este spirit, dovada? Să fie atins: să I se atingă mâinile și picioarele, căci un spirit nu are carne și oase, așa cum Isus înviat avea!
Deci cum este învierea în evanghelii? O reanimare a trupului fizic. Învață apostolul Pavel asta? Nu, nicidecum:

NTR:
1 Cor. 15:51 Iată, vă spun o taină: nu toți vom muri, dar toți vom fi schimbați 52 într-o clipă, într-o clipire din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Căci trâmbița va suna, iar cei morți vor fi înviați ca nemuritori, și noi vom fi schimbați.

Isus susține: 39. Uitați-vă la mâinile și la picioarele Mele: Eu Însumi sunt!

Pavel susține: 51. Iată, vă spun o taină: nu toți vom muri, dar toți vom fi schimbați

„Noi vom fi schimbați” nu înseamnă din materie în spirit, ci din muritori / putrezitori în nemuritori / neputrezitori.

1 Cor. 15

51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi,
52 într-o clipă, într-o clipită din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii, şi noi vom fi schimbaţi.
53 Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, şi trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.


View Postdark, on 08 martie 2024 - 16:54, said:

Isus se jură, deși era înviat deja, că este fix cum era și înainte și invită apostolii să-L atingă: același trup! El însuși! Mormântul... gol. Cât se poate de clar!

Adică materie, nu spirit (fantomă, nălucă).

#314
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
În cele ce urmează vă voi prezenta dovezi incontestabile că, de fapt, Isus înviat, deși cu trupul anterior, care a fost reanimat, mormântul rămânând gol, nu a fost recunoscut de ucenicii Săi apropiați, ceea ce ridică numeroase semne de întrebare, poate că nu era Isus, o fi fost un drac care se dădea drept Isus, este posibil:


NTR:
Matei 28:16 Cei unsprezece ucenici s-au dus în Galileea, la muntele unde le indicase Isus să meargă. 17 Când L-au văzut, I s-au închinat, dar unii s-au îndoit.
  • L-au văzut, I s-au închinat, au vorbit cu El... totuși unii apostoli s-au îndoit că ar fi Isus acela...

NTR:
Ioan 20:14 După ce a spus acestea, s-a întors și L-a văzut pe Isus stând acolo, dar nu știa că este Isus.
15 Isus a întrebat-o:
‒ Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți?
Crezând că este grădinarul, ea I-a zis:
‒ Domnule, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, și eu Îl voi lua!
  • Maria Magdalena, una din cele ”multe femei” care-L ajutau pe Isus cu averea lor, iată că, pusă față în față cu Isus înviat, deși Îl vede și vorbește cu El, totuși crede că, de fapt, era grădinarul...:ermm:...

NTR:
Luca 24:14 Aceștia discutau unul cu altul despre toate lucrurile care se întâmplaseră. 15 În timp ce ei discutau și se întrebau, Isus Însuși S-a apropiat și mergea alături de ei. 16 Dar ochii lor erau împiedicați să-L recunoască.
  • Deci acești ucenici nu L-au recunoscut pe Isus, deși mergea alături de ei. De ce oare? Textul biblic ne spune că ochii lor erau împiedicați de a-L recunoaște...hmmm... oare Iehova făcuse în așa fel încât ucenicii lui Isus să nu-L recunoască de prima dată, ci mai târziu?...:ermm:...

NTR:
Luca 24:36 În timp ce spuneau ei aceste lucruri, El Însuși a stat în mijlocul lor și le-a zis: „Pace vouă!“. 37 Îngroziți și înspăimântați, ei credeau că văd un duh. 38 El le-a zis: „De ce sunteți tulburați și de ce vi se ridică îndoieli în inima voastră? 39 Uitați-vă la mâinile și la picioarele Mele: Eu Însumi sunt! Atingeți-Mă și vedeți: un duh n-are carne și oase, așa cum vedeți că am Eu!“. 40 Și zicând aceasta, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
  • Aici nu se mai poate spune că apostolii au fost cumva împiedicați ca să-L recunoscă pe Isus, din moment ce Isus însuși face eforturi de a le demonstra că este El Însuși...!..Posted image ...Apostolii, dar și cei doi ucenici de pe drumul Emausului care-L mai văzuseră pe Isus cu 5 minute înainte, cu greu au realizat faptul că Îl aveau pe Isus în fața lor și nu o nălucă (spirit, fantomă), de care se speriaseră rău de tot!Posted image

Dar de ce ne punem atâtea întrebări și ne minunăm cum de Isus nu a fost recunoscut de apostolii și ucenicii Săi intimi, cu toate că trupul Lui era același: aceleași trăsături, mâinile, picioarele cu semnele cuielor, coasta cu semnul împungerii din partea acelui soldat roman oligofren, din moment ce chiar înainte de răstignire și moarte, nu era întotdeauna recunoscut de căre apostolii Săi:

NTR:
Matei 14:25 În a patra strajă a nopții, Isus a venit spre ei, umblând pe mare. 26 Când ucenicii L-au văzut umblând pe mare, s-au înspăimântat și au zis: „Este o stafie!“. Și au țipat de frică.
27 Dar Isus le-a vorbit imediat și le-a zis:
‒ Îndrăzniți! Eu sunt! Nu vă temeți!
28 Petru, răspunzându-I, a zis:
‒ Doamne, dacă ești Tu, poruncește-mi să vin la Tine pe ape.
29 Isus i-a zis:
‒ Vino!
Petru a coborât din barcă și a început să umble pe ape și să vină la Isus.
  • Deși Isus este suficient de aproape de apostoli și vorbește cu ei: băieți, Eu sunt, ce naibii, nu mă recunoașteți... iată că apostolul Petru totuși manifestă un dubiu: Doamne, dacă ești Tu...:ermm:....


#315
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,133
  • Înscris: 10.09.2008
Se pare că în toate aceste cazuri au existat motive să nu fie recunoscut imediat sau să nu fie considerat real.
Apropo de salutul de Paște "Adevărat c-a înviat!"


#316
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Ești rugat să iei fiecare caz în parte și să explici care ar fi fost aceste ”motive”...

#317
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,428
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 10 martie 2024 - 08:38, said:

Poate că nu era Isus, o fi fost un drac care se dădea drept Isus, este posibil:

Totul este posibil celui care crede.
Iar unii atei cred totul, chiar si ca exista... draci.

#318
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,133
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 10 martie 2024 - 10:35, said:

Ești rugat să iei fiecare caz în parte și să explici care ar fi fost aceste ”motive”...

Alege tu un caz, unul singur, cel mai tare ca dovadă!

Edited by logic1, 10 March 2024 - 11:13.


#319
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 11:12, a scris:

Alege tu un caz, unul singur, cel mai tare ca dovadă!

Luca 24:36

la alegere cu:

Ioan 20:14

#320
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajdark, pe 10 martie 2024 - 08:38, a scris:

NTR:
Matei 14:25 În a patra strajă a nopții, Isus a venit spre ei, umblând pe mare. 26 Când ucenicii L-au văzut umblând pe mare, s-au înspăimântat și au zis: „Este o stafie!“. Și au țipat de frică.
27 Dar Isus le-a vorbit imediat și le-a zis:
‒ Îndrăzniți! Eu sunt! Nu vă temeți!
28 Petru, răspunzându-I, a zis:
‒ Doamne, dacă ești Tu, poruncește-mi să vin la Tine pe ape.
29 Isus i-a zis:
‒ Vino!
Petru a coborât din barcă și a început să umble pe ape și să vină la Isus.

Câte năluci văzuseră apostolii pe mare? Multe, nu? Probabil, din moment ce se speriau atât de ușor văzând astfel de apariții!Posted image
Nu s-au gândit o secundă că s-ar putea să fie ISUS, nu, au fost atât de siguri că era o fantomă! Au țipat de frică! Ce să înțelegem de aici? Că apostolii erau atacați de fantome, mai mereu, când mergeau cu barca pe mare... de aceea se temeau ei atât de mult! Nu te poți teme de ceva în care nu crezi!...
Ciudat lucru, deși Isus le vorbește: Eu sunt, nu vă temeți, totuși Petru arată că este în dubiu: ”dacă ești Tu”...deci în continuare, deși ISUS le vorbise ca să-i liniștească, totuși ei tot credeau că s-ar putea să fie dracul...:ermm:...
A se observa că Isus nu reușea, în ruptul capului, să-i facă pe apostoli să creadă că El era, totuși...Posted image...mereu era confundat cu o fantomă răuvoitoare, încât bieții apostoli se speriau de moarte!...

Edited by dark, 10 March 2024 - 12:17.


#321
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,133
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajdark, pe 10 martie 2024 - 08:38, a scris:

NTR:
Luca 24:36 În timp ce spuneau ei aceste lucruri, El Însuși a stat în mijlocul lor și le-a zis: „Pace vouă!“. 37 Îngroziți și înspăimântați, ei credeau că văd un duh. 38 El le-a zis: „De ce sunteți tulburați și de ce vi se ridică îndoieli în inima voastră? 39 Uitați-vă la mâinile și la picioarele Mele: Eu Însumi sunt! Atingeți-Mă și vedeți: un duh n-are carne și oase, așa cum vedeți că am Eu!“. 40 Și zicând aceasta, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.[list]
[*]Aici nu se mai poate spune că apostolii au fost cumva împiedicați ca să-L recunoscă pe Isus, din moment ce Isus însuși face eforturi de a le demonstra că este El Însuși...!

Îl știau înmormântat, era seară, poarta închisă, deci era normal să se sperie și primul gând să fie că văd o nălucă, nu pe el în carne și oase.

Gândește-te la reacția ta :), să-ți înmormântezi tatăl pe deal și a doua zi să-l vezi în casă, deși ai ușile închise.

#322
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 11:12, a scris:

Alege tu un caz, unul singur, cel mai tare ca dovadă!

M-aș fi așteptat de la tine să le iei imediat la explicat, toate cazurile prezentate, și nu să încerci să ”scapi”, solicitând un singur caz pentru examinare din partea ta!...:ermm:....

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 12:15, a scris:

Gândește-te la reacția ta Posted image, să-ți înmormântezi tatăl pe deal și a doua zi să-l vezi în casă, deși ai ușile închise.

Nu este aceeași situație, apostolii erau avizați despre faptul că Isus va învia, le spusese de atâtea ori!

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 12:15, a scris:

Îl știau înmormântat, era seară, poarta închisă,
...completez eu: și băuseră deja cam multe pahare de sicheră...:unsure:...

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 12:15, a scris:

era normal să se sperie

NU!
Nu era normal să se sperie crezând că văd o fantomă, deoarece era El, Isus, Cel cu care stătuseră zi de zi, trei ani de zile!...Posted image

#323
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,133
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 10 martie 2024 - 12:39, said:

M-aș fi așteptat de la tine să le iei imediat la explicat, toate cazurile prezentate, și nu să încerci să ”scapi”, solicitând un singur caz pentru examinare din partea ta!...:ermm:....


NU!
Nu era normal să se sperie crezând că văd o fantomă, deoarece era El, Isus, Cel cu care stătuseră zi de zi, trei ani de zile!...Posted Image

Azi e duminică, facem economie... :)


Tocmai de aceea s-au speriat, fiindcă îl cunoșteau bine... :D

#324
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 10 martie 2024 - 12:48, a scris:

Tocmai de aceea s-au speriat, fiindcă îl cunoșteau bine... Posted image

Venise la ei cu ... părul vâlvoi, sau cum?Posted image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate