Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Toc, de usa, lovit

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
La o usa de interior a fost lovit tocul , dupa cum se vede si in poza.
Usa si tocul sunt din stejar (stratificat, cred) .
Am vorbit si cu producatorul , dar va dura ceva timp pana sa vina sa vada despre ce e vorba si daca se poate remedia decent.
(ca sa imi vars amarul : am cumparat mobila, printre care si o canapea, de la mobexp(artz) . Cu tot cu montaj. Maaare greseala.Au venit meseriasii (sa-i fwootfipergvnkldfvnkrjperrfgj'ergnk'ernnk', morjkhckpqwerfjergjjnfv , ca idee, au monntat un birou cu sertare de trageau toti trei sa deschida un sertar. )  , au fost atentionati sa aiba grija la usi, dar... Am vorbit cu seful lor, care-i acopera.

Ce pot face ?

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018
șmirghel de 600 și un pic de lac peste

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,278
  • Înscris: 13.03.2017
Iei vreo 2-3 foi de smirghel cu granulatie fina si dupa aia dai cu lac
Asta-i tot

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018
dar dacă este băițuit lemnul mai trebuie puțină atenție și baiț

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 31.01.2010
Inca nu`i tirziu, cumparati ceva scule necesare si va faceti singur lucrarile pretentioasa.
Va dura de 5-6 ori mai mult timp insa se va simti la calitate.
La acea usa sau ce este nu pot spune tare multe, lacuita, lacuita mat...
Pina la urma smirghel fin si apoi lac peste toata usa...

#6
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Eun toc zgariat, se poate cu smirghel cu granulatie fina si dupa aia dai cu lac.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 15.05.2008
asteapta sa vina producatorul
lasa smirghelu si lacu unde este
cum sa spuneti de lac,omu nici nu a zis ce este dat
lac zgariat si incercat repararea lui arata ca curu, fara virgula
am observat o chestie la tampitii de la montaj(poate nu toti) daca le atragi atentia sa lucreze cu grija,parca de-al dracu fac pagube
asta nu am inteles-o,ai reclamat ca ti-au facut tocu usii varza si-i acopera,cum? nu recunosc paguba
se vede si o zgarietura mai adanca parca,trebuia sa le dai cu,clanta-n gura

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Este stejar baituit in nuanta nuc cu lac peste.
Din fericire, producatorul mi-a lasat niste bait si niste lac.

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Io' înţeleg un lucru.
Să îţi repari ceva, când ai strcat tu acel lucru, ori atunci când condiţiile înţelegerii au fost că pui osu' dacă apare vreo problemă.

Matale ai furat banii cu care i-ai plătit, ori ai muncit corect pentru ei?
Dacă i-ai muncit și în prețul produsului montajul era inclus, mai dă-l dracului de baiț și lacul, să se spele ei pe cap cu ele, să facă și gargară dacă doresc.
Te ia cu ei la trântă fără nicio jenă, vezi problema acolo unde este, nu te transforma matale-n tâmplar.

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018

 scaiba, on 25 noiembrie 2020 - 16:31, said:

Dacă i-ai muncit și în prețul produsului montajul era inclus, mai dă-l dracului de baiț și lacul, să se spele ei pe cap cu ele, să facă și gargară dacă doresc.
Nu ai inteles.
Cei care au stricat tocul sunt de la alta firma  ( ăia cu printre care si o canapea, de la de la mobexp(artz),  etc.)
Cand au ajuns in casa omului, au manipulat neglijent mobila si au deteriorat produsul celeilalte firme ( aia cu usa si tocul acesteia)
Este de inteles ca seful  "DOREILOR"  incearca sa acopere greselile angajatilor sai si sa indemne proprietarul sa dea cu smirghel si cu bait pe usa montata de altcineva.

Edited by tioopedi, 25 November 2020 - 17:41.


#11
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 cristobob, on 25 noiembrie 2020 - 14:08, said:

, de la mobexp(artz) . Cu tot cu montaj. Maaare greseala.Au venit meseriasii (sa-i fwootfipergvnkldfvnkrjperrfgj'ergnk'ernnk', morjkhckpqwerfjergjjnfv , ca idee, au monntat un birou cu sertare de trageau toti trei sa deschida un sertar. )  , au fost atentionati sa aiba grija la usi, dar... Am vorbit cu seful lor, care-i acopera.

Ce pot face ?

Am fost in situatia Dumneavoastra...cu aceiasi Firma...mie mi-au rupt usa...
Initial i-am dat afara pe cei care erau in casa...i-am pus sa cheme pe altii impreuna cu Seful lor...
Am sunat la Mobesxp...au venit...timp in care celalata  Echipa statea pe holul Blocului ,au constatat...si mi-au adus/montat o usa noua...nu exista "ii acopera"...dar mi-e teama ca ati pierdut un pic timpul

#12
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 cristobob, on 25 noiembrie 2020 - 14:08, said:

La o usa de interior a fost lovit tocul , dupa cum se vede si in poza.
Usa si tocul sunt din stejar (stratificat, cred) .
Am vorbit si cu producatorul , dar va dura ceva timp pana sa vina sa vada despre ce e vorba si daca se poate remedia decent.
(ca sa imi vars amarul : am cumparat mobila, printre care si o canapea, de la mobexp(artz) . Cu tot cu montaj. Maaare greseala.Au venit meseriasii (sa-i fwootfipergvnkldfvnkrjperrfgj'ergnk'ernnk', morjkhckpqwerfjergjjnfv , ca idee, au monntat un birou cu sertare de trageau toti trei sa deschida un sertar. )  , au fost atentionati sa aiba grija la usi, dar... Am vorbit cu seful lor, care-i acopera.

Ce pot face ?
Sa iasa bine trebuie slefuit cu granulatie de 80 pana la lemn faltul tocului ( doar partea julita) pe toata lungimea fibrei, dupa dai o mana de granulatie 100 si aplici baitul, dupa uscare aplici prima mana de lac, astepti uscarea completa, slefuire cu gr 220-240 desprafuiesti bine cu o carpa usor umezita, aplici stratul 2 si gata.
Orice este baituit si lacuit nu merge reparat local, se vad suprapunerile straturilor de lac de aia trebuie slefuit la curat pe toata lungimea in plus baitul peste lac este ca si cum il aplici peste sticla, nu penetreaza in fibra lemnului care este ecranata de lac.
Daca nu esti pretentios, slefuiesti usor juliturile cu un 150 granulatie, dai cu bait si gata, eventual putin lac cu o pensula de desen asa, mangaieri locale, nu trece peste lacul vechi cu pansula, la final doar tu vei stii ce a fost acolo.

Edited by danwd, 25 November 2020 - 20:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate