Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Teren mic, dileme mari.

- - - - -
  • Please log in to reply
611 replies to this topic

#91
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Hhhhhh!...... 10 cm?....... Ce ai pus EPS sau XPS? Eu mă gândeam la două straturi de EPS 120, de câte 10 cm. Bună ideea cu OSB-ul. Ai pus 2 straturi de 15mm, intercalate?

#92
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Deci pe placa ai pus 6 cm izolatie(polistiren banuiesc) si peste ai pus placi de osb( doua de 15 sau..)?

Daca terenul de fundare e decent..eu as face fundatii izolate cu grinzi de legatura, si as izola sub placa si inclusiv sub acele grinzi. Deasupra doar un strat suport pt incalzirea in pardoseala.  Un motiv ar fi sa beneficiez de masa termica a placii, casa de lemn avand inertie termica scazuta. Al doilea ar fi ca pentru a izola deasupra placii cu o izolatie consistenta va trebui sa cresc multicel inaltimea peretilor si consumul de lemn.

#93
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
50mm vata speciala pentru plansee (rezistenta 400kg/mp) + 10mm polistiren extrudat (sub vata).
OSBul este intr-adevar in doua straturi de 15mm lipite si prinse si cu HS, cu imbinarile placilor decalate astfel incat sa ai o placa continua pe toata suprafata parterului.
Direct pe polistiren nu stiu daca merge.

#94
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Vata ai pus-o pt a atenua zgomotul? Inteleg ca ai facut dala flotanta in fiecare camera, nu? De ce crezi ca nu merge OSB direct pe polistiren?

#95
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Vata ai pus-o pt a atenua zgomotul? Inteleg ca ai facut dala flotanta in fiecare camera, nu? De ce crezi ca nu merge OSB direct pe polistiren?
Pentru zgomot (in special la mansarda).

Dala flotanta peste tot, suprafata continua.

N-am gasit nicaieri nici o referinta la folosirea polistirenului sub dala flotanta din OSB, nici la producatorii de polistiren, nici la cei de OSB sau alte placi.
Are o altfel de elasticitate / deformabilitate comparat cu vata pt plansee.
Caracteristicile acustice ale polistirenului nu sunt mentionate in specificatii.
Avand in vedere cum suna cand bati in peretele izolat cu polistiren s-ar putea sa fie ca o cutie de rezonanta in combinatie cu placile din lemn.

#96
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cu siguranta la etaj a fost cea mi buna alegere vata de montat sub OSB. Absoarbe atat zgomotul de impact cat si cel aerian. La polistiren ar fi ajutat doar putin la impact.

#97
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Blue_marlin, tu ai făcut prima dată dala flotantă și apoi ai făcut compartimentările interioare? Că nu înțeleg.
Am fost la arhitect: „Ce pereți sunt ăia de 20 de cm de vată și incă 10 la exterior, plus 5 la interior? De ce atâta izolație. La casele din cărămidă se pune polistiren de maxim 15 cm.
De ce puneți izolația peste placă?” Omul proiectează pe cărămidă și betoane. Era...suspicios.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Am dus toate hârtiile, cote de nivel etc. În PUZ nu este precizat cotele la care vor fi amenajate drumurile de exploatare. Nu vreau să mă trezesc pe viitor cu nivelul casei sub cota străzilor. Am zis să mai încarc terenul cu 30 de cm. O fi mult?.... O fi puțin?... Stabilisem să facem o elevație de 75 de cm. Întrebarea era dacă peste cei 75 adăugăm izolația . Sau facem 55 elevație și 20 cm izolație.

Attached Files


Edited by sacos, 03 December 2020 - 13:41.


#98
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Nu strica sa te intalnesti si cu altul. Poate va potriviti mai bine

#99
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Este al doilea. Primul, un tânăr- vreo 30 de ani, a zis să îi dau planurile PUZ-ului să le studieze și ne auzim. (N-)A studiat două săptămâni. L-am sunat, a zis că nu a avut timp, dar mă sună el. A mai studiat două săptămâni. Iar l-am sunat.  Vreo trei zile. Mi-a trimis mesaj că a râmas că mă sună el. M-a sunat după vreo săptămână să-mi spună că a studial. I-am spus că apreciez temeinicia studiului, dar am hotărât să fac cu cineva care va studia mai puțin timp.Posted Image Posted Image Posted Image Dacă îl schimb și pe ăsta, îmi expiră PUZ-ul. I-am dat avans 1000 de lei și a râmas că mă sună săptămâna viitoare.

#100
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

 sacos, on 03 decembrie 2020 - 13:39, said:

Am fost la arhitect: „Ce pereți sunt ăia de 20 de cm de vată și incă 10 la exterior, plus 5 la interior? De ce atâta izolație. La casele din cărămidă se pune polistiren de maxim 15 cm.
De ce puneți izolația peste placă?” Omul proiectează pe cărămidă și betoane. Era...suspicios.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Am dus toate hârtiile, cote de nivel etc. În PUZ nu este precizat cotele la care vor fi amenajate drumurile de exploatare. Nu vreau să mă trezesc pe viitor cu nivelul casei sub cota străzilor. Am zis să mai încarc terenul cu 30 de cm. O fi mult?.... O fi puțin?... Stabilisem să facem o elevație de 75 de cm. Întrebarea era dacă peste cei 75 adăugăm izolația . Sau facem 55 elevație și 20 cm izolație.

Vezi acum de ce am ales sa dau doar 2000 RON pe un DTAC si mi-am proiectat-o singur? Posted Image

Sigur am facut economii serioase. Nu doar costurile de proiectare ci si evitand supradimensionari habarniste...

#101
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

 sacos, on 03 decembrie 2020 - 13:39, said:

Blue_marlin, tu ai făcut prima dată dala flotantă și apoi ai făcut compartimentările interioare? Că nu înțeleg.


Cred ca nu am explicat eu bine.
Peretii interiori au rol structural, deci stau direct pe placa/fundatie.
Dala flotanta este continua in sensul ca nu are intreruperi intre camere, in zona usilor. In rest perimetrul ei urmeaza linia tuturor peretilor, la 10mm de acestia.

#102
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Da, ai făcut o economie substanțială. Mai ales dacă proiectul nu este făcut „la pachet”- arhitectură, structură, instalații. Mie chiar mi-a spus că, dacă făceam pe cărămidă, îmi putea face un preț foarte bun, fiindcă are colaboratori și ei fac totul.
Așa, cum fac eu- pe bucăți,  sper să nu sar de 3000 de euro. Asta ar însemna 10% din casa la „roșu”, nu?
Apropos! Pentru proiectarea instalațiilor electrice, termice și a ventilației cât să bugetez?


Tot nu știu cum să fac elevația: 75+20izolația sau 55+20 izolația?

#103
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Pana la urma ce suprafata utila totala  vei avea?

#104
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Pai... sa vedem ce scoate arhitectul. Eu vreau amprenta aprovimativ 8×10, maxim 8x11.
Si la etajul cat parterul.

Mai mica decat atat nu cred ca se poate. Vreau un dormitor la parter.

Bine, el imi arata un ptoiect de casa 6,5×9m. Dar camerele aveau dimensiuni f mici. Livingul avea 3,4m latine.

#105
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Eu am ajuns la "rosu" cu vreo 20,000 ( toate betoanele inclusiv fosa, trotuare si 20m de gard, structura placata cu OSB-ul exterior, ferestre, acoperis si toate cheltuielile pt autorizare si racordare la apa si curent).

Amprenta la sol e cam ce vrei si tu dar etajul e aproape la jumatate.

Cred ca la mine s-au aliniat planetele binisor cand am facut faza de "rosu".

O recomandare: nu te apuca de construit daca nu ai toti banii ca sa iti ajunga pana la faza de izolare / finisare exterior. Trebuie sa te misti foarte repede pana protejezi casa de factorii externi.
O data sigilata te poti relaxa si lucra cu calm.

Legat de inaltimea elevatiei nu cred ca merita sa urci prea mult daca terenul are o usoara panta spre strada, dar tu decizi.

Cu izolatia nu te lasa influentat de arhitectii "caramidari" si ia-o in calcul deasupra placii, indiferent ca o faci de 50 sau de 200. Structural nu e nici o diferenta sesizabila intre peretii inalti de 2700 si cei de de 2900 dar dpdv punti termice chiar conteaza.

#106
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
La tibe s-au aliniat planetele bine di tăt.  Sincer, pretul este foarte bun. Eu estimez vreo 35000, cu tamplarie, izolata si tencuita exterior.

#107
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Astă seară am sunat arhitectul. "-Nu am ce schițe să vă arăt că nu sunt gata. Lucrez la ele. Vă sun eu săptămâna viitoare."
Deci, dacă în două săptămâni nu a reușit să facă niște compartimentări P+E, oare cât timp durează restul?....
Am înțeles că avizele dutmrează minim o lună-două.
Cum urmează tăiatul porcului, Craciun, Boboteaza, Sf. Ion, na!... neam de ortodocși ce păstrăm cu sfințenie tradițiile, în aprilie o fi gata ceva?....
Nu de alta, dar am așteptat PUZ-ul 14 luni iar valabilitatea acestuia este de 24. Din care au trecut câteva....
Molcom!... Molcom!.... Ce atâta grabă!.... Acum înțeleg de ce lui Ghe Grigore Cantacuzino i se  spunea Nababul- a construit castelul din Bușteni, ce-i poartă numele, într-un an sau doi. Nu mai rețin exact.

#108
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

 sacos, on 11 decembrie 2020 - 21:03, said:

"-Nu am ce schițe să vă arăt că nu sunt gata. Lucrez la ele. Vă sun eu săptămâna viitoare."
Probabil a " prins " mai multe proiecte, si lucreaza putin la fiecare. Posted Image Un mod de lucru ineficient si pentru el as zice eu deoarece nu are o continuitate. Dar am vazut ca se practica chestia asta peste tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate