Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

formulare concluzii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am si eu o intrebare. Daca presedintele instantei este o doamna, scriu tot "domnule presedinte" in formularea unor concluzii, sau "doamna"? Auzisem nu stiu ce nebunii cu faptul ca te adresezi functiei, nu persoanei si se scrie "domnule" mereu etc, dar pare ciudat.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i mai elegant daca te adresezi cu onorata instanta?

#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu am vazut nicaieri formularea asta in concluzii, nu vreau sa fac vreo gafa, nu am experienta in domeniu. Este ceva ce se foloseste prin cereri catre instante?

#4
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Când te adresezi direct (in sală), folosesti "doamnă presedinte".
Când depui scris ceva la dosar, cel mai corect este cum a zis Notsure "onorată instanță"

#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
In sala te poti adresa cu onorata instanta cand vorbesti cu un intreg complet, iar eu nu am zis nimic de onorata instanta in depuneri la dosar.

Problema e ca toate modelele vazute de mine erau cu domnule presedinte, de asta ezit.

Cred ca de la decizii irationale de-ale lor am ezitarile astea, ma astept sa ia in calcul fontul la scris sau textura hartiei, nu stii ce sa mai crezi

Edited by Notsure, 22 November 2020 - 20:39.


#6
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017
Daca stii cu certitudine ca presedintele e o doamna, poti sa te adresezi cu "doamna presedinte".
Dar nu e gresit nici "domnule presedinte", pentru ca nu e nimeni obligat sa faca cercetari cu privire la sexul celui care detine functia respectiva.

#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Merci!

#8
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 23.06.2004
Stii tu ceva... Funcția nu se scrie la feminin însă 'doamna' poti folosi daca stii sigur cui te adresezi. Adică, vei spune doamna director iar nu doamna directoare. La fel fel, doamna profesor, nu doamna profesoară.

#9
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017

 aladdin2k, on 24 noiembrie 2020 - 06:38, said:

Stii tu ceva... Funcția nu se scrie la feminin însă 'doamna' poti folosi daca stii sigur cui te adresezi. Adică, vei spune doamna director iar nu doamna directoare. La fel fel, doamna profesor, nu doamna profesoară.
La mine te referi?
Am scris cumva doamna președintă?

#10
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 23.06.2004
@der25, nu, ma adresam initiatorului. Multi au nelamurirea asta stiind ca ceva nu se acorda cu persoana careia i se adreseaza si atunci merg pe varianta mai sigura de 'Domnule Functie'. Ceea ce incercam sa lamuresc e ca functia nu se acorda, pronumele de politete da.

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 aladdin2k, on 24 noiembrie 2020 - 06:38, said:

Stii tu ceva... Funcția nu se scrie la feminin însă 'doamna' poti folosi daca stii sigur cui te adresezi. Adică, vei spune doamna director iar nu doamna directoare. La fel fel, doamna profesor, nu doamna profesoară.

Hai, ca nu sunt chiar asa prost precum par, doar nu iti imaginai ca scriu "doamna presedinta"? Nici nu cred ca am auzit cuvantul vreodata, nici aia care fac cereri de ajutor social pe la primariile rurale nu cred ca ar face gafa asta. Cu "doamna profesoara", insa, e discutabil. O fi "doamna profesor" formularea formala, poate merge la universitate, dar pune-ti copilul sa i se adreseze asa doamnei profesor la scoala, sa vezi ce se intampla si ce reactie are. Asta trecand peste o intreaga clasa razand in hohote.

Edited by Notsure, 12 December 2020 - 23:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate