Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Inmatriculare masina in Romania adusa din Spania, acelasi proprietar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
CrisaB

CrisaB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.11.2020
Buna ziua, am o intrebare daca ma puteti ajuta. Momentan locuiesc in Spania si intr-o luna am sa imi mut domiciliul in Romania. Am sa vin cu masina pe care am achizitionat-o noua acum 2 ani si o sa vreau sa o matriculez in Romania. Nu se schimba proprietarul. Intrebarea mea este: pot sa vin si sa o inmatriculez in Ro iar in Spania sa o radiez dupa, sa trimit actele? Cei de aici de la trafic mi-au spus sa o radiez acum aici si imi dau placute verzi provizorii pentru 2 luni. Dar as prefera sa fac radierea dupa ce o inmatriculez in Ro. Multumesc frumos!

#2
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Din cate stiu prin UE e cam aceeasi procedura. Adica se radiaza de acolo si se dau niste numere provizorii cu care se poate circula si scoate din tara. Dupa care o inmatriculezi unde vrei.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Dar cu numerele provizorii se poate circula prin toata Europa ?

#4
CrisaB

CrisaB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.11.2020
da, se poate circula prin toata Europa. intrebarea mea era daca este posibil sa nu fac aceste numere provizorii si sa vin cu numerele normale, sa o inmatriculez in Ro si apoi sa o radiez in Spania

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

 pacopaco1967, on 07 noiembrie 2020 - 13:00, said:

Dar cu numerele provizorii se poate circula prin toata Europa ?
Daca nu-s romanesti, da.

#6
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 pacopaco1967, on 07 noiembrie 2020 - 13:00, said:

Dar cu numerele provizorii se poate circula prin toata Europa ?
Da, de ce crezi ca e plina tara de masini cu numere provizorii de Germania ca exemplu ca sunt cele mai populare (cele cu banda rosie in dreapta si data expirarii pe ele)?
Tu crezi ca daca nu aveau drept de circulatie nu erau politistii si procurorii calare pe ei sa ii stoarca de bani?

Edited by gooroo, 07 November 2020 - 13:13.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 CrisaB, on 07 noiembrie 2020 - 13:03, said:

da, se poate circula prin toata Europa. intrebarea mea era daca este posibil sa nu fac aceste numere provizorii si sa vin cu numerele normale, sa o inmatriculez in Ro si apoi sa o radiez in Spania
De ce vrei să te complici?

LE. Ai cartea de identitate a mașinii, nu? Posted Image

Edited by ericmario, 07 November 2020 - 13:33.


#8
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da, se poate, asta e directia pe care se merge in cadrul UE, inmatriculezi in altă țară si radiezi din tara de origine.
Procedeul nu e încă automatizat si perfect funcțional, trebuie trimise actele in tara de origine pt radiere, motiv pt care unele țări au deocamdată procedura numerelor de export.
Daca cei de la trafic ti au sugerat așa, totuși, înseamnă că in Spania încă nu funcționează bine și îți recomand să mergi pe procedura numere de export.
Nu vrei să stai să aștepți cu lunile nu stiu ce hârtie si sa dai telefoane să vezi de ce nu vine. Alege calea bătută, e mai safe.

#9
CrisaB

CrisaB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.11.2020
@ericmario ok, am sa iau numerele provizorii de aici :). ma gandeam ca e mai simplu cealalta varianta. trebuie sa vad si cu asigurarea daca imi acopera cu numerele provizorii. daca nu, va trebui sa fac alta asigurare

#10
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cind predai numerele straine aici,o radiaza autoritatile..

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Dacă te duci tu sa o radiezi ulterior, nu e problema. Dacă te bazezi pe radierea automata, e cum ți-a spus colegul, poate da, poate nu.
Cand o inmatriculezi la noi, îți opresc actele de Spania. Deci vezi întâi dacă procedura permite radierea acolo, fără ele.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu am fost in aceeasi situatie, numai ca ma mutam din germania. am inmatriculat-o aici si a fost radiata automat in germania (cei de la politie mi-au zis ca trimit ei placutele si actele inapoi). poate pt spania functioneaza diferit, dar legal cu siguranta o poti inmatricula in Romania, urmand s-o radiezi apoi din spania.

Edited by born2lose, 07 November 2020 - 13:45.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,415
  • Înscris: 28.10.2018
Se inmatriculeaza in Romania si se radiaza automat in Spania.

Evident ca mergi cu placute spaniole pana iti expira ITP si asigurare.

Edited by abac, 07 November 2020 - 17:30.


#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu ai voie sa iesi din tara de origine cu numere temporare. Se pedepseste cu confiscarea masinii, dosar penal si amenda mare.
Din Spania poti sa iesi cu numere temporare doar insotite de DUA (Documento Único Administrativo) pe care il iei de la Aduanas. Au valabilitate 60 de zile.
"Fiscalul" (adica hartia care atesta faptul ca masina are toate taxele platite, nu e sub sechestru, etc) il iei (daca mai tin bine minte) de unde radiezi masina si soliciti numerel temporare.
Vii cu masina in Ro si urmezi procedurile clasice de inmatriculare.

#15
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Numere provizorii de export? Italienii rad de voi.
LE: de ce nu lasi masina pe spania? Te mananca sa dai o vizita la RAR si alte institutii?

Edited by ammaus, 07 November 2020 - 19:54.


#16
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Probabil pentru ca se va intoarce in tara si va folosi masina in Romania si nu are rost sa plateasca tarife in euro pentru masina cand masina e folosita in Romania unde tarifele sunt in lei.

#17
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016
Cumnatul meu a venit cu masina de la Madrid in februarie cu numere normale de Espana, a inscris-o in Ro si când s-a intors la Madrid după 2 saptămâni nu mai figura cu nimic in Spania. Concluzia? Se poate si in Espana nu numai in Deutchland.

#18
CrisaB

CrisaB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.11.2020
Va multumesc frumos pentru mesaje, m-au ajutat foarte mult. pana la urma am sa vin cu numerele normale de Spania si am sa o inmatriculez in Ro. Mi se pare mai sigur asa. In cel mai rau caz o sa fac o excursie la anul in Spania si am sa o radiez. O seara frumoasa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate