Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Prinderea grinzilor de lemn pe centura din beton de 25 cm

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
flavius999

flavius999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 23.06.2012
Salutare,

Doresc sa imi construiesc o casa si am urmatoarea dilema:

Casa are urmatoarele detalii:
- casa parter
- zidarie portanta cu ziduri si stalpi de 25 de cm
- planseu din grinzi din lemn 10x18 in numar de 58 de diferite dimensiuni
- cosoarba de 15x15

Initial s-a plecat pe ideea ca cosoraba sa reazme direct pe centura din ba 25x25 asta insemnand ca grizile sa reazeme pe 10 cm de centura.
Am gasit in NP 005 / 2003 ca grinzile din lemn trebuie sa aiba o rezemare la un capat pe minim 20 cm.

  Astfel ma gandesc ca grinzile din lemn sa reazeme pe toata centura iar cosoroaba sa vina peste grinzi. Vreau sa bag tije in betonul proaspat turnat in centuri ca sa prind grinzile si pe exterior cosoroaba de grinzi. Grinzile nu au o lungime suficinta de la un contur al casei la altul, adica unele pleaca de pe centurile exterioare si reazama pe centurile interioare. Sunt si care reazama doar pe centurile interioare.

  Si intrebarea: cum sa prind grinzile de centurile din beton armat?

varianta 1) Trebuie sa pun tije doar pe exterior adica sa prind grinzile doar la un capat?

2) trebuie ca fiecare grinda sa fi prinsa la ambele capete asta insemnand 108 (58 x 2) tije?  

3) tije pe exterior iar pe centurile interioare sa prind grinzile cu suruburi speciale pentru beton (facut gaura in mijlocul grinzii pe reazam si apoi cu un surub lung se prinde in beton).  

   Un constructor mi-a spus ca doar la exterior insa nu imi surade ideea sa stiu ca sunt prinse doar de un capat, pe de alta parte mi se pare un pic de farmacie sa pun 108 tije la distanta aproape exacta. As inclina spre varianta 3 insa nu am prea auzit sa fie folosita.

Atasez 2 fotografii despre cum as vrea sa fac.

Fișiere atașate


Editat de flavius999, 30 octombrie 2020 - 20:31.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu bagi tije in betonul proaspat turnat ci lasi mustati din armatura grinzii. Sau placi cu praznuri incorporate in grinda, eventual cu fixare pe armatura.

#3
flavius999

flavius999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 23.06.2012
Pai si mustatile trebuie lasate unde vin grinzile, deci cam tot acolo ar fi. Placile cu praznuri incorporate in grinda nu o inteleg.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 29.451
  • Înscris: 29.07.2013
[ https://www.vysblog.ro/wp-content/uploads/2012/08/acoperis-8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
In link-ul de sus, e genul de acoperis/mansarda folosit la blocurile mansardate.. Alea care au zburat la vant si vor mai zbura.
Placile  cu praznuri, sunt niste placi metalice patrate sau dreptunghiulare, cu grosime de 6-10mm, pe care sunt prinse prin sudura niste mustati din OB de 6-10 mm grosime, indoite in forma de U mustati care se prind de armatura, in asa fel incat placa metalica sa ramana la suprafata grinzii dupa turnare, la nivel cu betonul Pe ea se pot suda urechi, tot metalice in care se prind grinzile cu suruburi transversale. E cea mai sigura metoda de fixare.  Avantajul e ca poti folosi gusee trunghiulare, care sa fixeze si capriorii, la imbinarea cu grinzile.Daca doresti iti pot face niste schite, ca sa intelegi exact despre ce e vorba.
Cealalt metode e mai simpla, cand se aseaza armatura in cofret. legate de armatura se lasa in afara niste mustati de OB, care ulterior se indoaie peste grinda si se rigidizeaza prin sudura. Nu e totuna sa ai mustatile prinse de armatura, sau doar sa fie infipte in beton.

Editat de myshyk, 30 octombrie 2020 - 22:56.


#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 29.451
  • Înscris: 29.07.2013

 myshyk, on 30 octombrie 2020 - 22:54, said:

In link-ul de sus, e genul de acoperis/mansarda folosit la blocurile mansardate.. Alea care au zburat la vant si vor mai zbura.

O cosoaroaba prinsa asa nu zboara decat odata cu aticul.
Ceea ce zboara este astereala cu capriorii prinsi in cuie de sita sau holzsuruburi in loc de scoabe ;)
By the way, acoperisul meu de pe bloc sta acolo de 29 de ani, linistit si intreg, asa cum era cand l-am terminat de montat cu dulgherii, dupa metode traditionale :D

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Al tau este exceptia care intareste regula. N-am scris ca toata zboara, ci ca e genul celor care obisnuiesc sa zboare. Si ca dintr-acelea au si zburat.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 29.451
  • Înscris: 29.07.2013
myshyk, pun banul jos ca daca e prinsa astfel cosoroaba, ea ca si element nu zboara de acolo decta impreuna cu grinda de care este prinsa.
Prinderile de mantuiala, gaurile de vant, lipsa scoabelor si materialele subdimensionate sunt "aripile" acoperisurilor.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.820
  • Înscris: 12.01.2018
sincer alea zburate de la tv n-ați vazut ca este tabla goală și din metru în metru câte un lețișor amărât.mă mir c-au ținut și atât

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

 argonaut, on 31 octombrie 2020 - 08:55, said:

myshyk, pun banul jos ca daca e prinsa astfel cosoroaba, ea ca si element nu zboara de acolo decta impreuna cu grinda de care este prinsa.
Prinderile de mantuiala, gaurile de vant, lipsa scoabelor si materialele subdimensionate sunt "aripile" acoperisurilor.
Exact, impreuna cu grinda. Care e diferenta? Mai ales ca omul isi face casa in care vrea sa doarma impacat pe orice furtuna.Nu bloc.

#11
flavius999

flavius999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 23.06.2012
Salutare, aduc la viata topicul, poate ne impartasesc cei care au zidarie de 25.

Cei care ati facut zidarie de 25 de cm, pe ce lungime de rezemare ati pus grinzile de lemn pe centura din b.a.? Ce dimensiuni a avut cosoroaba?

#12
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.913
  • Înscris: 20.11.2008
Poti pune linistit grinzile sub cosoroaba, asa ai si spatiu pt. izolatie mai generos.

#13
mariuus77

mariuus77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 18.09.2018
Dar daca pun grinzile pe latimea centurii, asez cosoroaba peste ele si strang totul cu tije filetate amplasate la turnarea centurii? Ce parerea aveti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate