Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Ce parere aveti despre glumele cu aluzii sexuale?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postadisz, on 21 septembrie 2020 - 15:16, said:

Figurantul si-a expus pentru prima oara talentele,a vazut ca publicul e in delir si a continuat asa.

Nu văd de ce l-ai jigni... nu îți place nu te uiți...

Mie chiar mi se pare un om ok. Face și el ceva, spre deosebire de alții chiar e amuzant.

Dacă Bobonete e figurant, ce să mai zici de Dorian Popa sau de Bromania ?

Edited by waterman, 21 September 2020 - 15:26.


#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postlaffin, on 21 septembrie 2020 - 14:11, said:

cred ca ai inteles tu gresit, grasu' ala nu incearca sa dea pe spate domnisoare ci sa vanda bilete sa scoata niste bistari.

sau tu cauti replici de agatat la stendapārii romani care traduc subiecte de afara?

Apropo de asta cu traducerea subiectelor din afara. Prefer de 1000 de ori unu ca Bobonete sau ceva de genul decat pe aia din afara cu glumele lor rasuflate.
Glumele sunt la fel ca injuraturile lor - fade, plictisitoare.
Au niste glume de stau si ma gandesc pt ce dracu dau bani aia din sala, ca gasesc glume mai bune daca stau si aculta 2-3 adolescenti in parc.

On Topic : glumele directe mi se par cele mai bune. Pana la urma nu esti la Universitate sau la nu stiu ce congres, te duci la un stand up sa te simti bine si sa auzi ce nu auzi in fiecare zi, chiar daca implica si vulgaritate. Vulgaritatea are locul si rolul ei si nu e pentru toata lumea, nu e pentru cine se rusineaza ca o fata mare cand aude prima data "pulla".
Si tot on topic, nu sunt si nu se vrea sa fie replici de agatat - nu stiu de unde ideea. Dar daca te intrebi daca glumele vulgare sunt gustate de femei, raspunsul e DA, iti zic sigur.
A fost testat pe mai multe tipologii, de la femei simple, pana la femei educate, important e le placa sa auda glume, sa caute simtul umorului. Le plac in aceeasi masura in care ne plac si noua, barbatilor. Bine, asta daca nu cumva intrebi o gasca de maicute de la nu stiu ce manastire din nu stiu ce deal rupt de lume...
Important e ca acea gluma vulgara sa aiba si un sens, sa fie buna, sa fie spusa in contextul potrivit, sa aiba un rol in poveste, chiar sa fie inteligenta, ca nimanui nu ii place o gluma vulgara si atat. Sau vulgara si proasta, seaca.

#21
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020
Eu mă bucur că fenomenul stand-up comedy a început să ia amploare și la noi...acum depinde de fiecare,cam cu ce gen rezonează.Avem câțiva comedianți buni și noi.Personal,sunt fanul stand-up-urilor cu umor inteligent și cu mesaj,gen George Carlin,Bill Hicks...ai noștri sunt încă departe de așa ceva dar totuși rămân optimist,românii gustă umorul de calitate,nu degeaba,au difuzat seria Seinfeld de câteva ori la TV...a făcut audiență și a fost cerut de multă lume,deci nu suntem chiar proști.Și eu lucrez de ceva timp la câteva materiale stand-up,dar mă adresez unei audiențe mai restrânse,e umor împins la extreme,mă iau de subiecte ca religia,politica,anumite fetishuri sexuale,manipularea mass mediei,faze de genul ăsta...

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca consideri ca injuraturile fac glumele mai "culte" te inseli. Ori, la ai nostri, injuraturile sunt in prim plan.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nea Myshyk cine a zis bre de înjurături ?

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Daca va oripilati la kkturile astea, inseamna ca n-ati vazut stand-up de la francezi :P Acolo si femeile sunt mai porcoase decat barbatii de la noi, si nu se oftica nimeni :ciocan:

#25
johnnie_driver2000

johnnie_driver2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.12.2011
Societatea este in declin, in toate tarile, nu in mod special in Romania. Valorile culturale sunt scoase si inlocuite cu anti-cultura: promovarea vulgaritatilor, a desantarii, depravarii, promovarea de jigniri si atacuri, distrugerea valorilor sociale (familie, prietenie, respect reciproc, comunitate etc).
Ni se predu lectii tampite de ecoomia pietei, halim ca fraierii ca artistul X creeaza ce isi doreste publicul... Partial asa e, dar daca incerci sa gandesti macro, vei intelege usor ca e vorba de un cerc inchis, manipulat cu pricepere de niste baieti destepti, care ne controleaza. In era informatiei e din ce in ce mai greu de controlat 7 miliarde de oi, de aceea se fac eforturi pentru a-i retarda...
Stand-up e un gen "umoristic" care nu ar fi trebuit sa se dezvolte la noi. A aparut mai mult sau mai putin natural intr-o societate complet diferit de a noastra. Totul e tradus din americaneste (sic!) cu Google, inclusiv introducerea injuraturilor in texte. La noi a fost importat DOAR pentru a ne ameti, pentru a ne distruge alte forme (traditionale) de umor, Un popor se distruge relativ usor daca ii distrugi coloana vertebrala: CULTURA.

#26
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Asta cer, consumatorii, asa ca asta creeaza producatorii.
Daca lumea nu s-ar atinge de ele, producatorii s-ar reorinta spre altceva calitativ.
Insa, din moment ce isi vand productia, ce rost are sa o inlocuiasca ?

#27
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Umorist rromân, ce mai vreți voi.

#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postprobabil15, on 21 septembrie 2020 - 13:22, said:

"in locul p... ulii era desert"  ce e asta frate?
Eu pot sa rad destul de mult la glume de genul asta. Dar rad cat sunt de prostesti.

#29
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Glumele cu aluzii sexuale sunt cele mai... proaste; oamenii rad instinctiv la ele; efectul e garantat; dar, mi se pare de prost gust, cand nu te duce capul la altceva, bagi glume dinastea.
Am fost odata la un comediant dinasta cu niste colegi, care il laudau ca e bun, celebru; dupa o gramada de glume slabe a dat-o pe sexuale; mi s-a parut prea penibil si am plecat din sala; dar, nah, omul facea bani buni, majoritatea celor din public erau entuziasmati; probabil e doar problema mea si a celor 3-5 oameni care au plecat cam in acelasi timp cu mine.

#30
descended

descended

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2016
Mie mai penibil cu mult decat Bobonete mi  se pare fostul pionier comunist ,fostul  recitator de ode si oasanale pentru prea iubitul si stimatul,.... andrei duban sau cun dracu il cheama , face niste spectacole de tot cacatul ......, Bobonete e aprfum pe langa el....

#31
ddor71

ddor71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.12.2009
Am devenit o lume tare trista, uitati-va la comediile straine recente, tot mai rare cele reusite, s-a cam curatat si la ei garda de actori buni, mai ales de comedie. Sa facem comparatie intre replicile, mimica, subtilitatile din vechile comedii straine dar mai ales romanesti vs actualele scenarii si interpratari.... este ca de la cer la pamant diferenta !   Eu nu sunt genul care sa rosesc usor, problema este ca sunt multe replici, secvente de film in care se trece chiar si dincolo de vulgaritate, anume in zona aspectelor de-a dreptul scarboase, zau ca nu pot intelege cum poti sa apreciezi asa ceva !
Bobonete isi joaca bine rolul in Las Fierbinti, m-a prins mai greu serialul, dar am ajuns in cele din urma sa-l apreciez, satirizeaza foarte reusit viata actuala din satele romanesti. E drept ca in episoade mai recente, am mai auzit si replici care nu mi-au sunat bine din punct de vedere al mesajului !
Cat despre faptul ca femeile ar gusta sau nu genul acesta de umor... pai femeile sunt ca si barbatii vremurilor noastre, nu au cum sa fie altfel !  Am motive intemeiate sa cred ca actualele generatii nici dragoste nu stiu sa faca... dar ce dragoste... nici sex , chiar si erotismul presupune inteligenta !  Ascultati versurile din cantecele Mariei Lataretu , Mariei Ciobanu, etc., pana si in cantecele populare sunt sugerate trairi din zona erotismului.  
Actori romani de comedie...hmm... ar fi o lista foarte lunga... o stiti... de la Grigore Vasiliu Birlic incoace au tot fost,  uite ca nu mai sunt... hai sa-i numaram pe cei contemporani noua...
Stim insa cu totii ca nu este usor sa joci comedie, pe langa talentul innascut ai nevoie de o scoala, a existat Dem Radulescu, au existat si altii, este vorba si aici de o traditie, de o perpetuare a unor experiente, ceea ce pare sa fi pierdut.  ,,Nu dati asadar cu pietre... in Bobonete " , intr-o alta conjunctura cel mai probabil ar fi fost un foarte bun actor de comedie  !

Edited by ddor71, 10 November 2020 - 11:28.


#32
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Este vorba de ce se cere pe piata si punct.
Oricat ati contrazice asta, producatorii creeaza ceea ce consumatorii cer.
Consumatorii se plang ca un anumit tip de umor e slab, vulgar etc., dar ii fac audienta si milioane de vizionari pe Youtube sau alte site-uri asemanatoare.
Ca fapt divers, aflati ca actori cu potential sunt si acum, insa nu pot juca din cauza publicului care urmaresc altceva, insa, in acelasi timp, se plang ca e slab.

#33
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hfk_wcuQ3cU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca e pozitiv sau negativ voi decideti

#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postprobabil15, on 21 septembrie 2020 - 13:22, said:

Chiar este vreo domnisoara pe care o da pe spate asemenea glume?

Niciodată nu mi-au plăcut glumele cu aluzii sexuale şi nici să am anturajul care le savurează deoarece, eu consider că atât emitentul cât şi cel care le consideră delicioase, au inteligenţă redusă.

În schimb ador umorul cu tâlc, cel care poate fi spus oriunde, oricui, oricând. Spun acum un exemplu:

Când încă eram la Liceu, prin 1992 sau 1993, mergând în fiecare dimineaţă la înghesuială cu tramvaiul spre şcoală, erau câteva tramvaie ce aveau un sunet ca de sonerie de-aia veche atunci când urmau să se închidă uşile şi să plece din staţie. Şi, stând eu într-o dimineaţă aşa, înghesuit ca într-o conservă, ţinându-mă de bară, gândindu-mă la mersul lumii, îmi cade privirea pe mesajul care stătea scris deasupra unei uşi a tramvaiului: "LA SEMNALUL DE PLECARE VĂ RUGĂM NU COBORÂŢI !", doar că...cineva cu spirit al umorului dezvoltat, a tras cu o carioca neagră peste literele C şi O din ultimul cuvânt, mesajul devenind: "LA SEMNALUL DE PLECARE VĂ RUGĂM NU COBORÂŢI !"

Abia m-am putut abţine să nu mă vadă lumea că am izbucnit în râs de-ăla cu lacrimi. La fel mi s-a întâmplat la ore când mă gândeam la asta. Şi chiar acum după atâţia ani mă gândesc. Îmi imaginam cum după fiecare semnal de plecare, oamenii îşi pun mâinile la gură pentru a nu vomita.  Posted Image

Cel ce a avut ideea aceia, a avut umor de calitate !

Edited by lupini, 12 November 2020 - 12:44.


#35
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Si la mine, tot în liceu, pe lista cu interdicții referitoare la comportamentul elevilor, textul începea așa: "pentru siguranța persoanelor, elevilor le este interzis:"
Un coleg a tăiat "interzis" și a scris "obligat".
Să umble la prize și instalații electrice, să poarte cuțite sau arme albe, să escaladeze gardurile etc.

#36
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
;Glumițele; cu aluzii sexuale nu sunt tocmai,,favoritele,, femeilor dar...dacă nu îți plac eviți acele locuri unde se desfășoară. Este simplu...dacă nu îți place, nu asculți.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate