Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Jurnal Casa P+M

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Dar cum faci sapatura pentru beci? Se poate imediat langa fundatia casei?

#74
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020

 danciusergiu84, on 27 ianuarie 2021 - 21:34, said:

Acolo in perete e un distribuitor IPAT???

Salut, da. Este distribuitor IPAT. Pe terasa o sa fie camera tehnica pe aproape jumatate din suprafata terasei unde o sa fie centrala pe gaz si cu caseta distribuitorilor.

 sacos, on 27 ianuarie 2021 - 22:18, said:

Dar cum faci sapatura pentru beci? Se poate imediat langa fundatia casei?

Salut, o sa fie un spatiu de 60 de cm intre casa si sapatura din cate am inteles de la constructor

#75
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 sacos, on 27 ianuarie 2021 - 22:18, said:

Dar cum faci sapatura pentru beci? Se poate imediat langa fundatia casei?

Nu prea .....dar sa vedem proiectul. Zidul trebuie in trepte, armat in mod deosebit samd.
Dorel construieste orice....dupa ce.si is banii d.zeu cu mila

#76
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020

 Ca Castelul Bran, on 28 ianuarie 2021 - 00:22, said:

Nu prea .....dar sa vedem proiectul. Zidul trebuie in trepte, armat in mod deosebit samd.
Dorel construieste orice....dupa ce.si is banii d.zeu cu mila

Crede-ma ca asta fac de o ora, ma tot uit in proiect sa vad cum este realizata terasa si ori sunt prea obosit si nu vad nimic, ori chiar nu scrie in detaliu. Cum ai spus si tu, pare dubios sa fie sapatura direct langa casa. Constructorul a spus, citez " elevatia si fundatia terasei si beciului nu o sa aiba legatura cu casa, o sa ai un spatiu tampon de pamant de 60 de cm intre cele 2 constructii" . Acum o intrebare ce imi vine pe moment, daca e spatiu intre cele 2, bucata aceea de placa de 60 de cm pe ce se sprijina? direct pe pamant?

Maine cand ma duc pe santier o sa fac cateva poze la terasa unui vecin de cartier care a fost facuta exact in aceelasi mod de catre aceelasi constructor ( terasa si beciul fiind la rosu in acest moment), poate cineva care e mai autorizat in domeniu isi poate da seama metoda folosita

#77
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

 Alexoprea16, on 28 ianuarie 2021 - 01:22, said:

Crede-ma ca asta fac de o ora, ma tot uit in proiect sa vad cum este realizata terasa si ori sunt prea obosit si nu vad nimic, ori chiar nu scrie in detaliu. Cum ai spus si tu, pare dubios sa fie sapatura direct langa casa. Constructorul a spus, citez " elevatia si fundatia terasei si beciului nu o sa aiba legatura cu casa, o sa ai un spatiu tampon de pamant de 60 de cm intre cele 2 constructii" . Acum o intrebare ce imi vine pe moment, daca e spatiu intre cele 2, bucata aceea de placa de 60 de cm pe ce se sprijina? direct pe pamant?

Maine cand ma duc pe santier o sa fac cateva poze la terasa unui vecin de cartier care a fost facuta exact in aceelasi mod de catre aceelasi constructor ( terasa si beciul fiind la rosu in acest moment), poate cineva care e mai autorizat in domeniu isi poate da seama metoda folosita

Salut. Te rog sa faci cat mai multe poze, si sa explici cat mai in detaliu cum a decurs "operatiunea".
Eu sunt cumva in situatia inversa: in curtea unde isi vor face parintii mei casa am o "magazie" facuta acum vreo doi ani, la care nu vreau sa renunt ( placa de beton de vreo 20-25 cm, structura din lemn cu OSB si izolatie cu polistiren ). Cu exceptia acestei magazii toata curtea va fi "rasa" si se va construi o casa noua. Noua casa vreau sa o lipesc de aceasta magazie si sa pot ajunge din casa in magazie printr-o usa ( am schitat-o in desen cu rosu ).
Problema mea este legata de zona dintre elevatia casei si placa magaziei ( pe desen am colorat-o cu albastru ), deoarece sunt cateva detalii neclare pentru mine (cat de lata sa fie astfel incat sa nu incurce la constructia casei, cum sa o " ancorez" cat mai bine de cele placa magaziei existente si de elevatia viitoarei case, etc.).

Attached Files



#78
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Am ajuns dimineata, curatat cat de cat solul, nu cum mi-am dorit eu dar na “cica-s pretentios”. Baiatul cu excavatorul a venit si daca se poate observa din poze a lasat acel spatiu tampon despre care vorbea constructorul, de 60 de cm. Practic nu a sapat pentru beci fix langa casa, ci a lasat acel spatiu mentionat. Nu am ajuns pe la vecin fiindca e la munca dar maine sigur ma duc, asa ca pot face ceva poze beciului “la rosu”.

Attached Files



#79
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Poate nu am fost explicit. Reiau:
Un beci, buncar, garaj subteran samd nu prezinta pericol daca este construit cum trebuie (conform unui proiect, solutii venite din urma calculelor).
Ca pretul total poate sa iasa prohibitiv Este Alta discutie.

Ce Este periculos (pe termen lung, nu in 2 sapt), Este faptul ca o constructie facuta de Dorel, cu niste fiare si beton, la asa mica distantza, sa.ti afecteze constructie: radars inegala, crapaturi samd.
Dar repet, acestea nu au voie sa apara in urma unui proiect corect.

Acuma: pt a face proiectul ai nevoie si de  studiul geo si de verificare proiect, cu stampila de la verificator (authorizat).
O discutie cu vecinul Este buna, dar nu suficienta, ce poate sa se vada in 2-3 luni.
Chiar daca zice dezvoltatorul ca a Mai facut asa ceva, eu l.as trata cu indiferetza Pina nu arata documentele.

In fine, ma opresc aici, faci cum crezi ca e Mai bine.


#80
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020

 Ca Castelul Bran, on 28 ianuarie 2021 - 13:38, said:

Poate nu am fost explicit. Reiau:
Un beci, buncar, garaj subteran samd nu prezinta pericol daca este construit cum trebuie (conform unui proiect, solutii venite din urma calculelor).
Ca pretul total poate sa iasa prohibitiv Este Alta discutie.

Ce Este periculos (pe termen lung, nu in 2 sapt), Este faptul ca o constructie facuta de Dorel, cu niste fiare si beton, la asa mica distantza, sa.ti afecteze constructie: radars inegala, crapaturi samd.
Dar repet, acestea nu au voie sa apara in urma unui proiect corect.

Acuma: pt a face proiectul ai nevoie si de  studiul geo si de verificare proiect, cu stampila de la verificator (authorizat).
O discutie cu vecinul Este buna, dar nu suficienta, ce poate sa se vada in 2-3 luni.
Chiar daca zice dezvoltatorul ca a Mai facut asa ceva, eu l.as trata cu indiferetza Pina nu arata documentele.

In fine, ma opresc aici, faci cum crezi ca e Mai bine.

Salut, eu iti inteleg foarte bine punctul de vedere si sunt total de acord cu ce zici. Marea mea problema e ca nu gasesc nimic atasat in proiect de cum este realizat beciul si terasa. Evident ca sunt mentionate dar nu gasesc in detaliu cum o sa fie constructia.Daca ma poti ajuta in care capitol trebuie mentionat iti raman recunoscator.

#81
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Cere structuristului o plansa cu acel detaliu. Daca exista te va indruma unde sa o cauți.

#82
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Exact, cere structuristului...acolo gasesti detaliile de executie, masuri suplimentare samd. Eu nu stiu ce hartii planuri detii Tu.
Important este sa.i faci raspunzatori pt ceea ce au schitzat,desenat, calculat pe structurist si arhitect. Daca sunt de buna credintza, se rezolva rapid. In plus, un verificator de proiect trebuie da aibe stampila pusa (si un referat).
Asigura.te ca nu sunt in intelegere/cardasie cu constructorii.

Dupa ce si dat banul, nu poti sa.i Mai tregi la raspundere pt daune, greseli faca nu ai semnaturile lor


#83
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Banii sunt deja dati, nu ma mira ca si constructorul cu arhitectul si structuristul sa fie pe mana, oficial nu se cunosc dar se saluta:))
Cam asa arata terasa cu beciul vecinului, mentionez ca s-a turnat betonul pe fundul beciului si la mine cu plasa. In rest multe nu stiu daca sunt de facut, sper doar sa nu afecteze pe viitor structura casei

Attached Files



#84
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pfoaaa, sigur afecxteaza. Posted Image

El: vreau tratament pentru par, sa nu mai am chelie.
Doctor: Da, sa vedem. Asa, in general, esti ok?
El: Da.
Dr: Cu sanatatea stai bine?
El: Da.
Dr: Casatorit?
El: Da.
Dr. Totul ok, te intelegi bine cu soata?
El: Da.
Dr: Sex life ok?
El: Daaa, super.
Dr: Copii ok?
El: Daaaa, super.
Dr: Munca ok, colegi ok?
El: Daaa, super.
Dr: Parinti ok?
El: Daaa, super.
Dr: Prieteni, amici, social life ok?
El: Daaa, super.
Dr: Atunci, ce naiba iti trebuie par in cap?
===============
Hai bafta.
(nu-i gluma. copy din fapte reale. Marinar roman, Dr in SUA 1993)

Edited by viotl, 03 February 2021 - 22:53.


#85
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Care e rostul mustatilor lasate din placa?

#86
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Sa prinda placa de beton a terasei cu ele din cate mi-a explicat el don structurist

#87
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai atunci ce-ti faci atatea griji? Inseamna ca stie el ceva.. :D
Deci placa aia n-o sa stea in consola, si chiar daca ar sta tot ar fi ok. Exista console mai mari de 60 de cm...

#88
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Acele fiare 😁 sunt ok, sunt pt placa terasa.
Ceea ce se discuta insa acum, se refera la construirea unui beci (sub avea terasa) la distantza de (doar) 60cm de fundatie. In pozele acelea nu se vede beciul, doar gura de acces.
Asta e intrebarea: Este ok un beci sapat asa aproape de fundatie casa? Tot EU raspund: Este ok daca e construit/armat corespunzator. Daca il faci ca si cum ar fi o fosa septica, probabil ca dauneaza structurii/fundatiei

#89
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
N-am vrut sa insist....
Alex, parerea mea e ca cele doua construcctii nu ar trebui sa se atinga rigid. Vor lucra diferit si va fisura oricum, si va fi o punte termica teribila.
Parerea mea e sa lasi o distanta intre ele - intre terasa si casa - asa incat izolatia casei sa se petreaca eventual peste placa terasei. Vezi poza vecinului pe care ai pus-o mai devreme. Si sa asiguri un sistem de drenaj al infiltratiilor. O zapada mare acumulata acolo care se topeste brusc poate vrea maaaari dureri de cap. La fel si o ploaie prelungita. Daca iti faci griji de consola ai putea eventual sa faci niste mini-grinzi sub placa terasei, in zona consolei, cred ca vreo 4-5 ajung.
Eu as zice sa mai studiezi aspectul. Orice solutie mai tarziu ar fi tare greu de aplicat.

#90
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Pot sa raspund la detaliul legat de structura beciului, o sa fie 20 de cm de beton armat cu f10, asta e confirmat si in proiect si de catre structurist, betonul o sa fie aditivat cu Sika DM2, si o sa fie confirmat in actele cifei de beton.
Mai multe detalii nu am sincer sa fiu.
Vio, ma gandesc cum o sa ajunga zapada sa se infiltreze avand in vedere ca terasa o sa fie acoperita in totalitate, poate nu inteleg eu esentialul

25 de cm, rectific

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate