Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ajutor reprofilare - 25 ani

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
83 răspunsuri în acest subiect

#1
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Salutare,

Am lucrat o vreme in state insa am hotarat sa ma intorc in Romania. Ideea e ca am 25 de ani, momentan locuiesc in Brasov si as vrea sa ma mut in Bucuresti. Fie cu tot contextul pandemiei care pare a fi pe terminate, am o facultate cam inutila, in istorie, diploma de licenta si cam atat.

Am lucrat pe ici pe colo, nu sunt prost, stiu engleza, ma descurc, invat repede usor diverse.

Vreau recomandarea voastra in limita bunului simti daca se poate, fara sa ma luati peste picior sau sa aruncati cu pietre ca "uite prostu" ,ce as putea face in Bucuresti ? vreau sa am un salariu minim de 3000 aproximativ minim.

Daca nu prea am solutii, sunt pregatit sa plec si in afara sa lucrez in zona locala (Europa), insa nu prea ma pricep ce /unde sa caut si incotro sa ma indrept.

Nu,nu as vrea sa incep sa invat IT/ programare, imi va lua ceva, vreau sa incep sa lucrez curand din nou, de asta am nevoie de sfatul vostru sincer.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Greu in conditiile actuale si la termenii impusi. As putea spune ca in Ro n-ai nici o sansa la ce ai descris tu acolo.
Istoria e ceva pe cale de disparitie, desi toti ar trebui sa invatam ceva din ea....
Ai putea incerca cu meditatii la limba engleza pentru inceput, sa vezi cum stau treburile. Altceva nu stiu ce sa iti recomand

#3
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.317
  • Înscris: 21.01.2009
Eu iti urez succes !
Am un cunoscut -  muzeograf  de meserie . Nici n-ai idee in ce domeniu activeaza  cam de la varsta ta !

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Incearca in domeniul operator CNC-uri. O meserie cautata in toata Europa si foarte bine platita, chiar si in Romania. Nu e chiar foarte simpla, singura conditie obligatorie e sa ai habar de desen tehnic. Restul se poate invata, sunt ceva cursuri la Sibiu.

#5
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 28.05.2020
Salutare.

In primul rand, scapa de conceptia eronata despre tine. Nu esti cu nimic mai prejos decat altii. Nu inteleg de ce crezi ca te-ar numi cineva "prost".
Incearca la companii internationale precum CGS, pozitii de call center (client advisor). Activitatea consta tocmai in oferirea de suport sau vanzare de produse clientilor din state. Sunt mereu in cautare de oameni. Nu e de vis, dar ar fi ceva rapid.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.489
  • Înscris: 01.12.2001
Sudor. Bani multi.
Însă îți trebuie atestat.

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 14.09.2016

 born_sinner, on 03 septembrie 2020 - 08:18, said:

,. Nu e de vis, dar ar fi ceva rapid.

Si pe "long run" ce-i oferi?.Asta cu call center ok un an sau doi si dupa?Face 27 il vezi iesind la pensie la 68 de ani de acolo.Daca nu ai inclinatii tehnice io m-as face in locul tau bucatar.Daca esti unul din ala bun in strainatate poti castiga lejer 2000€ pe luna la hoteluri sau restaurante bune.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.191
  • Înscris: 19.09.2005

 LaurentiuSerban2002, on 03 septembrie 2020 - 00:48, said:

...
ce-ti place sa faci?

#9
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 16.08.2007
La 25 de ani m-am apucat de Automatica si Calculatoare la Politehnica, dupa niste esecuri in joburi la care eram limitat sa raman la un anumit nivel.. Am renuntat la loc de munca bunicel, platit cu aprox 2500 de lei in 2012, am stat in camin si ma descurcam cu 250 de lei pe luna. A fost greu, dar a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o. Deci nu lasa varsta sa iti fie impediment. Specializeaza-te in ceva de viitor, care sa iti placa, chiar daca faci unele sacrificii. Si eu aveam ganduri de strainatate, dar cred ca oricand m-as fi intors(daca m-as fi intors), m-as fi lovit de aceeasi problema.. (re)integrarea in piata muncii din Romania.. Parerea mea

#10
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.490
  • Înscris: 16.12.2018

 LaurentiuSerban2002, on 03 septembrie 2020 - 00:48, said:


Am lucrat pe ici pe colo,.
Ce ?

#11
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.989
  • Înscris: 28.08.2008
Depinde ce iti place sa faci. Daca esti o persoana tehnica poti sa fii operator CNC, sudor. Daca nu te deranjeaza sa te murdaresti pe maini te poti face mecanic auto, instalator. Cu una dintre meseriile astea nu o sa mori de foame.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.083
  • Înscris: 25.06.2007

 LaurentiuSerban2002, on 03 septembrie 2020 - 00:48, said:

Am lucrat o vreme in state insa am hotarat sa ma intorc in Romania.
Cum de ti-a venit o idee atat de geniala? :lol:

On topic: califica-te in ceva cautat si bine platit, s-a amintit sudura, operator CNC, eu cred ca si un mecanic auto sau chiar un instalaror face bani frumosi...

 cristyz, on 03 septembrie 2020 - 09:24, said:

operator CNC, sudor
mecanic auto, instalator.
Gand la gand...

 Kean, on 03 septembrie 2020 - 08:37, said:

bucatar.
Buna meserie si asta :OK:

#13
jidinof

jidinof

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 26.08.2020
Mai bine ramaneai in State. Acolo daca faceai  un master platit in istorie, ieseai ceva cercetator sau profesor in 3-5 ani.  Pandemia si situatia actuala cu protestele nu vor tine la nesfarsit.  

In Romania o sa-ti fie foarte greu pentru ca de cand ai plecat, piata muncii s-a degradat rau, mai ales in HoReCa.
Salariile sunt cam tot pe la 200-300 euro, colectivul si managementul sunt ....mai infecti de cand aia buni au plecat.
De fapt, multe chestii s-au degradat in ultimii ani.

Ai putea sa te faci Glover sa livrezi mancarea mergand pe jos sau cu bicicleta, dar e mai greu acum ca posturile sunt ocupate. Poti castiga 8000 lei daca lucrezi cate 12 ore pe zi.  

Sau ai putea totusi sa faci curs psiho-pedagogic si sa devii profesor sa predai online de acasa, fiind cam singura profesie care nu se ia cu pile sau spagi.

#14
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 28.05.2020

 Kean, on 03 septembrie 2020 - 08:37, said:

Si pe "long run" ce-i oferi?.Asta cu call center ok un an sau doi si dupa?Face 27 il vezi iesind la pensie la 68 de ani de acolo.Daca nu ai inclinatii tehnice io m-as face in locul tau bucatar.Daca esti unul din ala bun in strainatate poti castiga lejer 2000€ pe luna la hoteluri sau restaurante bune.

Eu nu-i ofer nimic, nu sunt angajator. I-am dat doar un sfat adecvat cerintei lui: sa gaseasca loc de munca in scurt timp si sa aiba un venit ok. Nu stiu de ce ai interpretat tu ca i-am recomandat un plan pe termen lung...In plus, nu te obliga nimeni sa stai intr-un loc ani de zile si sa te plafonezi.

#15
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Stiu multi care au facut o facultate tehnica, dupa care s-au angajat la firme de audit financiar (gen PwC).
Poti sa incerci sa vezi care sunt cerintele....pt ca aparent sa faci ASE nu e printre ele.

#16
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.802
  • Înscris: 23.12.2011
Sudor, hamal, samsar....asa apar Doreii. De ce nu vă faceți voi operatori CNC sau sudori, daca e asa de simplu si bănos?


Initiator, iti plac calatoriile si mersul pe jos? Rapid o scoala de ghizi si pui si istoria in valoare. Iti mai place sa mergi si pe mtb? Organizezi tururi montane, trasee usoare cu toti biciclistii inchipuiti, care nu stiu zone prea multe.

Este un moment greu pentru angajari. Meditatii pentru bacalaureat la istorie sau basic la engleza te-ai gandit?

Cu 3000 in București ești cam la limita, daca nu primesti ajutor de la parinti.

Daca ai doua maini drepte, iti gasesti usor si pe la firmele de publicitate.






#17
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 30.01.2017

 Flavius87, on 03 septembrie 2020 - 09:12, said:

La 25 de ani m-am apucat de Automatica si Calculatoare la Politehnica, dupa niste esecuri in joburi la care eram limitat sa raman la un anumit nivel.. Am renuntat la loc de munca bunicel, platit cu aprox 2500 de lei in 2012, am stat in camin si ma descurcam cu 250 de lei pe luna. A fost greu, dar a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o. Deci nu lasa varsta sa iti fie impediment. Specializeaza-te in ceva de viitor, care sa iti placa, chiar daca faci unele sacrificii. Si eu aveam ganduri de strainatate, dar cred ca oricand m-as fi intors(daca m-as fi intors), m-as fi lovit de aceeasi problema.. (re)integrarea in piata muncii din Romania.. Parerea mea
Salariu actual?

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.083
  • Înscris: 25.06.2007

 hunab, on 03 septembrie 2020 - 16:58, said:

sudori, daca e asa de simplu si bănos
Un sudor pe tubulatură de petrol și gaze poate trece de 80.000 dolari/ an, pe contract în zona Golfului...

Editat de Karhu, 04 septembrie 2020 - 06:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate