Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Internet Gigabit de la Vodafone (25 Mpbs Upload).

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1525 replies to this topic

#1063
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Vechiul connect box nu are.

#1064
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Deci ar trebui sa am și routerul meu, cel al Vodafone trecand-ul in bridge

Mulțumesc

#1065
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Alea nu sint componente Cisco. Nici vechile modem-uri nu erau Cisco, doar niste Linksys (din ce-mi aduc aminte) rebranduite. Partea radio cel mai probabil e Atheros sau Broadcom.

#1066
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Postrouterboard70, on 27 februarie 2022 - 02:55, said:

"Am și eu o întrebare. Routerele de la Vodafone au incorporat provideri de ddns? Gen no-ip, dyn, dynu? Sau meniu de "custom"?"
N-au de niciunile! Sunt imagini postate de mine mai sus cu "saracia" din el... dar fiind CISCO la baza... chiar stie bine ce sa dea la cele 4 porturi LAN... asta e tot ce conteaza!
Si (in opinia mea) nici nu este vreo problema ca n-au si... nici n-ar trebui sa aiba. Pentru ce vrei tu, s-a inventat MikroTik-ul, Ubiquiti, CISCO-ul, ASUS-ul (modelele mai pricopsite)...
Modem-routerul sau dupa caz ONT-ul de la provider, trebuie sa faca un singur lucru, dar sa-l faca bine: sa dea Internet prin cablu la calitate maxima! Ca dupa acel cablu... stim noi mai departe ce avem de facut!
Acum, revenind la Internetul de 1Gbps... sa vedem ce mai este prin "targ"...:
Pai... s-a dat drumul la modulatia OFDM - 2048QAM. OK si ce-i cu asta, va veti intreba?
Hai sa vedem in capturile de ecran ce inseamna:
Concluzionati DVS.Posted Image

Cineva dintre DVS. spunea ca se indoieste de faptul ca ARRIS-ul (care mie mi-a depasit asteptarile ca CPE) ar fi de fapt CISCO sub alte haine...
Are in capturile de ecran dovada...
Din nou... dupa MIZERIA alba Compal, am din nou tandemul CISCO (de la Vodafone) - MikroTik (routerul personal). Cat am regretat eu vechiul CISCO EPC 3212 care m-a servit de la abonamentul de 60mbps - 150mbps - 300mbps... cand am trecut la abonamentul de 500Mbps si am primit Compal-ul alb. Am avut noroc de faptul ca a putut fi trecut in mod MODEM si a functionat OK. Dar ARRIS-ul este altceva.
Nu-i folosesc WI-FI-ul, l-am dat pe OFF din secunda 2 in care l-am avut instalat. WI-FI-ul este pe MK.
Am confirmare oficiala... sunt al trei-lea abonat pe Mun. Ploiesti cu Internet de o mie (la data cand va scriu aceste randuri). NU ma laud cu asta... ar fi culmea, este doar o statistica...
Dragilor, ne auzim/vedem si maine... adica astazi!Posted Image
Poți sa faci teste pe servare externe de pe toate continentele? Oricum se pare ca latenta sa îmbunătățit pe docsis 3.1 ai pinguri de fibra optica și Vodafone are peering și cu Bulgaria :) nu mai trece traficul prin Germania ca si la digi.

Edited by eldatar, 27 February 2022 - 16:39.


#1067
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Buna seara!
Da, voi face teste si cu servere externe insa nu in seara asta,maine dupa ora 17.30 cand vin de la munca, voi cupla laptopul prin cablu cu routerul si testam.
Momentan lucrez la un proiect, sunt in alta camera prin WI-FI si voi mai scrie probabil printre picaturi si pe Softpedia. Ma bucur fiindca sunteti interesat ca si mine de viteza si stabilitatea retelei.
Sincer, am inceput cu mail-uri la Departamentul tehnic si le propun direct upload de 100Mbps. Daca la Slatina se poate, trebuia sa se poata si la Ploiesti.Posted Image
Ne auzim / vedem maine cu noi amanunte si teste.Posted Image

#1068
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Ca informatie suplimentara pentru DVS. - nu pe toate serverele se obtin constant viteze de la 800 mbps in sus. Mai obtinem si 680 si 760 de exemplu, chiar si 580 - 590 dar si... peste 800mbps cu servere din Riga - Lituania. N-am mai facut capturi de ecran chiar la tot ce am testat ieri dar va informez cum stau lucrurile. Da, sunt multumit de conexiune.
Militez prin mail-uri cu marirea upload-ului.Este tot ce ne dorim fiecare!

#1069
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Unii nu prea isi doresc ca "noi" sa avem un upload mai mare....:))) ...sau ne iau in deradere
Zic "noi" pentru ca si mie mi-a placut cum functioneaza netul la vodafone...si desi momentan nu mai folosesc acele servicii (nu au retea unde stau acum), imi doresc sa mi le instaleze si aici....doar ca vodafone nu prea ma baga in seama...

Unde trimiteti emailuri?...sa trimit si eu :))

#1070
deeJayOg_

deeJayOg_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.11.2013
Văd că aseară am primit un update de firmware major la modemul Compal - CH7465VF acum :) - bine, funcționalitatea pare aceeași, dar are interfață cu Vodafone brand acum.

#1071
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Bun gasit!
Da... sunt dator niste teste de viteza suplimentare (ca am apucat sa zic de ele ca le si fac) dar am avut zilele astea mult de lucru la munca si n-am prea avut timp. Am avut de lucru si acasa la niste proiecte... in fine!
Ce rugaminte am: daca este cineva din Slatina, repet - din Slatina si poate sa-mi ofere o poza, un afis pozat, ceva din care sa reiasa ca acolo se vinde abonamentul de 1Gb/sec cu upload de 100mbps!
Eventual un numar de telefon de la o reprezentanta Vodafone locala, sa iau si eu legatura cu ei si sa ma interesez cum de la ei se poate si in Bucuresti si Ploiesti + restul tarii, suntem pe numai 25mbps upload!?
De Internetul meu de o mie, sunt foarte multumit! Viteza din contract este respectata, o am, dar vreau sa-i determin cumva sa ne treaca macar pe noi astia cu Internet de 1Gb la upload de 100.
Eu platesc aproape pretul de lista, sunt eligibil la upload de 100! Am cel mai mare abonament al Vodafone Internet fix din piata - vreau si eu ca la Slatina!
Hai cu informatia, cine o are si este amabil sa ofere detalii!
Va multumesc! Cu stima, Cosmin M!

#1072
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021
[ https://i.ibb.co/qrLr3Xr/Screenshot-20220304-121855-com-android-chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Careva să mă ajute vă rog cu problema asta... Vodafone a zis că sunt primul caz.

#1073
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Așa am avut la Telekom, mi-au schimbat routerul și apoi a fost ok

#1074
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

View PostYoGMan95, on 04 martie 2022 - 12:40, said:

[ https://i.ibb.co/qrLr3Xr/Screenshot-20220304-121855-com-android-chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Careva să mă ajute vă rog cu problema asta... Vodafone a zis că sunt primul caz.
Pune si tu un screenshot cum trebuie, la rezolutie mare si posteaza-l direct aici pe forum, nu pe site-uri fantoma! NU vad absolut nimic in "imaginea" aia captata atat de mica!

#1075
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021

View Postrouterboard70, on 04 martie 2022 - 13:35, said:


Pune si tu un screenshot cum trebuie, la rezolutie mare si posteaza-l direct aici pe forum, nu pe site-uri fantoma! NU vad absolut nimic in "imaginea" aia captata atat de mica!

Păi da click pe ea și îți dă imaginea la rezoluție maximă. Totuși e un thumbnail.

#1076
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021
Update recent: [ https://i.ibb.co/d767S5C/Screenshot-20220304-142358-com-android-chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1077
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
OK, roaga-i sa-ti reseteze IP-ul ca sa iei alt IP public si asigura-te ca ai Firewall-ul activ in router.
Nu strica si un reset la router cu un obiect ascutit introdus in gaura de reset din spate. Tine apasat cca. 30 secunde pana se reseteaza.
Eventual pune in modul modem din meniu si foloseste un router personal cu ceva reguli de firewall mai agresive/mai bine implementate.Eu am un MikroTik pentru acele reguli de firewall.
Vezi cum te descurci!

#1078
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostYoGMan95, on 04 martie 2022 - 12:40, said:

[ https://i.ibb.co/qrLr3Xr/Screenshot-20220304-121855-com-android-chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Careva să mă ajute vă rog cu problema asta... Vodafone a zis că sunt primul caz.

Care e problema reala, iti afecteaza cu ceva conexiunea?

Atacuri dinastea se ruleaza permanent pe ip-uri random, le blocheaza orice firewall basic de pe routere.

Edited by MembruAnonim, 04 March 2022 - 22:26.


#1079
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Si pana la urma ce model de Arris e? TG3442 ?

#1080
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021

View Postrouterboard70, on 04 martie 2022 - 15:12, said:

OK, roaga-i sa-ti reseteze IP-ul ca sa iei alt IP public si asigura-te ca ai Firewall-ul activ in router.
Nu strica si un reset la router cu un obiect ascutit introdus in gaura de reset din spate. Tine apasat cca. 30 secunde pana se reseteaza.
Eventual pune in modul modem din meniu si foloseste un router personal cu ceva reguli de firewall mai agresive/mai bine implementate.Eu am un MikroTik pentru acele reguli de firewall.
Vezi cum te descurci!
Tocmai că IP-ul a fost schimbat recent de câteva zile după ce am făcut upgrade-ul de la 500 la 1000 mi-au schimbat și routerul. Probleme mari nu sunt...

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2022 - 22:25, said:



Care e problema reala, iti afecteaza cu ceva conexiunea?

Atacuri dinastea se ruleaza permanent pe ip-uri random, le blocheaza orice firewall basic de pe routere.

Pe routerul cel vechi Compal (negru) internetul a fost un calvar. Deseori mi se întrerupea și își dădea restart routerul cel puțin o dată în zi, aproape în fiecare zi. Doar că acolo în log aceste atacuri nu au apărut.

În schimb aici situația s-a mai îmbunătățit oarecum, ideea este că am aflat posibila cauză, oricum e prea devreme să mă pronunț în ceea ce privește noul router.

View PostZnevna, on 04 martie 2022 - 23:30, said:

Si pana la urma ce model de Arris e? TG3442 ?
Nu mă pricep exact unde să găsesc modelul. Am găsit doar ca denumire ARRIS în router.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate