Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Topul cuvintelor pe care romanii le pronunta gresit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#145
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Volanta vine de la roata volanta. Roata volanta e traducere directa a flying wheel de exemplu. Volant e nenatural, e un cuvint inventat.
Locatie tine si romengleza dar mai ales de faptul ca lipseste un sinonim bun. Cuvintul era vacant, adica nu se foloseste decit foarte rar in sensul lui "corect", si s-a reintrodus in circulatie. Iarasi nu e deloc nici prima nici ultima data.
Apropo nu e nimic groaznic cu romengleza. Volant vine din fraceza, la vremea lui probabil rideau ca e "romfraceza". O multime de cuvinte in limba romana - majoritatea probabil - vin din alte limbi si sint imprumutate relativ de curind. Toate limbile de circulatie au influentat culturile mai mici care le-au imprumutat, fraceza, germana, spaniola, rusa, turca. Limba roaman corecta e plina de fratuzisme si, in tehnica, de cuvinte germane, iar mai vechi de cuvinte slave si turce.
Mi se pare prostesc si deranjat numai cind exista un cuvint in romana care nu e folosit, vezi celebrul focuseaza in loc de focalizeaza sau concentreaza, dupa context.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 October 2020 - 00:59.


#146
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,583
  • Înscris: 30.10.2003
E mai natural/usor sa zici topogan, indiferent de ce scrie in dictionar.

#147
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
@dan1980_25
Da, volanti daca te referi la macanismul auto.
Volante daca zici file volante, de exemplu.

@vrajitoruldinoz
Volant cred ca e din franceza. Ca nu esti tu obisnuit cu acest cuvant, e alta discutie. Poti sa zici in continuare si chiuloasa de exemplu sau mansalier daca variantele corecte sunt nenaturale pentru tine. Eu ziceam doar de cum e corect.
In loc de locatie, poti sa zici loc.

@Bursul
Si actipild e mai usor, nu?

Si daca vorbim de "indiferent ce scrie in dictionar" si indiferent cum e corect, topicul asta e la misto.

Edited by trandafirdoru, 11 October 2020 - 09:54.


#148
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Ce nu înțelegi tu este ca limba definește dicționarul, nu invers. Dicționarul e doar un inventar al limbii la un moment dat.
Bineînțeles ca nu bagi in dicționar toate distorsiunile introduse de niște de prosti, dar cind intra in limbajul curent al marii majoritați, aia e limba.

Loc nu e sinonim perfect cu locație și mai e și confuz, deci nu, nu poți sa înlocuiești.

#149
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Locatie a aparut, zic eu, de cand a inceput lumea sa aiba acces la internet, ca o traducere a cuvantului location. Este un calc lingvistic.
Pana sa se foloseasca masiv locatie, cum s-au descurcat oamenii?
Zici ca nu poate fi folosit "loc" pentru ca e confuz. Poti sa-mi spui ce intelegi prin locatie, care e definitia cuvantului?

Edited by trandafirdoru, 11 October 2020 - 10:23.


#150
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

View PostBursul, on 09 octombrie 2020 - 09:04, said:

Nu cred ca pronunta careva tobogan.
Crede.

View PostBursul, on 11 octombrie 2020 - 07:36, said:

E mai natural/usor sa zici topogan, indiferent de ce scrie in dictionar.
Doar dacă ai făcut școala pe feisbuc.

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2020 - 10:03, said:

dar cind intra in limbajul curent al marii majoritați, aia e limba.
Încă un motiv pentru o școală făcută cum trebuie...

View Posttrandafirdoru, on 11 octombrie 2020 - 10:20, said:

Locatie a aparut, zic eu, de cand a inceput lumea sa aiba acces la internet, ca o traducere a cuvantului location. Este un calc lingvistic.
Pana sa se foloseasca masiv locatie, cum s-au descurcat oamenii?
Zici ca nu poate fi folosit "loc" pentru ca e confuz. Poti sa-mi spui ce intelegi prin locatie, care e definitia cuvantului?
Cuvîntul pe care îl cauți e localizare.

#151
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2020 - 10:03, said:

Loc nu e sinonim perfect cu locație și mai e și confuz, deci nu, nu poți sa înlocuiești.

Nu e sinonim deloc. Locatie inseamna inchiriere.

#152
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,583
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttrandafirdoru, on 11 octombrie 2020 - 09:40, said:

@Bursul
Si actipild e mai usor, nu?

Si daca vorbim de "indiferent ce scrie in dictionar" si indiferent cum e corect, topicul asta e la misto.
Nu intelegi natura discutiei. Omul tinde intodeauna sa vorbeasca cum ii e mai usor, eu doar incerc sa explic fenomenul. Daca tu vrei sa fii aparatorul dictionarului si sa te lupti impotriva firii omului, go on! Mult succes!

#153
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Nu e vorba de a apara dictionarul.
Cuvintele au aparaut pentru a putea comunica. Ori daca eu inteleg prin locatie - inchiriere, iar cel cu care vorbesc se gandeste la "loc", atunci comunicarea nu mai are loc.

#154
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Da domnilor, nu înțeleg...
Ce sa zic, scrieți și vorbiți cum doriți.

E clar pentru mine ca nu merita sa mai vorbim despre cuvinte ca și greșite. :)
M-a duc la servisul din locația noua s-a repar geanta, chiuloasa și volanta. Poate sa schimb și cutia ca nu mai intra an mansalier, na fost antretinuta cu uleii bun.
Toată treaba e sa scri usor ca de anteles, antelegii.

Ca încheiere, sa mai zic una destul de comuna pe forumul asta cel puțin: kilometri, deci plural, scris articulat, cu doi de i, kilometrii.

View PostBursul, on 11 octombrie 2020 - 11:57, said:

Daca tu vrei sa fii aparatorul dictionarului si sa te lupti impotriva firii omului, go on! Mult succes!
Nu mai vreau, am observat ca nu se poate.
Aveam o mică speranța când am văzut subiectul asta dar mi-a trecut repede.

Attached Files


Edited by trandafirdoru, 11 October 2020 - 12:56.


#155
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,583
  • Înscris: 30.10.2003
Ma intreb ce asteptari ai avut de la topicul asta? Posted Image

#156
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016

View Postradunic, on 11 octombrie 2020 - 11:22, said:

\Doar dacă ai făcut școala pe feisbuc.

Eu am facut scoala in anii 80 si nu am auzit sa spuna nimeni, niciodata, tobogan.

View PostSineNomine, on 11 octombrie 2020 - 12:07, said:

Nu e vorba de a apara dictionarul.
Cuvintele au aparaut pentru a putea comunica. Ori daca eu inteleg prin locatie - inchiriere, iar cel cu care vorbesc se gandeste la "loc", atunci comunicarea nu mai are loc.

Hai sa o luam altfel.
Daca citesti un ziar de acum relativ putin timp (zeci de ani) o sa observi ca limba s-a schimbat semnificativ. Daca te duci si mai mult in spate schimbarea e si mai mare si daca te duci suficient vezi ca multe cuvinte pe care le avem sint stilciri inimaginabile ale cuvintelor corecte din latina sau ce era.
Cu alte cuvinte limba se transforma permanent, si uite ca oamenii in toata istoria lor s-au descurcat bine mersi cu comunicarea.
Cum crezi ca s-a schimbat?

#157
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 24.12.2005
Limba se schimbă permanent dar ca în orice domeniu există niște reguli minime care trebuie respectate pentru a nu ajunge în timp să ai situații dificile sau grotești. Problemele apar când ai fie reglementare în exces, fie deficitară.
Ceea ce se petrece acum este rezultatul indivizilor care intră în contact cu limbile străine fără a avea o bază minimă nici în română darămite în alte limbi străine sau care preiau termenii dintr-un snobism - similar cu perioada „franțuzită”. De asta a ajuns „locație” să substituie „localizare”, „amplasament”. Este fenomenul numit „false friends”. Care fenomen mai nou are o altă victimă - „pathetic” - folosit ca atare pentru jalnic.

#158
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostBursul, on 11 octombrie 2020 - 07:36, said:

E mai natural/usor sa zici topogan, indiferent de ce scrie in dictionar.
N-am spus niciodata topogan,  nici macar atunci cand eram prescolar si ma dadeam pe toboganul de langa Cazinoul din Mamaia.

Limba romana e o limba foarte dificila. Putini straini o vorbesc bine si foarte multi romani fac greseli.

#159
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Bun asa!

Attached Files



#160
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Si cum i-ai spune tu? securizata nu merge ca de obicei se intelege cea in straturi cu plastic.

Inteleg ca temperat are cu totul alte sensuri dar in cazul asta cuvintul nu e usor de gasit si si-l face fiecare dupa cum il taie.

#161
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Cum i-as spune? E de gândit? Sticla securizata nu înseamnă in straturi de plastic. :)))) Ai google ca sa nu poluăm pe aici.
Ca bonus vezi și in descriere ce au mai băgat.


#162
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Ba exact asta înseamnă sticla securizata, aia care e insandwich de plastic. In engleză e laminated glass.
Tempered glass inseamna altceva.

Romană e o limba mică acre mereu o sa preia cuvinte din alte limbi, așa cum toate cuvintele tehnice de azi sint, in funcție de epoca și specialitate germane, franceze, engleze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate