Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Drept parcare drum privat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,867
  • Înscris: 21.03.2020

View Postwaterman, on 27 iulie 2020 - 11:06, said:

Nu știu șefu n-am văzut pe nimeni.
Nu se stie cum gaseste o inregistrare sau un martor... parca tu erai cu politia si cu moartea recalcitrantilor - deci nu ma asteptam de la tine la asa ceva :)

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 15.05.2008
este duba de serviciu,daca nu e firma lui,baga-le un tel

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,867
  • Înscris: 21.03.2020

View Postwaterman, on 27 iulie 2020 - 11:09, said:

Dacă și câștigă. Dacă are bani de judecată.
Cum naiba sa nu castige cand are si rezolutia de la politie?

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005

View PostStifman, on 27 iulie 2020 - 09:41, said:

Anul trecut ne-am mutat la casa pe o strada privata.
Casa este prima pe strada, strada fiind infundata. Nimeni inafara de noi nu isi baga masinile in curte si au inceput vecinii de "mai jos" sa parcheze in fata gardului la mine blocand cateodata iesirea mea de pe proprietatea mea.

Care este legea cand este vorba de strazi private cu imartire cota parte? Ce este in fata proprietatii mele se considere bucata mea de strada sau are acces si vecinul cu 4 case mai jos sa parcheze la mine la casa?

As mai adauga ca am vorbit cu vecinul, nu ii prea interesat de ceea ce zic. Si masina ce o parcheaza este duba de serviciu care ma gandesc ca nu vrea sa o vada in timpul liber...
Chemi poliția pentru blocare accesului și împiedicarea circulației.

Altfel - bucata aia de teren nu e o stradă. E un teren în proprietate indiviză. Cum o folosiți e treaba voastră dar chiar dacă o folosiți în scopul de a permite accesul la terenuri nu reprezintă o stradă în sensul dat de lege.
ORDIN nr. 49 din 27 ianuarie 1998pentru aprobarea Normelor tehnice privind proiectarea şi realizarea strazilor în localităţile urbane
1.2. Prin străzi, în înţelesul prezentelor norme tehnice, se înţeleg drumurile publice din interiorul localităţilor, indiferent de denumire: strada, cale, chei, splai, sosea, alee, fundatura, ulita etc.
Și - dacă ești primul în șirul de terenuri, asta înseamnă că ar trebui să fii vecin cu strada adevărată deci ai putea avea acces direct din ea. Dacă e așa de ce te mai încurci cu accesul din terenul comun?

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 27 iulie 2020 - 10:55, said:

https://www.avocatne...rum-privat.html

Eu așa personal am auzit că ar fi cam scumpe cauciucurile de dube.
Și că dacă au 3-4 cuțîte în laterale cică nu se mai repară.

După un set hai două cred că i-ar reveni bunul simț la vecin.
Dar bănuiesc așa, nu că te învăț eu...
Doi, trei cartofi, cu niste cuie infipte in cruce, asezate sub roata, nici nu se observa.  Dar se vor simti.

Edited by myshyk, 27 July 2020 - 11:46.


#24
Stifman

Stifman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 15.12.2009

View Postceanu1980, on 27 iulie 2020 - 10:36, said:

nu vreau sa despic firul DAR parcheaza in fata gardului si nu suporti,sau iti blocheaza vreo poarta

in 70% din parcari nu blocheaza dar ingreuneaza accesul in curte cu masina mea.
30%  din cazuri nu pot iesi pe poarta mica cu caruciorul de copil.

#25
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Daca drumul ala privat e grevat de vreun drept de servitute, atunci treaba se complica. Daca e drum privat cu drept deplin, poti actiona impotriva celor ce-l ocupa. Partea cu blocatul accesului e altceva.

Edited by ursamajor, 27 July 2020 - 12:35.


#26
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Ma intereseaza si pe mine subiectul.

Situatia mea e urmatoarea: stau pe un drum de servitute, latime 6 m. Din cei 6 m latime, 1 m imi apartine mie( pe deschiderea terenului meu) si 1 m apartine vecinului de vis-à-vis.
Separat de aceasta suprafata, sunt proprietar si pe drumul de servitute pe o suprafata de aprox. 30m2.

Problema mea, si imiplicit si a vecinului meu, e ca de multe ori, daca parcam in curte, nu putem iesi de masinile celor care vin si parcheaza la noi. Metionez ca acestia nu sunt vecini de pe drumul de servitute.

Ce actiune ( 100% legala) pot lua impotriva celor care imi creeaza astfel de neplaceri?

Edited by bani002, 27 July 2020 - 12:53.


#27
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Probabil nu vei putea decat sa-i convingi sa nu-ti mai blocheze accesul. Sau ai putea construi o poarta la limita proprietatii (ma refer la drumul respectiv), s-o tii inchisa, dar sa oferi acces celui ce are dreptul de servitute.
La fel si initiatorul.
Acum nu stiu cat e de fezabila in Romania chestia asta.

Iar pe de alta parte, ca o contrapondere, rautatea omeneasca nu-i suporta pe ceilalti pe proprietatea lor, chiar daca dracul nu-i asa de negru cum afirma ei. Poate nu e cazul vostru, dar cunosc destule cazuri de-astea. Romanul a ajuns o javra de om...

Edited by ursamajor, 27 July 2020 - 12:59.


#28
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

View PostGlCA_Contras, on 27 iulie 2020 - 11:15, said:

Cum naiba sa nu castige cand are si rezolutia de la politie?
Nu e obligatoriu sa si castige cu tot cu rezolutia de la politie.
Decizia este a instantei, politia doar constata fapta, nu decide daca esti sau nu vinovat.

Edited by jm2010, 27 July 2020 - 12:57.


#29
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006

View Postursamajor, on 27 iulie 2020 - 12:55, said:



Iar pe de alta parte, ca o contrapondere, rautatea omeneasca nu-i suporta pe ceilalti pe proprietatea lor, chiar daca dracul nu-i asa de negru cum afirma ei. Poate nu e cazul vostru, dar cunosc destule cazuri de-astea. Romanul a ajuns o javra de om...

Am investit aproximativ 5000 eur in drumul respectiv- bag aici si valoarea terenului cedat. Am tot dreptul sa pot sa circul.
Din pacate, sunt obligat sa las una dintre masini pe strada. Nici asa nu e bine, pentru ca se mai gaseste cate unul care atinge masina.

Iarasi, o data la saptamana trebuie sa matur strada in dreptul gardului meu- am gasit de la pampersi pana la sticle goale de whisky.

Crede-ma, este foarte greu sa ii suporti pe altii pe proprietatea ta in asfel de conditii!

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbani002, on 27 iulie 2020 - 13:25, said:


Am investit aproximativ 5000 eur in drumul respectiv- bag aici si valoarea terenului cedat. Am tot dreptul sa pot sa circul.
Din pacate, sunt obligat sa las una dintre masini pe strada. Nici asa nu e bine, pentru ca se mai gaseste cate unul care atinge masina.

Iarasi, o data la saptamana trebuie sa matur strada in dreptul gardului meu- am gasit de la pampersi pana la sticle goale de whisky.

Crede-ma, este foarte greu sa ii suporti pe altii pe proprietatea ta in asfel de conditii!
Asa si altii au dreptul sa circule pe acel drum daca este comun. Daca tu parchezi incurcand pe altii care vor sa circule (fiind drum comun) problema este la tine.
Legat de mizeriile din fata gardului... esti in Romania, nu poti avea asteptari prea mari.
Si apropo, acel drum nu este proprietatea ta privata atata timp cat ati decis ca este drum comun. L-ai cedat la fel ca si ceilalti astfel incat si ceilalti vecini au voie sa il foloseasca si se asteapta sa fie liber.

#31
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Partea proasta este ca nu vecinii iti ocupa locul de parcare sau fac mizerie, ci altii, necunoscuti, nu au unde sa parcheze si ...hop...

#32
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Exact.

Problema nu e cu vecinii de pe strada, care sunt si ei proprietari. Problema este cu cei care parcheaza pe teren privat ce nu le apartine, si ii blocheaza astfel pe proprietarii de drept.

#33
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbani002, on 27 iulie 2020 - 13:54, said:

Exact.

Problema nu e cu vecinii de pe strada, care sunt si ei proprietari. Problema este cu cei care parcheaza pe teren privat ce nu le apartine, si ii blocheaza astfel pe proprietarii de drept.
Am un prieten care este in exact aceeasi situatie, casele au fost construite cu un drum privat intre ele. Ei si-au pus bariera la intrare (fiind proprietate privata) si au rezolvat problema. Acuma nu stiu cat de legal este dar pana acuma nu au avut probleme.

#34
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postbani002, on 27 iulie 2020 - 13:54, said:

Problema nu e cu vecinii de pe strada, care sunt si ei proprietari. Problema este cu cei care parcheaza pe teren privat ce nu le apartine, si ii blocheaza astfel pe proprietarii de drept.
V-am zis solutia mai sus: poarta la limita proprietatii, inchisa, cu cheie la toti proprietarii.
Dar eu tot cred ca mizantropia e problema.

#35
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Am avut bariera, insa a fost vandalizata. Autor necunoscut.

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
alta bariera si camera de filmat pe ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate