Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 

Noul Pentax APS-C flagship!

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#109
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Întrebare : poți să aduci in brate un pepene de 10 kg din piata până acasă sau e mai simplu cu o sacoșă ?
Răspunsul este că poți să îl aduci și în brațe dacă nu ai încotro, dar ai prefera sa ai o sacoșă.

La fel e și la noul Pentax - dacă va fi ok ca senzor, calitate a fotografiilor la un preț bun va fi cumpărat, chiar daca ecranul e fix, dar oamenii ar fi preferat sa fie rabatabil.

#110
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017

View Postcrokodilu, on 04 septembrie 2020 - 23:57, said:

Eu zic sa nu vorbim de vizoarele aparatelor pe film, mai ales MX-ul de-l am.
Lasa ca mai am si eu doua Nikon-uri, dintre care FE2-ul nu se compara cu MX-ul tau (din aceeasi perioada).Posted Image  Deci mai stiu cum se vede in aparatele cu vizor optic, dar nu asta era ideea. Ideea e doar despre "procedura", respectiv ca duci aparatul la ochi si te uiti in vizor, mult mai comod si mai stabil la fotografiat decat sa incadrezi pe ecranul ala mic de pe spatele aparatului. Numai ca asta merge doar intr-un numar limitat de cazuri, altfel ajungi la pozitii incomode si chiar imposibile, caz in care ecranul mobil e indispensabil.

Altfel mie chiar imi place mult cum arata aparatul. Sony-ul meu de ex. e foarte uratel, dar e mult mai util din mai multe puncte de vedere. Are ecranul rabatabil doar pe verticala si as prefera un ecran complet rabatabil, precum am avut la Panasonic GH4. N-as cumpara un aparat cu ecran fix.

#111
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
După ce ai văzut avantajele evidente ale unui ecran full rabatabil, nu ai cum să mai vrei altceva vreodată.

#112
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am vazut avantajele unui ecran full rabatabil. Si dezavantajele. Am o solutie superioara pe K-1; si aia are un mic dezavantaj (grosimea adaugata).
Da, as cumpara un aparat cu ecran fix daca in rest rezolva anumite probleme. Pentru mine ecranul rabatabil e "nice to have", dar destul de jos pe lista de prioritati. Nu te-ai prins ca faza cu "dupa ce ai vazut" (ceva banal) nu functioneaza niciodata?

#113
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostTS030, on 05 septembrie 2020 - 00:07, said:

Da, ca la D6. Oops, am vrut sa zic 1Dx Mark III. Oops...
....

Alea sunt aparate de fotografiat de nisha din gama superioara pro, cumparate de profesionisti care le folosesc in situatii bine definite in care nu este necesar ecranul flexibil. K-new este o camera pentru entuziasti, se presupune ca se adreseaza unei categorii mai largi de utilizatori cu multiple abordari ale fotografiei, in multe situatii ecranul flexibil fiind un plus binevenit, in alte situatii lipsa acestuia fiind frustranta stiind ca acum exista asa ceva. Este normal ca producatorul sa incerce sa prezinte un minus ca si un plus, sunt curios insa cati dintre utilizatorii care le tin acum isonul pe diverse forumuri vor si cumpara in 2020 sau 2021 un aparat de fotografiat cu ecran fix, fiind incantati ca e cu aproape 1mm mai ingust decat precedentul K si astfel se optimizeaza pozitia nasului pentru a creste placerea procesului de fotografiere.

#114
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Aha, inteleg. La Canon si Nikon se poate, la Pentax nu. Ca de obicei, brandul conteaza.

#115
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,914
  • Înscris: 28.12.2006
Poate ca alea ofera tethering, sau alte featureuri, k5 n-are.

#116
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Toate Pentaxurile din gama curenta ofera tethering, cel puțin wireless de pe telefon/tableta.

#117
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View PostRamuran, on 05 septembrie 2020 - 00:52, said:

Lasa ca mai am si eu doua Nikon-uri, dintre care FE2-ul nu se compara cu MX-ul tau (din aceeasi perioada).Posted Image  Deci mai stiu cum se vede in aparatele cu vizor optic, dar nu asta era ideea. Ideea e doar despre "procedura", respectiv ca duci aparatul la ochi si te uiti in vizor, mult mai comod si mai stabil la fotografiat decat sa incadrezi pe ecranul ala mic de pe spatele aparatului. Numai ca asta merge doar intr-un numar limitat de cazuri, altfel ajungi la pozitii incomode si chiar imposibile, caz in care ecranul mobil e indispensabil.

Altfel mie chiar imi place mult cum arata aparatul. Sony-ul meu de ex. e foarte uratel, dar e mult mai util din mai multe puncte de vedere. Are ecranul rabatabil doar pe verticala si as prefera un ecran complet rabatabil, precum am avut la Panasonic GH4. N-as cumpara un aparat cu ecran fix.

FE2  ca si FE si FA au printre cele mai cacacioase viewfindere dintre camerele cat de cat decente chiar si in gradina Nikon, avand redare submediocra de 93% din cadru cu marire mediocra 0,86X cu 50mm ( nu cu 43 cum ar fi corect) si cu un eye point supercacacios de 14mm.

MX e din alta lume, are cel mai mare vizor dintre SLRurile de 35, putand fi comparat doar cu Olympus OM1.
MX (SLR de 35) are marire 0,97X, cu redare 95% care in practica e spre 98%, si are eye point mai mare decat FE2, pe la 16mm.
Pentax nu a avut eye point foarte mare la camere, dar are peste FE2.
F3 HP are eye point 25mm cu 0.75X marire si 100% redare si F3 cu 20mm la 0.8X cu 100%.

Am vrut sa iau cu ani in urma un FE2, dar avea eye pointul foarte mic si ma deranjau si plusurile rosii din vizor.
Altfel e o camera faina.

Edited by loock, 05 September 2020 - 11:53.


#118
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ooops, i-ai venit pe dreapta, unde da bine in lung de linie!

#119
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Loock, nu uita de bokehul obiectivelor Nikon! :P

#120
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 02.07.2011

View PostTS030, on 05 septembrie 2020 - 09:13, said:

Aha, inteleg. La Canon si Nikon se poate, la Pentax nu. Ca de obicei, brandul conteaza.

Pai, sa vedem care e situatia potentialilor concurenti ale acestui K-'nou pe cale sa vina dar intarziat':

90D - are ecran mobil.
X-T3 - are ecran mobil
D500 - are ecran mobil
M6.2 - are ecran mobil.
G9 - are ecran mobil.
E-M1.3 - are ecran mobil.
A6600 - are ecran mobil.

Hmmm...

Cam in toate industriile, cand ceva devine norma intr-o clasa, orice produs care iese fara acel ceva va avea o bila neagra din start...

P.S: oricat s-ar justifica cu articole de ingrasamant corporatist, faza asta cu ecranul este o gafa, la fel cum a fost si scoaterea cardului 2 la D7500, la fel cum a fost si suportul de blituri 3rd party la Canon samd.

Edited by StefanSC, 05 September 2020 - 13:20.


#121
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai, sa vedem cu ce concureaza D6 si 1Dx Mark III:
A9 II - are ecran mobil
OMD E-M1X - are ecran mobil
Ratusca de cauciuc (pentru ca si tu ai inclus toate prastiile) - are ecran mobil

Nu e nici o justificare, doar explicarea motivelor pentru care s-a ales asta. Mie mi se pare interesant sa aflu cum au gandit cei ce fac efectiv aceste aparate, ce compromisuri exista pentru orice functie; speram ca si altora.
Si sincer opinia catorva care n-au nici o intentie sa cumpere e fix zero. Daca-i brandul care trebuie gasiti voi cum sa iasa bine orice-ar fi... dar na, e vorba de Pentax aici.

Edited by TS030, 05 September 2020 - 14:58.


#122
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
TS, omul care are o soluție pentru orice și pentru oricine. Master în explicații la orice și pentru oricine :)
Orice i s-ar spune, oricâte argumente i s-ar aduce, până nu zice toată lumea ca el, nu se lasă.
Hey, băieții de la Pentax, aveți aici un brand fan de excepție.

#123
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,914
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 05 septembrie 2020 - 14:56, said:

Si sincer opinia catorva care n-au nici o intentie sa cumpere e fix zero. ..
Nu am nicio problema, cu cat arunci mai multe straturi exterioare irelevante cu atat ramai cu un nucleu mai mic dar mai dur. Si stelele, dupa ce arunca mai tot materialul in spatiu, carbonul cristalizeaza si devin un mic diamant, cam ca si vizorul noului aparat.
Sper totusi ca putem fi de acord asupra faptului ca un ecran flexibil este util in anumite situatii, iar lipsa lui il face mai putin dezirabil.

Edited by crokodilu, 05 September 2020 - 15:48.


#124
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 05 septembrie 2020 - 15:28, said:

TS, omul care are o soluție pentru orice și pentru oricine. Master în explicații la orice și pentru oricine Posted Image
Orice i s-ar spune, oricâte argumente i s-ar aduce, până nu zice toată lumea ca el, nu se lasă.
Mi s-a adus vreun argument? Visezi. S-au adus doar pseudo-argumente. Nici nu e ceva de argumentat; asta e aparatul, producatorul a explicat de ce a luat o anume decizie in privinta unei caracteristici putin relevante - dar din care unii fac mare caz.

Deci "pana nu zice toata lumea ca el"? Pai a facut Pentax un aparat cu ecran fix, si i se da in cap ca "toata lumea zice altfel". Zici ca te uiti in oglinda ca sa gasesti cu ce sa ma ataci.

Edited by TS030, 05 September 2020 - 16:31.


#125
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,914
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 05 septembrie 2020 - 16:29, said:

Mi s-a adus vreun argument? ..
E bun ecranul flexibil, dar doar dpdv practic, ca teoretic nu e neaparat necesar. Cam asta e pozitia de care vorbeam mai devreme:
Attached File  00100dPORTRAIT_00100_BURST20200905171836985_COVER.jpg   569.7K   16 downloads

#126
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, nici la macro facut cu fundul in sus prin boscheti nu e bun flic-flac-ul ala.
Dar, nah, asa-s cîte unii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate