Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Noul Pentax APS-C flagship!

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte probabil senzor nou, procesor nou, sistem de focalizare nou.
https://www.digitalc...oBF0oZ0rAe193y8

#2
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce se stie despre noul DSLR Pentax:
1. Corp nou dezvoltat, tipic Pentax deci ergonomia va fi excelenta, o idee mai "slim".
2. Vizor nou, cu o marire de 1.05x (si acoperire, normal, 100%), ceea ce-l face la fel de mare ca vizorul de pe aparate FF precum K-1.
In premiera pentru un aparat foto SLR se foloseste o pentaprisma din sticla cu refractie inalta; se promite o calitate superioara din toate punctele de vedere, eyepoint mai bun, si o crestere a luminozitatii cu aprox. 10% (fata de KP)
3. Senzor nou - aici probabil vorbim de "nou pentru Pentax", si foarte probabil de un senzor Sony.
4. Procesor si coprocesor noi - celebrul accelerator va fi si el prezent. Presupun ca vor trece la o arhitectura noua, posibil bazata pe Linux ca la GR III; dar sa vedem.
Se promite o calitate crescuta a imaginii inclusiv la ISO mic.
5. Sistem de focalizare nou - nu se stiu detalii, se promite performanta imbunatatita inclusiv pe tracking. Putem "ghici" o acoperire mai buna a imaginii si un numar crescut de puncte AF.
Pentru selectarea punctelor AF s-a adaugat un joystick.
Posibil sistemul de masurare a expunerii sa aiba si el o rezolutie mai buna.
6. Battery grip nou
7. Doua sloturi SD, ecran LCD secundar mare, LCD touch screen fix cu senzor de detectare a ochiului...
8. Lansat in versiune neagra + argintie

Discutam deja despre aparat pe topicul obiectiv.

Edited by TS030, 23 July 2020 - 13:24.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1. Am un cititor sandisk luat in 2007 pt CFul de la *istD, dar avea si cititor de SD si altele.
N-am avut probleme cu CFul, dar cititorul de SD s-a stricat dupa cateva utilizari, au zbuat niste contacte din interior, greu de inteles de ce pt ca a fost folosit cu grija, si foarte rar, si n-am de gand sa mai iau altul, mai ales ca e tehnologie depasita, chiar si UHS 3 e depasit, exista alte tipuri de carduri mult mai rapide chiar si de peste de 900 MBs.

2. 1,05/ 1,53 ca e 1,53, = 0,686 deci nu chiar 0,7, iar 0,7 este oricum groaznic de putin, si e umflata si valoarea asta pt. ca ultranormalul este 43 nu 52 pe FF35 si 28 nu 35 pe crop 1,53.
Si 0,75X cat am la Pentax MZ-S e foarte putin, si 0,8 e mediocru nesatisfacator.
De la 0,88 X vorbim de marire decenta.
Pentax K2 are 0,88X si redarea e specificata 0,95 % dar in practica e mai mare, pe orizontala  are peste 100%.
LX are 0,9 X @ 98% cu vizorul normal.
MX are 0,97 X.

3. Astept marire mare la urmatorul FF35 si la FF645.
Desigur si cu eye point mare, si se pot realiza ambele simultan cu o pentaprisma doar putin mai mare. 2mm in plus la gabarit, creste traseul optic cu 10mm prin pentaprisma, din care poti sa tragi si pt marire si pt eye point.

4. Si astept butoane cu acces direct si la WB custom si la exp mode, etc.
Switchul pt exp. mode era mai bun decat un push pe care sa apesi de mai multe ori.
E bine ca au pus joystick mai bun pt. punctele de AF.

Edited by loock, 23 July 2020 - 13:54.


#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Singura chestie pe care aș aștepta-o ar fi AF rapid și tracking la nivel de Nikon. Altfel aparatele Pentax nu par să aibe bube majore.

#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
loock... CF-urile erau cunoscute pentru pinii strambati, in aparat; si sunt mai lente decat UHS-II, ce sa mai zic de III...
Ai ramas in urma, ar trebui discutat de CFast, de CFexpress, poate XQD - dar SD-urile sunt o alegere buna, cand vrei sa pui doua sloturi intr-un aparat compact.

Si customizarea aparatelor nu e aia pe care o stii tu de pe *istD. De altfel era ciudat sa pui aparatul intr-un mod in care e imposibil sa faci poze ca sa schimbi WB-ul...

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTS030, on 23 iulie 2020 - 14:30, said:

loock... CF-urile erau cunoscute pentru pinii strambati, in aparat; si sunt mai lente decat UHS-II, ce sa mai zic de III...
Ai ramas in urma, ar trebui discutat de CFast, de CFexpress, poate XQD - dar SD-urile sunt o alegere buna, cand vrei sa pui doua sloturi intr-un aparat compact.

Si customizarea aparatelor nu e aia pe care o stii tu de pe *istD. De altfel era ciudat sa pui aparatul intr-un mod in care e imposibil sa faci poze ca sa schimbi WB-ul...

1. Nu mi s-a strambat niciun pin la CF.
*istDul e proiectat in asa fel incat sa nu intre stramb cardul, si pinii sunt in cititor nu pe card.
Si nici la cititor nu am avut probleme cu CF.
Probabil exista si cititoare proaste, dar nu le-as fi luat.

N-am ramas in urma, am scris mai sus ca sunt de anul trecut alte tipuri de carduri, altele decat SD, care permit peste 900 MB/ s, mult chiar si peste UHS3 si cu atat mai mult 2 si 1.
Nu folosesc doar *istDul din 2004 care scrie cu 1 MB/s pe CFul din 2007 care poate 25 MB/s si 18 MB/s in cititor.
Folosesc si diverse eos 1 DS si DX mult mai rapide.

3. Legat de WB custom, eu vreau mai bine, nu mai rau decat am la setari.
Si nu e asa cum crezi nici la *istD.
Pt. lumina naturala fara filtrari sau reflexe extreme de genul poza sub umbrela uriasa rosie sau sub bolta de copaci verzi, pe auto WB pune WB excelent, natural.
Pt. custom se pune in 2 sec in modul custom WB cu rotite hardware, si apoi odata lasat pe modul custom, ai buton dedicat pt. WB sampling, nu e nevoie sa iei camera de la ochi.
Evident ca se poate si mai bine daca vrei sa treci din auto in custom, si vreau buton dedicat si pt. asta, dar oricum e mai putin deranjant decat sa nu ai nici buton dedicat pt. sampling WB.

4. A fost o prostie si cand au inlocuit switchul pt exp mode cu un push pe care sa apesi de mai multe ori, si switchul a devenit zavor pt rotita care putea fi OK si fara zavor, sau cel mult cu zavor push central deasupra. De la K5 II incoace a fost parca asta. Cu switchul introdus de la MZuri, inclusiv MZ-S, si pana la K-5 la varfuri, poti seta tactil, lejer, fara sa verifici vizual nici macar in vizor.
Am apreciat ca au pastrat totusi AE-L care a fost scos de la ultimele varfuri Canon si Nikon...

Edited by loock, 23 July 2020 - 15:06.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ordinea pt. exp mode  nu e la fel de la MZ-S la DSLR, dar oricum e diferit pus switchul la MZ-S  in dreapta deasupra, fata spot, mijloc matrix, spate ponderat central, e logic.
La *istD si cred la toate varfurile de pana la K5, switchul pt exp. mode a fost in sub rotita din stanga, matrix in dreapta, mijloc ponderat, stanga spot. Daca vrei matrix sau spot sti ca dai extrema tactil fara stres, inveti ordinea si ca ai matrix in dreapta si e descrescator.

La MZ-S iar e logic, la mijloc matrixul normal, si misti in fata pt spot si in spate pt ponderat central. Nu le incurc pt. ca switchul e pus in alta parte si se manipuleaza diferit, ciupit cu doua degete de la msna dreapta, in timp ce la DSLR  misc cu policele de la mana stanga.

Edited by loock, 23 July 2020 - 15:25.


#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nici mie nu mi s-a stricat vreun slot SD la aparate.
In practica, UHS-II e suficient, cu 150/300 MB/sec, produse existente pe piata (UHS-III n-am vazut pe nicaieri). 1Dx e mai lent (auzi la el, mult mai rapide... decat *istD!)
Cum ziceam, formatul SD este ideal cand vrei sa incluzi doua sloturi intr-un aparat compact.

Lucreaza si tu cu un Pentax modern, ti se par unele chestii extraordinare dar...
De exemplu, pe K-1 am 3 pozitii WB manuale, pe fiecare se poate face sampling; si daca nu ma-nsel se pot salva in User Mode. Iar masurarea expunerii, mi-a placut levierul dar oricum o pot seta cu aparatul la ochi.
Ce-ar fi frumos e sa bage ETTR, ca la GR III.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ai buton dedicat si neimpartit pt WB.
Doar *istD are daca e deja lasat in modul custom.
Pai e DSLR, sau e telefon sa te chiombesti prin meniuri...
Nu cumpar si nu folosesc ce nu-mi place.
Eos 1 am folosit old, n, V, si la DSLR 1DS2, 1D2, DS3, 1 DX si 1 DX2 ( DS old de 11 MP nu am folosit, era mai lent la card dar avea oricum buffer, si istDul are buffer de 6 RAWuri, nu ma stresez ca scrie 14 secunde un singur RAW cu 1MB/ s la viteza de USB 1.0. Chiar ma amuza treaba, cu toate ca uneori cand ma grabesc e putin frustrant daca vreau sa vad repede ce a iesit, pt. ca nu apare pe ecran decat dupa ce a terminat de scris si eu trag doar RAW ca de asta folosesc DSLR  in loc de smartphone. Insa zeci de ani am folosit camere cu film, asa ca am rabdare...
Sigur ca e retarda rau treaba si pt. 2003-3004.
La PC am avut USB 1.0 sau 1.1 in 1998 cu o placa DFI, dar in 2002 aveam deja USB 2 la Abit, in 2004 eram la a doua placa Abit cu USB2. In 2007 cand am luat * istDul inca nu era aparut USB3 si am luat atunci a 3-a placa Abit cu USB2, si nici cardurile nu erau ultrarapide. Am luat atunci in 2007 CF sandisk de 4GB extreme III de pana la 20 sau 25 MBs, dar cititorul sandisck tot atunci luat sustine cam 18 MB/s. Am citit si SDuri cu el, si au zburat niste contacte din interior la partea care citeste SD, dupa numai cateva utilizari.
Cu mai multi ani in urma m-am intalnit intamplator cu Stefan pe Dorobanti, eu plecam si el venea cu K200 la reparat ca s-a stricat ghici la ce, la contactele pt SD din camera...

Edited by loock, 24 July 2020 - 00:05.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Apoi am mai folosit foarte rar SDuri cu alte camere compacte Canon si cu adaptor pt. mSD de telefon, si cu toate ca am folosit carduri bune sandisk, adaptoarele s-au facut praf dupa cateva utilizari folosite cu grija si delicatete extrema, iar SDul intreg credeam ca o sa reziste mult dar a crapat la propriu si el dupa putine scoateri din camera, il scoteam pt ca era lent transferul pe cablu, dar pana la urma tot la cablu am ajuns deoarece mai intai a cazut butonul de write protection si apoi a crapat complet cu toate ca nu era adaptor. Mi-au crapat si doua adaptoare SD. mSDurule sandisk mi-au rezistat toate, dar adaptoare nu..., noroc ca a existat IRDA, dintealbastru, wifi si cablu cu USB2 si 3, ba chiar si USB 1 e mai bun decat nimic.
N-au rezistat nici lipite bine alea, parca erau blestemate...

Edited by loock, 24 July 2020 - 00:22.


#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
loock, te-ai intelege foarte bine cu djl, va plac antichitatile. Dar aparatul asta n-are nici o treaba cu ce descrii tu acolo.

1MB/sec e cam de 30 de ori mai lent decat un Pentax de generatie veche, cam de 60 de ori mai lent decat un GR III, si cam de 300 de ori mai lent decat poate UHS-II.
Ma gandesc ca noul aparat o fi macar de 100 de ori mai rapid.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E normal sa fie mai rapid, dar pt 2020 era bine sa fie si mai si, mai ales ca nu-mi plac SDurile, sunt prea mici, prea subtiri si crapa si fara sa le scapi printre degete, se strica si ele si cititoarele si sunt depasite si la viteza, e depasit de peste 3X si UHS3.
Sandisk face UHS3 de 300 MB/s de mai multi ani, dar sunt putine deviceuri care profita de ele.
Sa puna alt card mai bun, mai rezistent si mai rapid.
*istD e foarte mic si compact si scrie pe CF.
E doar unul, dar si camera e foarte mica, aproape fara front grip, cum de altfel eram obisnuit de la SLR. In butucanoseniile de acum intra lejer doua...
E nevoie de viteza pt sute de RAWuri de tzaspezeci de MP, si pt amatorii de video 4K, etc.
Au de unde sa aleaga ceva de 950 MB/s cat sa tina RAW 4K 14 bit necomprimat @ 60 fps sa-si ia revansa pt. tzaspezeci de ani la coada cozii...

Edited by loock, 24 July 2020 - 00:40.


#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
loock, tu oricum nu cumperi... faci cum faci si tot cu strugurii acri, trantesti cate-o absurditate...
Si nu, nu e loc pentru doua sloturi CF - care CF, ti-am mai explicat, e mai lent si decat UHS-II. UHS-II atinge 300MB/sec.

Nu ai tu habar cat de "indesate" sunt aparatele astea.
https://ksassets.tim...-K1II-cards.jpg
Un card mai mare => un slot in loc de doua, plus mutarea/eliminarea mufei pentru telecomanda, plus alte schimbari interne (ca e si mai lung).
Pentru ce? Ca sa fie loock satisfacut? Pai loock n-o sa fie niciodata satisfacut, o sa caute altceva, si pana la urma aparatul n-are basca.

De curiozitate, m-am uitat si eu pe f64 dupa un card suficient de rapid pentru tine :rolleyes:
Singura optiune, XQD/CFExpress. Cel mai ieftin, 1700 de lei. Si daca n-ai nevoie de asa viteza, tot dai 600 de lei pe 32GB, 800 pe 64GB.
Frumos, nu? Adaugam minim 2x 800 lei la achizitionarea aparatului.

Apropo, s-a inversat numerotarea sloturilor SD, primul fiind cel din spate:
https://youtu.be/49nIApVS4VA?t=1359

#14
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Din câte văd nu are unitate Floppy. Not buying.

#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postneur0, on 23 iulie 2020 - 14:04, said:

Singura chestie pe care aș aștepta-o ar fi AF rapid și tracking la nivel de Nikon. Altfel aparatele Pentax nu par să aibe bube majore.


Posted Image

Nici cei mai inflacarati fani nu cred ca au astfel de asteptari, nu ca nu si-ar dori, dar nu sunt asteptari realiste.

Ar fi frumos daca noua camera ar veni cu imbunatatiri majore la sistemul de focalizare fata de ce e acum. Un plus semnificativ la AF ar pastra multumiti utilizatorii Pentax care fotografiaza actiune rapida, ar fi o promisiune ca Ricoh mai investeste ceva eforturi in directia asta.

Edited by katran, 21 August 2020 - 08:06.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbv01, on 20 august 2020 - 23:11, said:

Din câte văd nu are unitate Floppy. Not buying.
Are flopping mirror Posted Image

View Postkatran, on 21 august 2020 - 08:04, said:

Nici cei mai inflacarati fani nu cred ca au astfel de asteptari, nu ca nu si-ar dori, dar nu sunt asteptari realiste.

Ar fi frumos daca noua camera ar veni cu imbunatatiri majore la sistemul de focalizare fata de ce e acum. Un plus semnificativ la AF ar pastra multumiti utilizatorii Pentax care fotografiaza actiune rapida, ar fi o promisiune ca Ricoh mai investeste ceva eforturi in directia asta.
As paria cativa lei ca astea nu sunt facute cu nikon:
https://www.pentaxfo...enses-2271.html
https://www.pentaxfo...ctures-156.html

Acu' eu nu stiu ce asteptari au nonpentaxistii cu privire la ipoteticile asteptari are pentaxistilor privind AF sau alte chestii..

Edited by crokodilu, 21 August 2020 - 11:48.


#17
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
^^ Hm... se știe că soft focus e artă. :)))))

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbv01, on 21 august 2020 - 11:43, said:

^^ Hm... se știe că soft focus e artă. Posted Image))))
Se cheama bookeh, pentax rules, se stie.
The true value of a camera system cannot be assessed purely based on numerical performance. That’s why the designers of the PENTAX Limited-series lenses place more emphasis on sensory evaluation rather than simply relying on performance data and specifications.

Edited by crokodilu, 21 August 2020 - 11:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate