Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

achizitionare notebook gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020
Ma tenteaza sa-mi cumpar si eu un notebook de gaming dar nu ma dau banii afara din casa asa ca am luat-o pe drumul modestiei second hand...Doar ca sunt ceva mai pretentios cand vine vorba de gaming.In ziua de azi pe toate siteurile(emag,evomag,garaj etc) vad cu stupoare cum toti specifica in dreptul oricarui laptop "mai rasarit" ca ar fi de gaming.Mai nou vad ca si laptopurile gen entry-level pe 64 respectiv 128bit se ridica la pretentii de gaming.Cand vreodata?Din cate stiu un notebook cu adevarat de gaming trebuie sa aiba placa video pe 256 bit,nicidecum 192,128 sau 64 bit.Placile video gen gtx 970m pe 192bit le mai inteleg cat de cat.O placa video trebuie sa aiba bus width cat mai mare ca sa fie de gaming adevarat,dar poate am ramas eu in urma admit si asta.
Eu m-am orientat catre un model asus g751 cu placa video gtx 980m.Acest model l-am vazut pe olx ca se vinde intre 3000-3500 lei.Este ok la bani sau sa mai astept?
mersi anticipat,

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Te-ai gandit si la varianta unui desktop-pc? La suma de 3000-3500 iti construiesti singur un PC destul de decent care poate sa duca orice joc actual la performante ridicate. Niciodata nu am fost fan-ul laptopurilor cand vine vorba de gaming, senzatia este alta, doar ai avantajul ca il poti lua cu tine oriunde. Un laptop gaming nou, care sa duca bine de tot sare undeva la 1500-2000eur nou.

ASUS-ul mentionat de tine este foarte ok. Daca il gasesti la 3000 este bine, dar vezi din ce an este si ce specificatii are. ASUS in general a produs in ultimii ani o gama destul de buna de gaming notebookuri.

#3
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 23.10.2013
Cumperi unul nou cu ~500 lei mai ieftin https://www.pcgarage...1993222,2023578

GTX 1050 e similara cu GTX 980M, iar GTX 1650/1660 e chiar putin peste https://www.notebook...List.844.0.html

#4
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020

View Postbusiness11, on 19 iulie 2020 - 12:09, said:

Te-ai gandit si la varianta unui desktop-pc? La suma de 3000-3500 iti construiesti singur un PC destul de decent care poate sa duca orice joc actual la performante ridicate. Niciodata nu am fost fan-ul laptopurilor cand vine vorba de gaming, senzatia este alta, doar ai avantajul ca il poti lua cu tine oriunde. Un laptop gaming nou, care sa duca bine de tot sare undeva la 1500-2000eur nou.

ASUS-ul mentionat de tine este foarte ok. Daca il gasesti la 3000 este bine, dar vezi din ce an este si ce specificatii are. ASUS in general a produs in ultimii ani o gama destul de buna de gaming notebookuri.
am desktop

#5
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 03.01.2007

View PostalwaysWanaFly, on 19 iulie 2020 - 11:53, said:

Ma tenteaza sa-mi cumpar si eu un notebook de gaming dar nu ma dau banii afara din casa asa ca am luat-o pe drumul modestiei second hand...Doar ca sunt ceva mai pretentios cand vine vorba de gaming.In ziua de azi pe toate siteurile(emag,evomag,garaj etc) vad cu stupoare cum toti specifica in dreptul oricarui laptop "mai rasarit" ca ar fi de gaming.Mai nou vad ca si laptopurile gen entry-level pe 64 respectiv 128bit se ridica la pretentii de gaming.Cand vreodata?Din cate stiu un notebook cu adevarat de gaming trebuie sa aiba placa video pe 256 bit,nicidecum 192,128 sau 64 bit.Placile video gen gtx 970m pe 192bit le mai inteleg cat de cat.O placa video trebuie sa aiba bus width cat mai mare ca sa fie de gaming adevarat,dar poate am ramas eu in urma admit si asta.
Eu m-am orientat catre un model asus g751 cu placa video gtx 980m.Acest model l-am vazut pe olx ca se vinde intre 3000-3500 lei.Este ok la bani sau sa mai astept?
mersi anticipat,
Am placa video pe 2048-bit, dar asta nu inseamna ca bate 2080Ti cu 352-bit. Ai o preconceptie gresita cum ca performanta unei placi video se masoara in biti.
Performanta se masora in FPS.

Ca idee GTX 1650 cu128-bit bate 980M care e "pe" 256-bit, cu consum mult mai mic si caldura mult mai putina deci mai multa baterie.
Iar laptopuri cu GTX 1650 sau GTX 1660 Ti  gasesti la acelasi pret ca acel laptop cu 980M, chiar din magazin.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fZPPFVajqvA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3400 https://www.pcgarage...s-shadow-black/

#6
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020

View PostFeDaYin, on 19 iulie 2020 - 16:35, said:

Iar laptopuri cu GTX 1650 sau GTX 1660 Ti  gasesti la acelasi pret ca acel laptop cu 980M, chiar din magazin.


deci inseamna ca cel cu 980m ar valora sub 2500 lei avand in vedere ca e si folosit.Daca asa sta treaba ma indrept catre Pascal.
mersi

Edited by alwaysWanaFly, 19 July 2020 - 21:00.


#7
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Tu de fapt vrei sa îți vinzi laptopul și nu știi cât să ceri pe el ?

#8
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020

View Postcalbog, on 19 iulie 2020 - 21:14, said:

Tu de fapt vrei sa îți vinzi laptopul și nu știi cât să ceri pe el ?
offff doamne de unde tot apareti nu stiu,dar sunteti multi tare....

#9
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Am întrebat, n-am dat cu paru.
Daca nu trolezi zi ce buget ca să primești recomandări de laptopuri noi din magazin cu garanție nu jafuri cu 980m forjate cu praf prin ele. De reflow / reball ai auzit ? Sau vrei o țeapă ?

#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 12.09.2015
Intradevar riscul esta mare sa "prinzi" un laptop cu un  reflow / reball anterior.Site-urile de vanzari/cumparari sunt pline de persoane pt. care corectitudinea nu conteaza deloc.Poti sa cumperi un laptop gaming second dar exista riscul in cazul unei defectiuni sa se lase cu o negatie de reparatie de la service si banii pe produs vor revenii celui ce a cumparat laptopul de nou.

#11
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020
oricat de drag imi este acel 980m ca este pe 256 bit,mai bine ma indrept catre Pascal.Dar sincer, nu mi plac mie placile video care sunt pe 128 bit,nu stiu de ce.dar acel 128 bit nu-mi inspira incredere in gaming adevarat.
Asta era laptopul pe care pusesem ochii
https://www.olx.ro/o...html#dea1a23c4e
sau asta dar nu am auzit de XMG
https://www.olx.ro/o...html#dea1a23c4e

#12
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Cristiane, îți vinzi laptopul ?

#13
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020

View PostFeDaYin, on 19 iulie 2020 - 16:35, said:

Am placa video pe 2048-bit, dar asta nu inseamna ca bate 2080Ti cu 352-bit. Ai o preconceptie gresita cum ca performanta unei placi video se masoara in biti.
Performanta se masora in FPS.


la desktopuri intr-adevar nu prea are importanta bus width-ul ca e 2048 ca e 352,dar la laptopuri sta altfel treaba,pt ca acolo nu prea sunt cu mai mult de 256 bit si e crucial,iar performanta nu se masoara doar in FPS ci si in calitatea sustinuta in gaming cu frame constant si dupa 2 ore de jucat.Degeaba am acelasi FPS pe un laptop cu 128 bits si cu 2 unitati in miscare daca in fighturi cu mai multe unitati scade drastic la jumatate ca asa se intampla pe astea cu 64 si 128 bits.Acolo se vede calitatea.E vorba ca un laptop cu 256 bit are alt frame sustinut in orice moment cheie al jocului.Nu stiu daca intelegi e incerc sa-ti explic aici.
Mi-a zis mie cineva mai demult ca laptoipurile cu adevarat de gaming sunt doar cele pe 256 bits,au si astea un schepsis.
in fine...gata ca ma doare capul.

Edited by alwaysWanaFly, 19 July 2020 - 23:10.


#14
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Cool story bro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate