Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Romania sub influenta nazista/sovietica

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Ar fi avut Romania o soarta mai buna daca nazistii daca ar fi castigat WW2? Ce parere aveti?

Eu, sincer, as alege fascismul in detrimentul comunismului. Lumea ar fi evoluat oricum pana la urma, si am fi iesit de sub jugul fascist, la fel cum am facut si cu comunismul. Tiganii, chinezii, hotii, violatorii, criminalii n-ar mai fi fost nici in amintirea noastra. Infractorii ar fi pusi la munca fortata pana la moarte (munca benefica statului si oamenilor de rand). Sau e mai bine sa le platim criminalilor mese calde, dusuri relexante si TV Full HD?
Crimele asupra umanitatii s-au facut in toata istoria. Comparativ, sovieticii au avut mai multe crime decat germanii si italienii la un loc.

Asadar, ce parere aveti?

#2
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Cine te opreste? Alege ce vrei. Doar sa stai cuminte in banca ta, sa nu faci valuri ca te-neci.

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
E cucerita deja de vreo 20 de ani.Buna dimineata.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,696
  • Înscris: 23.10.2006
Numai pentru postarea asta ai fi avut sanse sa dai explicatii amanuntite la Gestapo....Posted Image Si un regim si celalalt, nu sunt un model de urmat....

Edited by baribalu, 17 July 2020 - 14:46.


#5
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Vorbim de.. istorie alternativa. Parerea voastra subiectiva ma intereseaza.

View Postbaribalu, on 17 iulie 2020 - 14:40, said:

Numai pentru postarea asta ai fi avut sanse sa dai explicatii amanuntite la Gestapo....Posted Image
Nu-ti suna cunoscuta procedura? :) Uita-te la China si North Koreea din zilele noastre. Comunsimul e mult mai rau in privinta asta. Ti-o poti confirma si tu, daca ai prins vremurile tinta.

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 29.10.2017

View PostVegas123, on 17 iulie 2020 - 14:29, said:

Asadar, ce parere aveti?

Pai vezi cum au anexat nordul Transilvaniei in 1940 si au masacrat romani, in timp ce teoretic eram aliatii lor (in realitate o colonie de lumea a 3-a de unde jefuiau petrol, cereale etc si foloseau oamenii pe post de carne de tun in Rusia)
Ce te face sa crezi ca dupa razboi nu te-ar fi considerat si pe tine tot rrom ?

#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostVegas123, on 17 iulie 2020 - 14:29, said:

Ar fi avut Romania o soarta mai buna daca nazistii daca ar fi castigat WW2? Ce parere aveti?

Depinde ce înțelegi prin soartă mai bună. Am fi rămas fără Ardeal și fără Cadrilater.

#8
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Poststalker2142, on 17 iulie 2020 - 14:47, said:

Pai vezi cum au anexat nordul Transilvaniei in 1940 si au masacrat romani, in timp ce teoretic eram aliatii lor (in realitate o colonie de lumea a 3-a de unde jefuiau petrol, cereale etc si foloseau oamenii pe post de carne de tun in Rusia)
Ce te face sa crezi ca dupa razboi nu te-ar fi considerat si pe tine tot rrom ?
Dar de ocuparea sovietica din Bucovina de Nord din 1940 si crimele in masa de acolo? Macar germanii aveau un criteriu de diferentiere, insa sovieticii? Nici macar un motiv echivoc n-au avut pentru faptele lor. Insa iate-ne totusi in viata.

Edited by Vegas123, 17 July 2020 - 14:52.


#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
aveau dreptate aia de la parazitii cand spuneau ca "pu%a are alt gust intr-um bmw".
majoritatea romanilor gandesc asa.

#10
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 29.10.2017

View PostVegas123, on 17 iulie 2020 - 14:51, said:

Dar de ocuparea sovietica din Bucovina de Nord din 1940 si crimele in masa de acolo? Macar germanii aveau un criteriu de diferentiere, insa sovieticii? Nici macar un motiv echivoc n-au avut pentru faptele lor. Insa iate-ne totusi in viata.

printre ofiterii NKVD se aflau multi evrei care cautau razbunare, rusii cautau razbunare pentru masacrele comise de nazisti impotriva civililor si a prizonierilor de razboi ...

in fine romanii erau prinsi la mijloc si pe post de victime in orice situatie, din cauza asta strategia lui Nicolae Ceausescu era sa cladeasca o armata cat mai puternica cu productie interna de armament si eventual pe ascuns de arme nucleare si chimice ...pentru ca ii considera potentiali dusmani pe toti strainii

#11
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
In urma cu vreo 20 de ani, eram prin liceu, stateam cu un prieten de vorba pe un trotuar, eram cu bicicletele intr-o pauza de pedalat. Pe o strada ( centrala ) a trecut incet un autocar cu turisti germani pensionari. Nu stiu ce am avut, eram si la o varsta mai exuberanta, am facut salutul nazist cu bratul drept catre autocar. Nemtii se uitau pe geam, se uitau la centrul Clujului, m-au vazut. O singura doamna mi-a facut asa din cap un gest dezaprobator dupa cum am simtit. Sunt germani carora le e rusine cu acea perioada a istoriei lor. Si mie mi-e rusine de ce am facut atunci dar nu mai pot sterge trecutul....

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Poststalker2142, on 17 iulie 2020 - 15:33, said:

printre ofiterii NKVD se aflau multi evrei care cautau razbunare, rusii cautau razbunare pentru masacrele comise de nazisti impotriva civililor si a prizonierilor de razboi ...

Pentru ce cautau ma razbunare in 1940?
Cum naiba au comis nazistii crime de razboi impotriva civililor rusi inainte de 41?

#13
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postneks, on 17 iulie 2020 - 15:43, said:

In urma cu vreo 20 de ani, eram prin liceu, stateam cu un prieten de vorba pe un trotuar, eram cu bicicletele intr-o pauza de pedalat. Pe o strada ( centrala ) a trecut incet un autocar cu turisti germani pensionari. Nu stiu ce am avut, eram si la o varsta mai exuberanta, am facut salutul nazist cu bratul drept catre autocar. Nemtii se uitau pe geam, se uitau la centrul Clujului, m-au vazut. O singura doamna mi-a facut asa din cap un gest dezaprobator dupa cum am simtit. Sunt germani carora le e rusine cu acea perioada a istoriei lor. Si mie mi-e rusine de ce am facut atunci dar nu mai pot sterge trecutul....
Daca castigau nu le mai erau rusine, iti garantez.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006

View PostVegas123, on 17 iulie 2020 - 14:29, said:

Ar fi avut Romania o soarta mai buna daca nazistii daca ar fi castigat WW2? Ce parere aveti?

Eu, sincer, as alege fascismul

In primul rand ar trebui sa-ti clarifici intelesul fiecarui termen pe care-l "arunci" in comentarii.
Nazistii nu e acelasi lucru cu fascistii.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Degeaba dai vina pe comunism pentru ca un popor e lenes si hot.
DDR-ul a avut comunism cat am avut  si noi, iar in anii '90 nu se compara

#16
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

View Postneur0, on 17 iulie 2020 - 14:51, said:

Depinde ce înțelegi prin soartă mai bună. Am fi rămas fără Ardeal și fără Cadrilater.

Si fara troli ca sucre, west and comp.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 29.10.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2020 - 15:55, said:


Pentru ce cautau ma razbunare in 1940?
Cum naiba au comis nazistii crime de razboi impotriva civililor rusi inainte de 41?

asa e, erau criminali... am citit pe diagonala si ma gandeam la crimele comise spre sfarsitul razboiului

#18
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postadisz, on 17 iulie 2020 - 16:04, said:


In primul rand ar trebui sa-ti clarifici intelesul fiecarui termen pe care-l "arunci" in comentarii.
Nazistii nu e acelasi lucru cu fascistii.
Iar soviecticii nu e acelasi lucru cu comunistii, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate