Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Gardul intre vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
Mai degrabă cel mult 3 vecini. Eu am doi, de exemplu (stânga, dreapta). Iar distantele sunt mai mari, nu auzi la casă cum se screme vecinul de lângă.

#38
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Problemele cu vecinii la curte sunt doar cateva:
- neintelegeri pe hotar/gard. Rezolvabil, intr-un fel sau altul.
- manele/rock/simfonii in boxe, date la maxim pe motiv ca "in curtea mea fac ce vreau". Uita ca decibelii lor ajung si la altii care n-au nevoie de ei, ba dimpotriva.
- porci, vaci, gaini si alte vietuitoare care put. Motivul e acelasi ca mai devreme.
Ma bucur ca a inceput sa ploua, ghiolbanul de serviciu isi strange boxele si intra in casa.




#39
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

View Postgeorge_alexandru, on 10 iunie 2020 - 12:11, said:

Mai degrabă cel mult 3 vecini. Eu am doi, de exemplu (stânga, dreapta). Iar distantele sunt mai mari, nu auzi la casă cum se screme vecinul de lângă.
Poate stai la Ranch  ca JR... atunci ai distante suficiente. Daca nu vrei vecini cel mai safe e o cabana in varf de munte Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 10 June 2020 - 18:58.


#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
nu primesti autorizatie de constructie in varf de munte.

#41
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.01.2007
1. Poti cere la primarie sa vezi ce autorizatei de constructie are si ce inaltime la gard si ce material.

2. Poti cere sa vezi daca are accesptul tau pentru gard ( normal ca nu il are fiindca nu stii de accept).

3. Poti cere sa iti arate cine i-a dat voie sa faca un gard asa de inalt ( adica acceptul de inaltime ).

4. Poti cere sa iti arate o factura proforma prin care face un antecalcul pe acest gard ( sa stii daca ai posibilitatea sa il poti plati)

5. Il rogi sa te dea in judecata pentru gard, vei cere expertiza tehnica a gardului ( cat costa, ce dimesiuni are, daca respecta reglementarile)

6. Faci sesizare la Politia Locala si la Disciplina in constructii....

7. Il rogi respectuos sa isi mute gardul de pe hotar, pe terenul lui ca sa iti faci si tu gardul tau din ce vrei.

8. Il intrebi daca vrea sa cumpere terenul de sub gard din partea ta.... Pretul il stabilesti sa iti fie bine....

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu e bine. Eu, de exemplu, am renuntat la pretentii doar ca sa scap de individ. Initiatorul (oarecum in situatia vecinului meu) poate sa ignore si sa traiasca linistit sau sa faca scandal si sa cheltuiasca jdemii cu judecatile.
E adevarat ca 3 metri inseamna cam mult. Al meu are 2.4 metri, limitarea in PUG fiind de 2.5.

#43
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Doamne, multi nebuni in lumea larga.

Am aceeasi poveste la casa maica-mii, si-a facut un vecin gardul prin curtea lui, fara sa ma intrebe daca vreau sa particip sau nu. Problema e ca l-a facut legat de temelia celui vechi, temelie care e mancata de vreme, intemperii.
Gardul vechi e stramb, adica are o "burta" catre curtea noastra de vreo 40 de cm pe toata lungimea curtii din fata casei, apoi revinePosted Image Temelia gardului nou se leaga in continuitate de temelia veche, arata ca un piton care a halit o vaca imensaPosted Image , nu e o temelie fireasca cu o latime de 20-30 cm.
Am chemat Primaria, Insp in Constructii, nimeni nu i-a zis nimic pentru  vezi Doamne il construieste la el in curte si n-are ce sa le faca. Acum ma judec nu pentru gardul asta, ci pentru ca si unul si celalalt vecin au tot intrat de-a lungul vremii si am constatat ca suprafata pe latime s-a diminuat mult. Sa vedem ce vom face, vad ca dureaza o vesnicie...

Vom vedea, dar e plina lumea de lunatici.Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate