Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Gardul intre vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Kazi88

Kazi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2020
Are autorizatie de construire. Insa nu am primit nimic de semnat si nici nu am fost informat ce pretentii are la gard, doar ca o sa fie din BCA (ceea ce imi doream si eu). Dar sa torni “fara numar” tone de beton si fier la greu...Gardul are 35metrii liniari, dar asta nu justifica pretul.  Sunt cumva in dezavantaj daca initiaza el procesul ? Pentru ca eu sunt cel neindreptatit, nu el.  Gardul este situat exact pe hotar, scopul sau era sa contribuim impreuna la el. Si ma acuza ca imi caut motive sa nu platesc gardul. Crede ca daca el face casa pe firma si are contabil + echipa de meseriasi, eu o sa ma panichez ca nu sunt la fel de documentat ca el si ca stapaneste legile juridice.
Pe mine ma intereseaza doar sa am beneficiul sa decorez si eu gardul pe partea mea. Vreau sa ii ofer o suma dupa bunul simt al meu, dar in niciun caz cat a cerut.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
gardul ala pe limita proprietatii ar fi trebuit sa fie facut de comun acord. in situatia de fata nu-l bagi in seama. daca binevoiesti ii oferi cat consideri tu ca ar fi partea ta dintr-un gard normal. daca vrea mai mult sa te oblige. daca-l vezi ca face tarantele depui reclamatie la primarie cu autorizatia de constructie si inaltimea gardului. nu care cumva iti si umbreste curte?

#21
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013
Sigur nu are autorizatie sa-l faca la 3m inaltime.Nu-i dai nici un ban....Sau ii spui ca-i platesti jumatate, dar sa-ti arate actele, devizul...materialele manopera.Asa ca ...stai linistit!

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
treaba romaneasca....vecinul a exagerat cu inaltimea, dar pe de alta parte si Kazi88 a fost de acord sa-i plateasca jumatate.

@Kazi88: spune-ne si ce lungime are gardul. 26.000 lei pare mult, dar e posibil ca asta sa fie costul real.

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 andreic, on 08 iunie 2020 - 21:40, said:

parca 2m e maxim autorizat la garduri...

      Gardul e din BCA. O să scadă în înălțime. Contează și cât de mult ploua.
      Avantajul e ca poate fi demolat repede.

#24
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,292
  • Înscris: 08.11.2016

 _Smiley_, on 08 iunie 2020 - 23:06, said:

@Kazi88: spune-ne si ce lungime are gardul.

A zis de doua ori pana acum:

 Kazi88, on 08 iunie 2020 - 21:01, said:

Este vorba de un gard de 35metri liniari.


#25
Kazi88

Kazi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2020
Sunt nou pe forum si dureaza pana mi se aproba sa raspund.D-aia a aparut acel mesaj de 2 ori. Deci, vecinul meu are autorizatie de constructie, dar nu cred ca se specifica in el dimensiunea, ci doar din ce este facut. El de fapt pana sa se certe cu mine, deja nu se intelegea cu ceilalti 2 proprietari cu care se invecineaza, care am inteles ca nu vor sa ii ofere bani. Banuiesc ca nu i-a informat ca vrea sa se ingradeasca si ca va face gardul pe hotar. Adica oamenii nici macar nu s-au folosit inca de acele terenuri si se trezesc ca au de platit sute de milioane pentru ca cineva isi face moftul sa aiba gard de 100-105 metri liniari la inaltime de 3m. Omul asta avea impresia ca daca toata lucrarea asta face peste €14.000, toti vecinii lui o sa il ajute cu jumate din bani. 😂 Daca era asa smecher, trebuia sa ridice gardul doar pe partea lui de teren.

#26
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Stai calm

Codul Civil
Art. 662
(2) În lipsa unor dispoziții legale, a regulilor de urbanism sau a obiceiului locului, înălțimea zidului comun se stabilește de părți, dar fără a depăși 2 metri, socotindu-se și coama zidului.

Art. 665
Înălţarea zidului comun
(1) Oricare dintre coproprietari poate să înalţe zidul, cu îndatorirea de a suporta singur cheltuielile de înălţare peste limita zidului comun, precum şi cheltuielile de reparare a părţii comune a zidului ca urmare a înălţării acestuia.


Am inteles ca gardul facut de vecin are 3m
Arata-i articolul asta din Codul Civil si spune-i ca nu ai cum sa platesti atat din moment ce nu s-a respectat legea si nu ati stabilit de comun acord inaltimea.
Daca totusi l-a facut de 3m, va trebui sa suporte singur cheltuielile de inaltare peste limita deci trebuie sa lase din pretentii - mult

#27
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
o poza cu gardul asta faimos poti pune?

#28
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Pe laga inaltime, vezi daca chestia aia nu impiedica iluminarea camerelor aferente

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

 danvlas, on 08 iunie 2020 - 20:07, said:

Daca nu l-ati facut de comun acord, nu trebuie sa-i dai nimic. Eu mi-am facut gardul asa cum am vrut, ca nu m-am inteles cu vecinul, asa ca n-am nici o pretentie. Dar sunt foarte fericit cand vad gardul in loc de moaca lui.

Drept multumire,te-a gazat cu tricicleta LUI.

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 adisz, on 09 iunie 2020 - 09:55, said:

Drept multumire,te-a gazat cu tricicleta LUI.
E vorba de alt vecin. Ala cu gardul e un tampit linistit.

#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
https://mugo.ro/tras...lor-cadastrale/

https://www.google.c...AG0QsAR6BAgKEAE

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
un calcul sumar (fără multe date de intrare) îmi arată că vecinul te pune să plătești TOT gardul!!!
io am dat pe 44 de metri de gard (2,5 metri înălțime, cu tot cu fundație) 9000 de lei
calculul sumar ne duce la 12000 de lei toți cei 35 de metri!

după ce faci rost de o ofertă pt 35 de metri de gard de 2 metri, i-o arăți și-i zici că-i dai juma'
dacă nu vrea, atunci te pui „gică contra” și-i zici că nu-i dai acces să repare/zugrăvească fața zidului dinspre tine :P

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

 danvlas, on 09 iunie 2020 - 10:13, said:

E vorba de alt vecin. Ala cu gardul e un tampit linistit.
Si cica daca te muti de la bloc ai scapat de problemele cu vecinii...

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 GlCA_Contras, on 10 iunie 2020 - 10:44, said:

Si cica daca te muti de la bloc ai scapat de problemele cu vecinii...

...cu vecinii, dar rămâi ...cu vecinul!

#35
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mai putini vecini = mai putine probleme.
Cati vecini = 0 probleme?

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

 gushpi, on 10 iunie 2020 - 11:12, said:


...cu vecinii, dar rămâi ...cu vecinul!
In mod normal ai cel putin 3 vecini (stanga, dreapta, spate) la curte, fara sa-i punem pe aia de peste drum

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate