Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Sfat achizitie dslr/mirrorless

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
gaby1990

gaby1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.05.2007
Salut! As fi interesat de achizitionare unei camere dslr sau mirrorless, dar fiind nou in acest domeniu nu prea stiu ce anume sa aleg. Am inceput cu un curs online care sper eu sa ma invete bazele fotografiei (si al editarii) dupa care sa incep sa experimentez Posted Image  Momentan totul e la nivel de pasiune/hobby pana reusesc sa prind ceva experienta.
Camera o voi folosi pentru a fotografia cladiri/peisaje si poate ceva portret. As prefera o camera cat mai compacta pentru a o putea folosi prin calatoriile mele. Deasemenea ma intereseaza si partea de ecosistem la producatorului (aplicatie de sync fotografii cu telefonul etc) si bineinteles partea de lentile (cat de ieftine dar in acelasi timp calitative sunt).
M-am uitat la ceva review-uri pe net si am ajuns la lista de mai jos:
  • Dslr: canon 250d; Nikon d3500
  • Mirrorless: canon m50; sony a6000; Fujifilm X T200 (asta cam intrece bugetul meu dar am adaugat-o totusi)
Lista de mai sus nu e batuta in cuie, astept parerile voastre. Ah, si bugetul e undeva la 2000-2500 lei (cel mai probabil camerele le voi achizitiona SH pentru a ma putea incadra) cu obiectivul kit al fiecarei camere.

Multumesc Posted Image

Edited by gaby1990, 22 May 2020 - 14:41.


#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
http://www.fotohobby...ntiu-14362.html

sau

http://www.fotohobby...egru-16469.html

sau daca vrei si putina capacitate la filmare:

https://www.f64.ro/p.../p?idsku=178670

Intra in buget, sunt compacte, obiectivele pentru ele sunt relativ ieftine si bune optic.

Edited by StefanSC, 22 May 2020 - 15:10.


#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu as opta pentru Canon EOS 70D.
Dar bune sunt si Nikon D3300,3500,5300,precum si Pentax K7 sau K30.
Toate camerele au si full HD daca te-ai hotara sa incepi si cu filmatul.

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pe langa ce a spus colegul Stefan, cred ca asta ar fi cea mai compacta combinatie dar nu ai vizor.

Panasonic GX800 + 12-32mm   1700 Ron

http://www.fotohobby...ntiu-14102.html

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
ai putea sa iei in calcul si fuji x-t20 (second),se incadreaza foarte bine in bugetul tau,ba chair am vazut kit-ul sigilat la 2800 lei..!

Edited by adycoke2, 22 May 2020 - 16:37.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Kean, on 22 mai 2020 - 15:42, said:

Eu as opta pentru Canon EOS 70D.
Dar bune sunt si Nikon D3300,3500,5300,precum si Pentax K7 sau K30.
Toate camerele au si full HD daca te-ai hotara sa incepi si cu filmatul.
Au și AF pe filmare?

La topic.
Acum nu că vreau să fac reclamă la Olympus dar în bugetul ăla își ia cameră și obiectiv super fain. Inclusiv cu filmare 4k și capacități foto foarte bune.

#7
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Este complicat să îți dea cineva un sfat, pentru că de fapt majoritatea vor recomanda marca lor favorita, fara sa fi testat poate niciodată aparatele concurente.
Eu de ex. am acum un Nikon D3500 pe care îl consider foarte bun dar poate și echivalentul de la Canon sau Sony este la fel de bun, doar că eu nu am avut unde sa îl testez.

La modul general acum, ca aparatul sa fie cat mai mic ar trebui sa îți iei mirorrless, doar că la Canon m50 de ex obiectivele sunt in general scumpe, majoritatea peste 2000 lei.
Opinia mea este că orice aparat in jurul valorii de 2000 lei ar trebui sa se descurce multumitor și nu cred că la început ar trebui sa dai mult peste aceasta sumă.
După ce ar trebui sa te uiți :
-aparatul să aibă un interval ISO cat mai mare, adică dacă un aparat are un interval al sensibilității ISO 100-12.800 și altul 100-25.600, este mai bun al doilea
-nr. de cadre pe secundă (fps) cu cât e mai mare e mai bine, in principiu aparatul va focaliza mai repede și că face poza mai repede
-ce montura are obiectivul,  câte obiective se găsesc acum de cumparat cu acea montura și cât costă. De ex., acum pe f64 sunt 6 obiective in stoc cu montura Ef-m pentru Canon m50 si 10 cu montura Nikon F pentru Nikon d3500, deci pentru al doilea sunt mai multe obiective.
Asta e important pentru viitor daca vei vrea să schimbi obiectivul de kit.

In principiu cu cât aparatul este mai scump face totul mai bine, adică focalizează mai repede, face fotografii mai multe pe secundă, in lumina mai putina etc. La fel și la obiective, dacă sunt mai scumpe se spune că sunt mai bune. Problema este că sunt și aparate de 15-20.000 lei și obiective de 7-10.000 lei, dar nu cred că pentru hobby merita atâția bani


#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 spider8, on 22 mai 2020 - 23:13, said:

-aparatul să aibă un interval ISO cat mai mare, adică dacă un aparat are un interval al sensibilității ISO 100-12.800 și altul 100-25.600, este mai bun al doilea
Nu neaparat. Exista aparate care au ISO100-6400 si sunt mai bune decat altele care au 100-25600...


 spider8, on 22 mai 2020 - 23:13, said:

-nr. de cadre pe secundă (fps) cu cât e mai mare e mai bine, in principiu aparatul va focaliza mai repede și că face poza mai repede
Exista aparate care fac 60 de fps fara sa focalizeze. Focusul si fps-urile nu au treaba una cu alta ;).

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
@initiator, pentru ca zici ca vrei sa INVETI fotografie:
In contradictie cu unii colegi, eu iti recomand extrem de calduros un aparat care sa iti permita lucrul in mod manual, care sa aiba mod BULB si, cel putin in cazul SLRurilor, un vizor cit mai bun. (ex: eu nu as mai lua in nici un caz Canon xxxD sau Nikon xxxxD, mai degraba un aparat mai vechi din clasa superioara, cu pentaprisma)
Pentru genurile de fotografie pe care vrei sa le abordezi, viteza autofocalizarii nu conteaza, nici cite jdemii de puncte de AF are aparatul. In schimb e critica precizia focalizarii.

Dupa ce iti alegi aparatul, incearca aduni linga el obiective luminoase gen 24/2.8, 35/2, 50/1.4, 85/1.8 (focale FF) si un blitz TTL cu cap mobil la care sa poti regla si manual intensitatea luminii.
Plaja de focale de mai sus pe APS-C o poti acoperi cu un zoom de genul 17-55/2.8. Cind ai sa vrei sa faci un portret vei constata ca e chiar o diferenta intre o poza facuta la f2.8 fata de f5.6 cit iti poate asigura un zoom de kit.
Venind vorba de Canon M50 si Sony A6000, au marele avantaj ca - folosind un inel adaptor - poti folosi pe ele o gama extrem de larga de obiective facute pentru alte monturi (poate cu unele inconveniente, ma rog ...)
Despre Fuji nu stiu boaba, in afara de ce citesc si eu ca tine pe net, asa ca ... tac.

Daca esti intr-un grup de "prieteni foto", ar fi fain sa folositi acelasi sistem, mai imprumutati de la unul la altul una-alta.
Si, daca te tii de treaba, pariez ca in 1-2 ani ai sa schimbi aparatul si ai sa stii excat ce vrei.

Un hint: https://www.olx.ro/o...-8-IDdDHgs.html

Edited by Taxon, 23 May 2020 - 08:32.


#10
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Cred ca am avut pana acum cam toata gama de aparate digitale, mai putin Canon. Nu o spun cu mandrie, tehnologia nu te face in niciun caz un fotograf mai bun, insa poate sa te ajute sa-ti faci o parere.
Mi-au trecut prin mana Olympus m43, Panasonic m43, Fuji APS-C, Nikon APS-C, Leica M8, Sony A7II.. in acest moment am ramas cu Fuji si Panasonic S1.
Nu asi mai lua m43 decat daca ma intereseaza dimensiunea mica. Calitatea e intotdeauna sub APS-C dpdv foto, si se vede. E mai mare diferenta intre m43 si APS-C decat intre APS-C si FF.
Doi la mana, iei un sistem, nu o camera. Conteaza ce pui in fata senzorului, ce obiective ai la dispozitie. La preturi decente (pentru achizitii viitoare) cred ca cel mai bine in bugetul tau te incadrezi la Fuji. M50 de la canon e interesant dar nu mi se pare (inca) un sistem serios, cu siguranta e alternativa la m43 daca ar fi sa aleg intre cele 2, dar trebuie avut in vedere ca e posibil sa fie un dead-end, adica sa constientizezi si sa fi multumit cu ce poti lua acum, nu se stie ce va fi peste cativa ani, imi miroase putin a Nikon 1. Canon M50 pare la fel de compact ca m43, dar la calitate mai buna.
Daca e sa vorbim de "cum simti camera", fuji mi se par din nou cei mai de recomandat, pe langa gama de obiective disponibile. Sony mi-a placut cel mai putin.

Edited by Cris007, 23 May 2020 - 12:37.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Cat timp bugetul abia permite minimul ce-l poate oferi orice producator (in materie de scule noi), cat de mare sa fie diferenta indiferent ce ai alege?

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

 gaby1990, on 22 mai 2020 - 14:40, said:

Camera o voi folosi pentru a fotografia cladiri/peisaje si poate ceva portret. As prefera o camera cat mai compacta pentru a o putea folosi prin calatoriile mele. Deasemenea ma intereseaza si partea de ecosistem la producatorului (aplicatie de sync fotografii cu telefonul etc) si bineinteles partea de lentile (cat de ieftine dar in acelasi timp calitative sunt)...
Nu exista un site unde sa bifezi cam ce vrei si sa iti dea niste exemple concrete de aparate?
De asemenea cand vorbim de sistem compact cam toate sunt peacolo daca ne referim la dslr/ml si obiective uzuale, dimensiune si greutate.

#13
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 Cris007, on 23 mai 2020 - 12:34, said:

...
Nu asi mai lua m43 decat daca ma intereseaza dimensiunea mica. Calitatea e intotdeauna sub APS-C dpdv foto, si se vede. E mai mare diferenta intre m43 si APS-C decat intre APS-C si FF.
...

Ai noroc ca nu au vazut ce ai scris colegii cu Olympus Posted Image

Edited by edri, 23 May 2020 - 21:17.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Au unii un așa talent să fluiere în biserică... 😁

#15
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Cum habar n-ai e bine să iei de la un magazin care oferă niscaiva garanţie pentru SH. Sau iei ceva nou.
Bugetul e mic dar suficient.
Vrei ceva mic şi portabil. Aici e problemă deoarece ai arunca majoritatera dSLR-urilor. Oricât de mic e aparatul obiectivele vor fi mari. Cum vrei şi portrete ar trebui să ai şi ceva în domeniul 50-100 mm pentru APS-C.
Recomandările mele:
DSLR:
https://www.f64.ro/n.../p?idsku=171591
https://www.f64.ro/c.../p?idsku=174082
Mirrorless:
https://www.f64.ro/p.../p?idsku=178670
https://www.f64.ro/o.../p?idsku=159767
https://www.f64.ro/s.../p?idsku=147597
Vezi dacă găseşti pe undeva Un Fujifilm X-T20 cu 16-50 mm OIS. Eu l-am luat cu 2600 lei acum un an. E mic şi foarte bun. X-T200 e mai nou dar mai handicapat.
Sony are un obiectiv mediocru. Panasonic oferă un obiectiv excelent care poate fi folosit şi la portrete. Calitatea foto este cam slabă dar vorbesc din punctul meu de vedere.
Uite mirroless-urile comparate:
https://www.dxomark....___901_942_1046
Uite dSLR-urile comparate:
https://www.dxomark....__942_1139_1156
Cum nu ai zis muzee şi interior de biserici Panasonic ar fi cea mai bună opţiune mai ales datorită obiectivului (eu l-am cumpăarat acum vreo 2 ani cu 1850 lei) care se poate folosi şi pentru portrete (în domeniu APS-C plaja ar fi 16-80 mm.

Edited by baloo2009, 24 May 2020 - 00:38.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

 Taxon, on 23 mai 2020 - 08:22, said:

..Dupa ce iti alegi aparatul, incearca aduni linga el obiective luminoase gen 24/2.8, 35/2, 50/1.4, 85/1.8 (focale FF) ..
Din ce vad XT20 are la kit obiectiv f2.8-f4, cred ca ai putea trai cu el toata viata, avantaj ca nu mai trebuie sa dai bani pe altele si sa schimbi obiectivele.
https://www.f64.ro/f.../p?idsku=173350

#17
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 StefanSC, on 22 mai 2020 - 23:26, said:

.....
Exista aparate care fac 60 de fps fara sa focalizeze. Focusul si fps-urile nu au treaba una cu alta Posted Image.

Zi-mi și mie te rog un aparat de fotografiat care să facă fotografii cu 60 fps sau măcar cu 40 fps și, de preferat, să se încadreze în 2000 - 2500 lei cum dorește inițiatorul.

Edited by spider8, 24 May 2020 - 08:44.


#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@spider8:

Ce treaba are bugetul initiatorului cu tampeniile pe care le-ai zis tu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate