Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Se mai fac angajari?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018
De ce nu mai "faci" un master, tot umanist?
Daca baiatul mamei e student nimic nu mai conteaza, mananca parintii covrigi si platesc taxa.

#20
derikarrow

derikarrow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.05.2020
E problema ta ca ma pasiona geografia si mi-am dorit de mic copil sa ma  fac profesor ,  ghid turistic   sau voiam sa lucrez in sistemul aeronautic ?
De unde puteam eu sa stiu ca in 2020 o sa fie o pandemie si o sa dea turismul   peste cap?  
Acum asta e, caut sa ma reprofilez o vreme pana vor reveni lucrurile la normal.
Cum am spus ca sunt dispus sa lucrez ca livrator, cu banii obtinuti as putea sa ma apuc de programare si sa imbin  cu cunostintele de geografie, poate sa creez aplicatii online pentru turism virtual.  

Daca tot esti curios, facultatea si masteratul l-am facut la buget, la zi.
Deci taxa mi-o platesti tu, fie ca vrei sau nu.

Edited by Dany_Darke, 17 May 2020 - 21:10.


#21
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAhasverus, on 17 mai 2020 - 16:31, said:

Lidl deschide de zor, are mere deficit de personal si aparent plateste binisor.

Chiar cautam un Lidl nou si ma interesasem dar nu s-a deschis nimic.

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postderikarrow, on 17 mai 2020 - 18:22, said:

Prefer sa gasesc ceva usor,sa lucrez de unul singur si sa fac mai putina munca pentru mai putini bani.
Asa, nu trebuie sa lucrez intr-un loc cu prea multi oameni, si nici nu ma stresez prea tare.
Desigur. Iar apoi sa te plangi ca patronii sunt bulangii, capitalismul e naspa, salariile sunt mici, produsele/serviciile sunt scumpe s.a.m.d. Corect?

#23
derikarrow

derikarrow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.05.2020
Tu te bagi aici doar ca sa te auzi  vorbind?
M-am plans eu cumva de capitalism, de produse, servicii sau salarii mici acuma ?

Am spus ca sunt dispus sa lucrez ca livrator si pe salariul de subzistenta cat sa supravietuiesc si sa-mi strang bani sa ma apuc de invatat programare.

Vreau sa devin freelancer.

Edited by Dany_Darke, 17 May 2020 - 23:35.


#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Programare poți sa înveți si fără sa strângi bani. Începi cu Udemy, găsești cursuri foarte ieftine acolo.

Am luat eu anul trecut de la un curs de 42 de ore de Python cu 15 eur.

#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca nu esti dispus sa muncesti din greu, programarea nu e de tine. O sa mori de foame ca "aitist".

#26
unknownnn

unknownnn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.05.2020
Salut.

Stie cineva cum faci diferenta intre un angajator privat si unul de stat? Dupa ce pot sa ma orientez? Au acelasi tip de RO sau J? Trebuie sa fie un indiciu ceva...

Merci

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
De obicei e in denumire diferența. Singura forma de organizare comuna este cea de societate pe acțiuni, unde statul poate fi majoritar si poți spune ca e o companie de stat. Acolo găsești răspunsul pe google. In schimb nu exista SRL de stat.

#28
unknownnn

unknownnn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.05.2020
McDonald`s bro...in perioada asta drive through au rupt cu vanzarile...
Poti incerca in schimb si pe freelancer.com daca ai ceva skilluri.
Probabil o idee buna ar fi sa faci scoala de soferi pentru ca se mai deschid cateva variante de joburi.

Anyway, cum spunea cineva, segmentul IT stationeaza putin dar e cu doua taisuri si situatia actuala. E posibil sa tina asa 2-3 ani timp in care firmele sa isi restranga numarul angajatilor si sa le creasca volumul de munca (nu prea o sa mai comenteze nimeni pentru ca cererea va fi mai mare decat oferta ) sau, varianta idealista in care economia isi va reveni rapid avand in vedere ca avem multe multinationale cu capital sustinut.

Tineti de joburile actuale pt o perioada. Sfatul meu.

#29
unknownnn

unknownnn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.05.2020

View Postgeorge_alexandru, on 28 mai 2020 - 11:46, said:

De obicei e in denumire diferența. Singura forma de organizare comuna este cea de societate pe acțiuni, unde statul poate fi majoritar si poți spune ca e o companie de stat. Acolo găsești răspunsul pe google. In schimb nu exista SRL de stat.

....Aham.
Info pretioasa. Nu stiam de faza cu SRL ca nu exista ca firme de stat...


Atunci mai arunc o intrebare. Exceptand platforma de angajari pe domeniu .GOV, mai exista si alte platforme cu joburi la stat?

Merci.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002

View Postgeorge_alexandru, on 28 mai 2020 - 11:46, said:

In schimb nu exista SRL de stat.
SRI poate detine firme. :)

#31
derikarrow

derikarrow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.05.2020
Au reinceput angajarile.
Dupa ce weekendul trecut am aplicat la sute de posturi pe ejobs, saptamana aceasta, de  luni pana vineri am primit telefoane. E semn ca sectorul tertiar isi reia activitatea.
Am fost  chemat la  interviuri pentru Emag, Generali, Depanero, Delloite si  o librarie  
Am sustinut interviuri online prin whatsapp si zoom.
Sa vad totusi care ma angajeaza.

Unele  ma asigura ca voi lucra fie de acasa, fie imi vor asigura masina firmei ca sa nu recurg la  serviciile STB/Metrorex riscand sa fiu infectat. De asemenea vor asigura si masti si manusi.

Edited by derikarrow, 30 May 2020 - 16:13.


#32
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

 derikarrow, on 30 mai 2020 - 16:12, said:

Au reinceput angajarile.
Dupa ce weekendul trecut am aplicat la sute de posturi pe ejobs, saptamana aceasta, de  luni pana vineri am primit telefoane. E semn ca sectorul tertiar isi reia activitatea.
Am fost  chemat la  interviuri pentru Emag, Generali, Depanero, Delloite si  o librarie  
Am sustinut interviuri online prin whatsapp si zoom.
Sa vad totusi care ma angajeaza.

Unele  ma asigura ca voi lucra fie de acasa, fie imi vor asigura masina firmei ca sa nu recurg la  serviciile STB/Metrorex riscand sa fiu infectat. De asemenea vor asigura si masti si manusi.

Eu în ultimii 2 ani nu am reușit sa trimit decât ~170 CV-uri, și asta în Canada unde stau. A fost imposibil sa trimit în mai multe locuri, fie ca nu satisfăceam condițiile impuse, fie ca mai postasem un CV la firma respectiva și știam cu cine aveam de-a face. Cum a fost posibil într-un singur weekend sa trimiți sute de CV-uri? Ce ai făcut, ai generat spam? Pe urma, trebuie sa ai interviuri fata în fata, nu online, ca sa poți cât de cât zice ca cineva este interesat sa te angajeze.
Când iți vei găsi de lucru sa anunți și userii de aici.

#33
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
Omul a aplicat pe siteuri de recrutare a si scris de ejobs

in 1 ora poti aplica la 150-200 de joburi daca iti pui mintea :))) dai doar un click !

#34
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

 bossake, on 15 iunie 2020 - 18:56, said:

Omul a aplicat pe siteuri de recrutare a si scris de ejobs
in 1 ora poti aplica la 150-200 de joburi daca iti pui mintea Posted Image)) dai doar un click !

Da, însa schema asta se numește SPAM. Nu ai timp sa citești anunțul, sa vezi ce se cere și dacă te califici.

#35
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

 energizer777, on 15 iunie 2020 - 20:26, said:


Da, însa schema asta se numește SPAM. Nu ai timp sa citești anunțul, sa vezi ce se cere și dacă te califici.

Pe ejobs iti poti seta tipul de job dorit, astfel incat sa te incadrezi la ceea ce spui ca stii sa faci.
Nu e chiar asa complicat. Ce e drept 150-200 sunt multe, dar daca omul a stat o zi intreaga sa faca asta e realizabil.
Initiator, daca tot ai postat, sa spui daca te-ai angajat, unde si ce salar, daca se poate.

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Nu, nu se fac angajări. Nimeni nu vrea sa muncească. Stau cu anunț de angajare de două luni și nu se interesează nimeni. Înainte de criza Covid, când puneam anunț, mai suanu, măcar să întrebe cat e leafa sau unde e locația exactă. Acum nimic. Credeam că acum vor fi mai mulți doritori, dar pe post de necalificat nu sunt deloc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate