Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Parinte abuziv dar cu drept de uzufruct

* - - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
52 răspunsuri în acest subiect

#19
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.599
  • Înscris: 17.07.2014
Alcoolismul este o boala in Occident si se trateaza, numai in Romania este o trasatura de personalitate.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.324
  • Înscris: 05.06.2002

 persona695, on 12 mai 2020 - 17:43, said:

Alcoolismul este o boala in Occident si se trateaza, numai in Romania este o trasatura de personalitate.
nu contra vointei alcoolicului decat daca-i decazut din drepturi.

#21
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.869
  • Înscris: 20.07.2006

 flowrent, on 12 mai 2020 - 17:09, said:

Buna ziua tuturor . Situatia mea sta in felul urmator . Locuiesc cu parintii , in contract sunt trecut ca proprietar insa ei au drept de uzufruct , adica nu ii pot da afara din casa si nu pot vinde imobilul fara acordul lor . Pana aici , bine , ati spune .
Insa tata are probleme din ce in ce mai mari cu alcoolul . Nu stiu care sunt exact drepturile persoanei care beneficiza de uzufruct dar nu cred ca reprezinta dreptul de a pune muzica noaptea cu volum deranjant, , a initia scandaluri in casa cu replici de genul " daca nu pleci te arunc de la balcon " , " daca plec eu de aici dau foc la casa " .Omul este fixist si paranoic iar starile ii sunt amplificate de alcool .
Toate facturile in casa sunt platite de mine si aproape toate cumparaturile / investiiile . Tatal meu isi strange salariul cu promisiunea ca intr-o zi mi-i da, pentru a-mi cumpara o garsoniera . . Mai am si eu ceva pus deoparte , cu tot cu banii lui s-ar strange pentru o garsoniera .

Imi fac diverse scenarii ...
Daca mama intenteaza divort el nu o sa accepte si ar putea deveni violent fizic .
Daca el imi da acei bani , eu imi cumpar o garsoniera , ma mut , scap de scandal insa pentru mama ar incepe adevaratul cosmar in care nimeni nu o mai apara iar abuzurile verbale s-ar putea transforma in unele fizice .
Daca raman dar tata intr-o zi face un infarct, de exemplu , eu nu stiu de unde sa iau banii lui .  S-ar putea sa ramanem fara ei .
Daca mama este lovita de el , se duce la IML ,scoate certificat , obtine ordin de restrictie ..poate duce la anularea uzufructului pentru el ?

Va intreb..cum vedeti situatia din punct de vedere juridic si cum o vedeti ca simpli oameni .
Evident ca, daca toti trei am avea spatii diferite de locuit , situatia s-ar imbunatati . Dar el nu vrea sa se mute nici macar daca i se ofera o garsoniera .
Cum poate fi contrans omul sa se comporte normal ? Poate fi conditionat dreptul la uzufruct de comportamentul sau , eventual obligatia la dezalcoolizare ?
Daca esti doar nud proprietar, cel care are uzufructul te poate da afara pentru motivul ca ii tulburi folosinta imobilului conferita de dreptul de uzufruct.
Mai clar, actualmente nu ai niciun drept sa stai in apartamentul cu pricina.
Situatia aceea cu pierderea dreptului de uzufruct nu este valabila in cazul de fata, pt ca nu vad cum ar putea fi amenintata existenta apartamentului de faptul ca uzufructuarul consuma bauturi alcoolice.

#22
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

 ioppo, on 12 mai 2020 - 17:40, said:

Ce gluma buna.
Poate a ta , ca sa nu zic lipsa de cunoastere a legilor .
Da , poate obliga fiul la intretinere , si chiar sotia , si fara sa fie divortat . mai consulta legile .

#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.704
  • Înscris: 25.11.2014
N-o sa vezi niciun ban de la tatal tau. Alcoolismul crezi ca se tine pe gratis? Tot ce are bea. Nu-ti mai face scenarii ca da infarctul peste el si nu stii unde isi tine banii. Asta e doar vrajeala lui.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.057
  • Înscris: 20.10.2015

 flowrent, on 12 mai 2020 - 17:09, said:

Va intreb..cum vedeti situatia

Foarte, foarte simplu
As pleca cu chirie, as lua-o si pe mama

Asta in cazul in care nu vrei sa-i furi banii lui
Acolo nu te mai pot invata ce sa faci

#25
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
Multumesc celor care au comentat , pe subiect !
Pentru ceilalti , cred ca nu ati inteles situatia .. eu am stat cu chirie 20 ani din viata.. cu chiu cu vai si cu ajutor de la rude am cumparat aceasta casa , care oricum este veche si nici asigurare nu poti face pe ea . Deci tatal meu nu avea vreo avere cu care a cumparat el casa . A muncit si el , dar ca prostul , mereu pe o bere .
Eu am avut doua joburi ca sa strang bani . De ani de zile eu cumpar tot si platesc tot . Tati abia ca ia si el o paine din banii lui . Pe scurt , este un parazit
Nu vreau sa-l arunc in strada ! Bani exista pentru o garsoniera , dar nu vrea sa se mute . Situatia nu mai poate continua asa . Ne tocam nervii reciproc . Referitor la banii stransi de el , vi se pare corect sa nu dea nici un ban in casa in timp ce " prostii" platesc tot ? Iar ca parinte , cui lasi bunurile materiale atunci cand nu mai conteaza pt tine ? Nu cumva copilului tau ? Pe lumea cealalta nu ii poate lua .
Si cand spun ca ma tem pentru viata lui stiu pe ce ma bazez . Omul este complet dezinteresat sa isi faca investigatii medicale , ia in deradere epidemia de Covid si crede ca totul trece cu bauturi spirtoase .Incerca sa se trateze de hipertensiune cu tuica , ca stie el ca subtiaza sangele . Daca nu trecea pe medicamente era dus pana acum .

#26
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
myshyk , citeste cu atentie inainte sa comentezi . Unde am scris eu ca ei mi-au vandut casa ? Noi am stat cu chirie in acest imobil , iar la un moment l-am cumparat de la proprietara , o batrana . In momentul intocmirii actelor , au fost facute direct pe numele meu cu drept de uzufruct viager pentru ei , asa s-a procedat notarial atunci , nu am insistat eu . Lucrul asta chiar m-a impedicat sa accesez programul Prima Casa !
Sa nu credeti ca problema cu alcoolul e recenta . Bea din adolescenta .

Daca discutia era initiata de o sotie tanara cu un sot alcoolic si abuziv , sareati toti trolii cu sfaturi sa il paraseasca , in orice conditii . Daca mama ar fi avut Internet acum 30 ani , ar fi postat fix aceasta poveste . Dar acum aveti simpatie pentru bietul batran betiv , ca nu cumva sa-l facem de bani . Orice om are dreptul sa traiasca fericit , macar la batranete . Daca el s-ar trezi maine in alt oras , nu ar muri de dorul nostru , poate chiar si-ar reveni la realitate unpic . Cu totii avem nevoie de o schimbare .

Scopul postarii mele era sa aflu care sunt drepturile si obligatiile lui ca beneficiar al uzufructului .Se pare ca poate sa faca orice  , atat timp cat nu distruge imobilul . Poate sa se pishe in casa , poate sa tipe , sa injure , sa ameninte cu moartea  Nu avem ce sa-i facem , ar fi un abuz .

Editat de flowrent, 12 mai 2020 - 20:05.


#27
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.659
  • Înscris: 14.10.2004

 flowrent, on 12 mai 2020 - 19:27, said:

Multumesc celor care au comentat , pe subiect !
Pentru ceilalti , cred ca nu ati inteles situatia .. eu am stat cu chirie 20 ani din viata.. cu chiu cu vai si cu ajutor de la rude am cumparat aceasta casa , care oricum este veche si nici asigurare nu poti face pe ea . Deci tatal meu nu avea vreo avere cu care a cumparat el casa . A muncit si el , dar ca prostul , mereu pe o bere .
Eu am avut doua joburi ca sa strang bani . De ani de zile eu cumpar tot si platesc tot . Tati abia ca ia si el o paine din banii lui . Pe scurt , este un parazit
Nu vreau sa-l arunc in strada ! Bani exista pentru o garsoniera , dar nu vrea sa se mute . Situatia nu mai poate continua asa . Ne tocam nervii reciproc . Referitor la banii stransi de el , vi se pare corect sa nu dea nici un ban in casa in timp ce " prostii" platesc tot ? Iar ca parinte , cui lasi bunurile materiale atunci cand nu mai conteaza pt tine ? Nu cumva copilului tau ? Pe lumea cealalta nu ii poate lua .
Si cand spun ca ma tem pentru viata lui stiu pe ce ma bazez . Omul este complet dezinteresat sa isi faca investigatii medicale , ia in deradere epidemia de Covid si crede ca totul trece cu bauturi spirtoase .Incerca sa se trateze de hipertensiune cu tuica , ca stie el ca subtiaza sangele . Daca nu trecea pe medicamente era dus pana acum .

Am dat like la postare pentru cum ai scris cuvantul subliniat. Nu este greseala de tastare e departe a de i pe tastatura.Posted Image
Din pacate nu poti sa il scoti din ale lui. Posted Image

Eu am incercat mereu sa ma uit la el si sa vad omul care a fost inainte sa dea in patima bauturii.
Da e greu dar asta este viata.

Editat de xymzar, 12 mai 2020 - 20:15.


#28
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.750
  • Înscris: 01.12.2018

 flowrent, on 12 mai 2020 - 20:00, said:

asa s-a procedat notarial atunci , nu am insistat eu
Cine a "insistat" totusi.
Inseamna ca cel care a insistat a avut o anumita calitate.
Doar nu a venit in fata notarului nea vasile din dorohei si a insistat inserarea acelei clauze.

#29
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
Parintii au considerat sa ma treaca direct pe mine in acte . Mai departe cabinetul notarial a intocmit contractul . Mi se pare mai putin relevant acest lucru .

#30
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.750
  • Înscris: 01.12.2018

 flowrent, on 12 mai 2020 - 20:27, said:

Parintii au considerat sa ma treaca direct pe mine in acte . Mai departe cabinetul notarial a intocmit contractul . Mi se pare mai putin relevant acest lucru .
Deci TU erai cumparatorul, Baba era vanzatorul, dar in fata notarului au mers parintii tai, insistand ca acesta sa insereze o anumita clauza???
Ce calitate  ( LEGALA) aveau parintii in aceasta afacere?, astfel incat notarul sa le accepte pretentiile?

Editat de tioopedi, 12 mai 2020 - 20:31.


#31
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
Sunt si ei in contract , ca beneficiari ai uzufructului viager

#32
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.750
  • Înscris: 01.12.2018
Am inteles asta.
Ce NU inteleg este CUM au ajuns.
Au mituit notarul?

#33
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
Ce-i asa de greu de inteles ? Ei au discutat cu proprietara

#34
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019
Cine a dat banul domne, ce tot o freci ?
Dacă banii erau ai tăi, dc n ai diacutat tu cu proprietara ?

#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica, dupa ce te-au crescut in acea locuinta, le-ai facu hatarul sa-i treci in proprietate cu "uzufruct viager". Dar daca nu-i treceai cum ar fi fost? Ii dadeai afara din casa in care te-au crescut?  Si la ora aceea, nu stiai ca tatal tau bea cam mult? Si ca, probabil in timp va bea si mai mult daca il lasati de capul lui? Oricare ar fi povestea, e urat ca ai ajuns sa-i judeci aici, pe net.
"Referitor la banii stransi de el , vi se pare corect sa nu dea nici un ban in casa in timp ce " prostii" platesc tot ?"
Tu cati bani ai dat in casa pana ai crescut mare? Tot "prostii" au finantat si acea perioada?

Editat de myshyk, 12 mai 2020 - 20:50.


#36
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
myshyk , ne-am mutat de mai multe ori pana sa ajungem aici ,  stai lin . Daca atunci discutiile apareau din lipsa de bani , am considerat ca , odata ce avem casa noastra , va fi mai multa armonie . Fals . Dar cine stia ce va urma ? La semnarea actelor , am intrebat discret " si ce se intampla daca cei doi vor sa divorteze ? " . Era prea tarziu si nu stiu daca se putea pune inca o clauza pentru asa ceva .
Am ajuns sa-i judec pe net ? Pentru asta s-a inventat Internetul , pentru ca oamenii sa aiba curaj sa scrie ce au pe suflet , sa fie anonimi si sa primeasca sfaturi anonime . Daca voiam circ ma duceam la Acces Direct .
Pana la 20 de ani am crescut cum am crescut . Toate vacantele le faceam la tara , sa nu crezi ca m-au dus la Disneyland . Perioada cand m-am angajat a coincis cu inceputul investiilor in renovare . Am inceput sa contribui substantial pana in ziua de azi cand contribui 99 % .

Editat de flowrent, 12 mai 2020 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate