Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente(2018+)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2246 replies to this topic

#1027
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Centrala este legata la pamint prin teava de gaz si prin tevile instalatiei, daca sint de cupru, si prin intermediul radiatoarelor. Daca electricianul leaga in tablou nulul de protectie la nulul de lucru, automat prin firul de PE apare un "curent" care se scurge la pamint prin teava de gaz si prin instalatie. Astfel acel fir de PE se transforma intr-o mini rezistenta de resou. In timp se topeste izolatia acelui fir si pina la urma topeste si alte plastice de care este lipit si/sau si firele de nul si faza.

Acolo unde sint probleme cu impamintarea, se vede pe stecher ca este afumata zona de impamintare si-l vezi ca face schinteie tresa de impamintare cind bagi stecherul in priza. Daca iei un fir litat si un capat este tinut la impamintarea prizei cu probleme si celalalt capat este atins de teava de gaz, face schinteie.
Am centrale la care am anulat in stecher firul de impamintare, tocmai din cauza asta, ca se face flama intre teava de gaz si impamintarea prizei.
Am si centrale la care am gasit firul de PE topit si am schimbat cablul de alimentare si merg bine mersi fara impamintarea prizei.

Edited by florin71_skoda, 04 September 2021 - 09:53.


#1028
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,271
  • Înscris: 17.03.2009

 apocalipsul, on 04 septembrie 2021 - 06:34, said:

pe viitor incercati sa nu mai veniti cu teorii false daca nu aveti macar o vaga idee cum stau lucrurile.
eu va pot foarte usor demonstra adevarul celor scrise de mine cu date stiintifice. dar nu e nici locul,. nici momentul.
Tu esti singurul care emite teorii false ,protectiile diferentiale sunt certificate sunt prevazute in normative si  sr-uri au caracter obligatoriu asa ca ...lasa troleala.

 florin71_skoda, on 04 septembrie 2021 - 09:50, said:

Centrala este legata la pamint prin teava de gaz si prin tevile instalatiei, daca sint de cupru, si prin intermediul radiatoarelor. Daca electricianul leaga in tablou nulul de protectie la nulul de lucru, automat prin firul de PE apare un "curent" care se scurge la pamint prin teava de gaz si prin instalatie. Astfel acel fir de PE se transforma intr-o mini rezistenta de resou. In timp se topeste izolatia acelui fir si pina la urma topeste si alte plastice de care este lipit si/sau si firele de nul si faza.

Acolo unde sint probleme cu impamintarea, se vede pe stecher ca este afumata zona de impamintare si-l vezi ca face schinteie tresa de impamintare cind bagi stecherul in priza. Daca iei un fir litat si un capat este tinut la impamintarea prizei cu probleme si celalalt capat este atins de teava de gaz, face schinteie.
Am centrale la care am anulat in stecher firul de impamintare, tocmai din cauza asta, ca se face flama intre teava de gaz si impamintarea prizei.
Am si centrale la care am gasit firul de PE topit si am schimbat cablul de alimentare si merg bine mersi fara impamintarea prizei.
Ai vazut cate tevi de gaz nu sunt legate la priza de pamant?Te-ai gandit ca scanteia aia dintre nulul de protectie al instalatiei electrice si teava de gaz se datoreaza diferentelor de potential ?Ar fi bine sa ca cei care fac instalatiile de gaz sa le lege la bara de egalizare a potentialelor electrice ,nu sa se planga aiurea.

#1029
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Asa ar fi bine Anaki.
Dar totodata ar fi bine si daca electricieni nu ar mai lega nulul de protectie, la nulul de lucru.

#1030
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
IN UK  toate instalatiile se leaga intre ele cu conexiune de impamantare Orice este teaava de cupru prin casa se leaga  la panou pe impamantare

#1031
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,271
  • Înscris: 17.03.2009
Asa si trebuie,in Romania se precizeaza clar ca toate masele (metalice) ale instalatiilor care deservesc o cladire se leaga la priza de pamant prin intermediul unei bari de egalizare a potentialelor electrice.

#1032
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,271
  • Înscris: 17.03.2009

 angajatul_anonim, on 03 septembrie 2021 - 20:17, said:

Asta e siguranta din firida. Din pacate nu am reusit sa identific nici un scurtcircuit. Disjunctorul de jos a sarit in cateva randuri in momentul in care foloseau mesterii diverse aparate (bormasina/flex).
1.jpeg
Exista o solutie pt a nu mai pati asta, sa-ti instaleze in firida un MCB sau RCBO curba D in tabloul tau curba B si ai rezolvat situatia.

#1033
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 florin71_skoda, on 04 septembrie 2021 - 09:50, said:

Centrala este legata la pamint prin teava de gaz si prin tevile instalatiei, daca sint de cupru, si prin intermediul radiatoarelor. Daca electricianul leaga in tablou nulul de protectie la nulul de lucru, automat prin firul de PE apare un "curent" care se scurge la pamint prin teava de gaz si prin instalatie. Astfel acel fir de PE se transforma intr-o mini rezistenta de resou. In timp se topeste izolatia acelui fir si pina la urma topeste si alte plastice de care este lipit si/sau si firele de nul si faza.
Să ne înțelegem, în România, de regulă PEN-ul operatorului de distribuție se leagă cu priza de împământare a instalației de utilizare și apoi se separă în nul de lucru și "nul de protecție". Acest lucru se face în BMP Uneori, din motive obiective se leagă în tablou și este  corect. La asta vă referiți că "electricianul leaga in tablou nulul de protectie la nulul de lucru"? După separație acestea nu se mai unesc. Dacă se unesc accidental și există în amonte o protecție diferențială, aceasta va declanșa. Dacă nu există protecție diferențială,  curentul va urma calea spre pământ prin conductorul cu rezistența minimă - de regulă,  conductorul de neutru. Chiar dacă s-ar scurge prin conductorul de PE - carcase metalice - tevi metalice către pământ,  nu are de ce să ia foc, atâta timp cât secțiunea conductorului de PE este egală cu secțiunea conductorului de fază.

 florin71_skoda, on 04 septembrie 2021 - 09:50, said:


Acolo unde sint probleme cu impamintarea, se vede pe stecher ca este afumata zona de impamintare si-l vezi ca face schinteie tresa de impamintare cind bagi stecherul in priza. Daca iei un fir litat si un capat este tinut la impamintarea prizei cu probleme si celalalt capat este atins de teava de gaz, face schinteie.
Și cu un fir masiv nu face scânteie? Glumesc, desigur...

 florin71_skoda, on 04 septembrie 2021 - 09:50, said:

Am centrale la care am anulat in stecher firul de impamintare, tocmai din cauza asta, ca se face flama intre teava de gaz si impamintarea prizei.
Am si centrale la care am gasit firul de PE topit si am schimbat cablul de alimentare si merg bine mersi fara impamintarea prizei.
În principiu,  mai toți consumatorii funcționează doar cu fază și neutru, împamântarea este doar pentru protecție.
Cât de corect este să lăsați utilizatorul fără protecție,  dvs. știți....
Gândiți-vă ce se poate întâmpla dacă apare un defect de izolație și apare o tensiune pe carcasa metalică a centralei. În lipsa împământării,  utilizatorul poate experimenta un șoc electric.

Edited by a_r_C, 04 September 2021 - 17:55.


#1034
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
30 de ani si mai bine, in Ro s-a mers pe sigurante cu fir ceramice si fara alta protectie.
Nu stiu daca exista o statistica a cazurilor de deces din electrocutare domestica.
Sistemul cu siguranta diferentiala este foarte bun si trebuie acceptat de toti pentru ca protejeaza utilizatorul,
Problema este cu implementarea acestui sistem, care in multe cazuri creeaza probleme utilizatorului si prefera sa-l anuleze in dauna personala.

#1035
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
a_r_C tu vorbești prostii. Vorbești din cărți și nu din viața reala. De regula in Ro nu exista nici o regulă și este plina Romania de instalo-zugravi-electricieni care montează/leagă cum au chef.
De cînd operatorul are pamintate ? De unde o ia ?
La orice instalație trifazica ai sa descoperi că operatorul vine cu cablu cu 4 fire (că-i mai ieftin) și leagă firul galben/verde la nul, iar restul firelor la plesneală, ca nu a auzit de RST și codul culorilor Și tu vi să-mi spui că cineva respecta ceva.
Eu am centrale distruse de electro-zugravi și tu mă iei cu abureli cînd în realitate instalația electrică din casa o poate face oricine, că nu-ți trebuie proiect și nici autorizație. La gaz totuși se mai controlează din 2 in 2 ani, dar la curent după contor poți face absolut orice, că nu te întreabă nimeni ce ai făcut.

#1036
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Cum să nu fie reguli? Există normativ și standarde europene (sr-uri). Că de multe ori nu se respectă e altă discuție.
La trifazic se vine într-adevăr cu 4 conductoare, trei faze plus PEN. Și e foarte corect. La conductorul PEN este combinată funcția de împământare și nul de lucru - PE+N și este împământat atât la transformator cât și la stâlpi. Altminteri n-ați mai avea dvs. 230 volți între fază și N ci mult mai puțin, iar protecțiile ar funcționa cu întârziere sau deloc. Priza de pământ a instalației de utilizare este în sarcina abonatului și se leagă de PEN-ul od-ului, apoi se separă în neutru - nul de lucru și PE - împământare. Chiar dacă nu se respectă aceste reguli și priza de pământ locală este complet separată de PEN-ul rețelei (sistem TT), nu are cum să influențeze conductorul de PE buna funcționare a aragazului sau a centralei dvs. Faptul că "apar scântei" pentru că există mici diferențe de potential între tevile metalice ale centralei și PE se rezolvă prin echipotentializare așa cum vi s-a mai spus mai sus, nu anulând protecția.
În ce privește rotația fazelor, aceasta se poate remedia ușor,  dar rareori e importantă pt. utilizatorii casnici.
Să știți că și în RO există specialiști foarte buni și se lucrează uneori peste standardele altor țări mai cu pretenții.

Edited by ggelu, 05 September 2021 - 12:58.
corectie la cerere


#1037
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 26.01.2007

 florin71_skoda, on 03 septembrie 2021 - 23:42, said:



Am vazut suficiente centrale la care sarea diferentialul din cauza firului de impamintare prost, sau legat la nul si am vazut si centrale la care firul de impamintare a luat foc, pentru ca nu exista impamintare reala, sau pentru ca firul de impamintare ere legat la nul.


Fiind in domeniu, pot sa va asigur ca dl Florin 71 are dreptate. Doua cazuri certe am azut cu ochii mei ( bine, nu cand a luat foc , dupa)

#1038
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Sunt convins că ați văzut centrale care au luat foc. La fel cum sunt convins că conductorul de împământare nu se transformă în nichelină de reșou, decât dacă modificați dvs. și cu alți tehnicieni de centrale legile fizicii.

#1039
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
...sau  la o reparatie se uita sa se conecteze firul albastru. Sau pur si simplu nu il are pe culoarea asta in cablu si nu leaga nulul ( pe ce culoare o fi) .   Sau are contact prost. . Si uite cum devine conductorul galben/verde si fir de nul si de impamantare .
Zau, greselile au o fantezie mult mai  mare decat  putem noi sa ne inchipuim.  Am gasit chiar si ecranul cablurlor de semnal  transformat in nul de lucru pentru circuitele de forta. Si se mira  lumea  ca are 24V pe nulul de lucru.

Edited by ggelu, 05 September 2021 - 19:12.


#1040
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

 florin71_skoda, on 04 septembrie 2021 - 09:50, said:

Centrala este legata la pamint prin teava de gaz si prin tevile instalatiei, daca sint de cupru, si prin intermediul radiatoarelor. Daca electricianul leaga in tablou nulul de protectie la nulul de lucru, automat prin firul de PE apare un "curent" care se scurge la pamint prin teava de gaz si prin instalatie. Astfel acel fir de PE se transforma intr-o mini rezistenta de resou. In timp se topeste izolatia acelui fir si pina la urma topeste si alte plastice de care este lipit si/sau si firele de nul si faza.

Acolo unde sint probleme cu impamintarea, se vede pe stecher ca este afumata zona de impamintare si-l vezi ca face schinteie tresa de impamintare cind bagi stecherul in priza. Daca iei un fir litat si un capat este tinut la impamintarea prizei cu probleme si celalalt capat este atins de teava de gaz, face schinteie.
Am centrale la care am anulat in stecher firul de impamintare, tocmai din cauza asta, ca se face flama intre teava de gaz si impamintarea prizei.
Am si centrale la care am gasit firul de PE topit si am schimbat cablul de alimentare si merg bine mersi fara impamintarea prizei.


In sistemul nostru nulul se leaga la impamantare ca sa ajute la inchiderea circuitului inapoi catre transformator. Explicatia e simpla. Pamantul e un conductor prost, dar are o sectiune cu multe ordine de marime mai mare decat celelalte conductoare din schema.
Daca, in cazul tau, impamantarea e afumata e pentru ca i s-a cerut sa preia si rolul de nul de lucru acolo unde instalatia e facuta cu picioarele, respectiv nulul are o rezistenta mai mare decat impamantarea, si asta e tot o forma de curent de defect, doar ca nu doare asa tare utilizatorul.
Asa ca solutia e, de fapt, refacerea nulului, ca fiecare parte a instalatiei sa lucreze conform rolului stabilit.

#1041
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 22.04.2010

 a_r_C, on 03 septembrie 2021 - 21:18, said:

Văd că aveți ca general un o protecție diferențială de 300mA. Posibil ca declanșarea să fi fost pe partea de protecție diferențială. Dacă e așa, în mod normal trebuia să declanșeze diferențialul din tabloul dvs., cel de 30 mA. Ar trebui testat să nu fie decalibrate diferențialele. Se poate testa ușor, să vedeți care declanșează primul.
Văd că aveți în firidă protecție pentru supratensiune. De ce să mai puneți o bobina imsu în tablou?

Se vad niște conductoare nelegale în tablou. De la ce sunt și de ce nu le izolați?

Nu am bagat de seama protectia din firida. Pare-se ca ma depaseste problema si o sa ma adresez unui electrician pentru a identifica cauza pentru care declanseaza siguranta de jos si pentru a gasii o solutie in sensul asta. La fel si in ceea ce priveste configurarea tabloului. Legat de conductoarele nelegate sunt de la sonerie.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Edited by angajatul_anonim, 05 September 2021 - 21:50.


#1042
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,271
  • Înscris: 17.03.2009

 florin71_skoda, on 04 septembrie 2021 - 22:14, said:

Eu am centrale distruse de electro-zugravi in realitate instalația electrică din casa o poate face oricine, că nu-ți trebuie proiect și nici autorizație. La gaz totuși se mai controlează din 2 in 2 ani, dar la curent după contor poți face absolut orice, că nu te întreabă nimeni ce ai făcut.
Si cine i-a adus sa faca inst electrica pe acei electrozugravi?Proprietarul care in loc sa plateasca pretul corect firmelor/electricienilor profesionisti prefera sa-ai aduca pe astia,ba ca fac parte din echipa constructorului si stie sa si sape/tencuiasca/zugraveasca  ba ca au cerut un  pret foarte mic,si dupa ce isi utileaza casa si apar problemele incep sa se vaite,abia atunci apeleaza la profesionisti de la care asteapta minuni,remediaza te rog dar abia am zugravit ,am cumparat casa, si nu as vrea sa se sparga peretii.
Acolo unde ti-au luat foc centralele i-ai intrebat pe proprietari daca au masuratoarea la priza de pamant facuta,au testate circuitele?
Iti spun eu ca nu .

#1043
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 01.09.2021
Va rog să mă lămuriți Intr o problema: 3 prize Intr un dormitor, fiecare pe circuit separat. Nu sunt mai speciale, mi-a fost mai comod sa trag circuite separate decât să merg din priza in priza. In tablou asvreasa le pun toate cele 3 pe aceeași siguranță. E ceva greșit daca bag 3  fire (de la 3 prize) in siguranta? Cele 3 fire de 2.5 mmp incap in locaș, că și diametre.

#1044
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Salut,
Este ok sa folosesc cleme Wago pentru legare priza modulara?
Stiu ca pot sa fac strapuri intre ele dar am niste cleme si merge mai repede cu ele.

Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

emgd2me

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate