Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente(2018+)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2250 răspunsuri în acest subiect

#1045
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Normal este sa faci punti,se fac usor fiecare contact are 2 borne de conectare,dar daca vrei si ai loc ...

#1046
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.663
  • Înscris: 14.10.2004
Atunci raman pe punti ca pana acum asa am facut la toate dar am zis sa ma "modernizeze".Posted Image

#1047
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postxymzar, on 07 septembrie 2021 - 12:48, said:

Atunci raman pe punti ca pana acum asa am facut la toate dar am zis sa ma "modernizeze".Posted Image
Hmm... nu stiu de ce dar eu nu am baza in clemele astea wago. O singura data am folosit la o lampa cu panou LED, dar zau nu-mi place ca se misca firul in clema.

#1048
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.028
  • Înscris: 16.06.2006
Asta am mai zis si eu pe aici dar replica a fost ca... scrie 16A pe clemele alea.

Editat de radurus, 07 septembrie 2021 - 14:24.


#1049
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
@GeorgeTrisina
clemele Wago sunt bune ,cu imitatiile este o problema.

#1050
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.497
  • Înscris: 18.06.2007
Când am renovat, pt partea electrica am apelat la tata și la alți doi colegi de ai lui. Cu o viață de electricieni într-o termocentrală mare (cea mai mare).

Aveam wago, eram pregătit cu de toate. Când le-au văzut au zis sa mi le bag undeva, ei lucrează cu ce știu nu cu jucării de astea. :)))).


Nu înseamnă că nu sunt bune, doar m-a distrat replica.

#1051
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Si ce sigurante ti-au pus, clasa C ca la termo ?

#1052
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.663
  • Înscris: 14.10.2004
In final la prizele modulare am făcut punți dar în toate dozele am folosit cleme Wago in pofida opoziției electricianului. Opoziție chiar cruntă.🤣
A fost ceva de genul, frăție leagă tabloul că de restul mă ocup eu.
Inclusiv pe circuitele de priză din camere.
La bucătărie am tras circuite dedicate pentru cuptor, mașină de spălat, cuptor și prizele de deasupra blatului de lucru.
Renunțam și la doze daca se putea dar era foarte complicat de "ghiorlanit" pereții la momentul asta și așa disconfortul a fost maxim.
Când mă mai liniștesc cu bugetul o să bag și diferențiale in tablou pe circuitele care trebuie dar efectiv cardurile sunt "secate".
Uluitor câți bani am cheltuit.😭

LE O să fie problemă cu impamantarea că e făcută de Enel la modul un țăruș înfipt în pământ.
Aici trebuie să studiez problemă să vad cum o fac că la carte. Alți bani altă distracție.

Editat de xymzar, 12 septembrie 2021 - 16:36.


#1053
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 09.07.2019

View Postradurus, on 07 septembrie 2021 - 14:24, said:

Asta am mai zis si eu pe aici dar replica a fost ca... scrie 16A pe clemele alea.
Scrie 32A pe clemele alea - după standardele din Europa și America de Nord. 20A după standardele din Japonia - la un diametru dat, întrucât la ei nu se utilizează secțiunea,  ci diametrul conductoarelor.

View Postxymzar, on 12 septembrie 2021 - 16:29, said:

In final la prizele modulare am făcut punți dar în toate dozele am folosit cleme Wago in pofida opoziției electricianului. Opoziție chiar cruntă.🤣
A fost ceva de genul, frăție leagă tabloul că de restul mă ocup eu.
Inclusiv pe circuitele de priză din camere.
La bucătărie am tras circuite dedicate pentru cuptor, mașină de spălat, cuptor și prizele de deasupra blatului de lucru.
Renunțam și la doze daca se putea dar era foarte complicat de "ghiorlanit" pereții la momentul asta și așa disconfortul a fost maxim.
Când mă mai liniștesc cu bugetul o să bag și diferențiale in tablou pe circuitele care trebuie dar efectiv cardurile sunt "secate".
Uluitor câți bani am cheltuit.😭

LE O să fie problemă cu impamantarea că e făcută de Enel la modul un țăruș înfipt în pământ.
Aici trebuie să studiez problemă să vad cum o fac că la carte. Alți bani altă distracție.

Se poate lucra foarte bine și fără wago. De ce musai să-i impuneți electricianului materiale cu care nu a mai lucrat?
Țărușul acela "înfipt în pământ de Enel" este doar o priză tehnologică și nu are nicio legătură cu împământarea care a fost și este în sarcina utilizatorului. E drept că nu ar fi trebuit să vă branșeze fără să aveți dvs. o împământare a instalației de utilizare.
Protecțiea diferențială trebuie pentru toate circuitele. Făceți-vă de urgență împământarea și măcar o protecție diferențială de max. 30mA.

#1054
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.663
  • Înscris: 14.10.2004
Nu este vorba de o casa noua are peste 90 ani.
Acum cativa ani sa fie cam 10 a venit Enel sa schimbe contorul vechi care era in casa, scos pe peretele casei că nu au vrut nici morți să-l pună la gard și au făcut împământare.
Doi nenici au bătut o țeavă cu barosul la 2 3 metri de contor și aia a fost tot.
Referitor la ce impun electricianului este discuție lunga care nu își  are rostul aici.
Pe banii mei și la mine in casa lucrează cu ce zic eu atâta timp cât dispozitivele respective sunt legale.
Că nu le agrează el și vrea să torsadeze firele și să le spoiască cu cositor e treabă lui.
Nu vrea ura și la gară. Caut altul care trăiește în secolul XXI.
Am diferențial pe general.
Luna viitoarea mă ocup de diferențialele din casă.

Editat de xymzar, 12 septembrie 2021 - 18:53.


#1055
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

View Postbobalex18, on 11 septembrie 2021 - 22:57, said:

Când am renovat, pt partea electrica am apelat la tata și la alți doi colegi de ai lui. Cu o viață de electricieni într-o termocentrală mare (cea mai mare).

Aveam wago, eram pregătit cu de toate. Când le-au văzut au zis sa mi le bag undeva, ei lucrează cu ce știu nu cu jucării de astea. Posted Image))).


Nu înseamnă că nu sunt bune, doar m-a distrat replica.
Poate au folosit alti conectori omologati ,clemele wago nu sunt singurele folosite.

View Posta_r_C, on 12 septembrie 2021 - 17:55, said:

Scrie 32A pe clemele alea - după standardele din Europa și America de Nord. 20A după standardele din Japonia - la un diametru dat, întrucât la ei nu se utilizează secțiunea,  ci diametrul conductoarelor.
Noi tinem cont de sectiunea conductorului in Europa,aia cu 110V si 60 hz treaba lor,desi..

View Postxymzar, on 12 septembrie 2021 - 18:51, said:

Referitor la ce impun electricianului este discuție lunga care nu își  are rostul aici.
Pe banii mei și la mine in casa lucrează cu ce zic eu atâta timp cât dispozitivele respective sunt legale.
Că nu le agrează el și vrea să torsadeze firele și să le spoiască cu cositor e treabă lui.
Nu vrea ura și la gară. Caut altul care trăiește în secolul XXI.
Aici sunt de acord cu tine ,dar vezi ca acel cositorit a fost legal si a dovedit ca este o metoda  corecta zeci de ani,acum ca normele impun altceva face ca electricianul sa le respecte ,tine minte ca  clemele wago nu sunt singurele metode de conectare.

Editat de anaki, 12 septembrie 2021 - 19:58.


#1056
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.497
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMosu007, on 12 septembrie 2021 - 16:28, said:

Si ce sigurante ti-au pus, clasa C ca la termo ?
La siguranțe totul era ok. Am schimbat doar tabloul pt că cel vechi de îngălbenise.

#1057
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e nimic in neregula cu Wago. Duc mult peste ce scrie pe ele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/flSs4PLai2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de anaki, 12 septembrie 2021 - 22:13.
offtopic


#1058
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Sunt in regula la fel ca si morsetele de altfel.

#1059
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.663
  • Înscris: 14.10.2004

View Postanaki, on 12 septembrie 2021 - 19:55, said:


Poate au folosit alti conectori omologati ,clemele wago nu sunt singurele folosite.


Noi tinem cont de sectiunea conductorului in Europa,aia cu 110V si 60 hz treaba lor,desi..


Aici sunt de acord cu tine ,dar vezi ca acel cositorit a fost legal si a dovedit ca este o metoda  corecta zeci de ani,acum ca normele impun altceva face ca electricianul sa le respecte ,tine minte ca  clemele wago nu sunt singurele metode de conectare.
Știu că a fost ok cositorul sau că sunt mai multe metode de conectare agreate sa zic așa.
Dar dacă normativul nu mai prevede cositor de ce insista cu el? Culmea că e și mai mult de muncă probabil obișnuința.
Până la urma a înțeles dar exact cum zicea cineva mai sus tot este un dubii cu ele.
Cică vine la doua luni sa le verifice.
Bine zic tu vii cu berea și carnea eu pun la bătaie clemele, grătarul și cărbunii.🤣



Editat de xymzar, 13 septembrie 2021 - 14:32.


#1060
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
El trebuie sa respecte normele actuale si atat.
Clemele wago sunt bune ca si morsetele,si daca respecta regulilie cu incarcarea circuitelor nu are cum sa apara probleme .

#1061
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
Intr-un singur mod de folosire trebuie grija la Wago. La conductor de Al trebuie umplute in prealabil cu o pasta care nu se gasea niciunde pe stoc ultima data cand mi-a trebuit mie.

#1062
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.631
  • Înscris: 05.11.2005
Ce fel de pastă?
Vreau să le folosesc la Al.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate