Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Digi va prelua clientii Media SUD

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,914
  • Înscris: 06.11.2018
Digi va prelua clientii Media SUD

Furnizorul de servicii quad-play Digi (RCS & RDS) a ajuns la un acord pentru achizitia abonatilor inca unui operator local de servicii de telecomunicatii, Media SUD.

Media SUD ofera servicii de televiziune si internet fix in mai multe localitati din mediul rural al judetului Teleorman. Dupa modernizarea retelei clientilor Media SUD (operatiune efectuata pentru majoritatea operatorilor locali preluati de Digi), atat pachetele oferite cat si grila de programe vor fi cele din reteaua Digi.

Pentru persoanele fizice, acestea sunt pachetele de TV si NET oferite de Media SUD:
-Internet (28 RON/luna, TVA inclus): viteza maxima download/upload de pana la 100 Mbps;
-Televiziune analogica – CATV Baza (24 RON/luna, TVA inclus): 85 de programe TV;

Pentru persoanele juridice, avem urmatoarele pachete de internet:
-IP dinamic (40 RON/luna): viteza maxima download/upload de pana la 100 Mbps;
-IP static (50 RON/luna): viteza maxima download/upload de pana la 100 Mbps;

Digi ofera in prezent pachetul Analogic la 26 de lei pe luna oferind pana la 60 de canale TV. Totusi, daca avem un televizor cu receptor DVB-C, vom receptiona si posturile din pachetul Digital, aproximativ 141 de canale TV.


Media SUD SRL detine si postul de televiziune local Media SUD Alexandria (program disponibil de mai mult timp in grila analogica Digi din judetul Teleorman).

Pe langa reteaua proprie si Digi, Media SUD TV Alexandria se poate vedea si in reteaua NextGen. De asemenea, site-ul Sport SUD si postul Radio 1

Alexandria erau detinute de aceasta companie insa au fost inchise.

Reamintim ca Digi a preluat in ultima perioada mai multi operatori locali/regionali, printre care mentionam Expert NET (clientii acestei companii au reclamat numeroase privind nefunctionarea serviciilor, posibil din cauza procesului de modernizare a retelei), Start Net, Lyl TV Sistem.

Media SUD SRL a primit in 2013 o somatie publica de la CNA privind lipsa avizului de retransmisie a peste 19 canale TV. Media SUD nu a primit amenda, fiind prima abatere in anul respectiv.

Sursa: https://tinyurl.com/y9u3rwcf

#2
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 09.10.2009
Nu este nicio pierdere, câteva luni de zile am avut în paralel la casa din Nanov  atât Media Sud cât și Digi. Deși ambele erau prin FTTH, nu exista termen de comparație între ele. Media Sud pica într-o veselie, erau multe zile când la TV nu puteai sa vezi un film întreg iar pe net nu te puteai baza deloc. La Digi plătesc câțiva lei in plus dar am servicii funcționale tot timpul.

Edited by gestt, 02 May 2020 - 00:03.


#3
Usermedia

Usermedia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2020
Doar 30% din Media Sud.

#4
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 gestt, on 02 mai 2020 - 00:01, said:

Nu este nicio pierdere, câteva luni de zile am avut în paralel la casa din Nanov  atât Media Sud cât și Digi. Deși ambele erau prin FTTH, nu exista termen de comparație între ele. Media Sud pica într-o veselie, erau multe zile când la TV nu puteai sa vezi un film întreg iar pe net nu te puteai baza deloc. La Digi plătesc câțiva lei in plus dar am servicii funcționale tot timpul.
Dar grila am inteles ca era mai buna...

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
La noi la țară, Mediasud a fost cumpărată în 2007 de rds și rețeaua a fost înlocuită cu FO în 2017. În 2006, înainte de preluare, au tras fibră optică pe șoseaua principală și restul cablu TV nou, după care a fost cumpărată de rds și mutat retransmisia la Zimnicea.
Acu probabil au mai cumpărat și în restul localităților operată de aceasta.

Quote

Ia mai preluat DIGI o dată în 2010.
Eram abonat Media Sud atunci.
Media Sud a întins fibră în tot județul Teleorman și jumătate din județul Giurgiu, dar, cu echipamente împrumutate de la DIGI; astfel în schimbul datoriei DIGI a preluat toți abonații Media Sud.
După 1 ani Media Sud și-a luat jumătate din clienți înapoi și a reapărut firma de telecomunicații Media Sud Alexandria; DIGI a luat orașele municipii de județ (Alexandria, Turnu Măgurele, Zimnicea și Roșiorii de Vede) și localitățile care înconjoară aceste orașe, iar Media Sud a rămas cu orașul Videle și localitățile din jurul orașului (din Teleorman) și orașele Ghimpați și Mihăilești și localitățile din jurul acestora (în Giurgiu).
Ținând cont că patronul Media Sud este Ciorobescu, șeful poliției din Teleorman nu se știe cum se va termina tranzacția; în urmă cu 10 ani a reușit să ia jumătate din rețea înapoi de la DIGI.
Dacă se va face această tranzacție au doar de câștigat abonații Media Sud.
https://www. media-max.ro/digi-va-prelua-clientii-media-sud/
Oare acu se va finaliza?

#6
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 09.10.2009

 marius664, on 02 mai 2020 - 08:28, said:


Dar grila am inteles ca era mai buna...

Ce am observat în plus era Stingray iConcerts, Fine Living, pachetul MTV (Dance, Hits și Rock) si pachetul Film Box iar în minus Diva, Mezzo, AMC, pachetul Discovery și Eurosport.
Lipsa Digi Sport era compensată cu Telekom Sport, dar doar TS1 și TS2 in HD, TS3 și TS4 doar SD, astfel că multe curse F1 le-am văzut la calitate VHS.

Edited by gestt, 02 May 2020 - 11:45.


#7
Usermedia

Usermedia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2020
Ciorobescu nu este șeful politiei din Teleorman.

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
In perioada 1996-2002, aveam Protv si Acasa tv clandestin la media sud tv, preluau semnal de la rcs Alexandria pe o antena instalata pe un deal. A fost o furtună puternică si nu s-a mai putut repara antena si atunci au facut contract de retransmisie cu grupul Pro. Au fost perioade bune si cu media sud, tarife micute, in 2005 a vebit concurenta peste ei, o firma din Zimnicea ofereau CATv la 3 lei/luna, apoi au crescut treptat preturile si erau mai mari ca la Mediasud.

#9
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 03.01.2019
Ia preluat DIGI și pe ăștia de ceva timp.
Aveau prețuri mici și le făcea concurență în oraș.
În Alexandria DIGI este singura firmă de telecomunicații acum.
Bine, sunt și celelalte cu farfurii.

În Roșiorii de Vede era aceeași situație...acum DIGI a rămas singurul operator.

Cu preluarea abonaților Media Sud a "pus mâna" și pe orașul Videle.

La Turnu Măgurele mai există NextGen pe lângă DIGI.

La Zimnicea încă rezistă Lidas în bătaia DIGI...și cred că vor supraviețui mult timp pentru că la 20 lei/lună oferă tot pachetul Discovery, tot pachetul FilmBox, tot pachetul MTV...la HD-uri stă mai rău (dar la 20 lei ce pretenții ai?)

#10
Usermedia

Usermedia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2020
Media Sud are în grila Eurosport, tot pachetul Discovery(în baza) Amc cu mult înainte.

#11
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 30.07.2018
apropo de preluarea Akta mai știe cineva ceva se mai mișcă ceva Am vrut recent să fac un abonament de internet Akta și îmi spuneau că nu mai au echipamente și că va trebui să le cumpăr dintre un magazin specializat în acest domeniu mai știți ceva?

#12
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 BogdanI33, on 02 mai 2020 - 19:52, said:


În Alexandria DIGI este singura firmă de telecomunicații acum.
Bine, sunt și celelalte cu farfurii.

O  sa mai vina cineva...:)...Si totusi in Alexandria ce s-a intamplat cu Diabi...Aveau cablat tot orasul plus comunele limitrofe...Daca-i prelua Digi le desfiintau cutiile si reteaua, am vazut ca inca este prezenta, cel putin in scarile de bloc...

 FANCHELSEA-BVB-MILAN, on 02 mai 2020 - 20:35, said:

apropo de preluarea Akta mai știe cineva ceva se mai mișcă ceva Am vrut recent să fac un abonament de internet Akta și îmi spuneau că nu mai au echipamente și că va trebui să le cumpăr dintre un magazin specializat în acest domeniu mai știți ceva?
Pai ti-au raspuns ei singuri la intrebarea ta...un pic printe randuri dar se intelege ce va urma...

#13
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 30.07.2018
da, se pare că băieții au aplicat direct pentru clauza de cumpărare nu au mai aplicat chestia cu închirierea rețelei

#14
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 03.01.2019

 marius664, on 02 mai 2020 - 20:38, said:


O  sa mai vina cineva...:)...Si totusi in Alexandria ce s-a intamplat cu Diabi...Aveau cablat tot orasul plus comunele limitrofe...Daca-i prelua Digi le desfiintau cutiile si reteaua, am vazut ca inca este prezenta, cel putin in scarile de bloc...

DIGI a cumpărat DiabiCon, dar rețeaua de cabluri a rămas trasă.
Dacă ești din Alexandria fugi până la Casa de Cultură (unde avea casieria DiabiCon) și oricine de acolo îți va spune că nu mai există această firmă (cel puțin în Teleorman).

DIGI a cumpărat cam tot în Teleorman.
Doar NextGen și Lidas încă rezistă.

DIGI a tras fibră optică în tot județul și cablul coaxial al rețelelor pe care le-a cumpărat a rămas pe stâlpi; nu se obosește nimeni să elimine acele cabluri inutile.

#15
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 09.10.2009

 Usermedia, on 02 mai 2020 - 20:09, said:

Media Sud are în grila Eurosport, tot pachetul Discovery(în baza) Amc cu mult înainte.
Nu știu cât de mult înainte, dar prin 2018 nu aveau, foloseam Focus Sat pentru Discovery și Eurosport.

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Eurosport și Discovery am avut mereu la Mediasud.

#17
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 BogdanI33, on 02 mai 2020 - 21:00, said:

DIGI a cumpărat DiabiCon, dar rețeaua de cabluri a rămas trasă.
Dacă ești din Alexandria fugi până la Casa de Cultură (unde avea casieria DiabiCon) și oricine de acolo îți va spune că nu mai există această firmă (cel puțin în Teleorman).


Pai d-asta am intrebat, inca mai au antenele in blocul 220, cu toate ca in ultima perioada isi mutasera statia prin Poroschia...Au facut cei de la 10 reclamatie ca sunt probleme de infiltratie de la antene, dar doar le-au ingraditit  cand le-au pus sechestru...Am rude in Alexandria, dar nu stiu sa-mi dea detalii, insa stiu cu siguranta ca ultima data casieria Diabi se mutase vizavi de CEC-ul de pe Str Bucuresti...Digi in calitate de propietar ar trebui sa desfiinteze antenele alea, precum si cutiile si retelele de pe stalpi...Daca nu sunt intretinute, vor fi un pericol in timp...

#18
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 09.10.2009

 aris86, on 03 mai 2020 - 10:06, said:

Eurosport și Discovery am avut mereu la Mediasud.
Poate la Piatra, la Nanov nu am avut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate