Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce are jocul asta 99 pe Metacritic ?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Este vorba de "The Legend of Zelda : Ocarina of Time". Nu imi plac rpg-urile dar in 2003 am avut ocazia sa joc si eu aceasta "capodopera" si pot spune ca a fost ok. L-am incercat din nou luna trecuta si aproape ca m-am speriat, atat de invechit e. Azi am intrat pe site-ul Metacritic si am gasit pagina asta : https://www.metacrit...carina-of-time/
Cum poate fi jocul asta PESTE adevarate capodopere cum ar fi : Dark Souls, The Witcher 3, GTA IV, RDR, Skyrim, Uncharted sau The Last of Us ? Nu ma consider gamer, tocmai de-asta intreb.
Parerea mea este ca ar trebuie revizuite toate jocurile mari o data la 5 ani.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe google ai căutat ?

https://www.theringe...-game-ever-1998

https://www.gamesrad...best-game-ever/

https://www.quora.co...ame-of-all-time

#3
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Da, si am ramas gura-casca.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De gustibus non disputandum.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Spre rusinea mea, recunosc ca nu l-am jucat. Poate o voi face odata.

#6
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Nu zic ca e un joc rau, dar efectiv nu se compara cu cele din zilele noastre. Pana la urma e vorba de opinie, dar.....

Edited by mad_dogg, 29 April 2020 - 15:01.


#7
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Depinde si de calitatea jocului. :) ;)

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E ca filmele de pe vremuri. Nu erau HD, dar aveau story.

Acum e invers.

#9
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Dark Souls, The Witcher 3, GTA IV, RDR, Skyrim, Uncharted sau The Last of Us.
Astea au in spate multe jocuri asemănătoare, exemplu gta m-ai are san andreas, vice city etc. Vice city e capodopera aici, și uncharted Drake's fortune.
Caută ce jocuri 3d erau pe vremea când a apărut Zelda, nu era gta, uncharted etc.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Multe sunt si judecate prin prisma impactului avut la vremea respectiva. Ia ganditi-va putin cum ar fi fost ca in anii '60 sau '70 sa fi asistat la premierele filmelor Odiseea Spatiala 2001 sau Razboiul Stelelor.

#11
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Nu. Apare un joc și se dă notă.
Cum ar fi peste 20 de ani să apară gta 25 și gta v să i se modifice nota in m-ai slabă tocmai pentru că nu e conform cu standardele actuale de grafică și etc.

Edited by calbog, 29 April 2020 - 15:17.


#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmad_dogg, on 29 aprilie 2020 - 15:01, said:

Nu zic ca e un joc rau, dar efectiv nu se compara cu cele din zilele noastre. Pana la urma e vorba de opinie, dar.....

În ce sens? Un joc până la urmă trebuie să placă celui care îl joacă. Așa, dacă compari doar numărul de pixeli, găsești tot felul de jocuri "mai bune" decât altele. Dar nu știu cât de relevant e aspectul ăla.

La unele jocuri apare o amestecătură, de nostalgie cu diverse calități care-l fac bun. Unde mi se pare că sunt supraevaluate, sunt jocurile de genul Final Fantasy 1, Ultima, care aveau o groază de lipsuri, dar lumea le consideră clasice și e greu să le demonstrezi contrariul. În general apar chestiile astea în jocuri care au făcut pentru prima oară anumite chestii, cum e Ultima cu 3D, dar arăta de căcat. Dar The Legend of Zelda: Ocarina of Time e chiar mișto, are și poveste, și gameplay, și ce vrei tu.

#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Jocul ala a fost considerat deosebit la vremea lui pentru ca avea tot ce trebuia sa aiba un joc bun: poveste, sunet, grafica, actiune.
Da, e invechit in ziua de azi.
Daca Dark Souls e o capodopera, eu ma arunc de la parter.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003
Eu nu-s gamer, dar am auzit de jocul ala cu Zelda si Ocarina.

#15
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Nu ma intereseaza grafica si alte nebunii, eu incerc sa fiu cat se poate de obiectiv. Asa pot sa zic si eu ca GTA San Andreas este cel mai bun joc facut vreodata (find unul din jocurile mele favorite), dar este BS pur.
Aici e vorba si de nostalgie. Cei care au jucat OoT in 1998 îi vor pastra mereu un loc special. Si pt mine are un loc special, numai ca au trecut aproape 22 de ani de lansare si 17 ani de cand l-am jucat prima data. Nu mai e la fel ca pe vremuri. Da, in 1998 era cel mai tare, nu in 2020.
Mai ales cu atatea titluri in serie. Nu pare putin cam deplasat sa spui ca Ocarina of Time este superior lui Breath of the Wild ? Subiectiv vorbind, nu. Dar daca o luam obiectiv, BotW e 100 de ori mai bun si ca poveste, gameplay, atmosfera (nu punem grafica pt ca nu e fair)

View Postjeffy86able, on 29 aprilie 2020 - 15:51, said:

Daca Dark Souls e o capodopera, eu ma arunc de la parter.
Poate ca am exagerat putin cu Dark Souls. Putin mai mult :)


View PostBursul, on 29 aprilie 2020 - 15:55, said:

Eu nu-s gamer, dar am auzit de jocul ala cu Zelda si Ocarina.
Ce imi pare rau este ca nu am cantat niciodata la instrumentul ala in realitate. Recunosc ca imi placeau melodiile din joc, multe erau cantate cu ocarina.

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,129
  • Înscris: 10.04.2006
Unii considera Final Fantasy VII ca fiind cel mai bun joc ever.
Altii considera Half Life 1.

Gta IV nu e special cu nimic. Nici macar cel mai bun din seria GTA nu e.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postmad_dogg, on 29 aprilie 2020 - 14:55, said:

Este vorba de "The Legend of Zelda : Ocarina of Time". Nu imi plac rpg-urile dar in 2003 am avut ocazia sa joc si eu aceasta "capodopera" si pot spune ca a fost ok. L-am incercat din nou luna trecuta si aproape ca m-am speriat, atat de invechit e. Azi am intrat pe site-ul Metacritic si am gasit pagina asta : https://www.metacrit...carina-of-time/
Cum poate fi jocul asta PESTE adevarate capodopere cum ar fi : Dark Souls, The Witcher 3, GTA IV, RDR, Skyrim, Uncharted sau The Last of Us ? Nu ma consider gamer, tocmai de-asta intreb.
Parerea mea este ca ar trebuie revizuite toate jocurile mari o data la 5 ani.

Stardew valley (cred) a fost numit jocul anului cand a aparut :)...e un joc 2d :)

#18
warcrenstarcren

warcrenstarcren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.04.2020
La 1998 a fost un joc foarte bun, fiind si printre putinele care erau 3D.  


Quote

Dark Souls, The Witcher 3, GTA IV, RDR, Skyrim, Uncharted sau The Last of Us
Astea nu sunt chiar "jocuri" in sensul clasic.  
Mai degraba filme interactive si simulatoare  grafice   in care apesi  constant   tastele  WASD, un F, mai un E, mai dai click din cand in cand,   si in rest stai si te uiti la cutscene-uri sau alegi dialoguri sau admiri grafica.  



Jocuri autentice sunt Mario, Sonic, Zelda, Prince of Persia, Pacman,  Pong, Counter Strike,  World of Warcraft, FIFA,  jocuri care implica putin arcade.
Ar mai fi si God of War, dar evident,primele doua jocuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate