Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

merita sa fii sergent (subofiter) in Armată?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

View PostKokoshmare, on 27 aprilie 2020 - 16:35, said:

Orice soldat își împarte timpul de lucru în programul normal si misiune ordonata. Misiunea ordonata poate fi orice de la misiune de lupta pana la paza unei toalete. Apropo, santinela este singura misiune de lupta executata pe timp de pace. Când ești în misiune ordonata i funcție de complexitate ai și niște sporuri de resurse, inclusiv bani, se quantifuca altfel la vechimea în funcție și grad.
Cat privește diferența dintre ofițeri și subofițeri în cadrul forțelor speciale nu se pune problema cum ai scris tu. Armata este ca orice alta organizație o suma de funcții. În forțele speciale aceste funcții sunt puține ca număr, cerând specializări multiple și avand o distribuție de un ofițer la mai mulți subofițeri. Deci competiția pe funcțiile de ofițer este mult mai dura. De asta nu exista și nici eu nu am văzut de-alde bese în cizme care sa o frece la rece prin unități.
Mi-au dat clasa oameni de 50+ la alergat pe munte sau ski deși eu pe atunci aveam 25-27 de ani și chiar eram bine antrenat.
In SAS exista "shadow rank" o practica preluata în mai toate forțele speciale din lume. Adică un subofițer nou venit este "soldat SAS" indiferent de ce grad are el oficial. Chiar dacă este oficial mai mare în grad fata de alții mai vechi în SAS el este subordonat acelora având gradele de caporal SAS sau sergent SAS. La ofițeri este același sistem, comandant de squad, group, squadron. Departajarea se face în funcție de experienta, abilitate și pregătire nu de ce grad ai  "în umbra".
Dar pana una tu ce vrei sa faci? Care e planul tău?

Daca v-ati referit la planul meu de viitor:


-ori armata:

----ori curs de formare subofiteri in activitate, fortele pentru operatii speciale (asta in cazul in care situatia o sa fie la fel cum este acum, cand intri civil si la absolvire ti se acorda gradul de sergent FOS*

----ori Academia Tehnica Militara, apoi un curs FOS ca sa ma transfer acolo.


-ori politie:

----ori Academia de Politie (daca ma pun sa invat calumea)

----ori o Scoala de Agenti de Politie (nu mi-ar placea sa fiu agent, nu-s respectati deloc, dar am inteles ca ai nevoie de experienta de cativa ani pe strada ca sa te poti transfera la SIAS mai apoi)


#56
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,116
  • Înscris: 20.12.2007
Academia Tehnica Militara pregătește ingineri, standardele sunt foarte înalte atât la admitere cât și în cursul studiilor. Nu am văzut sau auzit vreodată ca vreun domn inginer sa renunțe la postul lui ca să aplice pentru operații speciale, pur și simplu e cu totul alt fel de personalitate. Or fi și excepții nu zic nu, dar foarte rare.
Dar e MAAAARE diferența ce se cere la admitere la politie fata de ce se cere la ATM.
Daca le ai și pe real și pe uman la asa nivel, ce sa zic, bravo.
Apropo, vezi ca una este Academia Trupelor de Uscat de la Sibiu și alta este academia Tehnica militara de la București.

#57
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

View PostKokoshmare, on 28 aprilie 2020 - 05:22, said:

Academia Tehnica Militara pregătește ingineri, standardele sunt foarte înalte atât la admitere cât și în cursul studiilor. Nu am văzut sau auzit vreodată ca vreun domn inginer sa renunțe la postul lui ca să aplice pentru operații speciale, pur și simplu e cu totul alt fel de personalitate. Or fi și excepții nu zic nu, dar foarte rare.
Dar e MAAAARE diferența ce se cere la admitere la politie fata de ce se cere la ATM.
Daca le ai și pe real și pe uman la asa nivel, ce sa zic, bravo.
Apropo, vezi ca una este Academia Trupelor de Uscat de la Sibiu și alta este academia Tehnica militara de la București.

Am inteles, deci Academia Trupelor de Uscat pregătește ofițerii. Aici nu ar fi mare lucru ca un absolvent sa mearga la FOS? Sunt la fel de mari standardele de admitere cum sunt la ATM?

pregateste ofiterii la care ma refeream eu*

#58
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,116
  • Înscris: 20.12.2007
Concurenta este în mod tradițional acccerba la instituțiile militare de învățământ superior.
La Academia Trupelor de uscat se fac (deși informațiile mele nu sunt la zi asa ca poți cauta singur site-urile lor) patru ani pregătire generala și în ultimul an în functie de rezultate și preferințe se trecea în Școală de Aplicație pentru arma aleasa.
Sau se puteau echivala studiile civile și se întra direct în anul și jumătate de specializare. Asa numita filiera indirecta.
Pe baza rezultatelor din școală și a locurilor disponibile poți ajunge mai repede la subunitățile de cercetași ca să îți faci ucenicia urmând ca pe urma sa aplici pentru Brigads de operații speciale de la Târgu Mureș, DSPI sau sa te transferi la celelalte instituții din sistemul de apărare.
Marina are GNFOS care cuprinde și cercetașii de la batalionul de infanterie marina, scafandrii de diferite specialități însă aici cerințele fizice sunt foarte dure, nu oricine ajunge scafandru de lupta oricât de mult ai dori. Cam ca la aviație, dacă doctorul spune nu, asa rămâne.

#59
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 29.09.2006
Nu e doar pentru unii.

Băsescu l-a convins pe directorul Academiei Navale să-l lase sa fie comandant de nava în ciuda defectului de vedere.

#60
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,116
  • Înscris: 20.12.2007

View Postpaco rabanne, on 28 aprilie 2020 - 17:11, said:

Nu e doar pentru unii.

Băsescu l-a convins pe directorul Academiei Navale să-l lase sa fie comandant de nava în ciuda defectului de vedere.
Acolo e vorba de marina comerciala. Chiar dacă avea strabism, conta în primul rand acuitatea vizuala.

#61
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Am un coleg de antrenament(arte martiale) care a aplicat la cursul pentru FOS, urmeaza dupa ce se trece nebunia sa fie incadrat parca, din ce am vorbit este foarte dur si greu cursul, cam ca orice selectei FOS.Cei din FOS cam pleaca in teatre, se mai si moare pe acolo(ca peste tot in teatre, dar la ei riscul e mult mai mare).Concret tu cam ce ai vrea sa faci, ce iti place, ce studii ai, la ce materii te pricepi, Armata e cu matematica in general.Totusi nu poti sa le faci pe toate, asa ca stabileste un traseu, la ATM faci 4 ani si iesi inginer, daca iti place ce presupune, te descurci la mate si fizica dai acolo, la AFT(adica cei de la Sibiu) dai mate si engleza(la toate academiile dai engleza), Politia cu ale ei(Academia are la admitere istorie, romana si engleza, scoala de agenti romana si engleza).Una e ingineria, alta e comanda trupelor si alta e munca de politie, spune-ne mai multe, pasiuni, aptitudini, scopuri, altfel cam greu sa primesti un sfat.Ca idee, la ATM si AFT se scot locuri si pentru alti beneficiari, MAI, SRI, SIE, STS, ANP..Ca idee, pe Semper Fidelis gasesti informatii despre tot, acolo scriu si au scris oameni din toate institutiile si toate structurile, gasesti teme despre tot ce inseamna institutiile de aparare si ordine publica.

#62
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

View PostEvrasio, on 28 aprilie 2020 - 19:32, said:

Am un coleg de antrenament(arte martiale) care a aplicat la cursul pentru FOS, urmeaza dupa ce se trece nebunia sa fie incadrat parca, din ce am vorbit este foarte dur si greu cursul, cam ca orice selectei FOS.Cei din FOS cam pleaca in teatre, se mai si moare pe acolo(ca peste tot in teatre, dar la ei riscul e mult mai mare).Concret tu cam ce ai vrea sa faci, ce iti place, ce studii ai, la ce materii te pricepi, Armata e cu matematica in general.Totusi nu poti sa le faci pe toate, asa ca stabileste un traseu, la ATM faci 4 ani si iesi inginer, daca iti place ce presupune, te descurci la mate si fizica dai acolo, la AFT(adica cei de la Sibiu) dai mate si engleza(la toate academiile dai engleza), Politia cu ale ei(Academia are la admitere istorie, romana si engleza, scoala de agenti romana si engleza).Una e ingineria, alta e comanda trupelor si alta e munca de politie, spune-ne mai multe, pasiuni, aptitudini, scopuri, altfel cam greu sa primesti un sfat.Ca idee, la ATM si AFT se scot locuri si pentru alti beneficiari, MAI, SRI, SIE, STS, ANP..Ca idee, pe Semper Fidelis gasesti informatii despre tot, acolo scriu si au scris oameni din toate institutiile si toate structurile, gasesti teme despre tot ce inseamna institutiile de aparare si ordine publica.

Sunt la Colegiu National cu profil de filologie. Daca la ATM e vorba de matematica si fizica e exclus din start. Cu limba engleza si romana nu ar fi probleme, dar matematica nu am facut aproape deloc in liceu. Totusi tind sa cred ca daca incep sa iau meditații la matematica as putea sa ma descurc in caz ca ma duc la AFT.

Nu as vrea sa am munca de birou, mi-ar placea ceva palpitant, sa am o functie respectata, sunt bun de lider. Chestia e ca nu sunt 100% sigur ca as vrea sa urmez o cariera militară si din cauza asta nu as vrea sa fac o facultate timp de 5 ani si sa am o functie undeva unde nu-mi place.

Anul asta este un curs de formare subofiteri in activitate la FOS care tine 8 luni, intrii civil si iesi subofiter FOS. https://safos.mapn.ro/pages/view/102. Daca as da aici nu mi-as irosi 5 ani de viață in facultate ca sa fac ceva ce nu-mi place. Dar un subofiter nu are același salariu si acelasi statut social precum un ofiter. In plus, fiind la un Colegiu National, toata lumea se asteapta sa urmez vreo facultate, nu o scoala postliceala.

Singurul motiv pentru care m-as baga la o Scoala de Agenti de Politie ar fi ca sa ajung la SIAS peste cativa ani. La Academia de Politie am auzit ca intra doar cei cu pile, cei care au multi bani si cei care învață foarte foarte mult. Eu nu ma omor cu invatatul si nici pile n-am pe acolo (cred).

M-am mai documentat putin de AFT si mie mi-ar placea sa ma duc pe Facultatea de Stiinte Militare pentru ca ii singura la care am vazut ca nu-i munca de birou (nu stiu daca am inteles bine), dar din nou, intervine problema cu irosirea a 5 ani din viața. (Am luat in calcul si abandonul dar ar fi o rusine mare pentru mine)

#63
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,116
  • Înscris: 20.12.2007
Mai bine te-ai duce la un comisariat militar și ai vorbi cu cei de la biroul recrutare informare. Ți-ar da informații mai exacte. În special de ce înseamna "munca de birou" fata de "munca pe teren". O sa vezi ca totul e multai complex. Chiar și dacă ai deveni ofițer de forte speciale Rambo romanesc, tot vei avea de învățat de tocit materiale, scris caracterizari și planuri de acțiune, făcut plan de pregătire. Modulul psihopedagogie este practic acelasi ca la o facultate civila.
In plus sunt procedurile sau cutumele care se aplica în organismul militar ca în orice organizatie mare pe care tre sa le înveți. Dacă vii din liceu militar și academie militara le înveți mai din timp fata de cei intrati pe filiera indirecta. Am mai povestit despre prima mea misiune ordonata care  constat în deplasarea unui camion cu paturi de la școală de Transmisiuni de pe Vasile Milea din Sibiu pana la confratii de la Artilerie și Rachete. Acolo alt nou venit a avut aceeași misiune   sa îl trimită înapoi. Scopul a fost sa pricepem cum se fac treburile în practica și sa ne aducă cu picioarele pe pământ.

Edited by Kokoshmare, 29 April 2020 - 05:29.


#64
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Oriunde dai trebuie sa inveti, daca esti serios si nu pierzi timpul poti sa dai si la Politie, nu te gandi ca la AFT intri doar ca te prezinti, trebuie sa inveti si apoi trebuie sa te mentii acolo, o sa trebuiasca sa inveti constant.Daca vrei la AFT apuca-te de meditatii la matematica, acolo se fac 3 ani, apoi scoala de aplicatie, dar detaliile astea le gasesti pe net sau dai un telefon la BIR din judetul tau.Ca ofiter o sa ai parte si de birou.La subofiteri cel putin la FOS o sa inveti o gramada, iarasi iti spun de colegul asta al meu, imi spunea ca trebuie sa invete totul foarte bine si nici timp nu e prea mult, daca nu faci fata esti plecat, pretentia e foarte mare pentru ca tu acolo trebuie sa stii deja unele lucruri legate de armata.Parerea ta legata de structurile astea e formata din filme si clipuri de pe net, dar lucrurile nu sunt cum le vezi acolo.E greu sa ajungi la ei(indiferent ca sunt FOS din MApN sau SIAS/SAS de la Politie, apropo, SIAS sunt cei de la Bucuresti, SAS sunt in fiecare judet) nu e doar actiune si alergatura pe acolo, trebuie sa cunosti bine armamentul si dotarea sa stii cand si cum sa le folosesti, pregatirea o sa fie continua, nu te gandi ca odata intrat gata nu mai trebuie nimic, cei care ajung acolo sunt in primul rand foarte pregatiti psihic.Parerea mea, hotaraste-te in primul rand care structura iti place mai mult si pentru care esti dispus sa faci sacrificii, nu merge sa te duci acolo si sa spui ca pierzi timp sau mai stiu eu ce, trebuie sa fii serios, sa inveti, sa te pregatesti constant.Oricum banuiesc ca nu esti a 12a asa ca mai ai timp sa te gandesti si sa iei o decizie.

#65
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,006
  • Înscris: 16.07.2015
@internet_nomad: Merita riscul pt cei ce vor sa de-a la FOS și SIAS? Bine, zic așa, nu că vreau sa aplic sau ceva, in niciun caz. Câștigi bine, dar te trimite în "teatrele" de război sau in nu știu ce operațiunea speciala și riști să rămâi marcat pe viață sau mai rău. Mai degrabă pui mâna și înveți ceva practic. Chiar daca câștigi mai puțin, macar îți este asigurată integritatea fizică și mentală. O astfel de alegere trebuie sa fie 100% sigura. Daca eziți macar o clipa, eu zic sa te reorientezi, că sa zicem că intri, ai condiție fizică etc. Incepi de jos și ajungi într-o poziție de lider, dar poate vei medita și îți vei da seama că ai fi vrut să alegi altceva in viața. Mai apoi, nu prea va mai fi cale de întoarcere. Ajungi după facultate sa faci ceva ce nu-ți place, toți am fost sau vom fi acolo, nu te aștepta să prinzi direct vreun post la un job pe domeniul tau, insa ai timp sa înveți chestii noi, sa fii mai bun, te reprofilezi, călătorești să înveți mai multe etc. Pe când pt SIAS, FOS și altele, ai doar o sansa și trebuie să cântărești foarte bine, alegerea făcută. In primul rand, trebuie sa ai un psihic excelent, nu doar fizic și antrenament.

Edited by Vlad_22, 29 April 2020 - 16:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate