Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Necesar de apă pomi fructiferi columnari și arbuști fructiferi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Am tot citit în ultimele 2 săptămâni și stiu că depinde de sol, de anotimp și de alți factori, dar îmi este greu să fac sistemul de irigare, căci nu pot să mă decid la alegerea duzelor 2l, 4l, 8litri etc. pentru fiecare plantă.

Sunt 2 afini mari pe tulpină,
Arbuști: zmeuri, mur, coacăze, agrișe - în afară de zmeur restul sunt columnari.
Pomi fructiferi : mar, păr, prun, cireș, vișin, cais

Pe lângă gard, unde văd că se menține solul mai bine umed decât restul rândurilor pentru că este puțină umbră cam toată ziua la bază, zmeurul și vița de vie.

M-am gândit aici să pun câte o duză de 2 litri.

Pe urmă la arbuști să pun câte două de 2 litri.

Iar la Pomi fructiferi să pun una de 2 litri și una de 4 litri.

Pe urmă doar din timer să reglez cantitatea în funcție de sol și anotimp.

M-ar interesa mai mult proporțiile de dozare a cantității de apă, pentru început.

Am găsit pe undeva asta: 2 litri zilnic în luna aprilie, 4 în mai, 6 în iunie, 8 în iulie și august și 4 litri în septembrie, cică valabil la livadă intensivă de pomi fructiferi. La mine fiind mai miciș și solul fiind mai argilos mă gândeam să reduc la jumătate cantitatea de apă necesară zilnic.

Am făcut gropi de 80x80 și adânci de 55-60, pe care le-am umplut cu pământ universal, puțin nisip și pământul lutos, iar în unele ma reușit să pun pămân mai nisipos că aveam prin curte depozitat.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Pune si poze daca le-ai plantat :)....se uda dimineata sau seara, ziua nu prea, doar atunci cand plantezi le dai putina apa

#3
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Știu când se udă, dar nu știu cum să fac cu duzele să fie ok  ca și cantități ...

Aste le-am făcut pe grabă. Lângă gard e zmeurul și vița de vie. Nu e ideal, dar doar aoclo aveam loc de minilivada, să vedem ce iese.

Attached Files


Edited by s3ven, 11 April 2020 - 17:08.


#4
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Numai columnari nu sunt aia acolo. Probabil ca unii sunt pomi pitici, iar altii sunt pomi normali.
Cred ca astia care vand pomi columnari au un pretext sa vanda la preturi mari niste rapandule de pomi.

 s3ven, on 11 aprilie 2020 - 17:07, said:

Știu când se udă, dar nu știu cum să fac cu duzele să fie ok  ca și cantități ...
Si cand vei uda, de unde vei sti? Cu ce cantitati vei uda?

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Un furtun adaptat la debitul retelei de apa sau al hidroforului (1/2 sau 3/4) si multa bunavointa! Aspersoarele nu ajung niciodata unde ajunge mana omului.

#6
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Sunt 3-4 care sunt dwarf :)

O să fie columnari, garantat.

Dar to nu se rezolvă problema cu stabilirea debitelor, cine cum are nevoie mai mult și cu cât ... cumva trebuie echilibrat sistemul ... mai citesc.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 s3ven, on 11 aprilie 2020 - 17:07, said:

Știu când se udă, dar nu știu cum să fac cu duzele să fie ok  ca și cantități ...

Aste le-am făcut pe grabă. Lângă gard e zmeurul și vița de vie. Nu e ideal, dar doar aoclo aveam loc de minilivada, să vedem ce iese.


Hai ca arata destul de bine :). Felicitari

Acum vestea proasta...nu prea ai soare :|....o sa se vada diferenta intre copaci in timp. Asta e acum...

#8
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Copacii vor avea siare cam toata ziua, via doar pe jumatate si zmeurul mai mult pana la pranz si spre seara. Dar tot nu stiu proportiile la duze, ceva idei?

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,582
  • Înscris: 27.01.2012
Debitul pompei e prima data de intrare

#10
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Lasa pompa, si sursa de apa. Momentan ma intereseaza cu totul altceva. Daca un mar columnar bea mai mult decat un cires sau cais, daca bea mai mult decat un agris, afin sau coacaz, cu cat mai mult, cu cat mai putin? Clar, aproximari, dar ceva idei?

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Nu e o stiinta exacta :). Atunci cand ploua, ce faci ? :).

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ia bre si uda cat mai mult. Garantat nu se ineaca niciun copac/boschet..  Chiar asa..cand ploua 50 de litri/mp intr-o zi ce faci? Ce mai socoti? :)
Nu e stiinta exacta gradinaritul.

#13
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 s3ven, on 11 aprilie 2020 - 17:52, said:

Sunt 3-4 care sunt dwarf Posted Image

O să fie columnari, garantat.
Vor fi columnari poate doar cu ajutorul taierilor. Pomii pitici ar fi fost mai recomandati decat astia columnari care nu au niciun Dumnezeu. Si din cate am vazut astia pitici au potential chiar bun de productie.

 s3ven, on 11 aprilie 2020 - 19:22, said:

Lasa pompa, si sursa de apa. Momentan ma intereseaza cu totul altceva. Daca un mar columnar bea mai mult decat un cires sau cais, daca bea mai mult decat un agris, afin sau coacaz, cu cat mai mult, cu cat mai putin? Clar, aproximari, dar ceva idei?

Ar trebui udati in functie de portaltoi si sistemul radicular dezvoltat. Daca sistemul radicular este mai superficial, atunci pot fi aplicate cantitati de apa mai mici, dar ceva mai des.
Daca este mai profund, atunci se pot aplica cantitati de apa mai rar, dar mai mari. Nu este nevoie de udare zilnica, normal ar fi sa fie lasat cel putin ca intre udari pamantul sa se usuce. Avand in vedere ca pomii sunt plantati in aceasta primavara, cel putin in anul asta vor trebui udati mai des, poate de 2 ori pe saptamana cu cantitati de sa zicem 30 litri/pom mai ales la vara. Acum primavara cantitati mai mici de 20 l/pom atata timp cat nu ploua.

Apoi, cand vor ajunge la maturitate la ce este acolo cred ca ar trebui udati o data pe saptamana cam cu 30 l/mp pe toata suprafatain care se vor intinde radacinilor pomilor, care ca regula generala este mai mare decat suprafata ocupata de coroana fiecarui pom. Deci inmultesti suprafata intregii livezi cu 30 litri si iti iese cantitatea de apa pe care o vei da uniform tuturor pomilor saptamanal, asta in perioada de vara, poate si mai mult daca ai pomi pe acolo care nu sunt pitici sau columnarim, ci care sunt pomi normali.
Daca ai si pomi normali pe acolo, asa cum pare, atunci aia nu-si vor gasi locul intre ceilalti mult mai mici si vor trebui taiati sever sau inlocuiti cu altii care chiar sa fie pitici.

Atentie la gropilea alea din jurul pomilor in care balteste apa, ca acolo se va face o namoleala, care atunci cand pamantul se va usca se va transforma in beton armat si pomii vor suferi de lipsa aerului. Trebuie ca gropile alea sa fie desfiintate si sa fie sapat solul mai superficial in jurul pomilor, dar asta dupa ce pamantul se va usca superficial.
Acum in primul an daca pomii vor avea apa suficienta si un sol cu o aeratie adecvata, atunci ar putea sa se prinda repede si sa inceapa sa se dezvolte, numai ca problema este ca au fost plantati destul de tarziu si startul va fi pierdut.

 mariovrs, on 11 aprilie 2020 - 19:54, said:

Ia bre si uda cat mai mult. Garantat nu se ineaca niciun copac/boschet..  Chiar asa..cand ploua 50 de litri/mp intr-o zi ce faci? Ce mai socoti? Posted Image
Nu e stiinta exacta gradinaritul.

Daca uda prea mult si prea frecvent, atunci pomii vor suferi, in primul rand cei cu portaltoi care sunt mai sensibili la excesul de apa din sol.
In al doilea rand, solul va fi saracit in substante nutritive si va deveni mai acid.

De fapt nu se acidifiaza, ci se salinizeaza, adica devine mai alcalin.

Edited by Vincentiu_1981, 11 April 2020 - 20:05.


#14
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Corect, da ti se apre normal sa pun 2 duze de 8litri la coacaz si la mar sa pun una de 2l?

Este um grad de avaporescenta, la noi la campie e foarte mare, deci practic mult din ce ploua se duce.

Nu itigam pe ploaie nu? Si atunci chiar nu e nimeni in masura sa isi dea cu parerea privind cine sunt cosnumatori mai mari si cine sunt cei mai mici? Eu am dat asa din mare niste cifre, in prima postare dupa cum am citit si auzit. Arbustii necesita apa da mai outin decat marul de exemplu. Deci la mar daca oun 6l, la arbusti ajunge 4l. Zic si eu, astept macar cateva pareri sa vad cum fac.

@vincentiu_1981
Din mare stiu cantitatile, din ce imi spui tu acolo se aplica mai mult la o livada cu pomi de acelasi soi.
La mine sunt de toate si de asta vreau sa pun duze sa reglez individual la fiecare planta, daca murul e mai sensibil la apa mai multa sa nu bag pana il inec si sa putrezeasca radacinile, dar la mar sa-i dau daca-i place mai multa :)

Ma gandeam sa pun cam cate doua duze sa aiba apa in doua parti la radacina.

#15
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Poti sa le pui in 2 parti. Problema este ca ce ai tu acolo este o amestecatura si cred ca ai atat pomi pitici, cat si pomi normali. Am zis ca situatia ar trebui tratata diferit in functie de cat de profund este sistemul radicular al fiecarei plante, lucru pe care noi nu il cunoastem aici.

Poate ca nu ar trebui sa te grabesti cu instalarea sistemului de irigatie, ci mai degraba sa astepti sa vezi cum evolueaza pomii, ca poate unii sunt pitici, iar altii nu si poate o sa vrei sa mai faci niste modificari.

 s3ven, on 11 aprilie 2020 - 20:05, said:

Corect, da ti se apre normal sa pun 2 duze de 8litri la coacaz si la mar sa pun una de 2l?
Nu mi se pare normal, dar cine te obliga sa faci asta? Coacazul se pare ca are si el nevoie de destul de multa apa, deci poti sa ii pui la fel de multa apa ca pomilor, atata doar ca el are sistemul radicular mai superficial si atunci ar trebui udat mai des decat pomii.

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Si mie imi pare aglomeratie mare , o sa-ti dai seama cind se vor dezvolta .
Pt irigatie  la pomi sunt doze care se pot regla , consider debitul cel mai mic avantajos coroborat cu un sistem de impiedica evaporarea apei din sol , gen gazon sau pietris .

#17
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pai dupa ce ca pomii aia ar trebui sa fie pitici, sa-i mai tina si in gazon cu intelenirea pamantului, nu cred ca or sa mai faca cine stie ce fructe si va fi doar de decor acea minilivada.
Un sistem de mulcire a solului ar fi foarte bun, chiar si cu iarba uscata.

#18
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Am inteles ca si la columnari se recomanda udare zilnica in loc de saptamanala sau bisaptamanala. Doar 3 sau 4 sunt dwarf, un agris, 2 afini si inca unul. Restul sunt garantat columnari. Trebuie doar intretinuti ca atare. Stiu ca sunt n variante, dar daca astia se descurca intr-un amaratvde ghiveci cu siguranta Nu fac radacina mare in pamant. Deci si daca ud zilnic si nu ajunge apa foarte adanc, ar trebui sa fiu ok. La vita de vie nu stiu exact cum va fi ca am vazut ceva poze ca face ditamai radacina in sol ... dar nu stiu unde ... ca acolo langa gard in afara de groapa refacuta e destul de dur solul, deci cumva se va limita in zona aia ... si apa va ajunge in groapa ca e amestec de pamant universal cunpamant mai nisipos si mai putin lutos.

@ciine
Nu este aglomerat, e chiar mai rar pus decat zice “cartea tehnica”.

@vincentiu_1981
Ajung si la mulcire, dar mi-am rupt spatele cu sapatul si plantatul.
Ca idee, sunt obisnuit sa lucrez la pc si 12-14 ore pe zi, dar munca asta m-a rupt in doua :)

Mersi tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate