Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Necesar de apă pomi fructiferi columnari și arbuști fructiferi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Evident ca nu e columnar. Problema va fi acolo cu buruienile alea care sunt prea multe, pentru ca vor aduce mai mute boli si daunatori pe pomi.

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005

View PostVincentiu_1981, on 29 aprilie 2020 - 21:16, said:

Evident ca nu e columnar. Problema va fi acolo cu buruienile alea care sunt prea multe, pentru ca vor aduce mai mute boli si daunatori pe pomi.

Definește columnar. Am obosit de aberatia asta cu columnarii.
Asta POATE fi in soi așa-zis columnar, sigur e un dwarf. Ca are si ramificații pe ax... Are, asta nu îl face musai "necolumnar".

Pana una-alta, vad un ditai gândacul paros pe foarte.

#39
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 30.04.2017
Asa cred si eu ca asta e ceea ce se comercializeaza ca fiind columnar am mai vazut si la altii. Ce bine ai vazut gandacul paros eu nu am sesizat. E la unchiu' in curte ca de era la mine demult vedea toporul si puneam un mm106, de fapt ce vorbesc ajungea foarfeca de crengi :)

#40
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postparintele, on 29 aprilie 2020 - 23:44, said:

Definește columnar. Am obosit de aberatia asta cu columnarii.
Asta POATE fi in soi așa-zis columnar, sigur e un dwarf. Ca are si ramificații pe ax... Are, asta nu îl face musai "necolumnar".

Pana una-alta, vad un ditai gândacul paros pe foarte.
Columnar ar trebui sa fie un pom pitic cu o predispozitie genetica slaba de a ramifica, ori la acel pom vad niste ramificatii cat casa, deci nu vad cum ar mai putea sa fie columnar cu asa ramuri pe el.

#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Asta cu dwarf si predispoziția slaba de a ramifica, adica o dominanta apicala pronunțată, e "definitia mea" data Pomilor columnari. Altii au alte definiții, simpliste sau mai nuanțate, care uneori insa omit factorul genetic, de aici și faptul ca eu am "definit" astfel columnari.


Arborii columnari, în genere, sunt arborii care în mod natural au o forma a coroanei zvelta, îngustă și înalta, au ramificații la general vorbind insa au un trunchi puternic, evident dominant, iar ramificațiile sunt si ele îndreptate spre în sus.

Un bun exemplu e plopul.

Aceasta trăsătură, caracteristica a tipului de arbore, este una GENETICA, lucru foarte important de înțeles.

Ceea ce eu am definit ca fiind mai degrabă "dwarf și cu dominanta apicala foarte pronunțată" de atâtea ori pe aici și nu numai, este pracric o adaptare, o transpunere la POM,  adica un copac care face fructe comestibile și adesea cultivat de catre om.

De ce?
Pt ca termenul de POM COLUMNAR, o subdiviziune a categoriei generale de arbori de acest fel, nu este clar definit, unanim acceptat, în literatura de specialitate, fiecare îl definește cum vrea și foarte adesea columnari sunt numiți de către unii pomii care nu au neapărată genetic aceste caracteristici, ceea ce e o prostie pt ca Termenul se refera  ÎN PRIMUL RAND la tendințele naturale ale pomuluisi mai puțin la posibilitatea sau ușurință omului de a-l conduce într-o astfel de forma.

In al doilea rand, fiind pom fructifer în genere cultivat, dincolo de tendința slaba de a ramifica, adica o dominanta apicala extrem de puternica, este implicita și talia mica a varietățile.
De ce?
Pai una la mana ca un columnar de talie standard ar fi aproape cât un plop, ceea ce ar fi total stupid la un pom care se vrea simplu, ușor de gestionat și pretabil la spatii mici, asa cum în genere se vrea a fi exploatat columnarul, și apoi pt ca în lumea pomilor fructiferi noi avem deja ruda mai viguroasa a columnarul, tipul SPUR.

Adica avem deja "plopul" care face mere, e foarte ușor sa vedem asta când ne uitam la unele soiuri de mar sau par de exemplu.
Ca e hardy la par, care lăsat în banii lui e un arac, dar are o vigoare maricica, sau ca e de ex starkrimsonul la mar, care are o vigoare mai degrabă slaba... Sunt n soiuri care in mod natural ramifica greu sau chiar deloc... La ce ne-ar mai trebui atunci o alta tipologie numita columnar dacă nu ar fi cu ceva semnificativ diferita?

De aici faptul ca e mai "mult" decat spur, chiar mai ceva decât spurul de vigoare slaba... Pai kai slab decât slab e doar dwarful, adica int3rnodiile foarte foarte scurte.

Cam asta e treaba cu definiția, aia a mea menționată aici și vad ca preluata și de tine...

Totuși, sa nu uitam de la ce am plecat, de la definiția tipului de arbore care NU exclude ramificatiile ci doar specifica faptul ca sunt în genere orientate și ele în sus. (e o similitudine cu tipul așa-numit fastigiat)

Asadar, povestea cu definițiile astea e complicata și în liters tura serioasa de specialitate nu prea e definit clar tipul asta de pom genetic vorbind, lumea pana la urma numește columnar ce vrea... De aia multi profita și vând tot felul de maciuci drept columnari și tot de aia eu am alergie la tâmpenia asta de termen.

Daca vrem sa i telegem ceva clar când îl folosim, adica un pom mic și natural îngust, un ax care are sau nu ceva ramificații care nu ii măresc semnificativ volumul și nu ii schimba semnificativ forma zvelta, apai am zis, trebuie sa fie un superspur sau dwarf cu o dominanta apicala foarte pronunțată, altfel nu are cum sa rezulta un pom de acel tip.

Revenind la pomul în discuție, în mod evident e un pom pitic, în mod evident are un trunchi mult mai puternic decât ramificațiile, evident ramificațiile o iau în sus... Ca sunt cam multe pt a fi un arac tipic pe care lgam putea clar defini drept columnar.... Da, sunt, dar pana la urma acestea pot fi și generate în urma operațiilor omului(nu stim cum a fost tratat, manipulat samd) si definiția științifică nu exclude sau nu specifica un nr de ramificații... Asa ca, încape și el în aceasta definiție extrem de lălăie și stupida.


Repet ce am mai zis, cand te joci cu zeci de feluri, specii și soiuri de. Pomi și când vezi cât te chinui cu soiuri "normale" sa iti ramifice și tot nu reușești, sa dai doi bani pe o tâmpenie de categorisire făcuta aiurea de cine știe ce comerciant e absolut stupid, chiar nu are sens

Poat3 ma invrednicesc sa fac niște videouri prin livada ca să vedem concret ce zic aici... Am pomi care fara sa fie mici defel nu ramifica nici bătuți cu lanțul...




#42
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu asa vad pomul fructifer columnar inventat de catre om, asa cum sunt prezentati prin poze: un trunchi pe care se insereaza doar niste muguri in prima faza, care apoi se transforma intr-un fel de buchete de mai si care fructifica pe acea coloana, fara sa apara ramuri cu crestere importanta, iar in plus pomul este unul pitic, pentru ca aia au internodiile scurte si pot fi ameliorati genetic in aceasta directie de inhibare a ramificarii, iar in acest caz toti mugurii care se vor forma pe trunchi vor evolua mai departe in formatiuni de rod si nu se vor transforma in lastari cu crestere importanta.

The special growth of the columnar apples has little or nothing to do with the treatment in the nursery, but it is due to the genetically determined growth behaviour of these varieties, that combines the extreme apical dominance (the urge to grow upwards) with the short intervals between the leaves and leaf buds.

http://www.lubera.co...ing-and-growing

In alta parte spune ca singurii pomi fructiferi columnari cu adevarat ar fi merii, iar ca celelalte specii nu ar avea soiuri columnare in adevaratul sens al cuvantului: https://www.gardenin...fruit-trees.htm

So exactly what are columnar fruit trees? Although growers are working to create a variety of columnar fruit trees, apple trees are currently the only type on the market. You can buy peach, cherry and plum trees that have an upright, narrow growth habit, but they aren’t true columnar trees.

Edited by Vincentiu_1981, 30 April 2020 - 22:01.


#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Astia or fi columnari?

Attached Files



#44
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
La prima vedere asa ar parea, sa fie columnari, dar pana la urma am impresia ca nu sunt.

#45
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Columnari sunt doar cei condusi in acest fel prin taieri...

#46
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Nu am niciun pom "columnar"... Soiurile respective sunt probabil printre cele mai comune în ultimii ani.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate