Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Bonuri de masa!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006
Catalina, nu, nu primeam pe sarbatoarea legala.
Pe principiul ca "nu se poate, ca e sarbatoare legala si teoretic esti acasa".
Pe fiecare luna in care erau zile libere (pe care le lucram) pierdeam bon(uri) de masa.
Una din fazele de Caragiale.
Nu plangeam dupa echilvalentul unui bon de masa, dar faceau pe prostii pana au ramas asa.
Sau "conform noii legi in vigoare, veti primi bonus de Craciun 150 lei, maximul legal admis".
Era vorba de o firma foarte mare, nu de apartament si nu am inteles motivul pentru caciuleala. Am plecat de mult oricum si nu asta era motivul.

Edited by ambr0zie, 17 March 2020 - 12:43.


#38
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,911
  • Înscris: 21.04.2011

View Postpersona695, on 17 martie 2020 - 11:19, said:

la salariile mici bonurile de masa sunt cireasa de pe tort, de asta si apar nemultumiri cand se taie
cine ma contrazice nu a lucrat in viata lui pe un salariu mic
Stai linistit, ca si la mine au fost dileme legate de bonurile de masa. Nu vrei sa stii cine s-a revoltat mai tare...

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postslai, on 17 martie 2020 - 12:41, said:

La voi la bugetari se știe ca aveți cele mai năstrușnice sporuri, no problem.
Are dreptate. Cheltuielile firmei scad când se trece de la munca la birou la munca de-acasă.

#40
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,911
  • Înscris: 21.04.2011

View PostFlat, on 17 martie 2020 - 12:25, said:

daca lucrezi de acasa ar trebui sa ceri un bonus si o marire de salariu pentru ca consumi energie electrica si gaze si curatenie si tot ce tine de spatiul de lucru de acasa, in timp ce firma economiseste cu cladirea si utilitatile. deci firma castiga de doua ori, ca transfera costul cu sediul de pe umerii ei pe ale angajatului
Eu ies mai ieftin cand lucrez de acasa. E win-win din punctul meu de vedere.
Si asta fara a lua in considerare timpul cu transportul.

Sau, zilele astea, siguranta mea.

View Postalthea, on 17 martie 2020 - 12:47, said:

Are dreptate. Cheltuielile firmei scad când se trece de la munca la birou la munca de-acasă.
Dar si salariul orar al angajatului creste, in functie de unde sta si cat dureaza trambalarea la munca si inapoi, nu?

Daca e sa calculam la sange si sa ne uitam la factura de curent

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007

View Postalthea, on 17 martie 2020 - 12:47, said:


Are dreptate. Cheltuielile firmei scad când se trece de la munca la birou la munca de-acasă.
Io nu cred ca vreo firma obliga la munca acasă. Te duci la sediu, și economisești curentul, internetul, apa...

#42
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Postalthea, on 17 martie 2020 - 11:45, said:

Înseamnă că le acordă pe baza unui regulament intern.

M-am uitat acum pe mai multe contracte si am vazut ca unii sunt angajatorii si la altii lucreaza unii. Bonurile de masa cred ca sunt ultima problema la astia.

Edited by avnero, 17 March 2020 - 13:00.


#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă nu crezi sau n-ai auzit nu înseamnă că nu e așa. Eu știu mai multe firme care au făcut asta, și nu de-ale statului.

View Postslai, on 17 martie 2020 - 12:50, said:

Io nu cred ca vreo firma obliga la munca acasă. Te duci la sediu, și economisești curentul, internetul, apa...

View Postavnero, on 17 martie 2020 - 12:59, said:

M-am uitat acum pe mai multe contracte si am vazut ca unii sunt angajatorii si la altii lucreaza unii. Bonurile de masa cred ca sunt ultima problema la astia.
Atunci nu despre ei vorbim :)

#44
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 29.09.2006
Vremurile astea posibil sa aduca un nou trend - munca de acasa.

Economie pentru companii: chirie sediu, utilitati(energie, apa, canal, incalzire, abonamente telefonie fixa si internet), cheltuieli cu paza si intretinerea cladirii, cheltuieli de birotica si papetarie, cheltuieli cu mobilier si echipamente de calcul/lucru, cheltuiei de protocol etc.

Si evident cu mentinerea nivelului salariilor, in ciuda economiilor facute.

Edited by paco rabanne, 17 March 2020 - 13:30.


#45
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,911
  • Înscris: 21.04.2011
Eu as accepta si o mica scadere de salariu, dar sa lucrez mai mult de acasa. Acum am o zi pe saptamana doar. (ma rog, nu acum, acum, ci in general)
Dar na, eu ma uit si la ce castig eu, nu numai la ce castiga firma.

#46
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpaco rabanne, on 17 martie 2020 - 13:29, said:

Vremurile astea posibil sa aduca un nou trend - munca de acasa.

Economie pentru companii: chirie sediu, utilitati(energie, apa, canal, incalzire, abonamente telefonie fixa si internet), cheltuieli cu paza si intretinerea cladirii, cheltuieli de birotica si papetarie, cheltuieli cu mobilier si echipamente de calcul/lucru, cheltuiei de protocol etc.

Si evident cu mentinerea nivelului salariilor, in ciuda economiilor facute.

Cred ca abonamentele de telefon, chiria si paza cladirii trebuie platite oricum, ai niste contracte de respectat.

#47
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postalthea, on 17 martie 2020 - 12:47, said:

Are dreptate. Cheltuielile firmei scad când se trece de la munca la birou la munca de-acasă.

De ce, firma nu mai plateste chiria imobilului? Curentul consumat pt. serverele care deservesc pe mai departe lucratorii de acasa, devine gratuit? Abonamentul la net, etc., etc.

LE Acum am vazut si raspunsul lui giuliani...

Edited by Piscopescu, 19 March 2020 - 13:53.


#48
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 26.06.2009
Pe termen lung firma isi poate reduce costurile fixe, dar pe termen scurt nu are ce sa faca. Pe viitor poate sa isi reduca spatiu inchiriat de la 1000 la 500 de oameni si restul de 500 lucreaza prin rotatie de acasa. Dar pe termen scurt chiria trebuie platita, internetul, etc. Poate utilitatile vor fi mai mici (electricitate, apa, birotica, etc)

#49
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Legat de bonurile de masa sau mai bine zis de abuzul de  a taia bonuri de masa vin cu intrebarea:
Ce autoritate se implica in cazul in  care daca ai avut concediu medical de 5 zile cei de la firma iti taie bonurile pe toata luna lucrata?

#50
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
o reclamatie la ITM ajuta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate