Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Body pentru...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dbonddental

dbonddental

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.11.2006
Salut!
Am un obiectiv MINOLTA MD ZOOM 75-200 mm 1:45 55 pe un Minolta X-700...stiu, este vintage, dar are valoare sentimentala.
Ce body digital as putea folosi?...asta daca exista compatibilitate.
Multumesc!

Edited by dbonddental, 16 March 2020 - 18:07.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Obiectivul tau are montura Minolta MC/MD
https://phillipreeve...a-mc-md-lenses/

#3
dbonddental

dbonddental

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.11.2006

View Posttrollerul_de_serviciu, on 16 martie 2020 - 18:15, said:

Obiectivul tau are montura Minolta MC/MD
https://phillipreeve...a-mc-md-lenses/
Merci! este de ajutor.
Am incercat cu un adaptor sa-l montez pe un Sony Nex5, dar parca nu focuseaza ca pe body-ul original...

Edited by dbonddental, 16 March 2020 - 18:54.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006
MD e o montura cu flange distance mai mica decat au DSLRurile FF35 si APS-C, de ex e cu 1mm mai mica decat montura Alfa introdusa de Minolta in 1986 cu autofocus.
Si Canon a schimbat montura pt. AF.
Nikon si Pentax au pastrat baioneta  F si K, si in era AF, dar au flange distance si mai mare oricum fata de Minolta.
Konica-Minolta au ajuns cu montura Alfa si in era DSLR, au facut chiar douz modeke dd 6MP, cu stabilizare mecanica  pe senzor de la inceput, dar divizia foto KM z fost prekuatz de Sony cu tot cu baioneta Alfa.

Deci DSLR FF35 si APS-C nu gasesti pt MD, nici macar cu adaptor de baioneta.
Ar fi niste exceptii:
1. fie cu adaptor pe Alfa si pierzi focalizarea la infinit, si 1mm cat d de lz MD la A nu e asa grav, ramai cu close focus , insa daca adaptorul adauga si el o grosime, deja devine nerezonabil.
2 . Adaptor dedicat cu elemente optice de corectie, insa mai scade din calitatea imaginii.

Daca senzorul e mai mic, cum are Oly de ex, fofmat 4/3 si crop 2x ( de 4x mai mic senzorul) atunci probabil ca mergr cu adaptor.

Pt FF35 si APS-C fara elemente optice, ai nevoie de MILC, mirorless, care in genersl au flange distance mai mic si incape si adaptorul intre ele.
Exceptia ar fi un MILC Pentax care nu are flange distance mai mica ca sa foloseasca aceleasi obiective cu baioneta K, si oricum msi lunga decat Alfa si MD.

Nex 5 e APS-C, cu crop 1,53X pe latura fata de FF35, senzorul are suprafata de 2,34 X mai mica decat formatul mic FF35.

MD are focalizare manuala, deci probabil ai vrut sa te referi la incadrare sau crop, nu la focusare.

Deci vrei MILC FF35.
Ai Sony A7/II/III, A9 /II
Leica SL /SL2, MIlucri cu AF.
Panasonic a scos mai nou MIlucri FF,
Sigma iar a scos recent asa ceva, inainte era crop.
Nikon Z6 si Z7.
Canon iar face si MIlucri FF35, R si RP si se asteapta R5 acum deja anuntat.

Edited by loock, 16 March 2020 - 21:16.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006
Trebuie sa iei in calcul ca un adaptor bun de la MD la un MILC o sa coste si el ceva, in jur de 100 USD sau euro, eventual plus transport, vama, etc.
Subliniez, unul bun, si trebuie sa vezi ce montura iti trebuie la MILC, trebuie sa alegi un sistem.
L mount aparut la Leica SL, e folosit si de SL2 dar si de modele noi Panasonic si Sigma.
In rest sunt monturi diferite la Sony, E mount, la Canon R mount, la Nikon Z mount.

Si daca e vorba de incadrare, ar mai fi si varianta cu adaptor optic metabone pt un MILC APS-C.
Evident astea optice care comprima FF35 pe APS-C sunt mult mai scumpe, pot ajunge la mai multe sute de euro, ×/- 350.
Nu am varificat daca gasesti de la MD la altceva, si au si MIlucrile mai multe monturi si distante de flansa diferite.
Si pe APS-C sunt mai multi producatori, si pe langa multe modele Sony, sunt si modele Canon, Nikon, Fuji, etc.
Canon are montura diferita pt APS-C, efm parca...

Edited by loock, 17 March 2020 - 12:27.


#6
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Ca idee, se poate monta pe orice corp de ML (care nu e cu obiectiv fix) cu un "adaptor" pentru constructia caruia se folosesc componente din tuburi macro, daca se accepta faptul ca trebuie renuntat la orientarea dupa scala de distante de pe obiectiv.Posted Image

#7
dbonddental

dbonddental

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.11.2006
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Sa inteleg ca nici o sansa reala si fezabila ca sa-l pot folosi pe Nex5?

#8
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Se poate, daca vrei asa ceva doar "de chestie". E chiar simplu. Dar merita bataia de cap? Orice solutie costa vreo 100 lei, respectiv mai mult decat costa obiectivul.

#9
dbonddental

dbonddental

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.11.2006

View PostRamuran, on 17 martie 2020 - 15:31, said:

Se poate, daca vrei asa ceva doar "de chestie". E chiar simplu. Dar merita bataia de cap? Orice solutie costa vreo 100 lei, respectiv mai mult decat costa obiectivul.
Ok..am inteles. Cheasia era ca pe body-ul initial (X-700) ieseau niste cadre superbe, care nu mi au iesit la fel cu Nex-ul...poate doar Sony-ul meu DSC-F828 reusea acest lucru.

Edited by dbonddental, 17 March 2020 - 16:20.


#10
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Nu ti-au iesit pentru ca nu ai setat corespunzator aparatul si nu ai prelucrat imaginile suficient de bine. Cu Nex-5 si obiectivul ala ies poze mai bune dacat pe film, daca stii ce faci. Cu orice obiectiv ies poze mai bune decat pe film.

Daca ai deja un adaptor cu care poti monta obiectivul e simplu de tot. Daca adaptorul e cu 1mm mai lung decit trebuie (cum spune un coleg mai sus, eu n-am studiat detaliile), un strungar iti taie o feliuta din el cu un cutit cu latimea de 1 mm, dupa care pur si simplu poti sa lipesti (cu Epoxy Metal de ex.) la loc cele doua parti si ai rezolvat problema fara complicatii mecanice mai complexe.

Edited by Ramuran, 17 March 2020 - 16:47.


#11
dbonddental

dbonddental

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.11.2006
K...o sa incerc sa setez mai bine Nex ul
Adaptorul pe care il am este o chinezarie...suna dificil sa-l calibrez.

Edited by dbonddental, 17 March 2020 - 17:26.


#12
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Nu-i nimic de "calibrat". E vorba de modificari DIY, care trebuie facute de cineva care se pricepe. Trebuie sa gasesti distanta maxima pana la care face focus in conditiile date si sa faci poze la distante mai mici, ca sa vezi daca ulterior merita sa-ti bati capul sa-l faci functional si la infinit.

#13
dbonddental

dbonddental

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.11.2006
Am inteles...multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate