Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Accident rutier in Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#199
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,746
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDihorul Razboinic, on 06 martie 2020 - 13:18, said:

Depasirile sub pasaje nu sunt interzise?
Nu stiu ... ca am lipsit la lectia aia :(

... in schimb am fost la aia la care ne-a invatat ca daca e linie continua nu ai voie sa depasesti.

#200
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Linia continua nu e un zid. Si vorbesc la modul cel mai serios. In Romania, sunt o gramada de zone unde marcajele rutiere si/sau limitele de viteza nu au absolut nici un sens.

Ai zice ca sunt puse doar ca sa isi faca militia romana planul de amenzi, ca de altceva nu sunt in stare decat sa stea la panda in boscheti.

#201
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 07:02, said:

Am si eu o intrebare pentru tine. Tu in momentul in care viata ta este pusa in pericol si trebuie sa te dai la o parte, tu te asiguri ce se afla in cealalta directie?

Legea nu spune ca trebuie sa te asiguri numai in cazul in care viata nu-ti e in pericol.
Daca nu ma asigur INDIFERENT MOTIVUL, sunt vinovat.
Daca ajung intr-o situatia in care nu ma pot asigura, atunci viteza e prea mare si trebuie sa reduc
E simplu

View Posttfmercedez, on 06 martie 2020 - 08:20, said:

el ce vina are pentru reactiile absolut incompatibile cu soferia ale unui  sinucigas la volan?

E Romania si romanul vrea sange, ce ai uitat???

View Postwaterman, on 06 martie 2020 - 08:57, said:

Taicăle dacă mă mai jignești îți iei raport.

Sorry (nu pentru amenintara de raport, ci din politete)

Faptul ca conduci o masina mare nu te pazezte de manelisti. Am vazut in Bucuresti grozavii, asa ca da, soferul SUV-ului putea foarte usor sa se considere amenintat de idiotul care il presa

View Postwaterman, on 06 martie 2020 - 08:57, said:

Oricum, dac-am înțeles eu bine, părerea ta e că dacă tu treci pe lângă mine cu motorul, eu mă fac că intru peste tine, tu tragi de motor și te duci în vreun pom, tir ceva, eu pot dormi liniștit că tu ești singurul vinovat.

Corect, in afara cazului in care am filmare si te dau in judecata. Politia nu poate face nimic conform codului rutier

View Postwaterman, on 06 martie 2020 - 08:57, said:

Când vii cu motorul prin România ?

Planific

View Posttfmercedez, on 06 martie 2020 - 09:42, said:

din culpa, 5 ani cu suspendare.
Nici macar. O sa-l scoata avocatul.
Daca e condamnat nu cred ca mai poate fi taximetrist.
Vina lui a fost ca nu a cedat prioritatea, restul.. a dat peste idioti

#202
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTsunnnami, on 06 martie 2020 - 13:54, said:

Sorry (nu pentru amenintara de raport, ci din politete)

Posted Image

View PostTsunnnami, on 06 martie 2020 - 13:54, said:

Corect, in afara cazului in care am filmare si te dau in judecata. Politia nu poate face nimic conform codului rutier


Și dacă nu ai cameră ce faci ? Mori ca gușteru... Sau camera aia se face praf...
Dacă nu mai apuci să dai în judecată ... la fel...

Dă-mi voie să am altă părere despre vină.

#203
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwaterman, on 06 martie 2020 - 13:57, said:

Posted Image




Și dacă nu ai cameră ce faci ? Mori ca gușteru... Sau camera aia se face praf...
Dacă nu mai apuci să dai în judecată ... la fel...

Dă-mi voie să am altă părere despre vină.

Vina morala e a ta, dar nu am probe
Apoi vina principala e a mea pentru ca nu am prevazut asa ceva

Edited by calinkgb, 06 March 2020 - 15:50.
sa nu perpetuam off topicul...


#204
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDihorul Razboinic, on 06 martie 2020 - 13:18, said:


Depasirile sub pasaje nu sunt interzise?
de ce ti se pare ca era depasire? Acolo este un semafor pe care il aflii prea tarziu, si se pare ca era rosu, iar prostu a incercat sa evite coliziunea cu cel din fata lui, si a tras de volan.  
In general semafoarele din Timisoara au fost montate de catre niste cimpanzei idioti. Iar nesuferitul ala de primar , in loc sa se plimbe pana la moaștele ma-sii in Florida, ar putea sa se inspire de la Szeged sa vada acolo organizare  si semaforizare.

#205
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 26.02.2010
Orice lovitură poate avea un impact la care nu te aștepți, ideal este să eviți, prin frânare sau ocolire (dacă permite). Mi-a sărit un câine la 1m, inițial am frânat, după care am luat piciorul de pe frână și l-am călcat. A fost tare aiurea senzația după. Trebuie să fi stăpân pe situație, altfel duce la un astfel de accident.

#206
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View PostTsunnnami, on 06 martie 2020 - 13:54, said:

Legea nu spune ca trebuie sa te asiguri numai in cazul in care viata nu-ti e in pericol.
Daca nu ma asigur INDIFERENT MOTIVUL, sunt vinovat.
Daca ajung intr-o situatia in care nu ma pot asigura, atunci viteza e prea mare si trebuie sa reduc
E simplu
Ce intreb eu, ce raspunzi tu.
Hai ca te ajut putin ca observ ca este greu pentru tine. Raspunde cu un da sau nu. Deci raspunde cu un da sau nu la "Tu in momentul in care viata ta este pusa in pericol si trebuie sa te dai la o parte, tu te asiguri ce se afla in cealalta directie?"

#207
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 15:35, said:

Ce intreb eu, ce raspunzi tu.
Hai ca te ajut putin ca observ ca este greu pentru tine. Raspunde cu un da sau nu. Deci raspunde cu un da sau nu la "Tu in momentul in care viata ta este pusa in pericol si trebuie sa te dai la o parte, tu te asiguri ce se afla in cealalta directie?"

Nu

SI pentru ca-i ajuti p-astia mai prostii, ce relevanta are raspunsul meu?
Sunt atat de prost incat nu ma prind ce vrei sa demonstrezi.

#208
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca esti la volanul masinii, trebuie sa-ti induci gandul "daca nu pot sa ma asigur, nu trag de volan, doar calc frana". Muschii mainii vor vrea sa traga de volan, mintea trebuie sa se opuna. Am pus mai sus un clip in care se vede ca soferul a avut o foarte mica deviere spre stanga, dar si-a reprimat-o. Desi s-a dat peste cap, nu a intrat pe contrasens.

#209
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanvlas, on 06 martie 2020 - 15:48, said:

Daca esti la volanul masinii, trebuie sa-ti induci gandul "daca nu pot sa ma asigur, nu trag de volan, doar calc frana". Muschii mainii vor vrea sa traga de volan, mintea trebuie sa se opuna. Am pus mai sus un clip in care se vede ca soferul a avut o foarte mica deviere spre stanga, dar si-a reprimat-o. Desi s-a dat peste cap, nu a intrat pe contrasens.

Reactia mea nu ai vazut-o? Si aveam loc in stanga, dar se pare ca sunt setat asa sa nu trag de volan.

#210
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La tine a fost pistol cu apa, ai avut timp si de claxoane.

#211
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 26.02.2010
A avut timp, că a lăsat și distanță față de cel din față, ceea ce șoferul din Opel nu a făcut acest lucru.

#212
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttfmercedez, on 06 martie 2020 - 14:50, said:

de ce ti se pare ca era depasire?
Masina alba a intrat in depasirea autobuzului de pe b1 si in timpul depasirii a incercat sa-l depaseasca si pe cel de pe b2 (devenita intre timp b3), doar ca a ajuns pe contrasens.

Edited by Dihorul Razboinic, 06 March 2020 - 16:38.


#213
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View PostTsunnnami, on 06 martie 2020 - 15:43, said:


Nu

SI pentru ca-i ajuti p-astia mai prostii, ce relevanta are raspunsul meu?
Sunt atat de prost incat nu ma prind ce vrei sa demonstrezi.
Sa iti demostrez ca si tu ai fi facut la fel. Ti-am citit mesajele de aici si am observat ca esti putin cam arogant si dai vina pe cineva fara sa intelegi situatia in care se afla acea persoana in acel moment. Iti place sa zici ca legea spune asta, trebuia sa franeze, trebuia sa se asigure, etc. dar in momentul in care tu te afli in aceeasi pozitie ca individul cu Opel-ul, tu faci exact ca el. De ce? Pentru ca in momentul ala intra in actiune instinctul tau de a te apara, numit instinctul de conservare. Iar in acel moment nu mai gandesti logic. Oricat de destept esti sau crezi ca esti, oricat de bine sti legea, oricat de multa experienta ai, nici una dintre astea nu mai conteaza. Pentru ca este vorba de o decizie de o fractiune de secunda care nu se bazeaza pe experienta sau cunostinte.

#214
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDihorul Razboinic, on 06 martie 2020 - 16:33, said:


Masina alba a intrat in depasirea autobuzului de pe b1 si in timpul depasirii a incercat sa-l depaseasca si pe cel de pe b2 (devenita intre timp b3), doar ca a ajuns pe contrasens.
aha.. probabil credea ca joaca sah.. si el era nebunul..

View Postdanvlas, on 06 martie 2020 - 11:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJfpHfK22XE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La volanul Toyotei era un sofer profesionist. A se vedea reprimarea instinctului de a trage de volan stanga, precum si stopurile aprinse. De atunci, pasagera din spate si-a facut o religie din a-si pune centura.
Exact asta trebuiau sa faca Dusterul si masina rosie.
din clipul ala se vede cum poti face dauna totala un suv cu daune minimale la o masina compacta.

#215
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 16:38, said:


Sa iti demostrez ca si tu ai fi facut la fel. Ti-am citit mesajele de aici si am observat ca esti putin cam arogant si dai vina pe cineva fara sa intelegi situatia in care se afla acea persoana in acel moment. Iti place sa zici ca legea spune asta, trebuia sa franeze, trebuia sa se asigure, etc. dar in momentul in care tu te afli in aceeasi pozitie ca individul cu Opel-ul, tu faci exact ca el. De ce? Pentru ca in momentul ala intra in actiune instinctul tau de a te apara, numit instinctul de conservare. Iar in acel moment nu mai gandesti logic. Oricat de destept esti sau crezi ca esti, oricat de bine sti legea, oricat de multa experienta ai, nici una dintre astea nu mai conteaza. Pentru ca este vorba de o decizie de o fractiune de secunda care nu se bazeaza pe experienta sau cunostinte.
Spilul e sa nu ajungi niciodata in situatia aia. Soferul Opelului si-a eliminat singur absolut toate iesirile. Iar faptul ca era IN ACCELERARE intr-o ingramadeala de masini arata ca nu si-a pus nici o clipa problema ca nu toti fac ceea ce ar vrea el.

#216
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDihorul Razboinic, on 05 martie 2020 - 23:19, said:

Ce manevra e aia prin care ii face loc cuiva eliberind banda? Mi se pare foarte ciudat. Pe interurban, daca merge incet ca nu poate sau nu vrea mai repede, mai inteleg. Dar in oras? De ce sa se dea la o parte ca sa-i faca loc? Ce e asta, balet cu masini?
Eu nu am scris ca trebuia sa ii faca loc, dar ceva de genu a facut.Pe langa asta, desi in situatia de fata nu e cazul, si in oras daca tu circuli mai incet decat restu, o faci pe banda 1, ca doar nu o sa circule toti cu 30 ca asa ti s-a sculat tie pw.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate