Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Bucureștiul anului 1987...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 KLMN, on 11 februarie 2020 - 20:37, said:

Incearca totusi sa pui un interval. Poate deveni interesant.
Cum așa? dacă te-ai născut oricând după, să zicem, 1985 nu poți pretinde că ai amintiri despre viața din comunism.

 alin62, on 11 februarie 2020 - 20:48, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  inseamna ca cizmaru a fost un geniu, geniile noastre de 30 de ani se scarpina in cap si nu stiu cum sa ocoleasca Casa Poporului si se tot face coada in juru ei Posted Image Posted Image Posted Image
Esti pus pe glume azi, asta e cea mai tare, exact de asta era aglomeratie in Bucuresti....nicidecum din cauza blocurilor facute ca ciupercile dupa ploaie in jurul orasului fara niciun fel de plan,
vorbești despre Berceni? Macarale? Militari? Balta Albă?Drumul Taberei? Ghencea? Ferentari? Giurgiului? Rahova? Zețarilor?

Edited by DaculScoril0, 11 February 2020 - 22:54.


#56
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Nu cred ca oamenii erau subnutriti pentru ca oamenii subnutriti arata altfel, scheleti cu burta mare, dar cei din film sunt fit.

#57
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 DaculScoril0, on 11 februarie 2020 - 22:53, said:

Cum așa? dacă te-ai născut oricând după, să zicem, 1985 nu poți pretinde că ai amintiri despre viața din comunism.
Parca era vorba "mult dupa 1989", hotaraste-te !

 DaculScoril0, on 11 februarie 2020 - 20:27, said:

te înșeli și cred că te-ai născut mult după 1989 și pui botul la povești de babalâci frustrați.

Edited by KLMN, 11 February 2020 - 23:09.


#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002

 dana_alexa_92, on 11 februarie 2020 - 23:04, said:

Nu cred ca oamenii erau subnutriti pentru ca oamenii subnutriti arata altfel, scheleti cu burta mare, dar cei din film sunt fit.
nu chiar subnutriti ci alimentati stiintific.

#59
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 DaculScoril0, on 11 februarie 2020 - 22:53, said:

Cum așa? dacă te-ai născut oricând după, să zicem, 1985 nu poți pretinde că ai amintiri despre viața din comunism.

Atat de multe amintiri incat le-am asternut pe hartie. Cu putin noroc, in luna aprilie va vedea tiparul.

#60
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011

 KLMN, on 11 februarie 2020 - 23:15, said:

Cu putin noroc, in luna aprilie va vedea tiparul.

La ce editură și cam la ce bani ai ajuns cu cheltuielile?

#61
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
O editura locala, iar cheltuielile sunt in functie de tiraj.

#62
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Provind strict imaginile din film:

Ce se vede:
circulatie putina (din cauza de benzina pe ratie, masina luata cu banii depusi cu 6-7 ani inainte, plus ca era totusi in august, deci vacanta/concedii). Apropo de masini, 90% Dacii si Oltcituri, plus cate un Trabi pe ici, pe colo. Foarte multe camioane (Raba/Saviem), nicio dubita/camioneta, doar o rulota ratacita. In schimb drumuri mai proaste, mai multe gropi, marcaje aproape sterse. Aglomeratie mare intr-un tramvai, desi parea ora pranzului caud n-ar trebui sa fie asa multa lume.

Cladirile, alea din centru, nu e mare lucru de vazut. Poate alea din centrul vechi sa fi aratat ceva mai bine (desi nu erau extraordinare nici pe atunci). Nicio terasa, restaurant cu mese scoase pe trotuar. Firme neatragatoare la magazine.

Oamernii in general nu se uita la camera, probabil de teama sa nu fie vreunul de la Secu. Chiar si aia care joaca sah in Cismigiu mi se par crispati. Haine cu croieli urate, banale. Nimic care sa iasa din tipare.

Ce nu se vede:
Cozile la toate cele, alimentarele goale (probabil ori nu putea filma inauntru, ori a vrut ca la prima filmare sa surprinda doar lucrurile frumoase).Intreruperile de curent, programul de 2 ore la TV, frigul din case (noroc ca era august). Se vede in schimb frica generalizata.

In concluzie, nu stiu unde e involutia aia. Poate la fluenta circulatiei, dar e nesemnificativ fata de restul indicatorilor.

PS In disputa bucuresteni vs provinciali: in weekenduri se goleste capitala nu pentru ca se duc "veneticii" acasa, ci mai ales pentru ca se duc bucurestenii sa-si parcheze masinile pe DN1 sau A2 :P

#63
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 KLMN, on 11 februarie 2020 - 22:47, said:

Daca vorbim doar de 1987, nu avem ce compara. Anul 1987 nu este un reper bun. A fost perioada celor mai grei ani din istoria moderna a Romaniei. Daca ne raportam la perioada interbelica, atunci avem ce compara.
Vezi sa nu te duci si mai inapoi, ca avem ce vedea: analfabetism, tifos etc etc. Chestia cu granarul e un mit. Legile respectate cam la fel (cititi cum s-au respoectat normele pt blocul Carlton, ce compromisuri s-au facut etc)

 dana_alexa_92, on 11 februarie 2020 - 23:04, said:

Nu cred ca oamenii erau subnutriti pentru ca oamenii subnutriti arata altfel, scheleti cu burta mare, dar cei din film sunt fit.
Nu erau cu carente proteice evidente (ca prin Africa) sau cu scorbut, dar erau pe o alimentatie saracacioasa, ceva ce nu vezi azi pe nicaieri in Romania, decat poate in familiile cu 5-7 copii. Insa s-ar putea ca beneficiile privarii de anumite principii nutritive sa intreaca problemele generate de alimentatia de azi. Pana la urma, oamenii traiau si pe atunci destul (speranta de viata a crescut cu vreo 7 ani parca, deci nu sepctaculos, totusi). In maternitati sau orfelinate era jale, insa.

Nici inainte nu se alimenta omul ca la carte, e suficient sa te uiti la Morometii sau sa auzi marturiile oamenilor - carne sa manca foarte rar, in afpt nici nu stiu de unde isi luau oamenii proteine, probabilca din leguminoase - fasole, linte etc etc.

Se traia rau raportat la ce vedem acum. Sa nu uitam ca pana prin 1800 se murea de foame la propriu incl. prin Europa. In Bucuresti nu exista apa curenta, lumea se spala rar, in bai publice, de unde si epidemiile de tifos, paduchi etc etc. la nceputul secolului, incl in Bucuresti, nu aveai curent electric de nici un fel, copii invatau la lampa cu gaz, erau trimisi la coada, dupa gaz, de cu noaptea. Multi copii lucrau de mici de hamali, parintii neavand bani, incl in Bucuresti, Strazile neasfaltate erau ceva curent, se traia practic ca la tara incl in cartiere care sunt astazi in zona semicentrala etc etc. Cat despre conditii sanitare, gandeste-te ca multi nu vedeau doctorul, orice antibiotic era aproape lux (nu ti se dadea decat in anumite conditii). Aparatele de anestezie erau extrem de rudimentare (vezi filmul Mere rosii), in fapt disciplina ATI abia se nastea prin Romania...

Edited by aaaa4567, 12 February 2020 - 00:29.


#64
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Probabil, pe vremea filmării, eram undeva la mare. După armată (TR), așteptam să încep facultatea.
Totul e așa cum mi-aduc aminte... ca prin vis. Nostalgia tinereții trecute apasă greu. De aceea îmi este aproape imposibil să fac comparații între '87 și '20.
Cred că eram fericit, încrezător în viitor și mîndru de succesele mele. ...Nici acum nu sînt într-o stare mult diferită. Doar, puțin mai blazat. Succesul e doar o stare de spirit, nu-i așa?! ;)

Bucureștiul l-am iubit și-l voi iubi pînă crăp, probabil. Am văzut lumea în lung și-n lat, săptămîni și luni și ani, dar Bucureștiul nu poate fi înlocuit de altceva. ...În sufletul meu. A fost frumos și atunci și acum. Oricîtă ură, dispreț sau pur și simplu neînțelegere poartă ”provincialii” sau bucureștenii ”neadaptați”, nu le pot dori decît să vadă orașul cu alți ochi: ochii lui Bolintineanu, Caragiale, Eminescu, Eliade, Arghezi, Istrati, Băjenaru, Preda, Neagu, Barbu și muuulți, mulți alții. Baftă, băieți!

NB: Filmulețul nu se referă la România anului 1987, ci la Bucureștiul anului 1987. Titlul topicului ar trebui modificat.

#65
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 24.06.2006

 dana_alexa_92, on 11 februarie 2020 - 23:04, said:

Nu cred ca oamenii erau subnutriti pentru ca oamenii subnutriti arata altfel, scheleti cu burta mare, dar cei din film sunt fit.
normal ca erau fit, la cate cozi aveau de alergat, n-aveau cum sa fie altfel

#66
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 dan210, on 12 februarie 2020 - 01:46, said:

normal ca erau fit, la cate cozi aveau de alergat, n-aveau cum sa fie altfel
Nu numai asta - dulciurile erau de o calitate execrabila, comparabile cu cea mai proasta ciocoalata din supermarket, sau mai rau. Multe erau iesite din termenul de valabilitate, care nici nu se cunoastea uneori. Pentru o ciocolata chinezeasca banala, cam de gustul unei ciocolate low end de azi (fara umplutura, fara alune - nici nu exista asa ecva), se facea coada.
Trebuia sa stai la cozi, sa cari, stateai in frig, carai cartofi (5-10 kg in mod curent), maculatura, faceai curatenie in casa, spalai, calcai. Si eu la 8-10 ani participam curent la aceste chestii, alaturi de parinti.
In schimb fructele si legumele aveau un gust mai pronuntat. De exemplu gutuile erau atat de acre incat iti dadeau lacrimile la propriu, cam cujm sunt lamaile de azi. Si citricele erau mult mai acre. Caisele, capsunele, piersicile miroaseau in piata - a fruct. Dar erau ceva ce ai arunca astazi, uneori jumatate stricate.

In concediu te duceai cu trenul. Nu erau trolere, aveai de carat geamantane grele in mana. Vara faceai curatenie in casa, trebuia sa muti mobilele cu mana sau cu ce puteai, te ajutau nevasta, copii etc. Un pat era facut din lemn natur uneori si era foarte greu de ridicat. Nu aveai flex sau alte scule electrice. Bateai cuiul cu ciocanul, dadeai gauri cu dornul, spargeai cu dalta, taiai cu fierastraul. Transpirai ceva... La sarbatori bateai covoare etc etc. In bucatarie si femeile aveau destul de trebaluit: nu exista carne fara oase, trebuia sa te chinui sa spargi oase. Nu prea erau semipreparate: faceai tot felul de creme, bateai albusul cu telul, frecai cremele cu lingura (nu prea existau mixere, desi aparusera), coca o framantai cu mana. Dulceata o amestecai cu mana. Piftia o vanturai cu mana. Erau suficiente retete laborioase. Tot la sarbatori femeile (dar si ajutate de barbati, copii) spalau geamurile cu mana, urmat de limpezit si sters, erau greu de desfacut, trebuia sa te urci si sa te agati pe geam etc.

Edited by aaaa4567, 12 February 2020 - 02:10.


#67
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
(cont)
Tot la sarbatori femeile (dar si ajutate de barbati, copii) spalau geamurile cu mana, urmat de limpezit si sters, erau greu de desfacut, trebuia sa te urci si sa te agati pe geam etc. Frigiderele se dezghetau manual - trebuia sa freci gheata, sa incalzesti oale cu apa, sa muti carnea etc etc. Tot ce era imbacsit trebuia curatat (oale, aragaz etc), nu prea existau solutii de curatat (soda, bicarbonat se gaseau mai greu etc), se freca folosind diverse chestii mai mult abrazive (tix etc), nu exista detartrant. Baia, chiuveta le frecai ca sa le cureti.

CU erata de rigoare: te ajutau nevasta, copii - corect copiii, evident etc etc.

Edited by aaaa4567, 12 February 2020 - 02:17.


#68
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Clar ! Pe tine te sperie curatenia .Rau !

#69
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine mă sperie obsesia cu curăţenia dusă la extrem.

Terase mai existau în Bucureşti. Dar nu foarte multe.
Ca f.d. poza de la coperta filmării e pusă aiurea. E maxim 1977. Că autobuzul 32 a încetat să circule pe acolo după cutremurul din Vinerea de 4 Martie 1977 - se vede un autobuz "Leyland" făcut în Israel ce circula pe acea linie.

Edited by djl, 12 February 2020 - 03:22.


#70
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 aaaa4567, on 12 februarie 2020 - 00:19, said:

ceva ce nu vezi azi pe nicaieri in Romania, decat poate in familiile cu 5-7 copii.

Nu vezi in Romania fiindca au plecat din tara.

 aaaa4567, on 12 februarie 2020 - 00:19, said:

Sa nu uitam ca pana prin 1800

Pai topicul e despre 1087. Posted Image

 aaaa4567, on 12 februarie 2020 - 01:56, said:

nu exista carne fara oase, trebuia sa te chinui sa spargi oase.

La mine se gasea greu si aia cu oase. :lol:

#71
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 X41Xu1, on 12 februarie 2020 - 00:52, said:

Oricîtă ură, dispreț sau pur și simplu neînțelegere poartă ”provincialii” sau bucureștenii ”neadaptați”, nu le pot dori decît să vadă orașul cu alți ochi: ochii lui Bolintineanu, Caragiale, Eminescu, Eliade, Arghezi, Istrati, Băjenaru, Preda, Neagu, Barbu și muuulți, mulți alții. Baftă, băieți!

Niste chiori Posted Image

#72
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Un lucru e sigur: camerele video au evoluat enorm!Posted Image E de necrezut ce imagine infecta putea avea acea "camera video profesionala", un telefon de 300 de lei de acum, scoate o filmare de 100x mai buna decat Panasonicu` ala din 1987...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate