Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bucureștiul anului 1987...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postr_murphy, on 11 februarie 2020 - 20:31, said:

ai vazut vreo data citi  .. "bucuresteni" raman in bucuresti de zilele libere? Posted Image cind pleaca acasa Posted Image Posted Image Posted Image

Si cu asta vrei sa te salvezi ? Involuatule. :P

#38
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdana_alexa_92, on 11 februarie 2020 - 19:31, said:

Si mi se pare ca Romania arata mai bine atunci decat acum raportata la vremuri.
dupa cum scrii, nu cred ca ai trait acele vremuri, daca filmul ar fi fost facut la 4 dimineata intr-o zona de magazine, alimentara, aprozar, macelarie, cred ca aveai o parere diferita

#39
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ce-au sarit bucurestenii ca arsi... Posted Image

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcrisstonne, on 11 februarie 2020 - 20:34, said:

Adevărat, ăia 95% din bucaleștenii aclimatizați în București, veniți de la țară.
Noi" cei 5% originali, nu mai contăm, nu mai putem salva aparențele Posted Image
Oho-ho-ho...
Ești bucureștean get-beget și te mândrești cu asta? Din părinți 100% bucureșteni și ei?
Așa și?
Te consideri superior printr-o formă sau alta restului românilor?

#41
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostDaculScoril0, on 11 februarie 2020 - 20:30, said:

Pentru știința ta cizmarul a făcut praf centrul Bucureștiului. A transformat un oraș viu într-un bloc de beton.
Bucureștiul nu e funcțional azi în principal din cauza dezastrului care e ”Casa Poporului” și zonele anexe.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  inseamna ca cizmaru a fost un geniu, geniile noastre de 30 de ani se scarpina in cap si nu stiu cum sa ocoleasca Casa Poporului si se tot face coada in juru ei Posted Image Posted Image Posted Image
Esti pus pe glume azi, asta e cea mai tare, exact de asta era aglomeratie in Bucuresti....nicidecum din cauza blocurilor facute ca ciupercile dupa ploaie in jurul orasului fara niciun fel de plan, doar plicul pentru primar a fost singurul plan urbanistic...blocuri lipite unu de altu...si sa nu ma intrebi care e legatura, hai sa ti zic acum, blocurile alea au oameni in ele, oamenii au masini, masinile intra in oras, poc aglomeratie, nicidecum din cauza unei cladiri Posted Image Posted Image
Ca sa nu mai zic ca de 30 de ani nu s a modernizat mai deloc infrastructura, parcari smart intre blocuri...asa cum se intampla in lumea civilizata.

Plus ca pe vremea cizmarului s a facut metroul, pe vremea doctorilor ingineri cu 7 facultati de acum s au facut  2 3 statii de metrou in 7 ani si au reusit sa darame si niste case in timpul sapaturilor....asta cu tehnica moderna nu cu tehnica de pe vremea cizmarului...

Edited by alin62, 11 February 2020 - 20:50.


#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În 1987 se demola masiv. A dispărut Cart. Văcăreşti. Văzut cu ochii mei terenul liber cu utilaje pe el - la vremea aia credeam că e la marginea oraşului.
Dar mă îngrozeşte că în ciuda a ceea ce s-a întâmplat atunci se mai demolează căsuţe şi lumea se înghesuie ca la nebuni. În construcţii, în înghesuirea locuinţelor, în transportul în comun (nu te grăbeşti, ia-l pe următorul) în trafic. Faptul că erau mai puţine maşini era mai bine... în 1987 erau prea puţine, ar trebui să fie cam precum în 1996-1998. Că unii nu se pot obţine de la a fute oraşul cu conserva. Nu ai unde să parchezi, nu iei maşină. Parchezi aiurea, să ştii de frica amenzii sau de a cea a zgârieturilor accidentale. Oraşul e făcut petru oameni, nu pentru fer!

View Postericmario, on 11 februarie 2020 - 20:47, said:

Oho-ho-ho...
Ești bucureștean get-beget și te mândrești cu asta? Din părinți 100% bucureșteni și ei?
Așa și?
Te consideri superior printr-o formă sau alta restului românilor?

Eu sunt din ăla. Nu mă consider mândru. Dar îmi iubesc oraşul!

#43
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostDaculScoril0, on 11 februarie 2020 - 20:30, said:

Poți fi unic și în prostie.
Cum e cazul de față.

Inca o dovada ca unii nu au evoluat.
Tot canibali am ramas,inculti si badarani(multi dintre noi).

Edited by nino852, 11 February 2020 - 21:18.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postericmario, on 11 februarie 2020 - 20:47, said:

Te consideri superior printr-o formă sau alta restului românilor?

A, nu, nicicum.
Am zis să nu rămîi confuzat" :D să afli adevărul ;)

#45
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdana_alexa_92, on 11 februarie 2020 - 19:47, said:

Vedeti ce oameni frumosi care nu erau grasi ca acum

Inca nu aparuse KFC,e normal.

#46
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdana_alexa_92, on 11 februarie 2020 - 19:47, said:

Vedeti ce curate erau strazile si ce oameni frumosi care nu erau grasi ca acum. Si traficul era bine organizat
Sunt bucurestean vechi (acum, mai putin) si am trait anii aceia in Bucuresti (aveam vreo 10 ani). Sunt si plusuri, dar si minusuri.

Ce varsta ai, ca sa putem discuta mai concret? Banuiesc ca 92 e anul nasterii.

La obiect, arata mai bine din anumite puncte de vedere: mai putina publicitate (inerent), deci blocuri mai putin incarcate vizual, fara multe stridente, imbracaminte mai sobra (cumva seamana cu cea office din ziua de azi, sau cu cea ale retailerilor britanici sau suedezi, sa zicem)

Oamenii erau mai slabi, dar erau subnutriti, aveau acces la foarte putine lucruri. Un copil vedea cola o data la cativa ani, curmale sau smochine la fel. Cu coada. Acolo nu vezi decat aspecte acceptabile ale vietii. Si eu tin minte numeroasele dupa amizez de toamna sau de iarna, in care am stat la sute de cozi, cu parintii sau bunicii. Luai cartofi si ii spalai de pamant in baie, ii tineai pe balcon si jumatate se stricau.

Pana ma lamuresti cu varsta, voi spune ca eu cred ca Romania a evoluat din unele (destule) puncte de vedere, dar a si involuat in altele (si nu putine).

#47
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Cam așa e.
Atunci arată mai frumos orașul
Străzile curate, nu erau aurolaci și boschetari
Parca lumea era mai civilizata

Pai ultima oară când am trecut pe calea Victoriei  văzut gunoaie aruncate la întâmplare, voma pe trotuar, puțea a căcat și pisat spre centrul vechi

Nu cred că în perioada aia in București era în mijlocul orașului voma căcați și gunoaie



#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdana_alexa_92, on 11 februarie 2020 - 19:47, said:

Vedeti ce curate erau strazile si ce oameni frumosi care nu erau grasi ca acum. Si traficul era bine organizat
existau niste motive pt asta. dar tu n-ai de unde sa le stii.

traficul era bine organizat mai ales in weekend cand circulau alternativ, o duminica cei cu numere pare, o alta cei cu numere impare. foarte frumos!...

#49
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
eu eram mic pe atunci dar inca imi amintesc cat de cenusiu si deprimant era bucurestiul pe vremea aia asa ca nu as spune ca era mai bine atunci. si acum e cenusiu si deprimant cateodata dar mai putin decat atunci. iar oamenii erau mai slabi pt ca nu prea aveau ce manca cum au zis si altii. eu imi amintesc foarte bine asta pt ca am facut foamea copil fiind si n-o sa uit niciodata asta.
circulatia era mai lejera pt ca nu multi isi permiteau masini dar ia vezi tu clipuri despre cum se inghesuiau oamenii pe atunci in mijloacele de transport in comun si zi-mi daca-ti place.
deci nu n-as spune deloc ca era mai bine atunci si n-as spune ca lumea era mai civilizata. lumea era mai potolita atunci din cauza batei pe care o primeai de la stat daca o luai pe aratura.

#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postvata_pa_batz, on 11 februarie 2020 - 20:10, said:

Mda, au aparut si propagandezii. @KLMN este exemplu tipic
La modul general vorbind, un set de imagini nu reflecta obligatoriu realitatea. Gasesti filme pe youtube, care sugereaza situatia "bucolica" din Coreea de nord. Curat pe strada, oameni fericiti...Tot asa pot sugera citeva imagini de ghetou situatia "limita" din USA. Asta reflecta realitatile in ansamblu?
Ginditi ca nu sinteti tonomate programate Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image
Iote cine ´orbeste dă  "propagandezi"!
Posted Image

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
si ce nu apare in filmarea respectiva:

https://www.google.c...EA_enRO803RO803

#52
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Continutul mesajelor de pe acest topic pot fi si acestea dovada involutiei omului.

#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
si a inadaptarii unora...

#54
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Daca vorbim doar de 1987, nu avem ce compara. Anul 1987 nu este un reper bun. A fost perioada celor mai grei ani din istoria moderna a Romaniei. Daca ne raportam la perioada interbelica, atunci avem ce compara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate