Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Aeroportul Iasi!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 06.02.2011
Desi s-a deschis terminalul T4 cu o capacitate mult mai mare aeroportul Iasi respinge in cotinuare noile companii aeriene, Ryanair se plange de taxele mari ce le practica aeroportul Iasi: https://www.ziarulde...5--1620265.html
Ori e management defectuos ori e management corupt in cardasie cu Wizz ca cel putin 80% din zboruri ei le opereaza, voi ce parere aveti?

#38
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,619
  • Înscris: 13.09.2022
Nu cred, cresterea taxelor nu ii afecteaza si pe cei de la Wizz?

#39
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdanigoleman, on 07 aprilie 2024 - 11:58, said:

Nu cred, cresterea taxelor nu ii afecteaza si pe cei de la Wizz?
Daca sunt pe spaga si invarteli  nu, cum se face ca doar celor de la Wizz le convine sa plateasca taxe mai mari? Doar Wizz au rute internationale din Iasi sau cel putin 90% din rute, deci clar e o smenuiala pe acolo.

Edited by maladetz, 07 April 2024 - 16:23.


#40
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,538
  • Înscris: 07.04.2005

View Postdanigoleman, on 07 aprilie 2024 - 11:58, said:

Nu cred, cresterea taxelor nu ii afecteaza si pe cei de la Wizz?  

Wizz au mult mai multe zboruri operate din/spre Iasi (22rute vad). RyanAir au doar 4rute. In functie de numarul de pasageri transportati poti obtine reduceri si de 50% la taxele de aeroport (asta oficial). Neoficial cine stie ce conditii au obtinut (de au preferat sa inchida bazele din Suceava si Bacau in ultima vreme).

#41
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 06.02.2011
Eu inca sper ca deschiderea terminalului T4 care are capacitate de 3 ori mai mare decât toate celelalte terminale la un loc sa atragă mai multe companii, mi-e greu sa cred că Wizz va popula toate porțile noi deschise în T4....

#42
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 30.07.2009
Eu nu-mi fac griji de lipsa companiilor aeriene cat mai mult de lipsa unei căi rutiere alternative către aeroport. Drumul actual e insufficient.

#43
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 06.02.2011
Incompetentii/coruptii din management au spus ca au o noua ruta in "constructie" spre aeroport, acum vom vedea....

#44
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,538
  • Înscris: 07.04.2005
Hai ca a ajuns aeroport si pe pagina RyanAir Posted Image))))

IASI MISSES OUT ON S24 GROWTH DUE TO 25% CHARGE INCREASE
RYANAIR CALLS ON IASI AIRPORT TO REDUCE CHARGES TO SECURE GROWTH


Ryanair, Europe’s no.1 airline, today (4th April), announced that it has been forced to revise its growth plan for Iasi Airport for Summer’ 24, due to the airport’s decision to implement an ill-thought-out +25% charge increase. Ryanair has strongly invested in Iasi over the previous 12 months, transporting over 250,000 passengers to/from Iasi but unfortunately, as a result of the excessive charge increases, Ryanair will not grow in S24 with this growth instead being allocated to other airports in Romania, such as Cluj, and further afield such as Poland.

The key to securing growth is lower access costs. While airports all over Europe are reducing charges to secure valuable capacity, Iasi Airport is increasing charges by an excessive +25% which is particularly bizarre when the Airport has recently opened a new terminal aimed at significantly increasing the Airport’s capacity. These excessive charges make Iasi uncompetitive and mean the City and the Region will lose out on connectivity and passenger growth in the coming years – growth which is now more valuable than ever given the capacity reductions by competing airlines in Romania this Summer.
Ryanair calls on Iasi airport to reduce charges and make Iasi competitive again so airlines can deliver connectivity and passenger growth from as early as Winter ’24, which the City and its citizens urgently require.


Ryanair’s Head of Comms for Romania, Mauro Bolla said:
“Ryanair – Europe’s no.1 airline – announced that it has been forced to revise its growth plan for Iasi airport for Summer’ 24, due to the airport’s decision to implement an ill-thought-out +25% charge increase.


This sudden increase in airport charges is a non-sensical decision from Iasi Airport considering the airport’s recent inauguration of a new terminal, Wizz Air’s reduction in operations – with over 20 cancelled routes in Romania – and the concerted efforts of all EU and Romanian airports to attract Ryanair’s capacity. Romania’s inclusion in the Schengen area also promises enhanced connectivity and growth for air passengers, that Iasi Airport will fail to attract.

Ryanair calls on Iasi Airport to urgently reduce charges to ensure there is increased growth and connectivity in the coming Winter, which would significantly bolster the region’s economy.”

#45
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,619
  • Înscris: 13.09.2022
Mda...welcome to Romania, unde nu exista decat o singura logica: cea  a lacomiei...

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,655
  • Înscris: 30.07.2003
Cand citesti doar o singura parte din poveste, pare ca au dreptate. Cand o citesti si pe cealalta, se schimba un pic unghiul. Daca faci o analiza a tarifelor practicate de aeroporturile romanesti, iar vezi altcumva.

Edited by neagu_laurentiu, 13 April 2024 - 19:06.


#47
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,619
  • Înscris: 13.09.2022

View PostWarpS, on 08 aprilie 2024 - 21:05, said:

Eu nu-mi fac griji de lipsa companiilor aeriene cat mai mult de lipsa unei căi rutiere alternative către aeroport. Drumul actual e insufficient.

Pai se rezolva: cresc taxele, pleaca companiile, si drumul va fi suficient :)

#48
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdanigoleman, on 13 aprilie 2024 - 19:05, said:

Mda...welcome to Romania, unde nu exista decat o singura logica: cea  a lacomiei...
Nu e lacomie, e coruptie in cardasie cu cei de la Wizz, cine stie cata spaga "mascata" au luat de la Wizz ca sa mareasca taxele.

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,655
  • Înscris: 30.07.2003
Tarifele sunt publice, pentru fiecare aeroport. Asa ca intai comparati.

#50
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,619
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmaladetz, on 13 aprilie 2024 - 19:11, said:

Nu e lacomie, e coruptie in cardasie cu cei de la Wizz, cine stie cata spaga "mascata" au luat de la Wizz ca sa mareasca taxele.

Nu prea cred.
Ryanair are peste tot mult mai putine rute fata de Wizz, si pe OTP Wizz are vreo 60 de destinatii, pe cand Ryan abia vreo 30. Wizz da spaga peste tot? Hai sa nu exageram...

#51
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 06.02.2011
Asta inseamnna ca Ryanair minte in articol? Nu am vazut sa se planga de Bucuresti iar culmea ca au niste preturi acolo de mi-as dori sa le vad si in Iasi insa din pacate e doar Wizz cu preturi de 4 ori mai mare.
De cand BlueAir au disparut preturile biletelor Wizz s-au dublat iar de sarbatori e absolut macel pentru ca sunt singurii care detin cele mai multe rute de pe Iasi. Chiar crezi ca Rynair nu sunt destul de mari sa  activeze pe cel putin jumatate din rutele pe care circula Wizz?

Edited by maladetz, 13 April 2024 - 20:04.


#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,655
  • Înscris: 30.07.2003
Ryanair nu minte cand spune ca a primit oferta de pret mai mare a aeroportului dar face presiune sa nu-i fie marita. Insa pe alte aeroporturi cu tarife mai mari deschid rute si nu mai plang. Asa e la negocieri.

Edited by neagu_laurentiu, 13 April 2024 - 20:31.


#53
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,619
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmaladetz, on 13 aprilie 2024 - 20:03, said:

Asta inseamnna ca Ryanair minte in articol? Nu am vazut sa se planga de Bucuresti iar culmea ca au niste preturi acolo de mi-as dori sa le vad si in Iasi insa din pacate e doar Wizz cu preturi de 4 ori mai mare.
De cand BlueAir au disparut preturile biletelor Wizz s-au dublat iar de sarbatori e absolut macel pentru ca sunt singurii care detin cele mai multe rute de pe Iasi. Chiar crezi ca Rynair nu sunt destul de mari sa  activeze pe cel putin jumatate din rutele pe care circula Wizz?

...eu din ce am vazut pe Iasi sau Suceava sunt zboruri cu wizz  mai ieftine decat din Bucuresti.
Ryanair din pacate in ultimii ani e in restrangere din Romania, au tot inchis rute .
"Macelul" de care zici de sabratori e valabil cam la toate companiile. Si uite, cu tot macelul asta, daca urmaresti preturile din timp(6-9 luni), eu am zburat de sarbatori cu wizz la preturi sub 300 ron de persoana dus-intors. De ex si ptr Buc-Lisabona, ruta directa doar cu wizz, tot am gasit la 300 lei la un moment dat... deci nu e chiar asa cum zici tu. Dar, cu o luna inainte de zbor era 2500 lei...
Ryanair nu vor in Romania mai mult...chiar zilele trecute au deschis 100 de rute noi. O suta in cateva zile! Inclusiv vreo 7 rute interne in... Maroc!! Primele lor rute complet in afara Europei...in Romania ce ii tine sa nu se extinda mai mult? Managmenetul prost al aeroporturilor si ideea asta tampita romaneasca: hai sa umflam preturile/taxele pana la refuz...ptr ca...de ce nu? Sa ne iasa acolo de prime si de tocat aiurea, mai angajam o ruda sa ii dam salariu, noi sa o ducem bine...
Asta e mersul in Romania: hai sa luam mult de la putini, in loc sa punem taxe mai mici, sa vina mai multi, si totul sa fie mult mai avantajos economic in final...daca au capetele seci ce sa le faci?!
Ca o consolare, si prin Africa tot asa e...au aia niste taxe de aeroport de te sperii,  mai mari ca la noi(cam 100 euro minim e doar taxa de aeroport pe sens daca zbori international) Merg pe acelasi principiu: prindem pe unul, luam si pielea de pe el, de ce sa ne complicam cu mai multi? Sa muncim prea mult?

Edited by danigoleman, 13 April 2024 - 22:14.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,655
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 13 aprilie 2024 - 22:09, a scris:

Ryanair nu vor in Romania mai mult...in Romania ce ii tine sa nu se extinda mai mult? Managmenetul prost al aeroporturilor si ideea asta tampita romaneasca: hai sa umflam preturile/taxele pana la refuz...ptr ca...de ce nu?
Si cum se leaga ce spui cu deschiderea a 5 rute noi din Bucuresti unde tariful de aeroport e cel mai mare din tara? Pentru ca nu tariful ala e cheia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate