Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Aeroportul Iasi!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare!
Cautam cu sotia niste zboruri spre Cipru si Grecia de pe aeroportul Iasi si nu prea am gasit iar ce am gasit sunt la preturi astronomice, cand m-am uitat pe Bacau, desi e mai mic decat iasul au aproape de trei ori mai multe destinatii si preturi mult mai decente. Care sa fie explicatia, management defectuos in cazul celor de la Iasi?

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
E posibil sa aiba si taxe de aeroport mai mari, deci probabil management defectuos, insa ma gandesc ca si liniile aeriene se orienteaza catre un aeroport care are acoperire mai mare. Bacau acopera mai multe judete decat Iasi care e aproape de granita si are doar doua judete vecine.
Si din ce stiam Blueair are acolo baza, poate si din cauza aia sunt mai multe zboruri.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaladetz, on 24 ianuarie 2020 - 23:31, said:

cand m-am uitat pe Bacau
Acolo ai doar Blue Air care-i si la Iasi. Asa ca da detalii.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Aeroportul din Iasi are de 3+ ori mai mult trafic de pasageri decat Bacau. Posibil tocmai pentru ca nu reusesc sa umple avioanele prea usor vand biletele mai ieftin. In general e o chestie mai mult de marketing decat sa aiba legatura cu distanta sau combustibilul consumat. Am vazut zboruri spre exemplu Varsovia-Zurich, la acel pret cu Zurich-Vancouver :)   Un prieten "obsedat" de calatorii si care e in permanenta cautare de chilipururi de povestea odata de niste oferte pe care le-a prins aproape de necrezut spre exemplu zboruri catre Tailanda dus-intors cu 50 de euro, din Munchen sau unele chiar de aici din Praga la fel la preturi mult sub ce ar parea economic posibil. Dar el are un job/ocupatie care-i permite multa flexibilitate, iar ce economiseste pe biletul de avion cheltuie pe deplin pe distractii pe acolo pe unde se duce.

#5
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Multi bacauani la export, prin Italia, Anglia, etc. Cerere si oferti...

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmaladetz, on 24 ianuarie 2020 - 23:31, said:

Care sa fie explicatia, management defectuos in cazul celor de la Iasi?
pe scurt, da, exista niste interese si conflicte

#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 24 ianuarie 2020 - 23:42, said:

Acolo ai doar Blue Air care-i si la Iasi. Asa ca da detalii.
Si tocmai BlueAir are de trei ori mai multe destinatii decat de pe Iasi si mai ieftine, insa avand in vedere ca un coleg de forum a zis mai sus ca Blueair au baza la bacau, acum inteleg de ce, desi ar trebui sa faca si Iasiul ceva sa ajunga in acele preturi si rute care cred ca tin de managementul defectuos cum si alti colegi confirma.....

Edited by maladetz, 25 January 2020 - 00:11.


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postmaladetz, on 25 ianuarie 2020 - 00:10, said:

Blueair au baza la bacau, acum inteleg de ce, desi ar trebui sa faca si Iasiul ceva sa ajunga in acele preturi si rute care cred ca tin de managementul defectuos cum si alti colegi confirma.....

Baza=/ multe rute ci invers :) Baza inseamna ca-si "ancoreaza" permanent un avion (2,3,...n) pe un aeroport pt. ca exista potential si cerere pt. multe curse.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Sa fii tu multumit cu Iasiul!  Eu bacauan, am injurat de nu mai stiu de mine.  Fii atent:   Pe Bacau opereaza un singur operator-Bluairu.  Atat!   Da,au acoperiri in vest unde sant galagie de romani!  Dar direct de la x-Bacau sau invers au preturi lejer mai ridicate.  Ex:  Luton/Bc ,tur/retur e cu cca 40 lire mai scump ca pe varianta Iasi.La Vizz cam la fel,sau mai ieftin. Dar nu renteaza pt cineva din oras!    Transportul Iasi Bacau e exact diferenta aia+timpul afferent... Si astia nu dau voie la alt operator pe Bc!!!    Tot zic ca in viitor blabla.... In ceea ce priveste relatia pe cipru/grecia cred ca fiind multi bacauani pe afara   au preturile care zici.   Aka eu bacauan plec Luton/undeva in Grecia si de acolo la Bc.  Retur Bc/Luton. Sau invers. Vad si neamuri si concediu!

Bacau-aeroport monomarca....blu air.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011
Cel putin de craciun preturile Luton-Iasi, Luton-Bacau au fost similare, nu stiu in restul anului cum sunt ....

#11
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Timpul petrecut in traficul Iasi Bacau si costul suplimentar nu conteaza ?
Daca pentru tine a pleca din Bacau ti se pare mai avantajos , fa-o.
Daca zbori pentru vacanta, alege o agentie ( nu ca fac reclama ) , dar cursa charter nu este plina de oameni care merg ( se intorc ) la lucru, si asta se simte in atmosfera de la bord.

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postandu2006, on 25 ianuarie 2020 - 03:30, said:

Timpul petrecut in traficul Iasi Bacau si costul suplimentar nu conteaza ?
Daca pentru tine a pleca din Bacau ti se pare mai avantajos , fa-o.
Daca zbori pentru vacanta, alege o agentie ( nu ca fac reclama ) , dar cursa charter nu este plina de oameni care merg ( se intorc ) la lucru, si asta se simte in atmosfera de la bord.

Initiator, nu lua prin agentie, vei scoate din buzunar celebra "taxa de aeroport", acest fake pe care il mai practica multe agentii.

Oare cum de nu se intreaba lumea cum dracu' de mereu e 95 de euro taxa aia. La orice agentie, de pe orice aeroport ai alege si catre orice destinatie mergi... Asa, 95 de euro, invariabil.

Pentru Grecia cel mai ok e la sfarsit de septembrie, nu e atat de cald ca-n iulie/august.

Din Iasi ai doar cu Wizz catre Larnaca. Din Bacau ai doar Blue Air catre Atena si catre Larnaca.

Edited by cattavencu, 25 January 2020 - 03:59.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaladetz, on 25 ianuarie 2020 - 00:10, said:

Blueair au baza la bacau
Si la Iasi au acelasi numrar de avioane dedicate: doua. In rest tine de cerere si oferta.

#14
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Blueair au avaut prin 2010-2011 zboruri catre Cipru din Bacau. Apoi au disparut si mergeam la Bucuresti.
Bine ca au reaparut .
Eu unul incerc sa evit ,pe cat posibil, wizz. Au preturi mari,te taxeaza la greu la bagaje,locuri.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,924
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmaladetz, on 24 ianuarie 2020 - 23:31, said:

Salutare!
Cautam cu sotia niste zboruri spre Cipru si Grecia de pe aeroportul Iasi si nu prea am gasit iar ce am gasit sunt la preturi astronomice, cand m-am uitat pe Bacau, desi e mai mic decat iasul au aproape de trei ori mai multe destinatii si preturi mult mai decente. Care sa fie explicatia, management defectuos in cazul celor de la Iasi?

Sper ca intelegi ca nu aeroporturile decid ce zboara, ci companiile aeriene care maximizeaza profitul.

#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011
Sper că înțelegi că în funcție de un management al aeroportului capabil să negocieze taxe/bonusuri, operatorii sunt mai dispuși să adauge sau sa scoată zboruri și rute, nu pot sa cred că in Bacău cererea este mai mare decât în Iași unde traficul e de trei ori mai mare.
Blueair aproape că voiau să-și retragă toate zborurile de pe Iași și cu siguranță nu era din cauza cererii scăzute, probabil managementul lacom poate și corupt care se gandesc doar la buzunarele lor....

View Postvaru_alin, on 25 ianuarie 2020 - 07:57, said:

Blueair au avaut prin 2010-2011 zboruri catre Cipru din Bacau. Apoi au disparut si mergeam la Bucuresti.
Bine ca au reaparut .
Eu unul incerc sa evit ,pe cat posibil, wizz. Au preturi mari,te taxeaza la greu la bagaje,locuri.
Cred că toți incercam sa evitam Wizz, toți cei pe care-i cunosc evita Wizz din cauza măgăriilor ce la fac, preturi și tot felul de comisioane inventate mari. Din păcate concurenta nu e prea mare iar în felul ăsta lumea nu prea are de ales uneori Wizz e singura varianta...

Edited by maladetz, 25 January 2020 - 09:16.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,924
  • Înscris: 21.06.2016
Aeropotul din Bacau e mai ieftin ca cel din Iasi cum e si normal, probabil de aia e preferat de Blue Air.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaladetz, on 25 ianuarie 2020 - 09:20, said:

nu pot sa cred că in Bacău cererea este mai mare decât în Iași unde traficul e de trei ori mai mare
O fi dar tu vorbesti aici de plecari pe cont propriu. La Iasi sunt curse charter impreuna cu agentiile de turism, poate aici doritorii prefera pachet complet.

View Postmaladetz, on 25 ianuarie 2020 - 09:20, said:

Blueair aproape că voiau să-și retragă toate zborurile de pe Iași și cu siguranță nu era din cauza cererii scăzute, probabil managementul lacom poate și corupt care se gandesc doar la buzunarele lor....
Erau stiri pe net cum ca Blue Air e cel mai rau platnic, in conditiile astea, aeroporturile cu trafic nu stau dupa companii cu probleme. Bacaul n-are alti clienti, asteapta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate